ocena redakcji
6.5
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Recenzja dodatku Ekspansja Polska do gry Euro Truck Simulator 2

Jazda ciężarówką po polskich drogach to nie lada gratka dla fanów Euro Truck Simulatora 2, ale czy to wystarczy, by zainteresować się pierwszym oficjalnym dodatkiem do tej gry?

9 września 2013 6.5/10
• strony :12
PLUSY:
  • osiem nowych polskich miast i całkiem sporo premierowych terenów na południu;
  • siatka dróg, tysiące kilometrów nowych tras;
  • dbałość o należyte odwzorowanie sytuacji na polskich drogach;
  • charakterystyczne dla miast obiekty.
MINUSY:
  • brak ulepszeń w mechanice rozgrywki;
  • brak jakiejkolwiek innej zawartości poza nowymi obszarami;
  • zabytki widoczne tylko z oddali.

Choć na przestrzeni ostatniego roku liczba ciężarówek kursujących po polskich drogach zbytnio się nie zmieniła, to w wirtualnej rzeczywistości zjawisko to z pewnością uległo dynamicznemu rozwojowi, głównie za sprawą najnowszej produkcji czeskiego studia SCS Software – Euro Truck Simulatora 2. Gra odniosła ogromny sukces właśnie w naszym kraju, mimo że możliwości przewozu towarów po pięknych, nadwiślańskich rejonach zostały ograniczone tylko do miast położonych tuż przy granicy z Niemcami. Jako że Polacy to zdecydowanie najprężniej działająca społeczność graczy skupiona wokół serii ETS, twórcy nie mogli podjąć innej decyzji niż próba udobruchania i zadowolenia swoich najwierniejszych fanów. Dodatek Going East! Ekspansja Polska pozwala poczuć, jak to jest płacić za każdy kawałek w miarę komfortowej drogi.

I jak tu się nie spóźnić? - 2013-09-09
I jak tu się nie spóźnić?

Polskie drogi (w przebudowie)

Blisko rok po premierze Euro Truck Simulatora 2 doczekaliśmy się pierwszego rozszerzenia, które – wedle zapewnień twórców – miało sprawić, że siatka dróg oraz państw dostępnych na mapie tranzytowej wreszcie stanie się kompletna na miarę symulatora ciężarówki wożącej towary po Europie. I choć tytuł tego dodatku jest dwuczłonowy, to – szczerze mówiąc – można by pierwsze dwa słowa wyrzucić i zapewne nikt by się o to nie obraził. „Wyprawa na wschód” to określenie będące w tym wypadku sporym nadużyciem – no chyba że ktoś sądzi, iż Europa Wschodnia kończy się wraz z granicą Polski z Litwą, Ukrainą i Białorusią. Produkcja Czechów wprowadza do gry przede wszystkim terytorium naszego kraju, co oczywiście dla rodzimego użytkownika jest zdecydowanie najważniejsze. W grze pojawia się kolejnych osiem miast – do znanych z podstawowej wersji Szczecina, Poznania i Wrocławia dołączają m.in. Warszawa, Kraków, Katowice, Gdańsk i Białystok. Ponadto na mapie gry dokonała się mała ekspansja, tylko tym razem na południe od Polski – będziemy bowiem mieć okazję zwiedzić Ostrawę, Bańską Bystrzycę, Debreczyn czy Budapeszt, których również zabrakło w podstawce. Jak zatem widać, w tytule bardziej niż „Going East!” pasowałby zwrot „Going Central!” – Europy Wschodniej niestety próżno tu szukać, a szkoda, bo eksploracja Ukrainy i korzystanie z tamtejszych okrytych niesławą dróg z pewnością byłyby ciekawym doświadczeniem.

Szybcy, wściekli i bezwzględni na drodze! - 2013-09-09
Szybcy, wściekli i bezwzględni na drodze!

