LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni Recenzja gry

Recenzja gry 26 listopada 2012, 12:29

autor: Czarny

Recenzja gry LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni - jedna gra, by wszystkimi rządzić

LEGO Władca Pierścieni to do tej pory najlepsza gra przygotowana przez studia Traveller's Tales. Gotowi na wyprawę do Śródziemia zbudowanego z klocków?

Recenzja powstała na bazie wersji X360. Dotyczy również wersji PC, PS3

PLUSY:
  • pierwszorzędna grywalność;
  • zróżnicowana i bardzo przystępna rozgrywka;
  • otwarty świat;
  • masa znajdziek i sekretów;
  • klimat Władcy Pierścieni;
  • dialogi i humor.
MINUSY:
  • sztuczna inteligencja towarzyszy;
  • nadmiernie prosty system walki;
  • zbyt łatwa.

Te święta będą radosne dla wszystkich fanów prozy J.R.R. Tolkiena. Nie dość, że na ekrany kin wejdzie długo oczekiwany Hobbit, to jeszcze studio Traveller’s Tales postanowiło stworzyć grę opartą na kasowym hicie Petera Jacksona – LEGO: Władca Pierścieni. Wydawca specjalizujący się w komputerowo-klockowych adaptacjach słynnych filmów nie zawiódł i tym razem. Chociaż po bardzo dobrym LEGO Batman 2: DC Super Heroes postawił sobie poprzeczkę naprawdę wysoko, to jednak przyznać trzeba, że dopiero teraz pobił wszelkie rekordy. Najnowsza gra z serii LEGO to nie tylko kwintesencja cyklu, ale wręcz najlepsza jego odsłona!

Intro i pierwszy etap gry LEGO Lord of the Rings

Intro i pierwszy etap gry LEGO Lord of the Rings [15:09]

Klimat gry jest pierwszorzędny – to jedna z najlepszych adaptacji powieści Tolkiena!

Ta gra jest super*

Zacznijmy od tego, co sprawia, że zabawa wirtualnymi klockami daje tyle radości. LEGO: Władca Pierścieni to przede wszystkim doskonała platformówka, w której nie brakuje fragmentów skradankowych oraz zagadek logicznych. Etapy pełne emocjonujących wydarzeń i dynamicznej akcji przeplatają się ze spokojniejszymi sekwencjami, w których należy przystanąć na parę chwil i zastanowić się nad dalszymi krokami. Rozgrywka jest bardzo zróżnicowana, a oferowane przez nią wyzwania – nieraz zaskakujące. W jednej chwili kieruje się małym hobbitem czmychającym przed straszliwymi Mrocznymi Jeźdźcami, by nieco później zdemolować siedzibę Sarumana przy pomocy gigantycznych drzewców. Szarżę na polach Pelennoru można ujrzeć z końskiego siodła, a obronę Helmowego Jaru – ze szczytu warowni. A wszystko to w ogromnym, heroicznym uniwersum Śródziemia.

Chociaż drużyna jest liczna, to kierować można tylko dwiema postaciami. - 2012-11-28
Chociaż drużyna jest liczna, to kierować można tylko dwiema postaciami.

Otwarty charakter krainy jest jedną z największych zalet gry. Poszczególne misje stanowią swego rodzaju instancje, w których rozgrywają się konkretne przygody zaczerpnięte z filmu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by po rozległym terenie Śródziemia podróżować swobodnie – zbaczając z kanonicznej ścieżki. W lesie okalającym Hobbiton można przecież spotkać Toma Bombadila, a tereny wokół Minas Tirith obfitują w ruiny pełne skarbów i tajemnic – któż nie chciałby ich zbadać? Otoczenie samo zachęca do swobodnej eksploracji i poszukiwania znajdziek – zwłaszcza że te potrafią znacznie wzmocnić drużynę bohaterów. Najlepsze przedmioty i ulepszenia zdobywa się jednak podczas wykonywania dodatkowych, zupełnie opcjonalnych zadań: niektórzy mieszkańcy krainy mogą zlecić herosom odnalezienie pewnych artefaktów. Aby wejść w posiadanie tego typu cacuszek, trzeba się jednak nieźle nagimnastykować – co samo w sobie stanowi ciekawe i emocjonujące wyzwanie.

Misje fabularne to nieco inna para kaloszy – przebiegają one wedle ściśle określonego planu, wzorującego się na konkretnych scenach z dzieła Petera Jacksona. Znajomość oryginalnego scenariusza bywa bardzo przydatna podczas zabawy – w oczywisty sposób pomaga w rozwiązywaniu niektórych problemów. Przykładowo, jeśli w filmie Nazgule zostały pokonane poprzez podpalenie pochodniami (starcie na Amon Sul), to dokładnie tak samo należy je przepędzić w grze. Na tym inspiracja przebojem ze srebrnego ekranu wcale się nie kończy – postacie bohaterów przemawiają bowiem głosami filmowych aktorów, a wszystkie dialogi zostały przeniesione z kinowego obrazu (chociaż często towarzyszą im żartobliwe pantomimy zmieniające wydźwięk poszczególnych wypowiedzi). Nie trzeba chyba wspominać, że dzięki tego typu zabiegom klimat jest więcej niż fenomenalny. Przyzna to każdy, kto zobaczy Gimliego przeładowującego topór czy Lurtza strzelającego bananami.

