Witam. Chce kupić laptopa na studia ale żebym tez ba nim mógł pograć w najnowsze gry ale i te które dopiero wyjdą. Polecony mi Della Inspiron 7537 i5, 8gb ram, karta GT 750 m. Czy to jest najlepszy wybór? Może moglibyście polecić mi coś innego (lepszego) Myślałem o Lenovo z710 z i5, 8gb Ramu i karta 840m, lecz odwiedziono mnie od niego. Jestem zielony w sprawach komputerowych wiec chciałem zasięgnąć informacji. Jestem świadomy tego ze z tym budżetem nie poszaleć ale chciałbym na luzie po prostu pograć np w battlwfielda 4, far cry4, assasins unity, wiedźmina 3 etc. Wiec proszę o pomoc a za pomysły i porady juz z góry dziękuję.
Link do della inspiron [link]
1) przeglądasz różne modele laptopów patrząc głównie na kartę graficzną
2) wchodzisz na stronę: notebookcheck.pl/Ranking-kart-graficznych-w-grach.31531.0.html
i w przeglądarce wciskasz CTRL + F i wklejasz kawałek nazwy karty i już wiesz ile FPSów wyciąga dana karta w danej grze.
No ale sama karta graficzna to chyba nie wszystko nie? Procek i5 starczy?
Pytałem czy starczy a nie czy 2.5kafla mi na niego starczy.
powinien wystarczyć skoro core 2 duo i to te starsze wersje, słabe, pozwalają odpalać takie gry jak Batman, Skyrim, Wiedźmin 2, Far Cry 3 i inne gry na ładnych detalach (gdyby karta graficzna była dobra to na ultra może by odpaliły się te gry, nie wiem).
W 98% gier jest tak, że główną pracę wykonuje karta graficzna i to na nią trzeba zwracać szczególną uwagę. Fizykę lepszą to masz w nielicznych grach np. Arma 3, obliczanie trajektorii pocisku, przebijalności przez obiekty i wytracanie energii i inne rzeczy, albo jest jakaś gra chyba niezależna, w której sterujesz ciężarówką małą i przejeżdżasz przez jakieś błoto głębokie, w takiej grze położonej na fizykę zachowania się pojazdu (by pojazd trząsł się dość realistycznie) procesor może się znaczniej liczyć.
Z reguły gry 3d w większości korzystają z prostej fizyki, grawitacja i kolizje z obiektami i właściwie tyle, no może jeszcze procek oblicza AI przeciwników.
A karta graficzna? Obliczanie AA (wygładzanie krawędzi) wiele ją kosztuje, obliczanie światła (może bardzo obciążać kartę, ale to zależy jak autorzy gry zrobią światło i jakich typów), różne cieniowanie, cienie dynamiczne i inne rzeczy też karta oblicza, no i same modele 3d postaci wyświetlać musi, im bardziej modele są szczegółowe, tym więcej ma obliczeń, dlatego w grach robią modele w LOW POLY (mała liczba poligonów), choć to low poly z roku na rok staje się bardziej szczegółowe, np. popatrz na pierwsze wersje tomb raidera, Lara była kanciata, cycami były dosłownie trójkąty, a teraz wszystko lepiej robią, dość okrągłe są przedmioty, choć jeśli w grze RPG przybliżysz kamerę do np. jabłka, albo wiadra, kubka lub czegoś okrągłego lub w kształcie cylindra, to zobaczysz, że jeszcze w pełni okrągłe to coś nie jest, to dla wydajności robią. Już nie wspominam o teksturach, bo tekstury i filtrowanie anizotropowe fpsów dużo nie biorą i słaba karta jak odpali grę na low detalach płynnie, to prawdopodobnie tekstury na HIGH, ULTRA udźwignie bez problemu. VSync jeszcze kradnie sporo fpsów.
Także jak widzisz, karta graficzna musi obliczać całą masę rzeczy, w niektórych grach w ustawieniach masz bardzo rozbudowane opcje graficzne, możesz tam zasięg renderowania wybrać (pole widzenia), okluzję otoczenia, jakieś głębie, cienie i czy mają mieć wygładzane krawędzie, AA, FSA, VSync, rozdzielczość (im wyższa, tym więcej pixeli, choć czasem w grach zmiana z rodzielki full HD na najniższą fpsów nie dodaje, to śmieszne jest :D), odbicia (lutro, woda, inne obiekty), cząsteczki (dla efektów dymu, pożaru, czarów, czy czegoś tam), SSAO, dynamiczne światła, trawa (czyli czy ma być rzadka, gęsta, widoczna z bliska, czy z bardzo daleka) i inne rzeczy.
