ocena redakcji
8.0
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Recenzja gry Euro Truck Simulator 2 - tirem po drogach Europy

Po kilku obsuwach na półki sklepowe wreszcie trafia druga odsłona serii Euro Truck Simulator. Choć do perfekcji sporo brakuje, nie ma potrzeby przeprowadzania kompleksowego przeglądu u mechanika.

19 października 2012 8.0/10
• strony :123

Możemy być pewni, że wywożone trociny są naprawdę wysokiej jakości!

1
2
3
4
5
6
7
8
9
PLUSY:
 • nowy silnik graficzny i zastosowane technologie;
 • ulepszone projekty miast;
 • tuning ciężarówek;
 • rozbudowana sieć dróg i autostrad;
 • model jazdy;
 • śląska wersja językowa jako ciekawostka;
 • Doradca Drogowy;
 • rozwój kierowcy.
MINUSY:
 • brak bardziej rozbudowanej ekonomii;
 • niezbyt inteligentni kierowcy na trasie;
 • w późniejszym stadium gry pieniądze zbyt łatwo wpadają do kieszeni.

Kiedy dziesięć lat temu niewielkie czeskie studio SCS Software wypuściło Hard Truck: 18 Wheels of Steel – toporną i brzydką jak noc listopadowa symulację jazdy ciężarówką, niewielu spodziewało się, że zapoczątkuje ona (szczególnie w naszym kraju) niesamowity szał na wszelkie produkcje z potężnymi osiemnastokołowcami w roli głównej. Przed nami kolejna odsłona tej niekończącej się sagi, wprowadzająca na nowe drogi. Pamiętajcie jednak, by zabrać ze sobą zapasowe koło – nie wszystko działa tu idealnie.

Mający premierę nieco ponad cztery lata temu Euro Truck Simulator był niejako nowym otwarciem dla tego typu produkcji i jednocześnie próbą przeniesienia akcji gry w rejony bliżej znane zdecydowanie największej grupie graczy zainteresowanych tą tematyką. Choć nie ustrzegł się wielu denerwujących błędów, perspektywa zwiedzania zachodniej Europy za kierownicą ciężarówki skusiła wielu maniaków wirtualnych osiemnastokołowców. „Dwójka” to projekt zakrojony na zdecydowanie szerszą skalę i mający pokazać codzienną pracę kierowcy oraz szefa firmy transportowej w sposób bardziej kompleksowy. Choć nie do końca wszystko się udało, to widać, że skromna ekipa Czechów dobrze wykorzystała ostatnie kilkanaście miesięcy.

Wungiel przywieźlim!

Podróże małe i duże

To, co od razu rzuca się w oczy od momentu pierwszego odpalenia silnika, to totalnie odmieniona warstwa techniczna gry i w tym aspekcie SCS Software zrobiło zdecydowanie największe postępy. Wielu graczy narzekało na ciągnące się w nieskończoność jednostajne trasy i monotonne krajobrazy, które mogliśmy obserwować chociażby w poprzedniej części – teraz twórcy postarali się, byśmy po 15 minutach nie usnęli, patrząc na sztampowe widoki. Na poboczach zauważamy pracujące przy wyrębie drewna maszyny, domostwa czy hotele, ponadto znacznie zwiększyła się liczba stacji benzynowych i parkingów, na których możemy odpocząć. Niejednokrotnie przychodzi nam również przekroczyć przejazd kolejowy czy uiścić opłatę za przejazd przez autostradę na specjalnych bramkach. Ekipa deweloperów postarała się także o takie detale jak odpowiednie znaki w ojczystych językach krajów, przez które podróżujemy, czy też przejścia graniczne, z oczywistych względów zawsze otwarte dzięki strefie Schengen.

Niestety twórcom nie udało się zawrzeć w grze w pełni oficjalnych licencji na poszczególne modele ciężarówek – oprócz pojazdów Scanii czy Mana trafiamy tu na Ivedo czy Valianta. Niby skojarzenia nasuwają się natychmiast, ale to jednak nie to samo...

Euro Truck Simulator 2 Polskie miasta

Euro Truck Simulator 2 Polskie miasta [1:53]