Przed premierą autorzy chwalili się, że odwzorują charakterystyczne budowle polskich miast i sprawią, iż ich ulice choć po części będą przypominać te prawdziwe. Rzecz jasna trudno zagwarantować to drugie, kiedy poszczególne lokacje składają się raptem z kilku przecznic, nie da się jednak ukryć, że nowe ośrodki tranzytowe są większe, posiadają więcej budynków i żyją własnym życiem – na ulicach pojawiają się przechodnie, a w granicach metropolii można zaobserwować wzmożony ruch na jezdni. Wspomnianych zabytków również nie brakuje – podczas przejazdu przez Polskę widzimy warszawski Pałac Kultury i Nauki, krakowski Wawel czy Stocznię Gdańską, tyle że... nie z bliska. Obiekty te znajdują się bowiem w sporym oddaleniu od dróg, którymi się poruszamy, dlatego nie sposób sprawdzić, jak prezentują się z odległości kilkudziesięciu metrów. To jak lizanie cukierka przez papierek, ale – jakby nie było – twórcy obietnicy dotrzymali.

Tekst przygotowany na podstawie wersji PC.
inne
Recenzja gry Euro Truck Simulator 2 - tirem po drogach Europy

Recenzja gry Euro Truck Simulator 2 - tirem po drogach Europy

Po kilku obsuwach na półki sklepowe wreszcie trafia druga odsłona serii Euro Truck Simulator. Choć do perfekcji sporo brakuje, nie ma potrzeby przeprowadzania kompleksowego przeglądu u mechanika.  recenzja gry

Recenzja gry Farming Simulator 15 - rolnik szuka łaty

Recenzja gry Farming Simulator 15 - rolnik szuka łaty

Kolejna, wcale nie piętnasta odsłona cyklu Farming Simulator, to kilka mniejszych nowości i te same wielkie problemy – można nawet rzec: jak co roku.  recenzja gry

World of Tanks - recenzja gry

World of Tanks - recenzja gry

Zapach benzyny o poranku, skraplający się na suficie pot artylerzysty i dźwięk gąsienic stukających o bruk - czyli darmowy bilet na front drugiej wojny światowej. Czy warto wyruszyć w tę podróż z World of Tanks?  recenzja gry

ocena vs oczekiwania

Według naszych czytelników gra Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska w wersji PC jest rozczarowaniem – oczekiwania przed premierą były wyższe niż aktualna średnia ocena użytkowników.

8.9

ocena czytelników

471 ocen czytelników

9.4

oczekiwania przed premierą

522 głosów czytelników

Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska - screen - 2013-09-03 - 268746Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska - screen - 2013-09-03 - 268745Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska - screen - 2013-09-03 - 268744Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska - screen - 2013-09-03 - 268743Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska - screen - 2013-09-03 - 268742Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska - screen - 2013-09-03 - 268741Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska - screen - 2013-09-03 - 268740Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska - screen - 2013-09-03 - 268739Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska - screen - 2013-09-03 - 268738Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska - screen - 2013-09-03 - 268737

komentarze czytelników (26)


laki2217  2013-09-09 - 18:34

Przesadziłem trochę.

Pacjonek  2013-09-09 - 19:20

Drogi autorze recenzji, proszę przeczytać opis dodatku. Jego "misją" jest dodanie nowych terenów do mapy ETS2. -Nie można podjechać pod Pałac Kultury? A czy w podstawowej wersji gry da się podjechać pod Bramę Brandenburską w Berlinie? Więc dlaczego od dodatku wymagasz tego? Po za tym ładunki w realu są dowożone zwykle do obrzeży miast, przedmieść a nie pod zabytki. -Brak nowych pojazdów? Proszę jeszcze raz przeczytać opis dodatku. Gdzie ktoś napisał że będzie on wprowadzał nowe rozwiązania/modele itp.? -Brak Ukrainy, Białorusi i innych typowych krajów wschodnich. Ok tutaj faktycznie autorzy mogli nie co bardziej się "rozwinąć.

pawell91  2013-09-09 - 19:27

"zabytki widoczne tylko z oddali", a od kiedy to ciężarówki jeżdżą przez centrum Warszawy lub Krakowa? Jeśli gra ma mało minusów to nie wymyślajcie ich na siłę.

