ocena redakcji
7.5
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Recenzja gry Gears of War: Judgment - Polacy kontra szarańcza

Gears of War to seria ściśle powiązana z konsolą Xbox 360. Ile polskie studio People Can Fly wycisnęło z tej platformy?

20 marca 2013 7.5/10
• strony :123
PLUSY:
  • najładniejsza gra z serii;
  • dodatkowa dłuższa misja jako kampania Pokłosie rozgrywająca się równolegle do Gears of War 3;
  • odtajnione misje;
  • w końcu prerenderowane, nieprzycinające cutscenki;
  • jak zawsze znakomity multiplayer – nowe tryby z podziałem na klasy.
MINUSY:
  • pretekstowa fabuła z bezjajecznym głównym złym;
  • niepotrzebna próba upodobnienia części misji z kampanii do trybu Horda z multiplayera;
  • misje w kampanii nie grzeszą długością.

W Gears of War: Judgment rodzime studio People Can Fly nie po raz pierwszy bierze na swoje barki odpowiedzialność za walkę z szarańczą na planecie Sera. Warszawska firma kilka lat temu przygotowała dodatkowy akt do pecetowej wersji pierwszej części cyklu, w którym Marcus wraz z Dominikiem walczyli z Brumakiem. Udana próbka otworzyła firmie drogę do współpracy z Epic Games, czego najnowszym przykładem jest gra, której nie wstyd położyć obok zasłużonej dla marki Xbox 360 trylogii.

Tę ostatnią mamy już od dawna za sobą, pora więc chyba nieco zmodyfikować formułę rozgrywki. Nic drastycznego, wszak krycie się za osłonami i używanie lancera do penetracji chirurgicznej locustów to clou serii. Niemniej jednak zmiany są. Główną jest podkręcenie tempa rozgrywki w kampanii. Wydarzenia dzieją się szybciej, niż byliśmy do tej pory przyzwyczajeni, zabawa nabrała jeszcze bardziej zręcznościowego charakteru, a osłony, owszem, pełnią istotną rolę, ale równie dobrze w wielu sytuacjach sprawdza się wysublimowana taktyka polegająca na frontalnym ataku i jatce twarzą w pysk. W żadnej z poprzednich odsłon cyklu nie udało mi się w ciągu jednego przejścia wykonać tylu piłowań i egzekucji. Trochę to zastanawiające, bo w grze właściwie pojawia się największa liczba broni skutecznej przede wszystkim na dalszy dystans. Poza snajperką koalicji jest kusza, markza czy jednostrzał, zdejmujący delikwenta razem z trampkami. Na początku trudno było mi się przestawić na zmianę broni, którą – zamiast krzyżakiem – wykonuje się teraz, naciskając na padzie Y.

Poznajcie bohaterów Judgment.

Poznajcie bohaterów Judgment. [0:56]

Podwaliny pod podkręcenie dynamiki starć dał system gwiazdek oceniających skuteczność gracza. Im więcej locustów uda nam się rozsmarować po ścianach w zróżnicowany sposób i im mniej razy zostaniemy powaleni, tym lepszy otrzymamy rezultat. Kluczem do sukcesu jest także wykonywanie odtajnionych misji, których jest do diabła i ciut, ponieważ znajdują się w każdej z sekcji, będących składowymi głównych zadań. Kiedy zobaczymy wielką pulsującą czachę, należy do niej podejść, przeczytać opis dodatkowego utrudnienia i ewentualnie zdecydować się na zaproponowane zmiany. Te mogą dotyczyć najróżniejszych elementów. Na przykład wymuszają używanie w obrębie sekcji tylko miażdżyciela i obrzyna. Albo stawienie czoła nieznanej wcześniej odmianie szarańczy, wykonanie zadania w określonym czasie, po którym cała okolica zamieni się w popiół w wyniku eksplozji, czy zmierzenie się ze zwiększoną liczbą wrogów. To interesująca zmiana, która w moim przypadku sprawiła, że dość mocno zaangażowałem się w próbę sprostania możliwie jak największej liczbie wyzwań. Jedynie misje wymagające zmieszczenia się w określonym czasie zostawiłem na kolejne przejście gry w kooperacji, do której fanów wspólnej zabawy nie trzeba chyba zachęcać. W każdym razie patent z gwiazdkami uważam za niezły, przydałaby się jedynie jeszcze większa ich różnorodność, bo generalnie chodzi w nich o to samo. No bo jaką różnicę dla gracza stanowi informacja, że po upływie kilku minut wybuchnie arsenał zgromadzony w domach cywilów albo zostanie przeprowadzony ostrzał artyleryjski.

