ocena redakcji
9.0
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Recenzja gry LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni - jedna gra, by wszystkimi rządzić

LEGO Władca Pierścieni to do tej pory najlepsza gra przygotowana przez studia Traveller's Tales. Gotowi na wyprawę do Śródziemia zbudowanego z klocków?

26 listopada 2012 9.0/10
• strony :12
PLUSY:
  • pierwszorzędna grywalność;
  • zróżnicowana i bardzo przystępna rozgrywka;
  • otwarty świat;
  • masa znajdziek i sekretów;
  • klimat Władcy Pierścieni;
  • dialogi i humor.
MINUSY:
  • sztuczna inteligencja towarzyszy;
  • nadmiernie prosty system walki;
  • zbyt łatwa.

Te święta będą radosne dla wszystkich fanów prozy J.R.R. Tolkiena. Nie dość, że na ekrany kin wejdzie długo oczekiwany Hobbit, to jeszcze studio Traveller’s Tales postanowiło stworzyć grę opartą na kasowym hicie Petera Jacksona – LEGO: Władca Pierścieni. Wydawca specjalizujący się w komputerowo-klockowych adaptacjach słynnych filmów nie zawiódł i tym razem. Chociaż po bardzo dobrym LEGO Batman 2: DC Super Heroes postawił sobie poprzeczkę naprawdę wysoko, to jednak przyznać trzeba, że dopiero teraz pobił wszelkie rekordy. Najnowsza gra z serii LEGO to nie tylko kwintesencja cyklu, ale wręcz najlepsza jego odsłona!

Intro i pierwszy etap gry LEGO Lord of the Rings

Intro i pierwszy etap gry LEGO Lord of the Rings [15:09]

Klimat gry jest pierwszorzędny – to jedna z najlepszych adaptacji powieści Tolkiena!

Ta gra jest super*

Zacznijmy od tego, co sprawia, że zabawa wirtualnymi klockami daje tyle radości. LEGO: Władca Pierścieni to przede wszystkim doskonała platformówka, w której nie brakuje fragmentów skradankowych oraz zagadek logicznych. Etapy pełne emocjonujących wydarzeń i dynamicznej akcji przeplatają się ze spokojniejszymi sekwencjami, w których należy przystanąć na parę chwil i zastanowić się nad dalszymi krokami. Rozgrywka jest bardzo zróżnicowana, a oferowane przez nią wyzwania – nieraz zaskakujące. W jednej chwili kieruje się małym hobbitem czmychającym przed straszliwymi Mrocznymi Jeźdźcami, by nieco później zdemolować siedzibę Sarumana przy pomocy gigantycznych drzewców. Szarżę na polach Pelennoru można ujrzeć z końskiego siodła, a obronę Helmowego Jaru – ze szczytu warowni. A wszystko to w ogromnym, heroicznym uniwersum Śródziemia.

Chociaż drużyna jest liczna, to kierować można tylko dwiema postaciami. - 2012-11-28
Chociaż drużyna jest liczna, to kierować można tylko dwiema postaciami.

Otwarty charakter krainy jest jedną z największych zalet gry. Poszczególne misje stanowią swego rodzaju instancje, w których rozgrywają się konkretne przygody zaczerpnięte z filmu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by po rozległym terenie Śródziemia podróżować swobodnie – zbaczając z kanonicznej ścieżki. W lesie okalającym Hobbiton można przecież spotkać Toma Bombadila, a tereny wokół Minas Tirith obfitują w ruiny pełne skarbów i tajemnic – któż nie chciałby ich zbadać? Otoczenie samo zachęca do swobodnej eksploracji i poszukiwania znajdziek – zwłaszcza że te potrafią znacznie wzmocnić drużynę bohaterów. Najlepsze przedmioty i ulepszenia zdobywa się jednak podczas wykonywania dodatkowych, zupełnie opcjonalnych zadań: niektórzy mieszkańcy krainy mogą zlecić herosom odnalezienie pewnych artefaktów. Aby wejść w posiadanie tego typu cacuszek, trzeba się jednak nieźle nagimnastykować – co samo w sobie stanowi ciekawe i emocjonujące wyzwanie.

Misje fabularne to nieco inna para kaloszy – przebiegają one wedle ściśle określonego planu, wzorującego się na konkretnych scenach z dzieła Petera Jacksona. Znajomość oryginalnego scenariusza bywa bardzo przydatna podczas zabawy – w oczywisty sposób pomaga w rozwiązywaniu niektórych problemów. Przykładowo, jeśli w filmie Nazgule zostały pokonane poprzez podpalenie pochodniami (starcie na Amon Sul), to dokładnie tak samo należy je przepędzić w grze. Na tym inspiracja przebojem ze srebrnego ekranu wcale się nie kończy – postacie bohaterów przemawiają bowiem głosami filmowych aktorów, a wszystkie dialogi zostały przeniesione z kinowego obrazu (chociaż często towarzyszą im żartobliwe pantomimy zmieniające wydźwięk poszczególnych wypowiedzi). Nie trzeba chyba wspominać, że dzięki tego typu zabiegom klimat jest więcej niż fenomenalny. Przyzna to każdy, kto zobaczy Gimliego przeładowującego topór czy Lurtza strzelającego bananami.

