Witam, Mam pytanie odnośnie defragmentacji dysków. Czy zrobienie takiej defragmentacji nie zmieni nam jakiś ustawień w komputerze, w jakieś grze, że gra jego save itp. zostaną usunięte?
Drugie pytanie to co jeśli są dwa konta na kompie i będę robił def. z jednego kotna to czy chwyci ono również pliki drugiego użytkownika?
Pozdro!
Defragmentacja dysku tylko dla talerzowych staruszków, SSD się nie defragmentuje pamiętaj.
Defragmentacja dysku tylko dla talerzowych staruszków
I to raczej dla wielkich staruszkow na FAT32, bo NTFS jest dosc na fragmentacje odporny.
[4]
Ocho, aż mi się przypomniał siwy który twierdził, że NTFSy się nie FRAGMENTUJĄ.
Proszę ja ciebie - fragmentacja jest taka sama jak w przypadku fata - z tą różnicą, że dyski są teraz na tyle szybkie, że nie czujesz takich spowolnień jak w przypadku dysków z lat 90, które miały wolne czasy dostępu.
SSD sie nie defragmentuje - ale można im czasem zapodać TRIMa. Podobno przedłuża to ich żywotność.
DanuelX-> Te cwaniaczek... jak już cytujesz to prawidłowo. Na temat Defragmentacji mam praktycznie takie samo zdanie jak wysiak.
I jak bardzo mnie nie lubisz (ze wzajemnością) i możesz sobie mówić, że się nie znam to jemu już brak wiedzy ciężko będzie Ci zarzucić. Z kolei Ty nie masz ani wiedzy, ani doświadczenia, ani nic podobnego. Tylko otwierasz tą gębę kiedy nie trzeba więc wal się koniu.
samsung hd252hj scsi - taki dysk mam z tego co wiem.
Dzięki za odp. <szacun>
Pozdrawiam
Jeden 'cfaniaczek' i dwoch gosci ktorzy znaja sie na temacie, a Ty wybierasz cfaniaczka? To jest legitymacyjne! :D
Proszę ja ciebie - fragmentacja jest taka sama jak w przypadku fata - z tą różnicą, że dyski są teraz na tyle szybkie, że nie czujesz takich spowolnień jak w przypadku dysków z lat 90, które miały wolne czasy dostępu.
Prosze ja ciebie, fragmentacja moze byc i taka sama jak w przypadku fata, ale jej wplyw na wydajnosc jest duzo mniejszy, i wcale nie dlatego, ze dyski sa szybsze. Prosta przyczyna jest taka, ze w systemach FAT informacje o adresach sektorow gdzie umieszczone sa kolejne czesci pliku znajduja sie tylko w tablicy alokacji, wiec jesli fragmenty pliku nie sa obok siebie, to glowica musi po przeczytaniu kazdego fragmentu skoczyc na poczatek dysku i znalezc adres. W przeciwienstwie do NTFS, gdzie plik szukany jest w MFT tylko raz, zeby znalezc poczatkowy fragment, a adresy kolejnych sektorow znajduja sie na koncu sektora wlasnie odczytanego, wiec dysk od razu wie gdzie go szukac, co daje duzo mniej dostepow. Oczywiscie, fragmentacja nadal MA wplyw na wydajnosc - jednak jest on duzo mniejszy.
[10]
A teraz przeczytaj [1]. Czy defragmentacja usunie mu informacje z dysku? Nie. Czy defragmentacja obejmuje pliki innych użytkowników: tak.
Mam nadzieję, że to ja jestem ten "cfaniak"
[11]
Czyli: ntfs defragmentuje się i fragmentacja ma wpływ na wydajność. Dziękuję za uwagę.
Alez prosze - tak, kazdy system plikow sie fragmentuje, ale wplyw fragmentacji na wydajnosc przy NTFS jest duzo mniejszy niz przy FAT, i nie jest to wcale efekt wiekszej szybkosci dyskow.
I oczywiscie masz racje, nie ma sie co bac defragmentacji, i obejmuje ona wszystkie pliki - temu absolutnie nie przecze.
DanuelX-> Po cholerę Ty się odzywasz?
Po co Ci był post numer 5 skoro:
a) Nie masz racji.
b) Próbowałeś mi zacytować coś czego nigdy nie napisałem.
c) Zaatakowałeś bezpodstawnie.
Ty musisz mieć naprawdę problemy ze sobą... Rzygać mi się chcę od Ciebie, a już na pewno odechciewa się pisać w tym burdelu.
Sergio1212 --->
Rozumiem że chodzi o system Microsoft Windows.
Przy dyskach mechanicznych:
- defragmentacja jest bardzo zalecana
- defragmentacja nie ma ujemnego wpływu (jeżeli dysk jest sprawny)
- musisz mieć co najmniej 10% do 15% wolnego miejsca na dysku (partycji) aby defragmentacja była skuteczna
- kasuj przed defragmenatcją wszystkie niepotrzebne pliki z dysku, również pliki cache i temp.
- system plików NTFS defragmentuje się mniej niż FAT32, ale również się defragmentuje.
- defragmentacja powstaje głównie przy wielowątkowych zapisach, oddzielenie więc danych od programów pomaga zmniejszyć defragmenatcję. Programy na jednym dysku (partycji), dane na drugim (dysku partycji), system na innym dysku (partycji)
- przy prostych systemach kont, takich jak na naszych komputerach w domu, defragmentacja na jednym koncie w zasadzie wystarcza
- dyski SCSI również się defragmentują choć radzą sobie z tym lepiej ale osobiście wątpię w to że masz dysk SCSI. Jeżeli rzeczywiście masz stareńkie SCSI to zmień dysk, najtańszy nowy dysk SATA będzie 10 razy szybszy.
- dyski podpinane przez USB (jeżeli to dyski mechaniczne) również się fragmentują i powinno się je defragmentować
- defragmentacja dysku mechanicznego w nieznaczny sposób skraca jego żywotność, nie róbcie więc tego kilka razy dziennie.
Przy dyskach SSD (Solid-state drive) czyli przy dyskach NIE MECHANICZNYCH
- dyski SSD również się fragmentują, ale wpływ tej fragmentacji na wydajność jest zdecydowanie mniejszy niż w wypadku dysków mechanicznych.
- dysków SSD NIE DEFRAGMENTUJEMY, nie da się zresztą tego zrobić z poziomu programu w nowszych wersjach systemu Windows
- defragmentacja dysków SSD w zauważalny sposób zmniejsza ich żywotność.
- są specjalne programy dodawane do dysków SSD które służą do "kompaktowania" danych na dysku, to coś jak defragmentacja
USB flash drive - czyli przenośne nośniki
- nie ma potrzeby defragmentacji