Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Valheim - poradnik do gry

Valheim - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Valheim: Dziki - jak oswoić? Valheim poradnik, porady

Z tej strony poradnika do Valheim dowiesz się, jak oswoić dziki i jak je hodować. Dziki to niebezpieczne zwierzęta, które na początku przygody w Valheim mogą nawet zabić nieostrożnego wikinga. Stanowią one jednak również doskonałe źródło surowego mięsa oraz skrawków skór. Wraz z postępami w grze zapotrzebowanie na oba te surowce będzie tylko wzrastać dlatego warto rozważyć hodowlę dzików, aby nie było konieczne przeczesywanie lasów w poszukiwaniu wolnowystępujących osobników. Poniżej znajdziesz garść informacji, jak się za to zabrać.

Jak oswoić dzika?

Aby oswoić dzika, należy go przyzwyczaić do naszej obecności. Najlepszym na to sposobem jest podrzucanie mu pokarmu. Dziki jedzą przede wszystkim maliny, jagody, grzyby oraz marchew.

Należy jednak pamiętać, że dopóki proces oswajania dzika nie zakończy się w 100%, będzie on do nas wrogo nastawiony. Co więcej, proces oswajania zatrzymuje się, kiedy dzik jest wystraszony (czyli jest świadomy obecności gracza lub znajduje się w pobliżu źródła ognia np. pochodni). Sam proces trwa zwykle kilka dni i wymaga kilku porcji pożywienia.

W związku z powyższym najskuteczniejszą techniką jest zwabienie dzikiego dzika w pobliże schronienia, a następnie obudowanie go np. drewnianą zagrodą. Złapanemu w ten sposób dzikowi należy następnie wrzucić do zagrody pożywienie (można rzucać stosy wybranego pokarmu) i... czekać.

W momencie oswojenia zwierzęcia uzyskamy odpowiednie powiadomienie tekstowe oraz sygnał dźwiękowy, jeżeli akurat znajdujemy się w pobliżu. Oswojone dziki można pogłaskać (otrzymamy wówczas informację, że nas kochają), nie można im niestety jednak wydać polecenia podążania za nami.

Jak hodować dziki?

Po złapaniu i ogrodzeniu co najmniej dwóch dorosłych dzików wystarczy zadbać o to, by zawsze miały coś do jedzenia w zagrodzie. Po pewnym czasie pojawią się małe prosięta, które wkrótce wyrosną na dorosłe dziki. Co ważne, dziki boją się ognia - jeżeli w pobliżu znajduje się ognisko, pochodnia czy też inne źródło ognia, dziki wpadną w panikę. Wystraszone dziki nie mnożą się, także warto zwrócić na to uwagę.

Jak wybrać dzika do hodowli?

Dziki, tak jak wszystkie inne istoty w grze, mają 3 poziomy rzadkości - zerowy, 1-gwiazdkowy i 2-gwiazdkowy.

Im więcej gwiazdek posiada dzik, tym więcej surowców otrzymamy po jego zabiciu. Co ważne, potomstwo dzików również dziedziczy tę cechę. Krzyżując np. dzika zerowej gwiazdki dzikiem 2-gwiazdkowym mamy szansę na otrzymanie 2-gwiazdkowego potomstwa. Krzyżując dwa dziki 2-gwiazdkowe mamy 100% szans na uzyskanie 2-gwiazdkowego potomstwa. Dlatego warto schwytać przynajmniej 1 2-gwiazdkowego dzika, aby nasza hodowla była maksymalnie wydajna.