Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Valheim - poradnik do gry

Valheim - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Valheim: Budowanie Valheim poradnik, porady

Na tej strony poradnika do Valheim znajdziesz najważniejsze informacje o mechanice budowania oraz przydatne porady. Valheim charakteryzuje się dość specyficznym systemem budowania, w którym stabilność poszczególnych elementów budowli jest reprezentowana kolorem. Stanowi on cenną wskazówkę podczas wznoszenia wysokich konstrukcji, warto zatem się z nimi zapoznać.

Jak budować?

Aby w ogóle rozpocząć budowę będzie Ci potrzebny młotek. Jeżeli nie wiesz, jak go uzyskać, więcej informacji znajdziesz na osobnej stronie poradnika: Crafting.

Będąc wyposażonym w młotek, PPM otworzysz menu wyboru elementów budowalnych, podzielone na kilka zakładek: Różne, Tworzenie, Budowanie i Meble. Można się między nimi przełączać przy pomocy LPM lub klawiszy Q i E.

Po wybraniu elementu, przy pomocy kółka myszy można obracać elementy wokół własnej osi, natomiast przytrzymując klawisz shift unikniesz "snapowania" się elementu do innych powierzchni. Większość konstrukcji wymaga co najmniej obecności stołu warsztatowego, który znajdziecie w zakładce Tworzenie. Zasięg stołu wyznacza przerywana, biała linia wokół podglądu konstrukcji.

Kolory a stabilność

 1. Niebieski oznacza element funkcjonujący jako fundament;
 2. Zielony i jego odcienie symbolizują wysoką stabilność;
 3. Żółty ostrzega o stabilności na średnim poziomie;
 4. Czerwony oznacza, że element jest niestabilny i postawione na nim kolejne elementy się rozpadną.
Wizualizacja maksymalnych odległości od fundamentu - Valheim: Budowanie - Valheim - poradnik do gry
Wizualizacja maksymalnych odległości od fundamentu

Oprócz dość jasnego, aczkolwiek nie do końca intuicyjnego systemu kolorów, w Valheim stabilność można również bardzo łatwo "policzyć". Drewniane elementy obejmują następujące zasady:

 1. W pionie może być ze sobą połączonych maksymalnie 7 elementów (ósmy się rozpadnie);
 2. Elementy stawiane prostopadle mogą być odległe o ok. 7-9 elementów od fundamentu;
 3. Długość elementów nie ma tutaj znaczenia - liczy się tylko ich ilość.

Oprócz tego w grze występują elementy wykonane z kamienia. Zachowują się one w bardzo podobny sposób do elementów drewnianych, z jednym jednak wyjątkiem. Elementy drewniane przyłączone do elementów kamiennych traktowane są jak fundamenty. Oznacza to, że z pomocą elementów kamiennych możliwe jest wznoszenie przeszło dwukrotnie wyższych budowli o kamiennej podstawie i drewnianym wykończeniu. Oprócz tego warto skorzystać z kilku zamieszczonych poniżej wskazówek.

Porady i wskazówki

 1. Belki wykonane z "drewna rdzeniowego" są dwukrotnie dłuższe od pojedynczej drewnianej ściany. Czyni to z nich fantastyczny element wzmacniający stabilność budowli, gdyż przekłada się to na dwukrotnie wyższe budowle przy tej samej stabilności
Belka z drewna rdzeniowego ma tę samą wysokość co dwie drewniane ściany - Valheim: Budowanie - Valheim - poradnik do gry
Belka z drewna rdzeniowego ma tę samą wysokość co dwie drewniane ściany
 1. Wbrew pozorom ukośne belki wspierające nie zwiększają stabilności budowli - w większości przypadków nie ma to znaczenia czy podłoga/dach są wsparte taką belką, która wychodzi z tego samego elementu co sama podłoga/dach.
 2. Elementy mogą na siebie wchodzić i przenikać się.
 3. Wykorzystując wskazówki 1, 2 i 3 można znacząco zwiększyć stabilność budowanych równolegle do ziemi elementów zawieszonych w powietrzu - wystarczy postawić pionową belkę z drewna rdzeniowego (wykorzystując jej długość) oraz połączyć ją z zawieszoną podłogą (np. mostu) przy pomocy belki ukośnej. W ten sposób wspierany segment podłogi będzie miał znacznie mniejszą odległość od elementu fundamentu.
 4. Rozbiórka elementów w większości wypadków zwraca 100% materiałów. Wyjątek stanowi żywica i drewno wykorzystane jako paliwo np. w ogniskach czy stojących pochodniach
 5. Drewniane elementy pozbawione osłony dachu tracą maksymalnie połowę wytrzymałości w wyniku działaniu deszczu.
 6. Na obszarze działania stołu warsztatowego odradzanie się przeciwników oraz zwierząt jest zablokowany. Ogniska działają w ten sam sposób ale na znacznie mniejszym obszarze. Można to wykorzystać do zabezpieczenia np. wnętrza otoczonej palisadą osady.
 7. Osłonę zapewniają jedynie elementy dachu - płaska podłoga nie liczy się jako dach.

Pilnuj ognia! Oto, na co warto zwrócić uwagę:

 1. Aby móc spać w łóżku, musi być ono osłonięte oraz znajdować się w pobliżu ognia.
 2. Ogień nie musi znajdować się wewnątrz domu - ognisko roztacza strefę ciepła wokół siebie również poprzez ściany. Należy jednak pamiętać, że deszcz ugasi ogień, jeżeli ognisko nie będzie osłonięte dachem
 3. Jeżeli zdecydujecie się na budowę ogniska wewnątrz domu to należy zadbać o odprowadzenie dymu. W przeciwnym razie zacznie się on gromadzić wewnątrz domku prowadząc do śmierci postaci
 4. Normalnie ogniska nie da się postawić na drewnianej podłodze. Aby postawić je w domku można wyrównać poziom terenu przy pomocy motyki do poziomu podłogi lub skorzystać z poziomych belek z drewna rdzeniowego, na których ognisko również można postawić
 5. Nad jednym ogniskiem można postawić więcej niż 1 stanowisko do gotowania