Farming Simulator 22: Belowanie - porady FS 22 poradnik, wskazówki
Na tej stronie przeczytacie, jak tworzyć bele z użyciem pras (balers) i ładować je na przyczepy w Farming Simulator 22.
Ostatnia aktualizacja: 3 grudnia 2021
W tym miejscu poradnika do Farming Simulator 22 przeczytacie o tworzeniu bel za pomocą specjalnych pras (balers), z czego wytworzyć bele, jak ładować je na przyczepy.
Jak tworzyć bele?
Bele to wygodny sposób magazynowania i transportu trawy, siana, siana, bądź tworzenia kiszonki. W ofercie jest kilka maszyn umożliwiających tworzenie bel. Różnią się:
- Kształtem bel,
- Rozmiarem bel - a więc i pojemnością jednej beli,
- Dostępnością dodatkowej owijarki.
Najlepiej, jeśli siano / trawa wcześniej zostanie zgrabiona, by umożliwić szybsze przejazdy po pojedynczych pasach materiału. W opcjach urządzenia możecie wybrać wielkość bel. Bele mogą być w formie "wałków" lub prostopadłościenne. Wybór jest istotny w przypadku doboru maszyny do owijania / zbierania bel oraz własnej wygody, gdy chodzi o ich podnoszenie, magazynowanie czy układanie na przyczepie. Wybierając prasę, poza wymienionymi cechami: kształt, rozmiar bel i opcjonalna owijarka, zwróćcie uwagę na:
- Prasy z owijarkami nie pozwalają wyłączyć owijarki - tworzyć bel nie-owiniętych!
- Prasy do bel prostopadłościennych nie posiadają owijarek - musza być owinięte z użyciem zewnętrznej maszyny,

- Niektóre prasy - jak na zdjęciu powyżej - posiadają miejsce na przetrzymywanie dodatkowej beli. Dzięki temu nie musicie zatrzymywać maszyny, by wyładować bele, co przyspiesza pracę. Będziecie w stanie też ułożyć od razu dwie bele w jednym miejscu, co ułatwi ich zbiór.

Jak ładować bele?

W FS22 dostępne są maszyny do automatycznego podnoszenia i układania bel, by utworzyć z nich stosy wygodne do załadowania. Zawsze liczcie się jednak z koniecznością posiadania ładowacza czołowego przy ciągniku i posiadania przyczepki do bel (w rzeczywistości możecie ładować je nawet na lawetę), gdy ich ilość jest znaczna. Inne ładowacze także posiadają widły do bel. Pamiętajcie jednak, że duże bele potrafią być bardzo ciężkie, dlatego dodatkowy obciążnik na tyle ciągnika jest czasem wymagany.

Bele czasem mogą się przewrócić. Może to znacznie utrudnić lub całkowicie uniemożliwić ich ładowanie przez niektóre ładowarki. Z tego względu dobrym i wygodnym sposobem zamiast ładowarek z rolkami jest użycie wideł.

Zwróćcie uwagę, że możecie wybrać wielkość bel przy ich wytwarzaniu w opcjach maszyny. Zakupując owijarkę lub ładowarkę automatyczną zwróćcie uwagę, jakie rozmiary i kształt bel jest obsługiwany.

Przyczepy samozbierające do bel działają w bardzo prosty sposób: po rozłożeniu maszyny zobaczycie miejsce, gdzie powinna trafić bela. Chwytak załaduje ją i utworzy zgrabny stos, który możecie wyładować w dowolnym miejscu. Różne modele posiadają różną pojemność bel do uformowania w stosy.

Ładowacze czołowe posiadają specjalne wysokie widły, które dobrze radzą sobie z podnoszeniem i ładowaniem bel zebranych przez maszyny samozbierające. Dzięki temu stos podczas załadunku nie przewróci się.

Nie potrzebujecie specjalnych przyczep do transportu bel. Wiele standardowych modeli przyczep posiada opcję modyfikacji na przyczepę płaską, na której umieścicie i bele, i palety, bez konieczności zakupu sprzętu specjalistycznego.
Jak owijać bele - tworzenie kiszonki

Aby utworzyć kiszonkę, bela trawy (nie siana) musi zostać owinięta folią. Służą do tego specjalne maszyny: owijarki.
- Droższe maszyny do tworzenia bel posiadają funkcję automatycznego owijania (nie można jej wyłączyć - te prasy tworzą jedynie bele kiszonki).
- Nabywając owijarkę ponownie zwróćcie uwagę z jakim typem i rozmiarem bel współpracują.
- Owinięta bela nie staje się od razu kiszonką - musicie poczekać. Podchodząc do beli ujrzycie w dolnym prawym rogu postęp kiszenia (1-2 miesiące).
- Bele kiszonki ładujecie tak, jak nieowinięte bele - możecie tak samo używać urządzeń zbierających i samoładujących.
Kiszonkę wytworzycie także w pryzmach, lecz jest to rozwiązanie wielkoskalowe - głównie, gdy posiadacie bardzo duże hodowle krów lub gdy chcecie sprzedawać je masowo w Biogazowni.