ocena redakcji
6.0
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Recenzja gry Tropico 5 - wciąż ładny, ale mocno odgrzewany kotlet

Choć nowe Tropico serwuje nam wiele godzin niezwykle wciągającej rozgrywki, to coraz bardziej z ekranu bucha tropikalnym żarem wszechobecnej wtórności – słaby karaibski wierszokleta rzekłby wręcz, że w tej grze palmy zaczynają zjadać własne kokosy.

25 maja 2014 6.0/10
• strony :123
PLUSY:
  1. Wreszcie pojawił się tryb multiplayer;
  2. Moduł dynastii;
  3. Mimo wtórności gra nadal momentami niesamowicie wciąga;
  4. Muzyka;
  5. Wciąż ładna oprawa wizualna.
MINUSY:
  1. Brak większych zmian w mechanice rozgrywki;
  2. System morskich węzłów handlowych;
  3. Błędy techniczne.

Po tylu buntach, rewoltach, przekrętach i lewych przelewach na konto w szwajcarskim banku wydawałoby się, że nawet najtwardszy dyktator, wręcz przykuty łańcuchem do swojego stanowiska, zostałby obalony bez najmniejszego problemu. A tu proszę – El Presidente kontynuuje rządy w tropikach, a jego poddani nadal muszą zdawać się na jego (nie)łaskę i liczyć na to, że żywność i warunki mieszkalne pozwolą na spokojne życie z dnia na dzień. Piąta odsłona przygód dyktatora bananowej republiki, choć niepozbawiona nowości, skłania jednak do bardzo znaczącej refleksji: nawet najlepiej sprawdzająca się dyktatura w pewnym momencie potrzebuje gruntownej przebudowy. W przypadku Tropico ten czas nadchodzi nieubłaganie.

W kwestii zwiastunów twórcom trudno odmówić poczucia humoru.

W kwestii zwiastunów twórcom trudno odmówić poczucia humoru. [1:34]

Gdyby komuś, kto do tej pory miał ciągłą styczność z poprzednikiem, bez żadnego ostrzeżenia odpalono „piątkę”, to szczerze śmiem wątpić, czy udałoby mu się szybko zaobserwować zmiany w oprawie wizualnej i mechanice rozgrywki. Najnowsza odsłona tej lubianej strategii w sposób bardzo widoczny kontynuuje to, co widzieliśmy zarówno w ostatniej części, jak i w „trójce” wydanej pięć lat temu. Nie oznacza to, że Tropico 5 to gra zła – przeciwnie, koncept zarządzania bananową republiką nadal sprawdza się doskonale i potrafi wciągnąć na naprawdę długie godziny. Z drugiej strony ciężko zrozumieć, dlaczego od kilku lat w kółko dostajemy jedno i to samo z ciągle rozbudowywaną zawartością i nowymi pomysłami, które jednak w głównej mierze stanowią bardziej uzupełnienie gry aniżeli jej istotne przemodelowanie.

Konstytucja… dobre sobie! - 2014-05-25
Konstytucja… dobre sobie!

Niby ogólnie znana prawda głosi, że czegoś, co sprawdza się doskonale, raczej się nie zmienia, ale to już chyba przesada. Weterani serii mogą sobie spokojnie odpuścić samouczki i przewodniki po grze, bo w podstawowych mechanizmach rozgrywki próżno szukać jakichkolwiek większych zmian. Oczywiście głównym zadaniem gracza niezmiennie jest takie kierowanie własną bananową republiką, by jak najdłużej utrzymać się przy stołku miłościwie panującego dyktatora. To, w jaki sposób tego dokonamy, zależy już rzecz jasna tylko od naszego pomysłu na rządzenie. Współpraca z mieszkańcami kontra nieustanna inwigilacja i likwidowanie jakiegokolwiek przejawu nieposłuszeństwa za pomocą siły, zróżnicowanie posiłków lub ścisłe racjonowanie porcji żywieniowych, wolny rynek czy kontrolowany przepływ gotówki i reglamentacja cen – jak widać, dylematów w tej grze tradycyjnie nie brak. A, nie zapominajmy również o konieczności odprowadzania dolarów na konto w szwajcarskim banku – w końcu trzeba za coś żyć.

