Poważny błąd w procesorach Intela. Poprawka może obniżyć wydajność nawet o 30%
Czy tylko dla mnie to wygląda tak jakby Intel podłożył się po tym jak pojawiły się wyniki ankiety Steamowej w której Intel wygrywa miażdżąco z AMD?
"Jest jednak i dobra wiadomość – z porównań opublikowanych przez Phoronix wynika, że zmiana nie ma żadnego wpływu na wydajność gier. Aktualizacja dla Linuksa nie wpłynęła na wydajność w grach. Oczywiście mniejsza wydajność w programach użytkowych to wciąż poważna sprawa..."
Wyjaśni mi to ktoś? Czym się różni aplikacja użytkowa od gry (która też jest de facto aplikacją, tylko jest typem gry)? Inaczej używa procesora.. ? Czy może chodzi o ciężkie aplikacje użytkowe, które dochodzą do mocnego wykorzystania procesora, czego gry raczej nie robią (chyba że jak ponoć AC:Origins z komentarzy wycyztałem)? Jeszcze to słowo klucz "dla linuksa".
Czyli HEHE, intela benchmarki wszystkie trzeba zmniejszyć? To teraz pytanie, bo zmierzałem do wymiany swojego starego jak świat i7 na nowszy (motherboard muszę wymienić, a mój procek to maks w aktualnym), lepiej poczekać na rozwój wydarzeń i nowe CPU bez tego błędu? (a może ceny spadną intela? YOU WISH)
Ja bym poczekał, że pojawią się oficjalne opisy problemu, fixów itd. Bo na razie to wszystko szacunki, estymacje itp. rzeczy.
Niekoniecznie problem musi istnieć w wykorzystaniu rdzeni. Może to po prostu dotyczyć technologii, z których często i gęsto korzystają programy użytkowe do przyspieszenia pracy w procesorach Intela, ale gry już niekoniecznie.
Cały proces w sposób łopatologiczny opisał koleś tutaj - https://www.reddit.com/r/technology/comments/7npcgu/kernel_memory_leaking_intel_processor_design_flaw/ds3n5vf/?context=1
Generalnie mówiąc mega prosto, chodzi o to, że użytkownik ma dostęp do pamięci jądra CPU a nie powinien. Żeby to załatać trzeba ostro zmienić systemy operacyjne (fix w programie Insider Windowsów w wersji Fast Microsoft dał już w listopadzie).
@Łosiu
Generalnie luka wygląda mniej więcej tak:
-procesor musi przechowywać pewnie informacje w pamięci jądra do której normalnie może odwoływać się system i oprogramowanie do poprawnego funkcjionowania.
-tymczasem luka ta powoduje, że dostęp do tej samej pamięci ma normalny proces, ot chociażby javascript przeglądarki.
-oznacza to, że np wykorzystując lukę w procesorze przez spreparowaną stronę internetową można uzyskać dowolny dostęp do systemu, i zainstalować np keyloggera.
-łatka powoduje, że ten obszar pamięci będzie w czymś rodzaju sadboxa, powodującym że programy odwołujące to pamięci jądra będą musiały dokonać kolejnych obliczeń do wykonania tej samej czynności co wcześniej. Najwięcej na tym tracą programy, które bardzo często zapisują coś na dysku, korzystają z własnego cache itd.
W przypadku gier nie powinno być dużego spadku wydajności.
Ciekawe czy w tym temacie również będzie takie morze komentarzy opisujących jaką beznadziejną firmą jest Intel tak jak to miało miejsce w temacie dotyczącym AMD i problemów ze starymi grami przy najnowszych sterownikach kart graficznych :D
Jeśli ten news to nie jest jakaś kaczka dziennikarska to AMD może jeszcze odbić się od dna na rynku podzespołów dla graczy.
Ktoś tu komuś świnie podkłada, nie zdziwiłbym się gdyby "ktoś" chciał zaszkodzić wizerunkowi Intela - na własną korzyść.
Jestem osobą która korzystała i korzysta z obu układów AMD i Intel, oba są dobre, oba robią to co powinny, czy w grach czy w pracy. Wiec nie sądzę by Intel stracił dużo po tej sprawie - o ile to prawda?!