ElMundo.  2013-09-09 - 20:16

Dobra, po kolei: Barthez x - Nie, nie ma Bydgoszczy w finalnej wersji ;) Pozostałe zarzuty 1. Ok, w podstawce charakterystyczne obiekty też były widoczne w oddali, tylko przy okazji dodatku twórcy non-stop chwalili się tym, że zobaczymy z bliska najbardziej charakterystyczne budowle - tymczasem znajdujemy je w grze w formie płaskich tekstur, więc nijak ma się to do zapowiedzi, że będziemy sobie podziwiać zabytki, a tymczasem to trzeba się nieźle napocić, żeby zobaczyć np. Stocznię Gdańską, a o charakterystycznych elementach Wawelu to już nawet nie wspominam. 2. No, ok, w patchach są poprawki, tylko czy to nie jest trochę niepoważne, że pierwszy oficjalny dodatek nie ma żadnych poprawek w tej kwestii, a płacimy za niego, tymczasem w patchach pojawiają się ciężarówki, poprawki jazdy itp. Wydaje mi się, że jednak można było coś wcisnąć oprócz samych map, dlatego, jak napisałem w recenzji, tego dodatku nie można nazywać dodatkiem, tylko "zbiorem map" laki2217 - No dokładnie, dlatego dodatek dostał 6,5, bo SCS Software to mało znana firma, na takiej samej zasadzie np. taka gra jak Eador dostała u nas 8.0, bo takiego studia jak Snowbird nie zna, albo Monaco 9.0, a co to j ...

Vermaas  2013-09-09 - 23:14

Panie ElMundo, ależ przecież dostaliśmy usprawnienia. One są po prostu zachowane na premierę. Wraz z dodatkiem mają wyjść w łatce niskie i średnie wnętrza do pojazdów co już jest dużym plusem. Brak pojazdów? Przepraszam bardzo, a darmowe Iveco Hi-Way to co? Twórcy nigdy nie obiecywali że będziemy się mogli zbliżyć do charakterystycznych budowli. A jednak jakoś dziwacznie pan nasunął ten argument bo ja uważnie śledziłem i takowej zapowiedzi nie widziałem. Pan wybaczy, ale pudełko oraz reklama dodatku mówiły dokładnie o tym czego dostarczają i dostarczyły to w 100%. Pańska ocena ma się nijak do rzeczywistości ponieważ miał pan oczekiwania które nie były nigdzie opisywane jako te które zostaną wprowadzone. Na siłę minusy. Recenzja mało profesjonalna. Niestety widać że Gry-Online się stacza.

Stra Moldas  2013-09-10 - 00:16

Niestety się nie zgodzę ElMundo. O ile recenzja podstawki była naprawdę fajnie napisana, to tutaj mamy czepianie się "na siłę". To jest dodatek, a nie pełnoprawna gra. Wiadomo, że recenzja jest zawsze subiektywna, ale moim zdaniem tytuł został zbyt skrytykowany.

Amadeusz ^^  2013-09-10 - 00:55

Zaraz zaraz, czyli po niemalże roku czekania wyszedł najzwyklejszy w świecie mappack dodający trochę miast i dróg i ludzie oczekują ocen rzędu 9/10? Rozumiem że można być fanem gry, ale dokładnie to samo (a nawet dużo więcej - ciężarówki, nowe mapy, radia, przyczepy itd) daje społeczność modderska i to kompletnie za darmo. Jeśli ktoś sądzi że trochę nowych ścieżek i budynków zasługuje na oceny zbliżone do setki to proponuję zerknąć jak wyglądają dodatki które dostały takie oceny (Dodatki do The Elder Scrollsów, gier Valve, GTA czy nawet Borderlands). Nawet tasiemcowe dodatki do Simsów dodają więcej contentu. Pobudka ludzie.

6.5

dyszka89  2013-09-10 - 04:40

Obiektywna recenzja.Dodatek jak to jest opisane jedynie daje nam możliwość skorzystania z nowych dróg i miast.Trochę za mało. Tak naprawdę wydaje mi się ,że twórcy liczą na fanów,którzy sami tworzą dodatki, by grało się naprawdę fajnie.Plusem jest również to , że gra ta odniosła w Polsce sukces.W końcu to symulator a my bardziej wolimy proste strzelanki.To powód do zadowolenia.Czego mi brakuje ? Przede wszystkim dodania więcej aspektów pracy kierowcy.Jedzenie,picie itd. Ogółem;urealnienie gry jeszcze bardziej. Gdyby to wprowadzono to byłoby miodzio.No , ale cóż...Trzeba się zadowolić tym, co jest.