Tekst przygotowany na podstawie wersji PC.
inne
Recenzja gry Sid Meier's Civilization: Beyond Earth - Alpha Centauri ma godnego następcę

Recenzja gry Sid Meier's Civilization: Beyond Earth - Alpha Centauri ma godnego następcę

Po wielu latach wynajdywania pisma i opędzania się od barbarzyńców Cywilizacja wreszcie pozwoliła nam wynieść się z planety Ziemi. Beyond Earth to świeży start dla ludzkości, ale czy zmian wystarczy, by świeżość poczuli również gracze?  recenzja gry

Recenzja gry Jagged Alliance: Flashback - duńska wyprawa na dno

Recenzja gry Jagged Alliance: Flashback - duńska wyprawa na dno

Fani serii Jagged Alliance od 1999 roku czekają na powrót turowego symulatora partyzanta. Niestety, najnowsza część, ufundowana na Kickstarterze, to kompletny niewypał.  recenzja gry

Recenzja gry Twierdza: Krzyżowiec II – seria Stronghold znów w dobrej formie

Recenzja gry Twierdza: Krzyżowiec II – seria Stronghold znów w dobrej formie

Brytyjskie studio Firefly obiecywało, że Twierdza: Krzyżowiec II nakarmi apetyty fanów na godnego następcę pierwszej części. Trzeba przyznać, że obietnica wreszcie została dotrzymana.  recenzja gry

ocena vs oczekiwania

Według naszych czytelników gra Tropico 5 w wersji PC jest rozczarowaniem – oczekiwania przed premierą były wyższe niż aktualna średnia ocena użytkowników.

8.7

ocena czytelników

316 ocen czytelników

9.4

oczekiwania przed premierą

220 głosów czytelników

Tropico 5 - screen - 2014-07-28 - 286481Tropico 5 - screen - 2014-07-28 - 286480Tropico 5 - screen - 2014-07-28 - 286479Tropico 5 - screen - 2014-07-28 - 286478Tropico 5 - screen - 2014-07-28 - 286477Tropico 5 - screen - 2014-04-03 - 280450Tropico 5 - screen - 2014-04-03 - 280449Tropico 5 - screen - 2014-04-03 - 280448Tropico 5 - screen - 2014-04-03 - 280447Tropico 5 - screen - 2014-04-03 - 280446

komentarze czytelników


Cyber Rekin  2014-05-25 - 16:15

Skoro multi to jedyny powód to kupna gry przez starych wyjadaczy to mogłeś napisać nieco więcej o nim niż to, że jest.

Kthaara  2014-05-25 - 17:51

@up Tylko że sam widzisz, że nie ma za wiele o nim do napisania...

10

Oburzony  2014-05-25 - 18:02

Tak na prawdę to 4 okresy, upgrade budynków, konstytucja, rodzina... te wszystkie dodatki i/lub zmiany sprawiają, że jest to gra znacznie bardziej rozbudowana i odmienna od Tropico 3 i 4. A gry łączy jedynie grafika. Słaba recenzja świetnej gry!

TobiAlex  2014-05-25 - 18:32

@up Ale czy to pierwszy raz na tym portalu? No właśnie. Gra ma dużo zmian, nowości, jest też kilka "powrotów" do tego, co było w trójce (czy nawet w dwójce). No ale żeby o tym wiedzieć, to trzeba dobrze znać wcześniejsze wersje gry, a jak ktoś tego nie zna, to wtedy mamy takie recenzje jak ta.

Spalony24  2014-05-25 - 18:40

Coraz mniej podoba mi się polityka gier-online....Otwarta manipulacja do zachęcania lub odradzania zakupu gier według ich zasad...80 graczom podobała się gra i ocenili ją na 8.0, natomiast jednej z recenzentów strony nie przypadła do gustu i mamy ocenę 6.0...Ciekawa polityka...Ludzie wchodźcie w ocenę i kierujcie się oceną graczy a nie jednej osoby!!

Tuminure  2014-05-25 - 18:42

Brak większych zmian w mechanice rozgrywki; A czego tu się spodziewać? Inwazji obcych? Układania składników na pizzy? Nielegalnych wyścigów?

.:Jj:.  2014-05-25 - 18:51

Tuminure=> możliwości ekspansji na inne wyspy, trybu walki z kompem na archipelagu, nowych frakcji, dynamicznej i bardziej realistycznej pogody, cyklu dnia i naturalnych katastrof, rozbudowanej kwestii kontroli i walki na wodach wśród wyspy, nie upraszczania tylko rozwijania kwestii upiększania drobiazgami wyspy, podstawowej manipulacji terenem... nie wiem. Wszystko rozumiem ale akurat czepiasz się kwestii zastrzeżeń do zbyt małych zmian? :) Dużo osób i portali to powtarza, przeszedłem w całości 3 i 4 (w 1 i 2 nie grałem tak dużo) i jak najbardziej się podpisuje. To nie jest druga część serii, uważam że twórcy mogli by trochę poszaleć. Jestem fanem gatunku i pierwsze wrażenia to coś w okolicy 8. ed: a co :P Inwazji obcych? Skoro Sim City mogło... Układania składników na pizzy? Biorąc pod uwagę humor w grze- tworzenie pizzy z ekstra składnikiem w postaci trucizny i wysyłanie jej to lidera opozycji- why not? Nielegalnych wyścigów? Zdecydowanie gangi motocyklowe czy nielegalne wyścigi i inne problemy był by interesującym dodatkiem, a na pewno urozmaiceniem miasta.

