ocena redakcji
6.5
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Recenzja gry The Elder Scrolls Online - ani to Skyrim, ani świetne MMO

The Elder Scrolls Online brzmiało jak marzenie. Skyrim w wersji sieciowej – kto nie chciałby w to zagrać? Niestety, studio ZeniMax Online nie potrafiło zrobić nic więcej niż zwyczajne, poprawne MMO, które bawi i wciąga, ale nie zostanie królem gatunku.

5 maja 2014 6.5/10
• strony :12345
PLUSY:
  • duży świat, dużo treści;
  • klimat;
  • niezła grafika i stabilność gry;
  • rozbudowany i ciekawy crafting;
  • tryb PvP zrobiony z rozmachem.
MINUSY:
  • przesyt fabułą i nastawienie na jednego gracza;
  • mało dynamicznych elementów rozgrywki;
  • walka pozbawiona polotu;
  • brak pełnoprawnego handlu.

Seria The Elder Scrolls rozgrywa się w przepastnym geograficznie i historycznie uniwersum. Odwiedzaliśmy je wiele razy, więc doskonale kojarzymy charakterystyczne dla niego rasy czy krainy i lubimy motywy, które podejmuje seria. Pomysł zrobienia sieciowej wersji Skyrima czy Obliviona wydawał się tylko kwestią czasu – mało która marka pasuje do tego gatunku tak dobrze. Koncepcja jawiła się jako strzał w dziesiątkę, bo wyrazisty świat miał spotkać się z ambitnymi założeniami, składającymi się na „MMO inne niż wszystkie”. Ważne miały być fabuła, otwartość, no i możliwość grania z innymi bohaterami. Obietnice były piękne…

The Elder Scrolls Online: zdobywamy zamki w PvP – MMO w 5 minut!

The Elder Scrolls Online: zdobywamy zamki w PvP – MMO w 5 minut! [5:00]

Jedną z atrakcji The Elder Scrolls Online jest tryb PvP, rozgrywany pomiędzy trzema frakcjami graczy. W nim walczymy o zamki i twierdze, by koronować własnego cesarza i zdobyć bonusy. Prezentujemy podstawowe założenia PvP w nowej serii programów: MMO w 5 minut. Szybciej się nie dało!

Mając w pamięci zapewnienia twórców podchodziłem do The Elder Scrolls Online z nadzieją, że po raz kolejny zatopię się w świecie gildii wojowników i magów, Khajiitów oraz szalonych daedrycznych książąt. Rzeczywiście, zanurkowałem na jakiś czas, ale teraz suszę ubrania… Co mi nie pasowało w The Elder Scrolls Online? I na jak długo fani gatunku MMORPG znajdą tu schronienie?

Recenzja gry The Elder Scrolls Online - ani to Skyrim, ani świetne MMO - ilustracja #2

The Elder Scrolls to seria zapoczątkowana w 1994 roku przez firmę Bethesda, która doczekała się kilku głównych i pobocznych gier. Marka jest kojarzona przede wszystkim z bogatymi RPG-ami, stawiającymi na otwarty świat i swobodę działania – takie atrakcje otrzymaliśmy między innymi w grach Daggerfall, Morrowind, Oblivion, czy Skyrim. The Elder Scrolls Online jest pierwszą grą z serii, która oferuje rozgrywkę wieloosobową. Przygotowało ją nowe studio ZeniMax Online.

Kotwicę rzuć

The Elder Scrolls Online to gra sieciowa z gatunku RPG, w której wcielamy się w śmiałków reprezentujących trzy frakcje – do każdej z nich przypisano różne rasy, zamieszkujące poszczególne rejony Tamriel. Gracze stają do walki z Molag Balem, daedrycznym księciem, który chce dosłownie wydrzeć część świata dla siebie – wbijając w Tamriel międzywymiarowe kotwice. Wszystko to zapewne już wiedzieliście, ale warto dodać, że wybór rasy/frakcji wiąże się z tym, gdzie zaczniemy przygodę i jakie lokacje zwiedzimy (przynajmniej na początku). Na wstępie dobieramy też klasę, która reprezentuje kilka unikatowych drzewek rozwoju, czym zajmiemy się później. Na razie skupmy się na tym, co dzieje się tu fabularnie. A dzieje się sporo, bo jak każda gra tego typu, The Elder Scrolls Online zawiera mnóstwo zadań. Różnica między tą produkcją a innymi reprezentantami gatunku polega na tym, że tutaj większe znaczenie ma eksploracja. Questy nie są oznaczone na mapie świata i nie zawsze prowadzi do nich inne zlecenie – warto więc odwiedzać charakterystyczne punkty opisane ikonami, nawet jeśli wydają się totalnym odludziem. Często w okolicy obozów, kopalń czy ruin stoi ktoś, kto potrzebuje pomocy.

Recenzja gry The Elder Scrolls Online - ani to Skyrim, ani świetne MMO - ilustracja #3
Niemal każda sterta kamieni skrywa jakąś tajemnicę.

