Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Alan Wake - seria gier

Seria przygodowych gier akcji TPP utrzymanych w konwencji survival horrorów. Seria została stworzona przez studio Remedy Entertainment, które wcześniej zapisało się złotymi zgłoskami na kartach historii gier wideo za sprawą dwóch pierwszych odsłon cyklu Max Payne.

Inspiracją dla twórców marki Alan Wake były seriale telewizyjne, na czele z kultowym Miasteczkiem Twin Peaks Davida Lyncha i Marka Frosta. Stąd chociażby struktura fabuły podzielona na odcinki oraz częste zwroty akcji. Gracze kierują poczynaniami tytułowego bohatera – autora poczytnych horrorów, który trafia do miejsca, gdzie rzeczywistość miesza się z wykreowaną przez niego fikcją literacką.

Rozgrywka w grach spod szyldu Alan Wake łączy elementy charakterystyczne dla gier akcji, przygodówek oraz strzelanek z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Twórcy marki dołożyli jednak starań, by mroczna atmosfera dominowała nad dynamicznym sekwencjami. Jednym z charakterystycznych rozwiązań jest zastosowanie światła latarki jako oręża (w wielu sytuacjach skuteczniejszego niż broń palna) w walce z istotami rodem z koszmarów.

Prace nad pierwszym Alan Wake trwały blisko 5 lat. Produkcja ukazała się w 2010 roku jako tytuł ekskluzywny dla konsoli Xbox 360 i odniosła sukces artystyczny; według magazynu Time była jedną z 10 najważniejszych gier roku. W kolejnych miesiącach deweloperzy z Remedy Entertainment rozbudowali swoje dzieło o dwa dodatki – The Signal i The Writer. Udało im się również nakłonić koncern Microsoft do zniesienia statusu wyłączności, dzięki czemu pecetowa wersja gry Alan Wake trafiła w ręce graczy w lutym 2012 roku. Rok 2012 przyniósł również premierę gry Alan Wake's American Nightmare, czyli spin-offu osadzonego dwa lata po wydarzeniach z pierwowzoru, kładącego większy nacisk na akcję. Po premierze ostatniego z wymienionych tytułów seria na długie lata utknęła w martwym punkcie. W 2021 roku modlitwy fanów o jej powrót zostały jednak wysłuchane, a studio Remedy Entertainment oddało w ręce graczy zremasterowaną wersję pierwszej odsłony cyklu. Co prawda Alan Wake Remastered sprzedał się poniżej oczekiwań, jednak deweloperzy nadal wierzyli w siłę tej marki. Dowodem na to było rozpoczęcie pracy nad grą Alan Wake 2, której wydaniem zajęła się firma Epic Games. Tytuł zadebiutował w październiku 2023 roku na komputerach osobistych, PlayStation 5 oraz Xboksach Series X/S i doczekał się bardzo ciepłego przyjęcia ze strony branżowych mediów oraz graczy. Według serwisu Metacritic, średnia ocen od tych pierwszych mieściła się w przedziale 88-94/100 (w zależności od platformy), natomiast średnia not od tych drugich wynosiła – 8,9/10. Twórcy szybko zapowiedzieli dwa dodatki do omawianej produkcji, czyli Night Springs oraz The Lake House.

Popularność marki Alan Wake wykracza poza sferę gier wideo. Cykl doczekał się m.in. promocyjnego, internetowego serialu z aktorami, który stanowi wprowadzenie w fabułę pierwszej odsłony serii, a także powieści The Alan Wake Files pióra Ricka Burroughsa.

Alan Wake 2
Alan Wake 2

Akcji 27 października 2023

Alan Wake 2 to survival horror będący bezpośrednią kontynuacją gry z 2010 roku. Produkcja ponownie pozwala nam przenieść się do miasteczka Bright Falls i wraz z dwójką grywalnych postaci (tytułowym bohaterem i agentką FBI Sagą Anderson) stanąć do walki z mrocznymi siłami.

PCPS5XSX

Alan Wake Remastered
Alan Wake Remastered

Akcji 5 października 2021

Odświeżona wersja hitowej gry akcji studia Remedy Entertainment, której źródłem inspiracji była proza Stephena Kinga. Najważniejszym atutem Alan Wake Remastered jest poprawiona oprawa graficzna wspierająca rozdzielczość 4K. W komplecie z grą fani otrzymują także oba zestawy DLC i możliwość zabawy z włączonym komentarzem reżyserskim.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Alan Wake's American Nightmare
Alan Wake's American Nightmare

Akcji 22 lutego 2012

Kontynuacja przygód sympatycznego pisarza Alana Wake’a przedstawionych w trzecioosobowym horrorze akcji studia Remedy Entertainment. Fabuła gry opowiada nieco mniej rozbudowaną historię, rozgrywającą się w otwartym świecie, inspirowanym kinem spod znaku Quentina Tarantino. Akcja toczy się 2 lata po wydarzeniach znanych z poprzedniczki, w niewielkiej miejscowości w stanie Arizona. Protagonista odkrywa, że trafił do świata telewizyjnego serialu Night Springs, którego niegdyś był scenarzystą. Uwięziony w swym koszmarze, Alan Wake musi stawić czoła swemu mrocznemu alter ego – seryjnemu mordercy, znanemu jako Mr. Scratch. Mechanika rozgrywki wykorzystuje rozwiązania znane z pierwowzoru, w tym charakterystyczny sposób walki przy pomocy światła latarki. Autorzy wprowadzili również nowy, zręcznościowy tryb Fight Till Dawn, w którym stawiamy czoła kolejnym falom przeciwników, zaś nasze wyniki trafiają do specjalnego internetowego rankingu.

PCX360

Alan Wake
Alan Wake

Przygodowe 14 maja 2010

Zrealizowana w konwencji horroru psychologicznego trzecioosobowa gra akcji, inspirowana twórczością Stephena Kinga. Za jej powstanie odpowiada znane za sprawą cyklu Max Payne studio Remedy Entertainment. Bohaterem gry jest autor poczytnych powieści, który w nadziei na przełamanie kryzysu twórczego, wyrusza na wakacje do niewielkiego miasteczka Bright Falls. Już po kilku dniach pobytu żona Alana znika w niewyjaśnionych okolicznościach, zaś pisarz wyrusza na jej poszukiwanie. Szybko przekonuje się, że malownicze miasteczko kryje w sobie wiele tajemnic, podobnie jak miejsce akcji jego ostatniej książki. Aby ocalić ukochaną, Alan musi odszukać fragmenty swego własnego dzieła, eksplorując zakamarki Bright Falls, rozmawiając z napotkanymi osobami i stawiając czoła przyczajonym w ciemności złym mocom. W walce pomoże mu nie tylko broń palna, ale także latarka i rozmaite źródła światła, odstraszające i osłabiające moce duchów. Mroczny klimat rozgrywki potęguje nastrojowa ścieżka dźwiękowa.

PCX360