Te szarańczaki mogą naprawdę dać porządnie w kość. - 2013-03-20
Te szarańczaki mogą naprawdę dać porządnie w kość.

Fabularnie Judgment niestety nie błyszczy. Fakt ten można zrzucić na karb poczynionych zmian i skupienia się głównie na dostarczeniu „funu” ze strzelania. Akcja gry ma miejsce na czternaście lat przed tym, co działo się w części pierwszej, i w zamierzeniu ma pokazać graczom przeszłość Bairda – wtedy jeszcze porucznika. Poszczególne misje, z wyjątkiem ostatniej, są zeznaniami członków drużyny Kilo, w których ci pełnią też rolę narratorów. Baird faktycznie jest dominująca postacią, ale w trakcie kampanii wcielamy się również w znanego wszystkim Cole’a Traina, a także w Sofię i tajemniczego Paduka, który wcześniej walczył przeciwko COG w wojnach Pendulum po stronie UIR. Zamysł ciekawy, ale w rezultacie bez żadnego znaczenia dla jakości kampanii, która jest chyba najsłabsza w serii. Co nie znaczy, że ogólnie słaba. Gdzieś przepadło tylko wrażenie zaszczucia. Oto gromadka wojaków rusza zetrzeć w pył złego generała, ale zamiast totalnej demolki, jaką obiecuje się nam niemal od samego początku zabawy, kampanię kończymy, kwitując ją uniesieniem brwi i krótkim „aha”. Brakiem inwencji rażą sekcje, podczas których odpieramy kolejne fale atakującej szarańczy. Taka próba wtłoczenia Hordy w grę dla jednego gracza zupełnie nie przypadła mi do gustu.

Oddział Kilo spowiada się ze swoich działań. - 2013-03-20
Oddział Kilo spowiada się ze swoich działań.
Tekst przygotowany na podstawie wersji X360.
inne
Recenzja gry Star Wars: Battlefront - to nie jest Battlefield w kosmosie

Recenzja gry Star Wars: Battlefront - to nie jest Battlefield w kosmosie

Blastery? Są! Miecze świetlne? Są! Uwielbiani bohaterowie i złoczyńcy z filmowego uniwersum? Są! Niezapomniany klimat Gwiezdnych wojen? Jest! Rozrywka na setki godzin? Hmm...  recenzja gry

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate na PC - czy GTX 970 wystarczy na ultra?

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate na PC - czy GTX 970 wystarczy na ultra?

Ubisoft nie mogło pozwolić sobie na porażkę podobną, jaka miała miejsce w przypadku Assassin's Creed: Unity. Sprawdzamy, czy pecetowy port Assassin's Creed: Syndicate do czegokolwiek się nadaje.  recenzja gry

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate - Święci z Londynu

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate - Święci z Londynu

Tym razem Assassin’s Creed zaprasza nas do wiktoriańskiego Londynu. Sprawdzamy, czy Syndicate naprawia błędy poprzedniej części i wprowadza trochę świeżości do nieco skostniałej serii.  recenzja gry

A jaki jest Twój werdykt?

Oceń sam tę grę
Gears of War: Judgment - screen - 2013-06-18 - 264293Gears of War: Judgment - screen - 2013-06-18 - 264292Gears of War: Judgment - screen - 2013-06-18 - 264291Gears of War: Judgment - screen - 2013-06-18 - 264290Gears of War: Judgment - screen - 2013-06-18 - 264289Gears of War: Judgment - screen - 2013-06-18 - 264288Gears of War: Judgment - screen - 2013-05-14 - 261140Gears of War: Judgment - screen - 2013-05-14 - 261139Gears of War: Judgment - screen - 2013-04-22 - 260060Gears of War: Judgment - screen - 2013-04-22 - 260059

komentarze czytelników


kub4  2013-03-20 - 19:14

Byłem pewny, że nie dacie więcej niż 8

A.l.e.X  2013-03-20 - 19:45

W sumie podpisuje się dokładnie pod plusami i minusami tej gry, za dużo w kampanii SP misji gdzie mamy wrażenie że gramy w hordę. Ocena 7.5/10 jest całkiem odpowiednia.

