Generalnie nie bawi mnie grzebanie w wykresach i narzędziach diagnostycznych, ale ostatnio potrzebowałem obejrzeć co porabia mój procesor i karta grafiki, więc zainstalowałem sobie msi afterburner z riva tunerem.
No i o ile w przypadku innych gier dane, które się wyświetlają pokrywają się z tym, co widzę w ruchu, o tyle z Crysisem jest inaczej. CPU chodzi sobie na pół gwizdka, GPU nawet mniej, gra w zasadzie trzyma 60 klatek, ale momentami zwalnia. Dzieje się to zwykle w trakcie jakiejś rozróby, gdzie koreańce biegają i coś gdzieś wybucha. Tylko czemu w takim razie nie przekłada się to na obciążenie sprzętu? Czemu zosają mi wolne moce przerobowe, a fps spada?
Podaj model procesora, karty, ilość ramu, czy odpalasz w DX9 czy 10, czy instalacja na HDD czy SSD i jakie ustawienia grafiki.
W międzyczasie, może tu masz już odpowiedź:
https://www.youtube.com/watch?v=PcYA-H3qpTI
Byku ty jako prosty człowiek nie jesteś w stanie tego pojąć ale poprostu twój sprzęt nie jest godzien tego tytułu.
Bo Crysis byl zaprojektowany w czasach jednordzeniowych procków, i twórcy gry spodziewali się rozwoju CPU w takiej postaci w jakiej był znany wówczas - czyli zwiększanie taktowania na pojedynczym rdzeniu. Podobno nawet Intel sondował w tym czasie wypuszczenie na rynek proca 8GHz. I na taką technologie Crysis czekał.
Inaczej mówiąc, Crysis po nastu latach ma w dupie, ile wyłożyłeś na komputer i ile rdzeni ma Twój procek chłodzony wentylatorem wyjętym ze starej Hondy, bo on z tym procesorem się srednio dogada :)
Nie widać na wykresie jak pojedyncze rdzenie pracują? Nie ma tam żadnego rdzenia zapchanego?
Może po prostu dalej daje się we znaki słabą optymalizacją chociaż nie pamiętam takich przypadłości. Spadki były w niektórych lokacjach albo przerywnikach.
Nie ma co tak gloryfikować dalej wymagania Crysis. U mnie w full hd i ze wszystkim max w prawo nawet z antyaliasing śmiga w 80fps bez zająknięcia, a sprzęt nie pierwszej młodości (kupiony w 2014 z upgrade karty w 2016).
i7 - 4790k
Ram G.Skill TridentX DDR3, 16 GB 2400MHz
GTX 970
Mi też generalnie śmiga. Po prostu są momenty, kiedy zwalnia, choć ma zapas mocy obliczeniowej.