Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Alan Wake - seria gier

Seria przygodowych gier akcji w klimacie psychologicznego thrillera. Marka stworzona została przez fińskie studio Remedy Entertainment i początkowo dostępna była wyłącznie dla użytkowników konsoli Xbox 360.

Prace nad pierwszą odsłoną cyklu Alan Wake trwały blisko 5 lat. Gra ukazała się w 2010 roku jako tytuł „exclusive” dla konsoli Xbox 360. Produkcja spotkała się z dużym uznaniem wśród krytyków i graczy (wg redakcji magazynu Time była to jedna z 10 najważniejszych gier roku). W kolejnych miesiącach deweloperzy z Remedy Entertainment rozbudowali swoje dzieło o dwa dodatki typu DLC – The Signal i The Writer. Udało im się również nakłonić koncern Microsoft do zniesienia statusu wyłączności, co pozwoliło na stworzenie konwersji na komputery PC. Pecetowa wersja Alan Wake trafiła w ręce graczy w lutym 2012 roku. W tym samym czasie swoją premierę miała również gra Alan Wake's American Horror, stanowiąca nie tyle sequel, ile odrębną historię związaną z tytułowym bohaterem.

Inspiracją dla twórców marki Alan Wake stały się telewizyjne seriale na czele z kultowym Miasteczkiem Twin Peaks Davida Lyncha i Marka Frosta. Stąd chociażby struktura fabuły podzielona na odcinki oraz częste zwroty akcji. Gracze kierują poczynaniami tytułowego bohatera – autora poczytnych horrorów, który trafia do miejsca, gdzie rzeczywistość miesza się z wykreowaną przez niego fikcją literacką.

Rozgrywka łączy elementy charakterystyczne dla gier akcji, przygodówek oraz strzelanin z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Twórcy marki dołożyli jednak starań, by mroczna atmosfera dominowała nad dynamicznym sekwencjami. Jednym z charakterystycznych rozwiązań jest zastosowanie światła latarki jako oręża (w wielu sytuacjach skuteczniejszego niż broń palna) w walce z istotami rodem z koszmarów.

Popularność marki Alan Wake wykracza poza sferę gier wideo. Cykl doczekał się m.in. promocyjnego, internetowego serialu (zrealizowanego w formie live-action movie), który stanowi wprowadzenie w fabułę pierwszej odsłony serii, a także powieści The Alan Wake Files pióra Ricka Burroughsa.

Alan Wake 2
Alan Wake 2

Akcji 2023

Alan Wake 2 to survival horror będący kolejną odsłoną przygód tytułowego pisarza. Za opracowanie tytułu odpowiada Remedy Entertainment.

PCPS5XSX

Alan Wake Remastered
Alan Wake Remastered

Akcji 5 października 2021

Odświeżona wersja hitowej gry akcji studia Remedy Entertainment, której źródłem inspiracji była proza Stephena Kinga. Najważniejszym atutem Alan Wake Remastered jest poprawiona oprawa graficzna wspierająca rozdzielczość 4K. W komplecie z grą fani otrzymują także oba zestawy DLC i możliwość zabawy z włączonym komentarzem reżyserskim.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Alan Wake's American Nightmare
Alan Wake's American Nightmare

Akcji 22 lutego 2012

Kontynuacja przygód sympatycznego pisarza Alana Wake’a przedstawionych w trzecioosobowym horrorze akcji studia Remedy Entertainment. Fabuła gry opowiada nieco mniej rozbudowaną historię, rozgrywającą się w otwartym świecie, inspirowanym kinem spod znaku Quentina Tarantino. Akcja toczy się 2 lata po wydarzeniach znanych z poprzedniczki, w niewielkiej miejscowości w stanie Arizona. Protagonista odkrywa, że trafił do świata telewizyjnego serialu Night Springs, którego niegdyś był scenarzystą. Uwięziony w swym koszmarze, Alan Wake musi stawić czoła swemu mrocznemu alter ego – seryjnemu mordercy, znanemu jako Mr. Scratch. Mechanika rozgrywki wykorzystuje rozwiązania znane z pierwowzoru, w tym charakterystyczny sposób walki przy pomocy światła latarki. Autorzy wprowadzili również nowy, zręcznościowy tryb Fight Till Dawn, w którym stawiamy czoła kolejnym falom przeciwników, zaś nasze wyniki trafiają do specjalnego internetowego rankingu.

PCX360

Alan Wake
Alan Wake

Przygodowe 14 maja 2010

Zrealizowana w konwencji horroru psychologicznego trzecioosobowa gra akcji, inspirowana twórczością Stephena Kinga. Za jej powstanie odpowiada znane za sprawą cyklu Max Payne studio Remedy Entertainment. Bohaterem gry jest autor poczytnych powieści, który w nadziei na przełamanie kryzysu twórczego, wyrusza na wakacje do niewielkiego miasteczka Bright Falls. Już po kilku dniach pobytu żona Alana znika w niewyjaśnionych okolicznościach, zaś pisarz wyrusza na jej poszukiwanie. Szybko przekonuje się, że malownicze miasteczko kryje w sobie wiele tajemnic, podobnie jak miejsce akcji jego ostatniej książki. Aby ocalić ukochaną, Alan musi odszukać fragmenty swego własnego dzieła, eksplorując zakamarki Bright Falls, rozmawiając z napotkanymi osobami i stawiając czoła przyczajonym w ciemności złym mocom. W walce pomoże mu nie tylko broń palna, ale także latarka i rozmaite źródła światła, odstraszające i osłabiające moce duchów. Mroczny klimat rozgrywki potęguje nastrojowa ścieżka dźwiękowa.

PCX360