Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

gameplay.pl "Fargo" - Czy serial przewyższył filmowy pierwowzór?

24.06.2014 10:56
U.V. Impaler
1
U.V. Impaler
193
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

Czy przewyższył to nie wiem, ale jest kapitalny :)

24.06.2014 11:51
Kanon
👍
2
odpowiedz
Kanon
210
Befsztyk nie istnieje

Zupełnie nie pasuje mi tu pojęcie "adaptacji" (nawet mimo faktu, że odnajduje się ono w kontekście owego serialu) , w mojej opinii mamy do czynienia z improwizacją inspirowaną, filmem fabularnym i uniwersum świata "Fargo". Trzeba dodać, improwizacją nad wyraz udaną i wysmakowaną w każdym detalu. Nie sądzę też, że Bill Olson jest postacią przerysowaną, przynajmniej nie w sensie w jakim ja rozumiem pojęcie "przerysowany".

spoiler start

Informacja, że Lester morduje swoją żonę, jest niestety zbędnym spojlerem...

spoiler stop

Co nie zmienia faktu, że całkowicie się zgadzam co do oceny końcowej serialu.
Świetnie, że Hawley wziął się za bary z gigantem jakim niewątpliwie jest "Fargo" w wersji fabularnej, wyszedł zwycięsko z tego pojedynku i jeszcze oddał szacunek źródłu inspiracji.
Właściwie to powinienem napisać, że ustanowił godny remis...ale to tylko na potrzeby porównań, od których ciężko ucieć czasami.

Swoją drogą, Lorne Malvo zmienił mój osobisty ranking bohaterów socjopatów, spychając Anton'a Chigurh'a z pierwszego miejsca.

24.06.2014 12:46
Ahaswer
3
odpowiedz
Ahaswer
98
ciwun

Mini-serial "Fargo" na swój sposób przerósł film braci Coen m.in. dlatego, że formuła serialowa pozwoliła na poszerzenie wątków i głębszy opis postaci. Serial jest po prostu pełniejszy, bardziej wyczerpujący. Jednocześnie ta dziesięcioodcinkowa całość została skomponowana z harmonią i smakiem. Moim zdaniem konwencja serialu przywołała też ducha "Twin Peaks" ;), gdzie plejada barwnych, charakterystycznych często "przerysowanych" bohaterów podlewała fabułę szczyptą groteski.
Film braci Coen jest tylko luźną inspiracją, ale oczywiście wytyczył "kierunek". Z kolei mini-seriale będące zwartą, spójną opowieścią, zrobione z rozmachem, być może wytyczają kierunek kinu. Tworzą filmy, ale kilkakrotnie dłuższe od tradycyjnych. Steven Soderbergh zapowiedział już, że przestawia się na tę formę twórczości, bo ona po prostu daje dużo większe pole do popisu.

25.06.2014 14:46
4
odpowiedz
nielogiczny
19
Legionista

Nie zgadzam się z przewyższeniem Detektywa - bez przesady! :)

25.06.2014 15:27
Bezi2598
5
odpowiedz
Bezi2598
105
Legend

nielogiczny
Tam nie jest napisane, że Detektywa przebija, tylko, że zakończenie jest lepsze niż w Detektywie.

25.06.2014 17:24
6
odpowiedz
nielogiczny
19
Legionista

Masz rację!

gameplay.pl "Fargo" - Czy serial przewyższył filmowy pierwowzór?