Co zrozumiałe, znacznie bardziej rozbudowano siatkę dróg i autostrad oraz mapę miejsc, do których możemy udać się ze swoimi ładunkami. Tym razem autorzy przygotowali 60 miast położonych w Europie Zachodniej i Wielkiej Brytanii – wśród nich znalazły się także trzy polskie lokacje: Szczecin, Poznań i Wrocław. Dlaczego w tej stawce zabrakło chociażby Warszawy czy Krakowa – w tej chwili naprawdę trudno powiedzieć, choć można się domyślać, że odpowiedź na to pytanie przyniesie jeden z zapowiedzianej już serii dodatków do gry. Choć liczba miast robi naprawdę niezłe wrażenie, to sposób, w jaki twórcy powycinali obszary przy krańcu mapy, raczej nie zachwyca – po prostu zderzamy się ze ścianą nakazującą obranie innego kierunku jazdy. W grze przemierzamy nie tylko szerokie autostrady czy drogi ekspresowe, ale również zwykłe dwupasmówki, w których nieraz utykamy w długim korku. Imponuje również spora liczba zjazdów czy bardziej skomplikowanych węzłów, dzięki którym jazda nie ogranicza się do miarowego wciskania pedału gazu i hamulca. Nieocenioną pomocą w pokonywaniu kolejnych odcinków tras jest nasz „Doradca Drogowy”, czyli czytelny i w pełni funkcjonalny system GPS, który nie tylko wskazuje odpowiednią marszrutę, ale również pozwala przejrzeć szczegóły zamówienia.

Tekst przygotowany na podstawie wersji PC.
inne
Recenzja gry Farming Simulator 15 - rolnik szuka łaty

Recenzja gry Farming Simulator 15 - rolnik szuka łaty

Kolejna, wcale nie piętnasta odsłona cyklu Farming Simulator, to kilka mniejszych nowości i te same wielkie problemy – można nawet rzec: jak co roku.  recenzja gry

World of Tanks - recenzja gry

World of Tanks - recenzja gry

Zapach benzyny o poranku, skraplający się na suficie pot artylerzysty i dźwięk gąsienic stukających o bruk - czyli darmowy bilet na front drugiej wojny światowej. Czy warto wyruszyć w tę podróż z World of Tanks?  recenzja gry

Recenzja gry The Sims 4 - niezłe nowości w cieniu wyraźnych braków

Recenzja gry The Sims 4 - niezłe nowości w cieniu wyraźnych braków

Gra The Sims 4 w pewnym sensie spełnia oczekiwania fanów serii, bo oferuje kilka interesujących nowości. Trudno jednak paść na kolana przed deweloperami, skoro produkt wykazuje też ewidentne braki i niedoróbki.  recenzja gry

A jaki jest Twój werdykt?

Oceń sam tę grę
Euro Truck Simulator 2 - screen - 2012-10-17 - 249498Euro Truck Simulator 2 - screen - 2012-10-17 - 249497Euro Truck Simulator 2 - screen - 2012-10-17 - 249496Euro Truck Simulator 2 - screen - 2012-10-17 - 249495Euro Truck Simulator 2 - screen - 2012-10-17 - 249494Euro Truck Simulator 2 - screen - 2012-10-17 - 249493Euro Truck Simulator 2 - screen - 2012-10-17 - 249492Euro Truck Simulator 2 - screen - 2012-10-17 - 249491Euro Truck Simulator 2 - screen - 2012-10-17 - 249490Euro Truck Simulator 2 - screen - 2012-10-17 - 249489

komentarze czytelników (33)


martinezzz55  2012-10-20 - 16:08

EG2009_120910933 - TIR to nie jest służba celna, tylko konwencja ułatwiająca transport miedzynarodowy. Takie małe sprostowanie. ;)

col.Kurtz  2012-10-20 - 16:14

TIR, od ang. "Transport International Road" za Wiki. Nie widzę związku z celnikami.

Bartrok  2012-10-20 - 17:00

Witam Wszystkich! Chciałbym wnieść kilka poprawek do recenzji. Redaktor napisał, że nie można wrzucić własnej muzyki do radia w ciężarówce... ściema! w folderze w moich dokumentach jest folder o nazwie music gdzie wrzucamy dowolne utwory mp3 i możemy je słuchać w kółko! Druga rzecz to, że słuchamy w Radiu soundtrack producenta.. ściema! są to radia streamowane, prawdziwe z różnych krajów europy nadawane na żywo (polskiego nie znalazłem, słucham czeskiego i leci to samo co w polskich xd)! możemy sobie także wrzucić własny link z dowolnego radia internetowego i słuchamy na żywo. Gram w nią od premiery na kierownicy Logitecha GT25 i gra spisuję się świetnie! jak na razie na skrzyni biegów sekwencyjnej ponieważ mam uszkodzoną przekładnie. Ja osobiście daje Ocenę 9.0! dałbym 10 ale jakieś 15 minut temu wjechałem na pętle z prędkością 90km/h a nie na 50, moja ciężarówka przewróciła się na bok, odbiła od barierki i dalej stała na kołach i nic się nie stało dla niej i dla 2 koparek na przyczepie. POLECAM GRĘ! Kupujcię ją bo to są śmieszne pieniądzę i dajmy dla twórców trochę kaski na dodatki które n pewno poprawią tę produkcje do perfekcji. Pozdrawiam

kostyan  2012-10-20 - 22:06

I CO MOŻNA ? MOŻNA ! Gratulacje dla twórców - świetna gra..... W końcu coś co nie nudzi i nie jest wtórne...