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni zwiastun bazujący na trylogii filmowej

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni zwiastun bazujący na trylogii filmowej [1:36]

Materiał wideo z gry LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni przygotowany z wykorzystaniem fragmentów ścieżki dźwiękowej pochodzącej prosto z trylogii Petera Jacksona.

Ja chcę grać Samem!

Zasadniczym elementem zabawy – podobnie jak w poprzednich odsłonach serii – jest dwuosobowy tryb kooperacji. Gra sprawia najwięcej frajdy podczas wspólnej rozgrywki – tym bardziej że ścisła współpraca między postaciami jest naprawdę wskazana. Zasady współdziałania bywają nieraz zaskakujące – nie zawsze jest tak, że obaj gracze znajdują się na tej samej planszy (w takim wypadku ekran dynamicznie dzieli się i łączy w zależności od rozlokowania herosów): bohaterowie często przebywają w dwóch zupełnie różnych miejscach, wpływając na siebie nawzajem. Przykładowo wydarzenia pod bramą Morannor mają znaczenie dla sytuacji wewnętrznej w Mordorze, a bitwa Gandalfa z Balrogiem rozgrywa się równolegle z przygodami uszczuplonej Drużyny Pierścienia. Zdarza się więc, że każdy z graczy rozwija swój osobny wątek, wspomagając jednak towarzysza. Widać to szczególnie w późniejszych partiach (opartych na Dwóch wieżach i Powrocie króla), gdzie tego typu zabieg był nieunikniony. Co jednak ważne, przygody Sama i Froda – potencjalnie nudne – zostały pokazane w sposób równie ciekawy jak perypetie pozostałych herosów.

Recenzja gry Sniper: Ghost Warrior 3 – snajperski Far Cry zalicza pudło
Recenzja gry Sniper: Ghost Warrior 3 – snajperski Far Cry zalicza pudło

Recenzja gry

Trzecia część Sniper: Ghost Warrior miała w końcu wnieść do tego cyklu nieco jakości na miarę segmentu AAA. Niestety, gdzieś obok przemycono również elementy rodem z programu wczesnego dostępu.

Recenzja gry Outlast 2 – naprawdę straszna historia
Recenzja gry Outlast 2 – naprawdę straszna historia

Recenzja gry

Dobry horror musi straszyć. Outlast 2 stosuje wszystkie chwyty, by sprostać temu wymaganiu – jest obszerniejszy, ładniejszy i ciekawszy od pierwszej części. 2017 to dobry rok dla survivalowych horrorów.

Recenzja gry LEGO City: Tajny agent – GTA (nie tylko) dla dzieci
Recenzja gry LEGO City: Tajny agent – GTA (nie tylko) dla dzieci

Recenzja gry

Gra LEGO City: Tajny agent była tak tajna, że przez cztery lata zagrać w nią mogli tylko posiadacze Wii U. Ale nasza cierpliwość została nagrodzona – warto było czekać na wizytę klockowego agenta na innych platformach.

Zagraj w najlepsze gry!

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
26.11.2012 13:09
TobiAlex
111
Senator

Zgadzam się z oceną :) I choć tak naprawdę grę kupiłem dla syna, to chyba więcej w to gram niż on. Jak dla mnie nie ma lepszej gry w świetnie Władcy Pierścieni. Film został przeniesiony w 101%, do tego świetny chumor. Naprawdę polecam i dla młodszych i dla starszych. A w co-op z dzieckiem to już po prostu rewelacja :D

26.11.2012 13:39
odpowiedz
s1ntex
42
Senator

czy jest w tej grze co-op online?

26.11.2012 13:54
odpowiedz
TobiAlex
111
Senator

Nie, tylko lokalnie.

26.11.2012 14:01
odpowiedz
rafaleon
24
Konsul

KIEDY RECENZJA KARTINGU???

26.11.2012 14:10
odpowiedz
CHESTER80
92
Nintendomaniak

Dobra recka, z oceną pełna zgoda. Gra jest kapitalna, klimat, miejscówki, czysty miód! A w przyszłym roku dostaniemy Lego City Undercover które zapowiada się bombastycznie.

26.11.2012 14:50
odpowiedz
Ferment
25
Chorąży

@TobiAlex CHUMOR?!?!?! Nie wierzę, że masz syna.

26.11.2012 14:52
odpowiedz
Morgoth*
52
Generał

Zgadzam się z tym, że to najlepsza gra z serii LEGO i to nie dlatego, że uwielbiam LOTR'a :) Mnóstwo zabawy i humoru + do tego zachowany ten wspaniały klimat Władcy Pierścieni.