gro_oby  2014-05-25 - 19:28

dla tych co oczekują po kolejnej NOWEJ części tego samego, ok gra naprawdę się możę podobać:) ale ja jak włączyłem 5 część to czułem się jak grajać w dodatek do 4 częśc:) Za mało zmian! a i obcięcie wyborów;/ uwielbiałem te przemowy itd itp a tu nic, tylko kwestia czy chcesz oszukiwać czy nie;/ ps. Tak na prawdę to 4 okresy, upgrade budynków, konstytucja, rodzina... te wszystkie dodatki i/lub zmiany sprawiają, że jest to gra znacznie bardziej rozbudowana i odmienna od Tropico 3 i 4. A gry łączy jedynie grafika. Słaba recenzja świetnej gry! jeśli chodzi o 4 okresy to co one ci wprowadzają tak naprawdę? nowe budynki i tyle:) przedtem też miałeś dostęp do niektórych budynków dopiero później:) konstytucja fajna rzecz, ale tak dziwnie sie czuje, jestem dyktatorem i mam konstytucje? Takie nie na miejscu;) rodzina? to tylko mały dodatek: ) no panowie, te rzeczy wprowadzone do 4 części mogły robić za dodatek, a wy to odbieracie jakby to była hiper ekstra nowość;]

GimbusomNIE  2014-05-25 - 20:00

Najlepsze jest to, że grafika jest na poziomie części 4 ( i 3 bo to prawie to samo) a wymaga karty graficznej z DX11 !

szyszka_PC  2014-05-25 - 21:01

Z tego, co widzę, mamy kolejną powtórkę z kilkoma zmianami i uproszczeniami. Jeszcze trochę i z Tropico zrobi się kolejny CoD :/ A zmian można wprowadzić mnóstwo (piszę na podstawie 3) : -> Coś w stylu edytora przemówień, by były większe możliwości -> znacznie bardziej rozbudowaną politykę międzynarodową. Głosowania, ostre negocjacje -> Znacznie bardziej elastyczne dekrety (np. ustawianie parametrów suwakami) -> Znacznie bardziej złożony system moralny mieszkańców -> Rozbudowanie mediów, które będą miały ogromny wpływ na nastroje społeczne. Mniej ważne, co zrobisz, istotniejsze, jak to pokażesz -> Większą przypadkowość, a nie "ten budynek zwiększa wskaźnik zadowolenia u x o 5%" -> Rozbudowana walka na wodach wokół wyspy -> Zwiększony obszar wyspy, większa ilość dróg do wyboru, możliwość zbudowania metropolii -> Ręczna organizacja wystąpień publicznych np. co pokazać (rozmach na pewno zrobi wrażenie, ale kosztuje) Można by wymyślić jeszcze tonę rzeczy. Nie jesteśmy skazani na powtarzalność.

lapper  2014-05-26 - 15:44

Ocena z recenzji jak najbardziej słuszna. Jako wieloletni fan serii Tropico, który spędził nad wszystkimi częściami wiele godzin, oświadczam: Były tylko trzy części Tropico:1,2, i 3 cała reszta to takie samodzielne DLC. I tak wiem, czwórka i piątka wprowadziła trochę nowości ale to cały czas to samo Tropico. Poziom rozwoju jest pewnie taki sam jak pomiędzy FIFAmi. Kilka nowych bajerów i jedziemy z tym koksem. Co nie zmienia faktu że gra jest niesamowicie grywalna i spędzę z piątką jeszcze wiele godzin. Smuci mnie to że twórcy zdecydowali się na odsmażanie kotleta, bardzo dobrego kotleta.

9.5

misteriolalista  2014-06-02 - 02:35

Recenzja na miano gol ostatnio gol nie potrafi recenzji pisać a najbardziej dawać ocen zmian jest sporo i nadal gra trzyma sie dobrze troche nowosci , multiplayer pewnie i dodatki będą nie wiem czego niektórzy ludzie oczekują kolejnej spieprzonej strategi ? lub gry ? przez grafike i nowa mechanike :D

9.0

Krycho108  2014-06-17 - 13:32

Z serią pierwszy raz spotkałem się przy premierze czwartej części. W porównaniu z tamtą grą różnica jest kolosalna. P.s.SŁABA RECENZJA

gro_oby  2014-06-17 - 14:38

jakie kolosalne różnice? ja się czuje jak przy 4 z paroma innowacjami

.:Jj:.  2014-06-17 - 14:43

różnica jest kolosalna Haha. Nie.

8.5

dorotatr  2014-06-19 - 12:50

Słaba, wypełniona marudzeniem recenzja. Z trudem doczytałam do końca.