Pomysł na premiowanie wałęsania się po okolicy jest w porządku, chociaż czasami mnie irytował – oznaczał więcej biegania, nie zawsze zwieńczonego sukcesem w postaci misji. Cały czas miałem też poczucie, że może gdzieś coś przeoczyłem, a gra mi o tym nie mówi. Nie dajcie się też zwieść temu opisowi – większy nacisk na eksplorację nie znaczy, że TESO ma zupełnie otwarty świat. W tym sensie to typowe MMO, w którym „robimy” lokację po lokacji, zgodnie z poziomami przeciwników. Nie ma tu mowy o wielkiej swobodzie, bo zwykle mamy tylko jedno miejsce pasujące do naszego aktualnego stopnia rozwoju. Fani Skyrima, w którym można było pójść w dowolną stronę i podchodzić do historii od kilku stron, muszą mieć to na uwadze. The Elder Scrolls Online nie buduje nowej wizji MMO pod względem fabularnym – powtarza utarte schematy, co zresztą dotyczy nie tylko scenariusza.

Tekst przygotowany na podstawie wersji PC.
inne
Recenzja gry Fallout 4 - Czas apokalipsy

Recenzja gry Fallout 4 - Czas apokalipsy

Fallout 4 to prawdopodobnie jedna z najbardziej wyczekiwanych gier ostatnich lat. Z uwagi na przeszłość serii oczekiwania względem tytułu były naprawdę spore... Czy produkcji tej udało się im sprostać?  recenzja gry

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Wiedźmin 2 był grą od początku szykowaną z myślą o komputerach PC. W przypadku Wiedźmina 3 twórcy przyznają, że multiplatformowość zmusiła ich do kompromisów, nie oznacza to jednak, że Dziki Gon na PC jest portem przygotowanym na kolanie. Przeciwnie.  recenzja gry

The Elder Scrolls V: Skyrim - recenzja - mamy grę roku?

The Elder Scrolls V: Skyrim - recenzja - mamy grę roku?

The Elder Scrolls V: Skyrim uderzył mocno i na tyle skutecznie, że straciliśmy dla niego głowy. Czy nowy produkt Bethesdy jest murowanym kandydatem do tytułu gry roku? Na to pytanie odpowiadamy w recenzji.  recenzja gry

ocena vs oczekiwania

Według naszych czytelników gra The Elder Scrolls Online w wersji PC jest rozczarowaniem – oczekiwania przed premierą były wyższe niż aktualna średnia ocena użytkowników.

5.8

ocena czytelników

1995 ocen czytelników

8.8

oczekiwania przed premierą

2278 głosów czytelników

The Elder Scrolls Online - screen - 2015-10-06 - 308900The Elder Scrolls Online - screen - 2015-10-06 - 308899The Elder Scrolls Online - screen - 2015-10-06 - 308898The Elder Scrolls Online - screen - 2015-10-06 - 308897The Elder Scrolls Online - screen - 2015-06-11 - 300891The Elder Scrolls Online - screen - 2015-06-11 - 300890The Elder Scrolls Online - screen - 2015-06-11 - 300889The Elder Scrolls Online - screen - 2015-06-11 - 300888The Elder Scrolls Online - screen - 2015-06-11 - 300887The Elder Scrolls Online - screen - 2015-04-23 - 298514

komentarze czytelników (163)


OdrzutoweWrotki  2014-05-10 - 04:43

1.Czyli Gówno 2.Każda sieciówa przyciąga dałnów,którzy nie robią nic poza masturbacją 24.d. i 3...najważniejsze. ES będzie zawsze i do końca grą SINGLE PLAYER.

10

Angelord  2014-05-10 - 04:44

Nie zgadzam się z wnioskami ujętymi w powyższej "recenzji". Abstrahując wszelako od pewnych, redakcyjnych ułomności w opublikowanych "subiektywnych wrażeniach" (ani to "recenzja", ani świetny "komentarz na temat gry") - można - wbrew bezpodstawnym (IMHO), negatywnym ocenom - uznać TESO za jedną z najlepszych produkcji ostatnich lat. Gra bowiem oferuje multum możliwości, intencjonalne ograniczenia są zredukowane do minimum, a swobodę gracza - w wyborze stylów gry - warunkuje de facto tylko jego inwencja i kaprys (jest w czym wybierać). Permutacyjny sposób kreowania postaci (łączenie skili, ścieżek, itemów etc.) i intuicyjny, dynamiczny system walki, to niebagatelne elementy świetnego gameplay`a w TESO. Fabuła i tematyczna osnowa niwelują schematyzm questów. Jeśli się wczytać w mikro-opowieści, poddając się tym samym immersji, to wówczas - tak typowe dla MMO - "lewelowanie" traci swe znaczenie. Liczy się przygoda, wyzwanie i współpraca z innymi. Na taką grę czekałem dłuuugie lata i wreszcie wyprodukowali coś, co mogę - już z pozycji "in-game - weterana" - ocenić naprawdę wysoko. A malkontenci/recenzenci niech sobie gadają: "I used to be an adventurer like you then i took an a ...

poltar  2014-05-10 - 07:41

Angelord - dokladnie, tez uwazam ze TESO jest calkiem niezla gra singleplayer, natomiast baaardzo przecietnym MMO. Ładnie to ujales.