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni zwiastun bazujący na trylogii filmowej

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni zwiastun bazujący na trylogii filmowej [1:36]

Materiał wideo z gry LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni przygotowany z wykorzystaniem fragmentów ścieżki dźwiękowej pochodzącej prosto z trylogii Petera Jacksona.

Ja chcę grać Samem!

Zasadniczym elementem zabawy – podobnie jak w poprzednich odsłonach serii – jest dwuosobowy tryb kooperacji. Gra sprawia najwięcej frajdy podczas wspólnej rozgrywki – tym bardziej że ścisła współpraca między postaciami jest naprawdę wskazana. Zasady współdziałania bywają nieraz zaskakujące – nie zawsze jest tak, że obaj gracze znajdują się na tej samej planszy (w takim wypadku ekran dynamicznie dzieli się i łączy w zależności od rozlokowania herosów): bohaterowie często przebywają w dwóch zupełnie różnych miejscach, wpływając na siebie nawzajem. Przykładowo wydarzenia pod bramą Morannor mają znaczenie dla sytuacji wewnętrznej w Mordorze, a bitwa Gandalfa z Balrogiem rozgrywa się równolegle z przygodami uszczuplonej Drużyny Pierścienia. Zdarza się więc, że każdy z graczy rozwija swój osobny wątek, wspomagając jednak towarzysza. Widać to szczególnie w późniejszych partiach (opartych na Dwóch wieżach i Powrocie króla), gdzie tego typu zabieg był nieunikniony. Co jednak ważne, przygody Sama i Froda – potencjalnie nudne – zostały pokazane w sposób równie ciekawy jak perypetie pozostałych herosów.

Tekst przygotowany na podstawie wersji X360. Dotyczy również wersji PC, PS3
inne
Recenzja gry Star Wars: Battlefront - to nie jest Battlefield w kosmosie

Recenzja gry Star Wars: Battlefront - to nie jest Battlefield w kosmosie

Blastery? Są! Miecze świetlne? Są! Uwielbiani bohaterowie i złoczyńcy z filmowego uniwersum? Są! Niezapomniany klimat Gwiezdnych wojen? Jest! Rozrywka na setki godzin? Hmm...  recenzja gry

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate na PC - czy GTX 970 wystarczy na ultra?

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate na PC - czy GTX 970 wystarczy na ultra?

Ubisoft nie mogło pozwolić sobie na porażkę podobną, jaka miała miejsce w przypadku Assassin's Creed: Unity. Sprawdzamy, czy pecetowy port Assassin's Creed: Syndicate do czegokolwiek się nadaje.  recenzja gry

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate - Święci z Londynu

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate - Święci z Londynu

Tym razem Assassin’s Creed zaprasza nas do wiktoriańskiego Londynu. Sprawdzamy, czy Syndicate naprawia błędy poprzedniej części i wprowadza trochę świeżości do nieco skostniałej serii.  recenzja gry

A jaki jest Twój werdykt?

Oceń sam tę grę
LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni - screen - 2012-10-31 - 250577LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni - screen - 2012-10-31 - 250576LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni - screen - 2012-10-31 - 250575LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni - screen - 2012-10-31 - 250574LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni - screen - 2012-10-31 - 250573LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni - screen - 2012-10-31 - 250572LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni - screen - 2012-10-31 - 250571LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni - screen - 2012-10-31 - 250570LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni - screen - 2012-10-26 - 250366LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni - screen - 2012-10-26 - 250365

komentarze czytelników


s1ntex  2012-11-26 - 13:39

czy jest w tej grze co-op online?

TobiAlex  2012-11-26 - 13:54

Nie, tylko lokalnie.

rafaleon  2012-11-26 - 14:01

KIEDY RECENZJA KARTINGU???

CHESTER80  2012-11-26 - 14:10

Dobra recka, z oceną pełna zgoda. Gra jest kapitalna, klimat, miejscówki, czysty miód! A w przyszłym roku dostaniemy Lego City Undercover które zapowiada się bombastycznie.

Ferment  2012-11-26 - 14:50

@TobiAlex CHUMOR?!?!?! Nie wierzę, że masz syna.