Andre25  2013-03-20 - 19:50

7,5 to i tak dobra ocena jak na taką grę. Co prawda nie grałem i nie będzie mi dane w to zagrać, bo Xbox to dla mnie padaka a w szczególności ich ekskluzywne gry. Co prawda grałem w pierwszą część na PC nie to, że krótka to liniowa do bólu więc pewnie i przy tej produkcji liniowości nie brakuje.

berial6  2013-03-20 - 21:45

-pretekstowa fabuła z bezjajecznym głównym złym; -niepotrzebna próba upodobnienia części misji z kampanii do trybu Horda z multiplayera; -misje w kampanii nie grzeszą długością. Z tego co widzę, to: -gra ma słabą fabułę -część misji w kampani to powielanie jednego schematu -krótka kampania Co prawda plusów dużo, ale jak na grę bez kampanii (przynajmniej, z tego co wnioskuję po przeczytaniu recenzji, jest ona słaba) to 7,5 (więc 3/4) to trochę zawyżona ocena.

Szfepsioczek  2013-03-20 - 22:40

ocena przynajmniej 8 powinna być

fenfir  2013-03-20 - 23:43

Po przeczytaniu recenzji nie mam zamiaru w najbliższym czasie nabyć tej części, po opisie wnioskuje, że to raczej próba wyciśnięcia czego się da z serii na odchodzącej obecnej generacji konsol, brak pomysłu na kampanię oraz jej długość, jak również to, że nie robiła jej główna ekipa, która pewnie grzebie nad kolejną częścią już na nowego xboxa. Kupię jak cena mocno spadnie.

anotherworld86  2013-03-21 - 10:24

O i jest czarny bohater ;D bycie tolerancyjnym odfajkowane/ doline mają tylko czarni gracze ciągle muszą grać białasami.

ivaldir  2013-03-21 - 13:23

tylko kilka marnych godzin gry ? za 180 zł bez jaj

maxfenix  2013-03-21 - 15:12

@anotherworld86 Czarni powinni pękać z dumy, że mogą grać białym.

A.l.e.X  2013-03-21 - 16:47

--->maxfenix - nie bądź rasistą, szczególnie że według nauki biały człowiek powstał od czarnego. Szkoda że nie wybrali papieża czarnego jak smoła, wtedy okazałoby się czy wszyscy katolicy w Polsce są tacy bogobojni. --->ivaldir - gra jest krótka niestety jak przysiądziesz ok. 10 rano do to 18 skończysz nawet jakbyś nie chciał. Jakby się porównało długość gry np. z nowy Tomb Raiderem, to wypada że TR to strasznie długa gra.

raziel88ck  2013-03-21 - 16:50

Gearsy powinny się skończyć na trójce, a People Can Fly powinno zająć się Bulletstorm. Niestety biznes i łatwe pieniążki robią swoje, prawda Epic? Winę za to ponoszą też sami gracze, bo to przez nich coraz mniej rzadziej widuje się coś nowego, będąc zalewanym milionem tasiemcy.

TobiAlex  2013-03-22 - 18:52

raziel88ck ale z tym Bulletstorm to Ty też nie przesadzaj co?

NBlast  2013-03-23 - 10:59

@up Bulletstorm był świetny. Nie marudzić.

victripius  2013-03-26 - 08:49

Jest nieźle, ale chyba każdy fan Gearsów oczekiwał czegoś zdecydowanie lepszego. Oczywiście nie jest to jedna z części trylogii ani to samo studio, ale marka w końcu robi swoje. Gra jest przyzwoita, multi spoko, ale z minusami zgadzam się w 100%.

Nolifer  2013-04-04 - 01:41

Multi moim zdaniem jest najsłabsze z całej serii a 5h rozrywki to bardzo mało jak na 180zł. Zdecydowanie poczekać na przecenę .

0.0

paul181818  2014-10-12 - 12:52