dj_sasek  2012-10-20 - 23:21

Wykonałem już kilkanaście kursów 10 lvl na koncie, 3 ciężarówki i zatrudnionych 2-ch kierowców. Gra jest świetna. Dopieszczone zostały wszystkie szczegóły potrzebne, aby dobrze bawić się grą. AI zostało w porównaniu z poprzednimi częściami dobrze poprawione, ale czasem zdarzają się dziwne sytuacje szczególnie przy włączaniu się pojazdów AI do ruchu na autostradę. Graficznie prezentuje się na wysokim poziomie, optymalizacja jest dużo lepsza niż w poprzednim ETSie, który wyglądał gorzej i gorzej działał niż obecny ETS2. Lokacje są zróżnicowane, pełno charakterystycznych i ciekawych miejsce, masa ładunków do przewożenia no i masa części do ulepszania naszej ciężarówki. Ciężko się od niej oderwać. Czekam na mody poprawiające nazwy nielicencjonowanych ciężarówek i mody zmieniające loga zleceniodawców. Jedyną rzeczą a właściwie dwoma jakie mi brakują w tej grze to CB Radio i Policja. (ew. "krokodyle")

trucker13  2012-10-21 - 17:13

klucha666 sprzedasz grę

spioszeq  2012-10-21 - 21:32

A wprowadzili tandemy czy dalej tylko ciągniki siodłowe? Sam na co dzień prowadzę tandemik i w grze też bym chętnie pojeździł takim zestawem.

seba_exe  2012-10-23 - 09:43

Mam już 15 level - posiadam 4 samochody, zatrudniam 3 kierowców. To co najbardziej różni tę grę od poprzednich w ekonomii to to, że kierowcy wypracowują mało pieniędzy w porównaniu ze mną. Ja zarabiam ok 3-4 razy więcej niż 3 kierowców razem wziętych - ten zabieg ma pewnie na celu podkreślenie wpływu samego gracza na rozgrywkę, w poprzednich częściach można było po zatrudnieniu kierowców "przespać i kasa sama leciała". Co do artykułu redakcji, przeczytałem go dopiero teraz (na koncie mam pewnie z 20 godzin grania), skutecznie mnie zniechęcił do dalszego grania, uważałem tę grę za cudowną, a po przeczytaniu tego wszystkiego nagle zauważyłem jej braki, dziękuję redakcjo.

szyszka_PC  2012-10-23 - 11:50

seba_exe -> A czego się spodziewałeś? Recenzja ma pokazać zalety i WADY produktu.

Stra Moldas  2012-10-23 - 15:53

seba_exe -> No w końcu szef ma dawać przykład i być liderem, więc nie ma co narzekać - tylko jazda!

BOLOYOO  2012-10-24 - 11:20

Nie chodzi o dawanie przykładu :) Przecież ci kierowcy biorą od nas wynagrodzenie za te dostawy :)

EvoquePL  2012-10-24 - 13:12

Odnośnie "nieczytelnej deski rozdzielczej" czy jakoś tak, proponuję sprawdzenie często pomijanej opcji skalowanie w ustawieniach graficznych zwiększyć. Wiąże to się ze sporym spadkiem FPS na średnim sprzęcie ale poprawa "ostrości" jest zdecydowana...

Mu-H  2012-10-25 - 10:40

Witam, mam pytanie do posiadaczy - czy można w miarę wygodnie grać na padzie, czy gra zdecydowanie wymaga kierownicy?

R‹ud›Y  2012-10-25 - 22:51

Gram na realistic modzie i spokojnie jezdzi się na padzie od klocka - denerwuje tylko w zasadzie konieczność ciągłego deptania na maxa w gaz, bo ciągnik nie chce jechać

Barney33  2012-10-26 - 16:32

Oj słabiutka ocena dla tej produkcji , powinno być 9/10 !

Nolifer  2012-11-02 - 10:14

Nie mam pojęcia czemu taki hype jest na tą grę , ale aż z ciekawości pojeżdżę sobie takim tirem .

raziel88ck  2012-11-02 - 10:17

Chyba po wielu latach przejdę sobie kolejną grę o tirach.

tomula  2013-10-30 - 20:41

Super gra w porównaniu do starszych części jest o wiele lepsza. Polecam

piterkk  2013-11-17 - 10:18

witam świetna gra - super odwzorowana rzeczywistość prowadzenia pojadów jak i ich detali. zachowany umiar w długości jazdy po między miastami. tę grę mogę polecic z czystym sumieniem pozdrawiam Piterkk

0.0

HoTyrionDor  2014-09-19 - 22:03

Co tu dużo mówić... Co to jest za symulator, w którym nie ma fizyki. Optymalizacja leży, AI jest głupie, a Trucki nie różnią się prawie niczym...