Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Farming Simulator 22: Świnie - hodowla, porady FS 22 poradnik, wskazówki

Na tej stronie przeczytacie o hodowli świń w chlewach (pigsty) w grze Farming Simulator 22.

Ostatnia aktualizacja: 7 lutego 2022

Poniższa strona opisuje, jak hodować świnie w grze Farming Simulator 22. Dowiecie się, czym karmić świnie, czym różnią się od siebie chlewy (pigsty), jak pozyskiwać gnojówkę (slurry) i obornik (manure) oraz ile można zarobić na hodowli.

Na świniach zarabiacie sprzedając dorosłe osobniki na mięso. Dorastają one szybko i posiadają wysokie tempo reprodukcji. Wpływ na tempo wzrostu ma pasza lub pojedynczy pokarm, jaki im dostarczycie. Ponadto świnie produkują znaczne ilości naturalnego nawozu - gnojówki (płynnej) oraz obornika (forma stała - wymaga dostarczania słomy do chlewu). W ten sposób możecie oszczędzić sporo na nawozach sztucznych.

Typy zagród

  1. Pastwisko: 30 osobników, pojemność pokarmu - 9500l (wymaga także dostarczania wody), pojemność wody: 3000l, cena: 28 000EUR
  2. Chlew: 108 osobników, pojemność pokarmu - 34 000l, słomy - 15000l, cena: 109000EUR
  3. Duży chlew: 270 osobników, pojemność pokarmu - 85 000l, słomy - 45000l, cena: 164000EUR

Warto od razu zainwestować w chlew, ponieważ opłacalność hodowli świń jest silnie uzależniona od ilości osobników. Dodatkowo świnie bardzo szybko się rozmnażają. Możecie je karmić niemal czymkolwiek, więc nawet nie przykładając się do hodowli inwestycja szybko znacznie się zwracać. Ponadto pastwisko nie pozwala generować obornika i gnojówki.

Typy świń

Wybierając świnie dostępne są 3 gatunki - nie różnią się niczym, poza wyglądem - Farming Simulator 22: Świnie - hodowla, porady - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Wybierając świnie dostępne są 3 gatunki - nie różnią się niczym, poza wyglądem. Istotną różnicą jest jednak wiek świń - możecie zakupić młode, tańsze osobniki (200EUR) lub dorosłe (416EUR), w wieku 6 miesięcy. Jeśli zdecydujecie się na zakup dorosłych, od raz będą one rozmnażać się przy optymalnych warunkach.

Karmienie

Jeśli chcecie zapewnić sobie maksymalną wydajność świń (reprodukcja / produkcja nawozów / wartość - zależna od Zdrowia), musicie zapewnić im jak najlepszy pokarm lub mieszankę różnych składników.

Świnie żywią się następującymi roślinami, podzielonymi na cztery grupy - każda oferuje inną efektywność - Farming Simulator 22: Świnie - hodowla, porady - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Świnie żywią się następującymi roślinami, podzielonymi na cztery grupy - każda oferuje inną efektywność:

  1. Podstawowa żywność (Base food) (Kukurydza / Sorgo) - 50% efektywności,
  2. Ziarna (Grains) (Pszenica / Jęczmień) - 25% efektywności,
  3. Białka (Proteins) (Soja / Rzepak / Słonecznik) - 20% efektywności,
  4. Owoce ziemi (Root crops) (Ziemniaki / Buraki) - 5% efektywności.

Rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Świnie wymagają Podstawowej żywności i przynajmniej jednej z pozostałych kategorii roślin. Musicie więc uprawiać kukurydzę lub sorgo (kukurydza posiada nieznacznie wyższą wydajność na hektar) oraz przykładowo - jęczmień (ze względu na duży zbiór z hektara).

Zużycie danego typu pokarmu jest proporcjonalne do wskazanej efektywności: jeśli świnia zje 50l kukurydzy, to tylko 25l pszenicy i 5l ziemniaków. Problemem może okazać się więc dawkowanie pokarmu, także dlatego, że jest możliwość zapełnienia całego magazynu jednym typem rośliny, dlatego nie będziecie mogli dosypać dodatkowych produktów.

Jeśli zależy Wam na maksymalnej wydajności nie posiadając wielu upraw, możecie zaopatrzyć się w sklepie w Paszę dla świń (dostępna na paletach i w workach) [nie mylić z Paszą mineralną] - Farming Simulator 22: Świnie - hodowla, porady - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Jeśli zależy Wam na maksymalnej wydajności nie posiadając wielu upraw, możecie zaopatrzyć się w sklepie w Paszę dla świń (dostępna na paletach i w workach) [nie mylić z Paszą mineralną]. Zapewnia ona 100% produkcji ze strony zwierząt, jednak nie jest tania, co wpłynie na Wasz zysk ze świń. Pasza dla świń może być kupiona w dużych workach po 1000l, co niestety nie jest zbyt wygodne z powodu długiego czasu załadunku na przyczepę. Możecie wsypać ją do przyczepy dla łatwiejszego transportu na miejsce.