Z Windowsem 10 też "prywatność" to rzecz umowna a ludzie do tej pory z niego korzystają - ale co tu poradzić taki świat.
"luka w układach firmy z ostatnich dziesięciu lat pozwala na uzyskanie dostępu do istotnych danych użytkownika" - i nic z tym nie zrobili? coś mi tu śmierdzi na kilometr
"naprawa ma znacznie zmniejszyć wydajność komputera"- to bardzo ciekawe, idealna zabawka dla służb wywiadowczych, hakerów, którzy stworzyli dla siebie furtkę do działania.
Jakbyś przeczytał opisy błędów, to wiedziałbyś, że było to niesamowicie trudne do odkrycia. Takich nieodkrytych błędów jest mnóstwo.
Poza tym, druga amerykańska firma (AMD) jakoś podatna na to nie jest. Nie każdy błąd sprzętowy w procesorze to dziura NSA/CIA/innej trzyliterowej organizacji.
Ja nigdy nie instalowałem żadnych sterowników, łatek do procka i nigdy nie zainstaluje. Mam antywirusa i od kilku lat nie miałem żadnego wirusa w kompie. Wystarczy nie chadzać po dziwnych stronach i będzie ok.
Wydaje mi się że to taka akcja żeby obniżyć wydajność procków żeby ludzie kupowali nowe. Podobna akcja jest z Apple który obniża wydajność swoich starszych telefonów.
Nie wiadomo też, jak tę kwestię rozwiążą twórcy Windowsa i innych systemów operacyjnych. Microsoft zapowiedział publikację aktualizacji w przyszłym tygodniu w ramach miesięcznej Wtorkowej Aktulizacji (Patch Tuesday).
Ohoho, jak ja włączę aktualizacje mojego Win 10 to zaraz się zwali milion aktualizacji z ostatnich 8 miesięcy i na pewno coś się popsuje. Nie, dziękuję.
Żaden błąd tylko celowe działanie korporacji po to aby kupować coraz to nowszy sprzęt.
Tak, ktoś grubo ponad 10 lat temu w Intelu podczas projektowania nowej architektury dorzucił do niej krytyczny błąd którego nie da się naprawić. Wszystko po to żeby po ponad dekadzie zmniejszyć wydajność swoich nowych procesorów.
@Legion 13
Patrz Volkswagen i afera spalinowa ;)
Och jej...
Jak widać zdarza się najlepszym. Cieszę się że mam procka ala grzejnika, prądowsuwacza z AMD.
Ja się cieszę, że nie mam procka Intela, a'la mózgożercy i czynnika prostakotwórczego.
Cóż, przynajmniej wiem że więcej procków od intela kupował nie będę. Teraz nieważne co zrobi intel to i tak ma przesrane: jak załatają i spowolnią procki to dostaną (słusznie) po tyłku. Jak nie załatają to też dostaną po pupie, również słusznie.
Wcale
https://www.fool.com/investing/2017/12/19/intels-ceo-just-sold-a-lot-of-stock.aspx
CEO wcale nie sprzedał miesiąc temu większości akcji Intela :D
Nie chcecie kupować nowych procesorów po dobroci? To Wam je popsujemy i kupicie nowe oczywiście w imię bezpieczeństwa i dobra klienta.
Tak, krasnoludki z Intela włamały się do komputerów i popsuły wszystkie procesory wyprodukowane od 1998 roku. Popsuły w taki sposób, że najbardziej odczują to serwery, a nie desktopy, dzięki temu wielkie korporacje w rodzaju Facebook, Amazon czy Google nie będą pozywać Intela na milionowe odszkodowania i Intel zarobi na tym trylion gazylionów. XDDD
Po ostatnich praktykach intela i tak jestem w szoku że dali możliwość naprawy tego błędu przez wypuszczenie poprawki bez wymogu wymiany procka lub płyty
luka w układach firmy z ostatnich dziesięciu lat pozwala na uzyskanie dostępu do istotnych danych użytkownika
Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że wcale nie jest to przypadkowa luka, lecz jest tylko sprytny plan ze strony Intel po to, by klienci będą kupować tylko nowe procesory? Tym bardziej, że odkryli luka dopiero teraz po tylu latach...