Stra Moldas  2013-09-10 - 07:35

Amadeusz -> Przecież tu nie chodzi o ocenę, która ma małe znaczenie i jest dodatkiem do tekstu. Chodzi o zarzuty postawione przez recenzenta. :)

TobiAlex  2013-09-10 - 13:35

Zgadzam się, minusy dodane na siłę. Ale jaki portal takie minusy...

zab paka  2013-09-10 - 16:52

Cieszę się, że będzie co pozwiedzać. Cieszmy się, że dodali nasz kraj, kolejne miasta na Słowacji i chyba bodajże Węgry(nie pamiętam), bo nudno było cały czas jeździć po tych samych częściach Europy. Nie martwmy się też o nowe ciężarówki, ponieważ będą one pewnie dodawane w kolejnych patch'ach. Mam nadzieję, że dobrze będę się bawić zwiedzając "polskie" - wirtualne drogi... Tyle. PS: To jest tylko moja opinia!

Stra Moldas  2013-09-11 - 00:16

Swoją drogą to czekamy na kolejne rozszerzenie.

7.0

Gaammeerr  2013-09-12 - 18:09

Przeciętnie, faktycznie nic ale to nic nowego poza umownymi nowymi miastami, umownymi bo jak wiadomo w sumie to Warszawa może i być Berlinem i na odwrót, aby to że gdzieś hen hen widzimy pałac kultury świadczy o tym co za miasto odwiedzamy, z drugiej strony faktycznie czepianie się tego że widać go za daleka jest śmieszne, widział kto siedzibę jakiejkolwiek firmy spedytorskiej pod pałacem kultury? czy w ogóle w centrum miasta jeszcze dodatkowo w jego zabytkowej części? świadczy to o tylko o braku profesjonalizmu recenzenta, ulepszenia poprawki nowe skórki do ciężarówek i np nowe ich modele pojawiać się będą w łatkach, każdy kto interesuje się ETS2 wie o tym, no ale pan recenzent nie raczył się wysilić, co jednak nie zmienia faktu że dodatek naprawdę przeciętny, pewnie na grudzień będzie ekspansja zachód i hiszpania, portugalia, może grecja? w końcu mapa w grze mówi sama za siebie.

zab paka  2013-09-18 - 18:33

Przecież większość fanów(moim zdaniem)wiedziała, że nie będzie żadnych innych nowości, niż nowe tereny, więc proszę nie wprowadzać w błąd nowych użytkowników i fanów ETS-a. Przecież mogą pomyśleć, że SCS Software nie wywiązało się z postawionej obietnicy. Pozdrawiam :)

zab paka  2013-09-18 - 18:37

Zabytki są tylko po to, aby na nie spoglądać. Przecież w rzeczywistości kierowca nie stoi na środku jezdni i nie podziwia sobie Pałacu Kultury. To tutaj po prostu autor recenzji nie pomyślał.

zab paka  2013-09-18 - 18:42

Jestem fanem tej serii i w ogóle symulatorów ciężarówek. Ja kupuję dodatki tylko dlatego, że jestem fanem i mi się podoba(nawet jeżeli jest to sama mapa). Osoby które się tym nie interesują dają właśnie oceny (dajmy przykład - 2/10), za to dla fana jest to już 9/10.

zamek9  2013-09-20 - 15:50

dodatek nie działa z TSM map :( miałem nadzieję, że ne będę go musiał wgrywać osobno, osobno to jest trochę biedny bez dodatków....

muchomorek88  2013-09-22 - 18:49

Po zagraniu jestem bardzo rozcarowany. Tworcy podobno odtworzyli dokladnie siatke drog, co podobno mialo byc widac na kazdym kilometrze drogi, niestety jadąc odcinkiem z gdanska do warszawy nie ma najbardziej chyba charakterystycznego punktu jak rondo w glinojecku, nie wspomne juz o skrzyzowaniach swietlnych za płońskiem. Widac tworcy nie mieli chyba okazji podrozy tym odcinkiem. Poza tym narazie na nic innego nie przyszlo mi narzekac...

piterkk  2013-11-17 - 10:23

witam krótko o dodatku Ekspansja Polska - ciekawy dodatek - sa charakterystyczne budynki, mosty np we Wrocławiu jak i Warszawie czy Poznaniu ale stwierdzam ze łudziłem się że będzie ich naprawdę wiecej a juz nie powiem że myślałem iż przygotują wiekszość miasta a nie tylko jesgo zarys (3 ulice) dodatek oceniam na 4- pozdrawiam

Nolifer  2014-08-06 - 22:13

Dodatek fajnie odzwierciedla polskie drogi - za to bardzo duży plus.