Nie możecie umieścić palety z paszą w miejscu do karmienia - jeśli nie przeładujecie palety na przyczepę, musicie trzymać paletę w powietrzu - posiada ona otwór od dołu, z którego zacznie sypać się pasza.

Karmienie odbywa się poprzez zrzut pokarmu przy silosie. - Farming Simulator 22: Świnie - hodowla, porady - Farming Simulator 22 - poradnik do gry
Karmienie odbywa się poprzez zrzut pokarmu przy silosie.
Słoma zaś nie wpływa na Zdrowie zwierząt i jest jedynie składnikiem opcjonalnym, aby produkować obornik - Farming Simulator 22: Świnie - hodowla, porady - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Słoma zaś nie wpływa na Zdrowie zwierząt i jest jedynie składnikiem opcjonalnym, aby produkować obornik. Zależy zrzucać ją w miejscu do karmienia.

Reprodukcja

Świnie osiągają dojrzałość w wieku 6 miesięcy. Przy pełnym Zdrowiu i zaspokojeniu wszystkich potrzeb (pełnowartościowa karma, słoma, opcjonalnie woda) kolejne zwierzęta urodzą się po okresie 4 miesięcy (wzrost wskaźnika reprodukcji o 25% / miesiąc). Na tej podstawie możecie łatwo policzyć, ile będziecie musieli poczekać, jeśli będziecie karmić zwierzęta pokarmem o niższej efektywności. Jedno zwierzę generuje jednego potomka.

Reprodukcja rozpocznie się dopiero, gdy pasek Zdrowia zwierzęcia zapełni się - Farming Simulator 22: Świnie - hodowla, porady - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Reprodukcja rozpocznie się dopiero, gdy pasek Zdrowia zwierzęcia zapełni się. Stanie się to dopiero, gdy spełnicie wszystkie wymagania zwierząt (woda / żywność). W zależności od efektywności pokarmu, pasek Zdrowia będzie zapełniał się szybciej lub wolniej. Słoma nie jest wymagana do podnoszenia stanu Zdrowia.

Gnojowica i obornik

Świnie produkują gnojowicę oraz opcjonalnie obornik. Do tego drugiego wymagane jest zbudowanie specjalnej pryzmy w pobliżu (ok. 30m od budynku) chlewu. Na pastwiskach nie będzie produkowany ani obornik, ani gnojowica. Dodatkowo obornik wymaga dostarczenia słomy - bez niej zwierzęta rozwijają się i mnożą normalnie, jednak nie uzyskacie cennego nawozu.

W FS22 nie musicie załadowywać obornika ręcznie - wystarczy ustawić się obok przy znaczniku i załadować nim dowolną przyczepę bądź rozrzutnik. - Farming Simulator 22: Świnie - hodowla, porady - Farming Simulator 22 - poradnik do gry
W FS22 nie musicie załadowywać obornika ręcznie - wystarczy ustawić się obok przy znaczniku i załadować nim dowolną przyczepę bądź rozrzutnik.

Nawozy - nawet jeśli ich nie używacie - możecie sprzedać w Biogazowni, dlatego warto dostarczać słomę świniom i zbudować stertę obornika. Ceny są widoczne w menu.

Jeśli posiadacie własną Biogazownię, oba typy nawozu dostarczone do biogazowni zostaną zamienione w mniejsze ilości Kompostu - zamiennika gnojowicy. Jest to świetny sposób na ujednolicenie sposobu nawożenia, radzenie sobie z nadmiarem nawozu oraz dodatkowym zastrzykiem gotówki (za pracę biogazowni).

Tankowanie gnojowicy odbywa się przy pionowej rurze wychodzącej z podziemnego zbiornika. - Farming Simulator 22: Świnie - hodowla, porady - Farming Simulator 22 - poradnik do gry
Tankowanie gnojowicy odbywa się przy pionowej rurze wychodzącej z podziemnego zbiornika.

Opłacalność

Ze względu na zarabianie głównie na zwierzętach, warto wykorzystywać przyczepę do transportu zwierząt przy ich sprzedaży, by nie zostać obciążonym dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak hodujecie świnie głównie dla nawozów, możecie nieco zaniechać częstą konieczność transportu dużych ilości świń na własną rękę.

Wartości zaokrąglone. Produkcja i konsumpcja liczone w skali miesiąca, dla 10 osobników.

 

Dorosłe świnie (6. miesiąc)

Cena zakupu

525EUR / szt.

Zużycie pokarmu (miesiąc)

600

Zużycie słomy (miesiąc)

200

Produkcja obornika (miesiąc)

350

Produkcja gnojówki (miesiąc)

650

Rozmnażanie

Co 4 miesiące

Maksymalna wartość zwierząt: 1200EUR (w wieku 24 miesięcy).