Więc kupuj laptopa z porządną kartą, ma być najlepsza jaka może się trafić w danej cenie. W laptopach chyba bez problemu wymienisz procesor, ale karty graficznej to raczej nie za bardzo, możliwe, że przylutowana jest itd więc zakładaj, że kartę masz niewymienną, na stałe i co najwyżej se procka zmienisz i ramu dodasz i dysk wymienisz (a propo ramu, na ram nie musisz zwracać uwagi, 4 GB wystarczy do gier, nawet ostatnio ktoś mający mnóstwo GB ramu pisał, że gra, która w teorii na HIGH wymaga 8 GB ramu, brała 3.5 GB ramu max, z call of duty jednym też było tak oszukane i w call of duty tym jednym gra nie odpalała się jak ramu było za mało, ale jakiś gość chyba wydał zmodyfikowany plik omijający to sprawdzanie ramu i można było na luzie grać, a sama gra i tak 4 GB ramu nie przekraczała nigdy ani na sekundę z tego co pamiętam więc cenuj w lapka, który ma minimum 4 GB, najwyżej se dokupisz jak ci nie wystarczy, ram jest tani).
Moim zdaniem nie ma sensu kupować laptopa w tej grupie cenowej z procesorem i7...Nie odczujesz różnicy pomiędzy i5.
Ze swojej strony proponuję ten model:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/10568169#techniczne
trochę tańsza opcja ale również i5 oraz ge force gt 750m
Dell jest również ok.
Witam, chcialbym kupic laptopa do grania w bardziej wymagajace gry typu battlefield 4 czy cod mw3, ghosts. Moj budzet to 2500zl. Nie wiem czym mam sie kierowac w zakupie, czy lepsza karta graf, czy prockiem. Np. karta geforce gt 645m i procek i7 3632QM lub karta geforce gt 750m i procek i5 czwartej generacji. Na oku mam stary juz lenovo Z500 i7 oraz acer aspire v5-537g. Prosze o pomoc w wyborze najlepszego lapka do gier do 2.5 k. Z gory dziekuje.
Laptopowe i5 wystarczy, mam 3230m + 4GB ram i AMD 8750 (karta porównywalna z GeForce 710/720m jesli sie nie mylę) i gry działają dość płynnie jak na laptopie (i w zależności od ustawień graficznych). GRID2 nawet w 1080p (podłączony do TV) na wysokich detalach działa bardzo płynnie. Call of Duty MW3 takze, Sleeping Dogs w średnich. W natywnej rozdzielczości czyli 1366x768 powinno byc lepiej :)
W Battlefielda 4 (na multi) grałem na ustawieniach średnich (bez antyaliasu i HBAO i takich tam obciazaczy) i wyciągało od 30fls wzwyż.
Nie wiem czemu ale nie dzial link. Chodzi mi o Laptop Lenovo Z50-70 (59-427413) z agito.pl
Najlepiej bedzie jak wypiszesz jego specyfikacje tu, na forum - Twoje linki nie działają :)
Producent Lenovo
Procesor Intel Core i5-4210U
Prędkość CPU 1,7 GHz
Pamięć RAM 4 GB
Rodzaj pamięci DDR 3
Wolne banki pamięci 1
Pojemność dysku 1 TB + 8GB SSHD
Przekątna wyświetlacza 15,6"
Rozdzielczość max. LCD 1920x1080
Rodzaj matrycy matowa
Rodzaj matrycy LED
Karta grafiki nVidia GeForce 840M
Wielkość pamięci karty graficznej 4096 MB
Napęd optyczny DVD+/-RW SuperMulti DL
Karta dźwiękowa Dolby Advanced Audio 2.0
Wbudowane głośniki/mikrofon tak / tak
Złacza zewnętrzne 1 x D-Sub
1 x HDMI
1 x RJ-45 LAN
1 x USB 3.0
1 x mini-jack (słuchawki / mikrofon)
2 x USB 2.0
DC-in
czytnik kart pamięci
Czytnik kart pamięci Multimedia Card
SecureDigital
Urządzenie wskazujące Touchpad
Karta sieciowa 10/100/1000 MBit LAN
Bluetooth 4.0
Wireless 802.11 b/g/n
System operacyjny brak
Waga 2,5 kg
Wymiary dług. x wys. x szer. 384 x 265 x 25 mm
Modem 3G Nie
Rodzaj produktu laptop
Ekran dotykowy Nie
Ja bardzo sobie chwalę laptop asus R510JK-DM009H. Kultura pracy na najwyższym poziomie, temperatury niskie, bardzo dobre chłodzenie, bardzo cicha wentylacja. Świetna matryca, oczywiście matowa. Wykonany jest bardzo solidnie, nic nie trzeszczy, wszystko spasowane idealnie. Póki co, tylko w BF4 testowałem. High w Full HD 45-50 FPS, Ultra w 1366x786 50+ FPS. Dodam, że mam włączoną synchronizację pionową (powoduje m.in. ograniczenie FPS do 60). Jedyny problem to póki co brak najnowszych sterowników od Nvidii, ale napisałem już na ich forum w dziale supportu z prośbą o dodanie tego modelu z tą kartą do sterowników. Gram na wersji 333.17, więc myślę, że można spodziewać się wzrostu o kilka FPSów przy instalacji najnowszych sterowników. Lapka kupiłem w dobrej cenie na jpkomputery.pl z czego jestem bardzo zadowolony.