Zasięg sosny zwyczajnej rozciąga się od Wielkiej Brytanii i Portugalii na zachodzie po Serbię, Kaukaz aż do Morza Ochockiego na wschodzie, na północy sięgając krańców Półwyspu Skandynawskiego. W południowej i zachodniej Europie zasięg ten jest poprzerywany, natomiast w środkowej i wschodniej zwarty. Na północnych obszarach zasięgu jest drzewem niżowym, na południowych występuje w położeniach górskich.
W Wielkiej Brytanii sosna zwyczajna występuje naturalnie tylko na terenie Szkocji, chociaż z historycznych zapisów wynika, że rosła także w lasach Irlandii, Walii i Anglii. Została wytrzebiona ok. 300–400 lat temu, w wyniku nadmiernego wyrębu. Podobne fakty miały miejsce w Niemczech i Holandii, gdzie gatunek ten jest reintrodukowany.
Jako źródło drewna sosna zwyczajna uprawiana była także poza zasięgiem występowania – w Nowej Zelandii i w chłodnych rejonach Ameryki Północnej. Dzięki dużej tolerancji ekologicznej przedostała się z upraw leśnych do naturalnych ekosystemów. W części stanów USA (w regionie Wielkich Jezior i Nowej Anglii) naturalizowana, w innych uznana za gatunek inwazyjny, zagrażający rodzimym gatunkom (m.in. w Ontario i Wisconsin).
Kabłąk - osłona języka spustowego większości wzorów ręcznej broni palnej. Zabezpiecza go przed przypadkowym naciśnięciem lub uszkodzeniem.
Kabłąkiem określane są również podobne osłony zabezpieczające elementy delikatne (np. w kołowrotku wędkarskim) lub niebezpieczne (np. piła tarczowa), a także uchwyty stosowane do przenoszenia niektórych naczyń, takich jak np. wiadro lub koszyk. Kabłąk spotykany jest również jako element niektórych narzędzi służący do uzyskania naciągu - np. w pile kabłąkowej.
.:Jj:. , Fett, żart roku, w nagrodę będziecie mogli spędzić Sylwestra na GOL-u w loży honorowej.
Fett
wow... zajęło Ci aż 7 minut powielenie "żartu" .:Jj:.
jesteś bardzo błyskotliwy, pewnie masz ze szejset przyjaciół na fejsbóóku