Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Farming Simulator 22: Chwasty i odchwaszczanie FS 22 poradnik, wskazówki

Na tej stronie poradnika przeczytacie o chwastach (weeds) i odchwaszczaniu w Farming Simulator 22.

Ostatnia aktualizacja: 2 grudnia 2021

Poniższa treść poradnika skupia się na temacie chwastów (weeds) w Farming Simulator 22: jak pozbyć się chwastów, jak im zapobiegać, kiedy je usuwać.

Podstawowe informacje

Nieodłączną i nielubianą częścią każdej uprawy są rosnące pośród posianych roślin chwasty. Model zmienił się nieco w stosunku do FS19. Nadal odchwaszczanie musicie wykonać na każdym polu prędzej czy później, możecie jednak wpłynąć częściowo na to, czy będzie to jednokrotne działanie i w którym momencie ono nastąpi (oczywiście duży wpływ ma tutaj gatunek upraw

Chwasty obniżają plon o 20%. Wzrost chwastów można wyłączyć w opcjach gry.

Aby użyć chwastownika, wystarczy go rozłożyć i opuścić - jest to urządzenie, które nie potrzebuje napędu do działania.

Kiedy odchwaszczać?

Chwasty wypalone herbicydem mają kolor brunatny i nie będą wpływać na zbiory. - Farming Simulator 22: Chwasty i odchwaszczanie - Farming Simulator 22 - poradnik do gry
Chwasty wypalone herbicydem mają kolor brunatny i nie będą wpływać na zbiory.

Do odchwaszczania należy użyć chwastowników i wykonać je jak najwcześniej - nim rośliny rozwiną się, by podczas odchwaszczania nie niszczyć również właściwych roślin kołami pojazdu (tu można zastosować węższe koła, by uniknąć tego problemu). Najlepiej wykonać odchwaszczanie w kolejnym miesiącu po zasiewie. Gdy uprawy rozwiną się do końcowych faz wzrostu, odchwaszczanie nie będzie możliwe i należy pogodzić się ze zmniejszonym plonem.

Zapobieganie powstawaniu chwastów

Chwastownik wyrywa chwasty tylko, gdy rośliny zasiane nie urosły zbyt wysoko. - Farming Simulator 22: Chwasty i odchwaszczanie - Farming Simulator 22 - poradnik do gry
Chwastownik wyrywa chwasty tylko, gdy rośliny zasiane nie urosły zbyt wysoko.

Pozostawienie chwastów na polu wpłynie na obniżenie plonów. Chwasty pozostawione po zbiorach znikną podczas kultywowania. Chwastom możecie zapobiegać stosując prewencyjny oprysk chemiczny (herbicyd) przed sianiem / sadzeniem lub zaraz po, chwasty nie mogą jednak zbytnio urosnąć. Mimo to, herbicyd może sprawdzić się tam, gdzie chwastownik nie daje rady, gdy chwasty nieco urosły - nie ma jednak gwarancji stuprocentowego usunięcia wszystkich chwastów - zawsze jednak uratujecie więcej zbiorów, dlatego warto mieć oprysk z herbicydem w pobliżu.

Chwasty musicie zbierać nim sadzonki urosną. Zależeć to będzie częściowo od warunków i metod obróbki gleby, które mogą wpłynąć na szybkość wzrostu roślin.

Chwasty chętnie pojawiają się także na świeżo zebranym polu. Jednak kultywatorowanie skutecznie je usunie, podobnie jak orka (chwasty rosną wolniej na zoranej ziemi niż na kultywowanej). Pierwsze chwasty są niemal niewidoczne z daleka. Używajcie podglądu na mapie pól, by dowiedzieć się, gdzie znajdują się chwasty.

Po pierwszym miesiącu, gdy rośliny dopiero wschodzą, nie musicie używać wąskich kół w ciągnikach, by nie uszkodzić plonów - niskie rośliny są odporne na tą formę niszczenia.

Stosowanie herbicydu zapobiega pojawianiu się chwastów przez cały okres wzrostu, niszczy też bardziej wyrośnięte chwasty. - Farming Simulator 22: Chwasty i odchwaszczanie - Farming Simulator 22 - poradnik do gry
Stosowanie herbicydu zapobiega pojawianiu się chwastów przez cały okres wzrostu, niszczy też bardziej wyrośnięte chwasty.

Odchwaszczanie najlepiej wykonać od razu, gdy tylko zaobserwujecie bezpośrednio lub na mapie pierwsze oznaki niepożądanych roślin na obsianym polu. Jeśli tego nie zrobicie od razu i chwasty urosną, nie będziecie w stanie pozbyć się ich chwastownikiem.

Chwastowniki do trawy

W sklepie dostępne są także dwa chwastowniki (w podstawowej wersji gry) w zakładce Pielęgnacja pól (Grassland Care) - Farming Simulator 22: Chwasty i odchwaszczanie - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

W sklepie dostępne są także dwa chwastowniki (w podstawowej wersji gry) w zakładce Pielęgnacja pól (Grassland Care). Są to maszyny: APV GK 300 M1 Full Edition oraz DALBO MaxiRoll 630 Greenline.

Dzięki nim możecie pozbyć się chwastów z pól zamienionych w łąki oraz dodatkowo użyźnić je wałkami. Jednakże, te chwastowniki nie działają na polach z innym typem roślin (np. na polu z zasianą pszenicą).