Morgoth*  2012-11-26 - 14:52

Zgadzam się z tym, że to najlepsza gra z serii LEGO i to nie dlatego, że uwielbiam LOTR'a :) Mnóstwo zabawy i humoru + do tego zachowany ten wspaniały klimat Władcy Pierścieni.

GameOman  2012-11-26 - 15:00

Ferment dlaczego nie wierzysz? Spłodzenie potomstwa jest łatwiejsze od ortografii:)

Ferrou  2012-11-26 - 15:01

Pełna zgoda - i dla mnie klockowy Władca Pierścieni jest jak do tej pory najlepszą odsłoną serii. Niewiele tylko wyprzedza Lego Star Wars: The Clone Wars - prawdziwą kopalnię innowacji w serii lecz niestety nie bazującą na hicie formatu produkcji Peter'a Jakson'a.

A.l.e.X  2012-11-26 - 15:38

Nie czepiajcie się ortografii, każdemu może się zdarzyć literówka. Ciekawe czy dwa śmieszki piszą zawsze bezbłędnie ?;) Co do LEGO TLotR to podobno bardzo dobre, kto ma dzieci ten powinien zobaczyć.

TobiAlex  2012-11-26 - 16:11

Ferment haha, ale wtopa. No widzisz, zdarza się najlepszym :P Ale przynajmniej nienotorycznie i raz na kilka lat :D

kaczka-dziwaczka  2012-11-26 - 16:45

Już nie mogę się doczekać tej gry. Cieszy mnie, że został zachowany klimat Władcy Pierścieni.

TobiAlex  2012-11-26 - 17:11

kaczka-dziwaczka no mi się wydaje, że gdyby zamiast LEGO były normalne ludziki, lepsza walka, to dziś raczej nikt by nie mówił o ACIII, Hitman czy FC3, tylko właśnie o Władcy Pierścieni. Ale to moje prywatne zdanie :) Gdyby nie ten świat, to bym tej gry nawet nie kupił a tak to fajnie słyszeć od dziecka "czy będzie mógł zagrać Gandalfem albo krasnoludem" (oj ciężkie te imię krasnoluda do wymówienia przez malucha :D

lukidp  2012-11-26 - 17:12

No to po świętach trzeba biec do sklepu i następnie zamknąć się w pokoju na 2 tygodniową przerwę świąteczną.

mikute  2012-11-26 - 20:18

Co ciekawe w grze są Easter Eggi!! :D Otóż Lego LotR przed premierą był już z lekka zwany Skyrimem z klocków LEGO. Myślicie, że Travellers Tales o tym nie wie?? W twierdzy Rohanu wejdźcie na wierzyczkę na głównej bramie a usłyszycie tekst "Byłem wojownikiem. Walczyłem pod helmowym jarem ale dostałem strzałą w kolano" :D Skyrim YEAH

Blackthorn  2012-11-26 - 21:28

TobiAlex -> Trzeba przyznac, ze stylistyka Lego dodaja tej grze uroku. Jakby nie patrzec, gry z serii Lego sa jednymi z najlepszych gier opartych na licencji. Sam osobiscie nie jestem milosnikiem gier "dla dzieci"(z wyj. LittleBigPlanet), ale polubilem serie Lego i marzy mi sie, aby wyszedl remake piratow z karaibow w stylu ostatnich gier lego(dubbing + otwarty swiat, wraz z bitwami morskimi).

Maxs  2012-11-27 - 08:05

"Śródtytuły zaczerpnąłem z wypowiedzi mojej Żony." haha :) Ale też mam zamiar z żoną pograć ;)

Majkel Dżordan  2012-11-27 - 08:22

Na pewno "Must have" jak inne gry LEGO :) Chciałbym, żeby w końcu docenili tą grę i dali jakąś nagrodę chociażby za grę roku w jakieś kategorii albo coś mniejszego. Bo tak patrząc, to jednak chyba najlepiej odwzorowana gra na oryginalnym LOTRze do tej pory, nie patrząc na klocki oczywiście. I tak prócz pochwał twórcy nie dostaną nic, bo wygra jakaś powtórkowa żenada jak co roku.

Mepha  2012-11-27 - 16:07

Naprawdę gra zacna, zwłaszcza jeśli się gra z kolegą. Polecam!

Nolifer  2012-12-10 - 00:00

LEGO jak każda seria to solidna porcja dobrej zabawy , przy której zapewne spędzę kolejne godzinki .

GameHounter232  2013-10-15 - 20:52

Lego Lord of the Rings jest jedną z moich ulubionych gier lego(a mam wszystkie)przede wszystkim dla tego że jest możliwość podrózowania po całym śródziemiu,dużym wyborem broni,hełmów...itp. oraz wykuwania rzeczy u kowala z mithrilów.Gry lego są super! :)