Coraz mniej uczciwe ludzi na tym świecie...
Sprzedaż większości akcji INTELa przez CEO INTELa na miesiąc przed też się liczy w tym?
Jeśli luka jest taka jaka jest i rzeczywiście grozi tym czym grozi i fix będzie obniżał wydajność o tyle procent, to Google czy Facebook jak zażąda zwrotu kosztów wymiany procesorów to INTEL może nie wydoić. I dość bezsensowne posunięcie by zmusić Ciebie do wymiany na nowszy procesor ;P
Na niebezpieczniku możemy przeczytać, że nawet 52% może spaść wydajność.. a to jest wartość, którą spokojnie można reklamować. Więc.. nie sądzę by specjalny zabieg to był.
Wątpię by się narażali na miliardowe odszkodowania tylko po to by napędzić sprzedaż nowych procków. Trochę zbyt nieprawdopodobnie to brzmi.
Wiadomość tak sensacyjna, że aż nieprawdopodobna. Ciekawe, że pojawiła się w momencie kiedy Steam ogłosił miażdżącą przewagę procesorów Intela nad AMD.
Czy zauważyliście, że te 30% to średnia przewaga z jaką Intel wygrywa w testach nad AMD.
Po drugie, jeżeli sprawa dotyczy nawet procesorów aż sprzed 10 lat to wierzyć się nie chce, że nikt tego wcześniej nie odkrył. Jeżeli natomiast to prawda - o zgrozo - to procki Intela lawinowo polecą na śmietnik a AMD przeżyje drugą młodość.
Wierz lub nie (stawiam, że nie uwierzysz), ale już pięć lat temu na forach branżowych można było spokojnie przeczytać o tym, że procesory Intela mają w sobie moduł, który pozwala na szpiegowanie użytkownika. Ot, taka ciekawostka. Fajnie, cieszę się, że pogłoski, które wtedy znalazłem, okazały się prawdą :-)
E tam. Typowy dzień - ktoś coś ukradł, jakaś luka itd. Przez tyle lat to już pewnie dawno ktoś odkrył i wykorzystywał i nikt o tym nie wie.
Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha, Cha, cha, Cha, Cha, Cha i tak dalej? A może to my gracze powinniśmy coś poprawić w chłamie wydawanym przez deweloperów partaczy?
Propaganda.
Zwykła informacja. Propaganda to pisanie, że procki czy tam karty AMD to grzejniki.
Mógłbyś zmienić nick? Gardzę Apatorem.
A to dlatego z mojej jednostki centralnej wystaje jakaś głowa....
Kolejny gwóźdź do trumny Intela w najważniejszym segmencie rynku, czyli data center. Po konkurencyjnych cenach AMD EPYC, niskim koszcie produkcji układów z dużą ilości rdzeni ze względu na zastosowanie modularnej architektury Infinity Fabric i teraz jeszcze ta dziura w Intelach, to jeśli AMD nie wykorzysta swojej szansy i nie zaspamuje rynku EPYCami, to takie okienko może się prędko nie powtórzyć. Chociaż pewnie Intel obsypie złotem vendorów serwerów HP, Dell, Supermicro itd. i będzie po staremu.
edit:
AMD processors are not subject to the types of attacks that the kernel
page table isolation feature protects against. The AMD microarchitecture
does not allow memory references, including speculative references, that
access higher privileged data when running in a lesser privileged mode
when that access would result in a page fault.
Źrodło: https://lkml.org/lkml/2017/12/27/2
No AMD, do roboty!
Ciekawe jest jak do tego problemu podejdą producenci serwerów i sprzętu sieciowego. Wgranie tej łatki spowoduje spadek wydajności serwerów, routerów, switchy, firewalli i wszystkiego, co jest napędzane przez procesory x86 Intela powodując odejście od prezentowanej specyfikacji urządzeń, o które oparli swoją infrastrukturę klienci. Niezła wtopa.
edit 2:
Jak w ogóle GOL może wnioskować, że problem ten nie ma wpływu na wydajność w grach? Przetestowano dwie gry i to na dodatek na Linuxie, a sama łatka też jest obecnie jedynie dostępna pod Linuxem. Z tymi wyrokami to poczekajcie, aż zostanie załatany Windows, bo tam efekty moga być zupełnie inne.