26.11.2012 15:00
odpowiedz
GameOman
55
Konsul

Ferment dlaczego nie wierzysz? Spłodzenie potomstwa jest łatwiejsze od ortografii:)

26.11.2012 15:01
odpowiedz
Ferrou
38
Centurion

Pełna zgoda - i dla mnie klockowy Władca Pierścieni jest jak do tej pory najlepszą odsłoną serii. Niewiele tylko wyprzedza Lego Star Wars: The Clone Wars - prawdziwą kopalnię innowacji w serii lecz niestety nie bazującą na hicie formatu produkcji Peter'a Jakson'a.

26.11.2012 15:38
odpowiedz
A.l.e.X
99
Alekde

Nie czepiajcie się ortografii, każdemu może się zdarzyć literówka. Ciekawe czy dwa śmieszki piszą zawsze bezbłędnie ?;) Co do LEGO TLotR to podobno bardzo dobre, kto ma dzieci ten powinien zobaczyć.

26.11.2012 16:11
odpowiedz
TobiAlex
111
Senator

Ferment haha, ale wtopa. No widzisz, zdarza się najlepszym :P Ale przynajmniej nienotorycznie i raz na kilka lat :D

26.11.2012 16:45
odpowiedz
kaczka-dziwaczka
20
Centurion

Już nie mogę się doczekać tej gry. Cieszy mnie, że został zachowany klimat Władcy Pierścieni.

26.11.2012 17:11
odpowiedz
TobiAlex
111
Senator

kaczka-dziwaczka no mi się wydaje, że gdyby zamiast LEGO były normalne ludziki, lepsza walka, to dziś raczej nikt by nie mówił o ACIII, Hitman czy FC3, tylko właśnie o Władcy Pierścieni. Ale to moje prywatne zdanie :) Gdyby nie ten świat, to bym tej gry nawet nie kupił a tak to fajnie słyszeć od dziecka "czy będzie mógł zagrać Gandalfem albo krasnoludem" (oj ciężkie te imię krasnoluda do wymówienia przez malucha :D

26.11.2012 17:12
odpowiedz
lukidp
8
Legionista

No to po świętach trzeba biec do sklepu i następnie zamknąć się w pokoju na 2 tygodniową przerwę świąteczną.

26.11.2012 20:18
odpowiedz
mikute
34
Chorąży

Co ciekawe w grze są Easter Eggi!! :D Otóż Lego LotR przed premierą był już z lekka zwany Skyrimem z klocków LEGO. Myślicie, że Travellers Tales o tym nie wie?? W twierdzy Rohanu wejdźcie na wierzyczkę na głównej bramie a usłyszycie tekst "Byłem wojownikiem. Walczyłem pod helmowym jarem ale dostałem strzałą w kolano" :D Skyrim YEAH

26.11.2012 21:28
odpowiedz
Blackthorn
90
Senator

TobiAlex -> Trzeba przyznac, ze stylistyka Lego dodaja tej grze uroku. Jakby nie patrzec, gry z serii Lego sa jednymi z najlepszych gier opartych na licencji. Sam osobiscie nie jestem milosnikiem gier "dla dzieci"(z wyj. LittleBigPlanet), ale polubilem serie Lego i marzy mi sie, aby wyszedl remake piratow z karaibow w stylu ostatnich gier lego(dubbing + otwarty swiat, wraz z bitwami morskimi).

27.11.2012 08:05
odpowiedz
Maxs
101
Pretorianin

"Śródtytuły zaczerpnąłem z wypowiedzi mojej Żony."
haha :)
Ale też mam zamiar z żoną pograć ;)

27.11.2012 08:22
odpowiedz
Majkel Dżordan
19
Generał

Na pewno "Must have" jak inne gry LEGO :)

Chciałbym, żeby w końcu docenili tą grę i dali jakąś nagrodę chociażby za grę roku w jakieś kategorii albo coś mniejszego. Bo tak patrząc, to jednak chyba najlepiej odwzorowana gra na oryginalnym LOTRze do tej pory, nie patrząc na klocki oczywiście. I tak prócz pochwał twórcy nie dostaną nic, bo wygra jakaś powtórkowa żenada jak co roku.

27.11.2012 16:07
odpowiedz
Mepha
71
Mhroczny Pogromca

Naprawdę gra zacna, zwłaszcza jeśli się gra z kolegą. Polecam!

10.12.2012 00:00
odpowiedz
Nolifer
92
The Highest

LEGO jak każda seria to solidna porcja dobrej zabawy , przy której zapewne spędzę kolejne godzinki .

15.10.2013 20:52
odpowiedz
GameHounter232
1
Junior

Lego Lord of the Rings jest jedną z moich ulubionych gier lego(a mam wszystkie)przede wszystkim dla tego że jest możliwość podrózowania po całym śródziemiu,dużym wyborem broni,hełmów...itp. oraz wykuwania rzeczy u kowala z mithrilów.Gry lego są super! :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze