Chciałem wymienić sobie procesor w moim leciwym sprzęcie. Obecnie mam starego Pentium D 830 i chciałem go wymienić na Core 2 Duo E8400. Niby producent płyty pisze, że powinna go obsłużyć (Asus P5B). No i po wymianie procka, po paru minutach działania system się wysypuje z BSODem. Bios poprawnie rozpoznaje nowego procka. Po włożeniu starego procka jest wszystko OK, więc to raczej nie jest problem nieumiejętnego montażu.
Jeszcze nie walczyłem z tym do końca ( nie robiłem resetu CMOS i stawiania na nowo systemu ), ale zanim na nowo rozkręcę kompa chcę się dopytać, czy to nie może być jakiś konflikt sprzętowy.
Przez te parę minut działania zdążyłem zrobić test klasyfikacji systemu i zauważyłem, że oprócz przyrostu wydajności procka, podniosła mi się również wydajność pamięci ram ( i to znacznie ).
Nowy procek działa na o wiele szybszej szynie, niż stary - 1333 do 800. Czy to nie jest tak, że po włożeniu nowego procka automatycznie podbija mi prędkość szyny z jaką działają pamięci ? I to może powodować problem ? Pamięci mam w 4 kościach: 2 x Kingston w dualu i 2 x Samsung w dualu. Przy obecnym procku wszystko współpracuje ze sobą bezproblemowo od kilku lat. A może jakiś inny podzespół może się gryźć z nowy prockiem ?
Edit: po wymianie procka temperatura nie przekraczała 50 stopni, więc to nie przegrzanie.
No jesli rzeczywiscie podnioslo sie taktowanie szyny, pamieci sa ustawione na dzialanie synchroniczne, i sa do nowego ustawienia zbyt wolne, to spokojnie moze sie wywalac. Jakie to dokladnie pamieci?
Może być tak jak piszesz - nowy procek niejako wymusza w biosie 1333 i pamięci nie dają rady - stąd BSOD.
Wymuś w biosie 800 na szynie i wtedy odpal kompa.
Nie pamiętam jakie to dokładnie pamięci. Kingstony chyba Hyper X.
CPU-Z coś takiego pokazuje.
Znalazłem pudełko po Kingstonach: Hyper X PC2 - 6400 CL4
Samsungi będą pewnie podobne.
Sprawdź też czy pamięci mają odpowiednie napięcie w stosunku do szyny (np. na 800MHz wymagają 1.8V a na 1066MHz już 2.1V) - u mnie to powodowało częste BSOD.
800 nawet chyba nie mogę ustawić, bo one są chyba na 667. Tak to teraz wygląda.
A tak a propos: jeżeli taktowanie pamięci ustawia się w biosie oddzielnie, to ustawienie prędkości szyny na której chodzi procesor ma znaczenie dla pamięci ?
Z obrazka wynika że masz jednak RAM 5300 a nie 6400, może jednak w BIOS dałoby rade je szybciej ustawić - musisz sprawdzić. U mnie na płycie P5Q jest opcja samodzielnego wyboru prędkości i opóźnień pamięci.
Jak ustawisz taktowanie na sztywno to nie powinno mieć znaczenia (czasem przy overclockingu może mieć, zależy od płyty).
Hmm... to dziwne. Albo się coś przestawiło w biosie jak mieszałem prockami, albo te kości Samsunga są wolniejsze i Kingstony się dostosowały do nich. Jest jakiś program do dokładnego sprawdzenia jakie kości ram siedzą ?
W BIOSie powinna być opcja wyboru mnożnika dla pamięci. W moim są różne wartości np. 2x, 2.4x, 2.5x, 3x i 4x.
Przy szynie 333 MHz przekłada się to na wartości od 667 MHz do 1333 MHz.
Przejrzałem na szybko instrukcję obsługi P5B, za dużo tam opcji nie ma, ale w zakładce 'advanced' jest w jakimś podmenu opcja DRAM speed, gdzie możesz ustawić: [auto], 533MHz, 667 MHz i 800 MHz. Jednak w instrukcji jest napisane, że obsługuje FSB do 1066 MHz włącznie, więc jeśli E8400 wymusił szynę na 333 MHz, to może ustawienia prędkości też się przestawiły?
Spróbuj ustawić na najniższą możliwą i zobacz jak system działa.
No właśnie [auto] nie ma niestety. Muszę sprawdzić wizualnie co za kości mam.
Jak nie ma AUTO to spróbuj ustawić najniższą możliwą prędkość. Na niższej częstotliwości pamięć będzie po prostu pracować wolniej. Potem odpal CPU-Z i zobacz jaką prędkość pamięci wyświetla. Według specyfikacji tej płyty:
SFS (Stepless Frequency Selection)
- FSB tuning from 100MHz up to 400MHz at 1MHz increment
- Memory tuning from 400MHz up to 1066MHz
- PCI Express frequency tuning from 90MHz up to 150MHz at 1MHz increment
Wygląda na to, że w BIOSie możesz ręcznie ustawiać prędkość co do MHz dla CPU i pamięci niezależnie. Może jest jakieś ukryte menu? Mój Gigabyte ma ukrytą kombinację klawiszy, która uaktywnia dodatkowe opcje dodające m.in. ręczne ustawianie timingów pamięci.
Chyba się udało. Zresetowałem tylko CMOS i ustawiłem defaultowe ustawienia w biosie. Potem od nowa ręcznie wszystkie ustawienia. Od 20 minut komp chodzi stabilnie. Temperatura procka 35 stopni. Super, bo poprzedni działał na 60 :)