Wczoraj po wtopie AMD ze sterownikami cieszyłem się, że mam procka Intela i kartę Nvidii, dzisiaj cieszę się już tylko z karty. Następnego procka chyba będę brał od AMD.
Możliwe, ale jak na razie trwa to tak długo, że równie dobrze w najbliższym czasie DX12 może pójść w zapomnienie i powstanie kolejna wersja, a wtedy przewaga AMD w grach opartych o DX12 może nie mieć żadnego znaczenia. Z Vulkanem obecnie chyba jest podobnie.
W sumie to cieszyłbym się z tego, gdyby to właśnie Vulkan przejął pałeczkę po DX11. Byłby to niezły prztyczek w nos dla Microsoftu i tej ich chęci przymuszenia graczy do przesiadki na Windowsa 10 przy pomocy DX12.
Póki co devy odsuwają się od DX12 ... po prostu się nie udał (przynajmniej w obecnej sytuacji rynkowej)
I słusznie. Wydajność mniejsza, ale w praktyce (chyba, że na tym zarabiasz, to inna bajka) nie odczujesz specjalnej różnicy.
Na dodatek są tańsze i jeśli się nie mylę AMD tak często socketów nie wymienia, więc może być to przyszłościowy zakup.
Mam nadzieje że łatka będzie opcjonalna albo chociaż możliwa do wywalenia.
Okazuje sie, że jak wspomniałem wyżej, procesory AMD nie są podatne, natomiast oprócz Intela podatne są również ARM:
https://lwn.net/Articles/740393/
Łatki do Windows 10 mają już betatesterzy, najśmieszniejsze jest to, że łatka zostanie zaaplikowana do wszystkich procesorów zwalniając je, rownież AMD, mimo iż ze względu na swoją architekturę sprzętową nie są podatne. O tej podatności wiedziano od kilku miesięcy, ale było embargo na ujawnienie. To prawdopodobnie strategiczny krok ze strony Intela, żeby zyskać czas. Do tego wprowadzenie łatek i zwolnienie wszystkich procesorów włącznie z AMD odczytuję jako lobbing Intela.
Na 10 stycznia przewidziano restart chmury Microsoftu a na piątek restart chmury Amazonu :) Grubo.
Polecam zajrzęć do listy podatności CPU AMD i Intela:
https://www.cvedetails.com/vendor/7043/AMD.html
https://www.cvedetails.com/vendor/238/Intel.html
Dzięki za info Windows update wyłączony. Niech najpierw przetestują inni tą łatkę. Zrobię sobie kopie zapasowe na zewnętrznym dysku i się spokojnie zastanowię czy instalowanie jej jest mi potrzebne.
Nowy rok zaczęło grubo AMD a Intel wcale nie gorzej :D Żałosne.
Heh, zdaje się że jest też druga luka, i tym razem dotyczy ona nie tylko intela, ale i amd oraz arm. Czyli lipa. W sumie to troszkę śmieszy mnie ten strach przed obniżeniem wydajności: pewnie skończy się na kilku procentach, i tyle. No ale kliki same się nie zbiorą.
Zaskarżyli ryczenie, gdy poszedł.
nie dowiesz sie prawdy, ale jedno jest pewne czy to amd czy intel czy nvidia , wszyscy oni chca nas klientow wydymac i zmusic do kupna nowych podzespolow, przez sterowniki mozna sztucznie obnizac wydajny ale starszy hardware, i co panie zrobisz, nic pan nie zrobisz, lec do sklepu i plac. wymagania gier rosna a grafika sie za grosz nie poprawila przez 10 lat, a teraz w wymaganiach gier 16 GB ramu i 4 GB na karcie. Co ci partacze tworzacy gry chca trzymac az w 20 GB przestrzeni ?