OdrzutoweWrotki  2014-05-10 - 13:42

No dobra Panowie,na Steam nie ma.Gdzie to kupić ?

OdrzutoweWrotki  2014-05-10 - 14:02

Nie no ludzie to jakieś jaja,siedzę od godziny nad wpisaniem poprawnego kodu,żeby założyć konto na ich stronie. Ciągle źle. Mam tego antybota wpisać oddzielając słowa SPACJĄ czy nie ?

Dasim  2014-05-10 - 15:03

Wpisz wszystkie dane nie używając polskich znaków. U mnie zadziałało

OdrzutoweWrotki  2014-05-10 - 15:25

No dane personalne tak. ale mi chodzi o ten weryfikator antybot. masz tam np 2 słowa.wpisuję je,odzielam spacją... i d.... albo np 2 rzędy cyfr,robię podobnie i wywala błąd.

Longwinter  2014-05-10 - 18:50

nadal gram i nadal mi się podoba :) --->

rad Li1  2015-02-24 - 23:23

A co z muzyką. Dziwią się że nic nie było o muzyce w EDO.

MasterGamer130  2015-07-05 - 13:24

W The Elder Scrolls Online trzeba powstrzymać Maloga Bala a w Skyrim V jedną z najlepszych broni jest Mace of Malog Bal.

Belert  2015-07-30 - 08:56

mam pytanie , zeby zagrac w TESO musze kupic klucz do wersji unlimited?Czy najpierw zwykle TESO a potem unlimited?Gra nie ma abonamentu, z tego co slyszalem. Jest jakis trial zebym sprawdzil czy moj staruszek ja pociagnie ?

USSCheyenne  2015-07-30 - 09:06

Obecnie to chyba już tylko wersje Unlimited można kupić (nie licząc wersji Imperial). A jeśli jeszcze gdzieś jest zwykła to zostanie do wersji Unlimited rozwinięta. Gra już faktycznie jest bez abonamentu. Triala chyba niestety nie ma z tego co się orientuje. Graficznie tytuł nie jest specjalnie wymagający. Wygląda ładnie ale bez żadnej przesady. Gra nie wymaga jakiegoś specjalnie mocnego sprzętu do poprawnego działania.

Belert  2015-07-30 - 09:29

na allegro jest zwykla wersja TESO za 50 zeta i unlimited za prawie 150 , wystarczy ze kupie zwykla?

Longwinter  2015-07-30 - 09:30

Teraz działa Unlimited

Belert  2015-07-30 - 11:04

a jak sie ma sama gra? Graja w to ludzie , nie bedzie problemu z party?

x68  2015-07-30 - 14:23

Ludzi gra sporo, ale jeżeli chodzi o party to najlepiej mieć do tego polska gildie, polecam: http://outlawseso.guildlaunch.com/index.php?gid=374123

Belert  2015-08-01 - 15:48

Dziekuje , nie omieszkam skorzystac.

9.5

Belert  2015-08-12 - 09:47

Gra bardzo fajna , taka bez spinania sie , ot questujesz , podejmujesz wybory moralne :)) jak to ktos napisal , ot takie polaczenie wszystkich czesci Elder scrolls w gre online. To taka gra single player , choc czesto spotykasz innych graczy ktorzy operuja na tym samym terenie i pomagaja sobie w questach. Sytuacja zmienia sie na wyzszych levelach , wtedy szczegolnie w walkach pvp zawiazuja sie spore ekipy i tocza sie otwarte walki pvp. Generalnie bardzo sympatyczna gra choc IMO powoli sie leweluje i jako spora wada mordki postaci ....szkoda gadac , na pewno nie u da sie wam stworzyc pieknej elfki raczej ekhm.... lepiej nie patrzyc na jej twarz :) A pozatym gra super. Pozdrawiam i zachecam do grania , graczy sporo , gildii tez. jak jest mozna kupic zwykla wersje TESO , nie ma to znaczenia ciut taniej , gra sie i tak upgraduje wiec nie ma problemu z tym.Ja dalem 90 zl kupilem klucz do teso zwykly i explorers pack , dzieki temu moge grac ulubionym dark elfem po stronie DC. Notabene DC to z tego co widze w Cyrodill strona ktora leje niemilosiernie inne stronnictwa.

lord Soth  2015-08-31 - 17:03

Z tym abonamentem to dobrze zrobili, bo chociaż nie ma bachorów.

Belert  2015-09-02 - 08:55

juz dawno nie ma abonamentu. Wlasnie wyszedl potezny dodatek Imperial City. http://www.elderscrollsonline.com/en-gb/news/post/2015/08/31/the-imperial-city-is-now-available-on-pc-and-mac