Procesor główny PlayStation 3 zmniejsza swoje gabaryty
45 nm to już na poziomie najnowszych procesorów Intela :).
Ciekawe kiedy pierwsze modele będą dostępne na rynku, bo z chęcią bym zamienił swoją 60 GB, na najnowszy model, nawet kosztem wstecznej kompatybilności.
mniejsze koszty produkcji nie biora sie z mniejszego wydzielania ciepla tylko z wiekszej ilosci prockow, ktore zmieszcza sie na jednym waflu:) chociaz skromniejsze chlodzenie pewnie tez nie jest bez znaczenia. pzdr
Czym mniejszy technologia produkcji tym mniejszy pobór prądu a tym samym mniejsze wydzielanie ciepła. Ot, taka informacja :)
TobiAlex ----> Tak jest w teorii. W praktyce bywa różnie.
Przekonał się o tym swego czasu nawet intel kiedy się okazało że kolejne wersje Pentium 4 mimo zmniejszania procesu technologicznego grzeją się coraz bardziej :D
Kolejny przykład tym razem ze strony AMD. Zmniejszenie procesu z 90nm na 65nm i jaki efekt? Ano taki że 65nm procesory pobierają WIĘCEJ energii i podkręcają się słabiej od ich odpowiedników 90nm (być może nadziali się na upływy prądu z którymi intel sobie już poradził).
Tak więc samo zmniejszenie procesu nic nie znaczy. Dopiero w praktyce okazuje się czy firma trafnie przewidziała i uwzględniła wszystkie potencjalne problemy ze zmniejszeniem procesu związane (głównie mające przyczynę w prawach fizyki) i czy sobie z nimi poradziła stosując odpowiednie rozwązania technologiczne. W zależności od tego proces technologiczny może być mniej lub bardziej dopracowany, technologia mniej lub bardziej efektywna i lepiej lub gorzej spełniająca teoretyczne założenia.