Na razie interesuje mnie czy aktualizacja będzie konieczna, mam creators update, fall nie instalowałem, win update wyłączony, defender też, jak dotychczas wszystko było ok, nie widze konieczności aktualizacji i tego, chyba że wymuszą to na użytkownikach.... nie wiem przeglądarki przestaną działać itd, następnie gry, albo po prostu łatka będzie wchodzić jak tylko wyczuje podłączony komp do neta niezależnie od win update itd. Ponad pół roku temu kupiłem intela i co mam kupować następnego żeby osiągnąć wyniki takie jakie mam obecnie? Ludzie "szaleją" dalej na i5 2400k z geforce 1060, bottleneck jest, ale wszystko jest grywalne. Tego nie spodziewałem się od intela. Po kur.. kupiłem tyle gier na wyprzedaży steam, wyśpie się i refund na karte kred.
Spokojnie, wasze gierki będą działać jak zawsze, problem jest o wiele poważniejszy i dotyczy głównie serwerów. Olbrzymie korporacje będą na tej luce stratne miliardy dolarów :)
Dlatego trzeba uciekać z tonącego okrętu, tym bardziej że pojawiła się świetna alternatywa w postaci Epyców czy Threadripperów.
OK, a co Ci da ucieczka do konkurencji, skoro łatki na system spowolnią wszystko, niezależnie od tego czy luka jest czy nie?
Zawsze można zablokować aktualizacje. Na miejscu posiadaczy procków AMD właśnie bym tak zrobił.
Poczekamy zobaczymy, w w10 da się odinstalować aktualizacje a jak nie to go zmusze :P
Nie chce żeby mój Xeon 1230v2 powitał wydajnościowo Core 2 Duo :V
Pierwsze testy z użyciem nowej łatki:
https://www.youtube.com/watch?v=_qZksorJAuY
To pokazuje że z wielkiej chmury mały deszcz.
Tylko szkoda że testuja to na najnowszym procku a nie 2 albo 3 generacji, chętnie zobaczyłbym czy starsze procki nie dostają po dupie.
Tylko szkoda że testuja to na najnowszym procku a nie 2 albo 3 generacji, chętnie zobaczyłbym czy starsze procki nie dostają po dupie.
Może na starszych nie udało się przeprowadzić testów?
https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/intel-ostrzega-przed-patchami-naprawiajacymi-bledy-procesora/clrztky
Update na windowsa 10 (bo 7 i 8 dostaną go później chyba) już jest.
Na moim "starym" i7 4790 :-) na razie bez zmian. Żadnych spektakularnych błędów nie zauważyłem. Winda po aktualizacji. Nawet coś jakby spokojniej chodził procek. Może to cisza przed zgonem:-) ? Było trochę obaw, ale to bardziej strachy na lachy.
Jest dobrze.
Przyjeżdżajcie na pogrzeb.
Czytałem kilkadziesiąt artykułów w pl prasie na ten temat.. Serwery desktopy smartphony.. A ja się zapytam o bankomaty.. Przecież tam też są stosowane procesory, nie wiem czyje ale są. Więc czy jest możliwość wykradzenia numerow kart razem z pin? Bankomat chyba jest podłączony do sieci czy Internet czy innej wewnętrznej.. Włamuje się po wifi odpalamy exploit i tadaam.. Możliwe? Jestem laikiem w temacie takich urządzeń ale opisy tego problemu sugerują że jest to możliwe..
@up
Słuszna uwaga milordzie. Tylko my tu chyba o grach i tego co się wokół nich dzieje.
Forum dla włamyhobbitów to chyba nie tutej? Czy tutej? Może się mylę. Hmmm.Ludzka rzecz jest błądzić. Ten tego.
Oczywiście że o grach przedewszystkim. Nie zaczynam tematu dyskusji tyko przyszło takie pytanie w myślach.. Taki mały zastanawiający offtop.
"porównań opublikowanych przez Phoronix wynika, że zmiana nie ma żadnego wpływu na wydajność gier"
2018 gry-online odkrywa, że procesor odgrywa drugorzędną rolę w grach
Tia, przejąłem się tymi rewelacjami jak trzecim wackiem. Minęło już trochę czasu, szatański Windows 10 już mi potajemnie zainstalował tego behemota ale nie zauważam różnicy ani w działaniu aplikacji użytkowych tudzież gier.