ocena redakcji
7.0
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Taniec śmierci Sandra - recenzja dodatku Danse Macabre do Heroes VI

Stary wyga, weteran i wiarus z poprzednich odsłon serii ponownie pokazuje, na co go stać – tym razem mrok śmierci opanowuje wszystko co żywe w Danse Macabre – kolejnym rozszerzeniu do Might & Magic: Heroes VI.

5 października 2012Ferrou (gry-online.pl) 7.0/10
• strony: 12
PLUSY:
  • Sandro;
  • ciekawa, wciągająca i niekrótka kampania;
  • klimat;
  • nowa ścieżka dźwiękowa;
  • zestawy artefaktów.
MINUSY:
  • niemal identyczne bolączki co w dodatku Pirates of the Savage Sea;
  • brak nowej rasy;
  • tylko dwie misje.

Po pirackich harcach kapitana Hacka w kampanii Pirates of the Savage Sea niemieckie studio Limbic Entertaiment postanowiło pójść za ciosem i zaserwować fanom „szóstki” kolejne rozszerzenie. Tym razem przygoda rozgrywa się daleko od Morza Sztormów i nie ma nic wspólnego z radosną korsarską wojaczką. Danse Macabre, bo tak brzmi tytuł najnowszego dodatku, jest tak naprawdę smutną opowieścią o krzywdzie, zdradzie i potępieniu, jakich doświadczył pewien jegomość, skądinąd doskonale znany entuzjastom serii Heroes of Might & Magic. To Sandro – licz, mroczny mag i nekromanta w jednym. Swój pochód przez „hirołsowe” uniwersum u boku sił mroku rozpoczął wraz z premierą pierwszej części sagi. Ostatnio widziany w kampaniach „czwórki” powraca w Tańcu śmierci, by niczym hrabia Monte Christo dokonać pomsty za niegodziwości, jakich dopuścili się wobec niego dotychczasowi sojusznicy.

Taniec śmierci (fr. danse macabre) – to późnośredniowieczny trend, wyrażany głównie w sztuce. Jego istotą stało się przedstawianie śmierci jako nieuchronnego oraz wspólnego mianownika dla wszystkich, bez względu na stan społeczny, urodzenie czy pochodzenie. Tutaj wizja tańca śmierci według Hansa Holbeina.

Nasz kościany bohater został posądzony o zdradę wobec Matki Namtaru, najwyższej istoty w świecie nieumarłych. W konsekwencji Archont Becketh wykluczył Sandro ze zgromadzenia i wygnał go z miasta Al-Betyl. Kompletnie osamotnieni, dysponując bardzo nadwątlonymi siłami zbrojnymi, rozpoczynamy wędrówkę żądni zadośćuczynienia za utraconą władzę i reputację.

Pierwszym krokiem ma być odszukanie Kostura Zaświatów – ulubionej broni naszego podopiecznego. Tak rozpoczyna się Taniec śmierci. W tym miejscu warto zaznaczyć, że twórcy chyba faktycznie wzięli sobie do serca sentyment fanów serii do jej wcześniejszych odsłon, gdyż Sandro, zaraz po Cragu Hacku, jest już drugim znanym bohaterem, którego perypetie, pozostające wciąż w pamięci graczy, teraz, za pośrednictwem kolejnego dodatku, mają swój ciąg dalszy.

Danse Macabre nie jest pierwszą kampanią opowiadająca o losach licza Sandro. W 2000 roku studio New World Computing, twórca tego, co obecnie określamy jako markę Heroes of Might & Magic, wypuścił dodatek do trzeciej części sagi pt. The Shadow of Death, związany – podobnie jak aktualny – właśnie z mrocznym Sandro.

Oczywiście nie mam tu na myśli ciągłości fabularnej, a jedynie samą obecność popularnych herosów uniwersum Might & Magic. Podobnie jak kampania Pirates of the Savage Sea, tak i Danse Macabre stanowi całkowicie osobną i niezależną historię. Zresztą analogii do wcześniejszego DLC jest więcej. Znów mamy do czynienia z raptem dwiema misjami, kolejną bronią rodową (wspomniany wyżej Kostur Zaświatów), nowym zestawem artefaktów i budynkiem (Magiczna Menażeria), a także zwierzakiem-towarzyszem. Można by uznać, że deweloper poszedł po linii najmniejszego oporu, że jedynie powielił wcześniejszy schemat, wreszcie, że próbuje wcisnąć nam kalkę Pirates of the Savage Sea, tyle że spod znaku Nekropolii wypchanej po brzegi szkieletami, ghulami i wampirami. Dopełnieniem tego obrazu jest niemal identyczny schemat starcia wieńczącego obie kampanie. Otóż stając oko w oko z potężnym bossem znów dysponujemy odgórnie ustalonym składem oraz liczebnością naszej armii.

Tekst przygotowany na podstawie wersji PC.
inne
Recenzja gry Kozacy 3 – kulą w płot

Recenzja gry Kozacy 3 – kulą w płot

W dźwiękach piszczałek i huku armat wracają Kozacy. Niestety, trzecia odsłona ukochanej nad Wisłą serii to tylko odświeżona „jedynka” – z tymi samymi zaletami i wadami, co szesnaście lat temu.  recenzja gry

Recenzja gry Stronghold Legends: Steam Edition – legendarnej klapy druga odsłona

Recenzja gry Stronghold Legends: Steam Edition – legendarnej klapy druga odsłona

Remastery kojarzą się z odnawianiem arcydzieł, z których przystępniejszą wersją mogą zaznajomić się nowi gracze. Ze Stronghold Legends jest jednak inaczej – bo nie mówimy ani o arcydziele, ani dobrym gry odświeżeniu.  recenzja gry

Sid Meier's Civilization V - recenzja gry

Sid Meier's Civilization V - recenzja gry

Mimo blisko dwudziestu lat na karku królowa strategii potwierdza, że znajduje się w wyśmienitej formie. Ryzyko kolejnego wybuchu epidemii Jeszcze Jednej Tury bardzo prawdopodobne.  recenzja gry

A jaki jest Twój werdykt?

Oceń sam tę grę
Might & Magic: Heroes VI - Danse Macabre Adventure Pack - screen - 2012-10-02 - 248202Might & Magic: Heroes VI - Danse Macabre Adventure Pack - screen - 2012-10-02 - 248201Might & Magic: Heroes VI - Danse Macabre Adventure Pack - screen - 2012-08-27 - 245831Might & Magic: Heroes VI - Danse Macabre Adventure Pack - screen - 2012-08-27 - 245830
Sumerian City

Sumerian City

Zagraj za Darmo!

Plemiona 2

Plemiona 2

Zagraj za Darmo!

Commandos 3: Kierunek Berlin - PC - 7,90 zł

kup w sklepie

PC 7,90 zł

Commandos 2: Ludzie Odwagi - PC - 7,90 zł

kup w sklepie

PC 7,90 zł

Cities: Skylines Deluxe Edition NPG - PC - 57,90 zł

kup w sklepie

PC 57,90 zł

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
05.10.2012 15:20
MiszczCzarny
36
Pretorianin

To brzmi jak niesławne Heroes Chronicles. Kolejne odcinanie kuponów od sławy?

05.10.2012 15:23
odpowiedz
Irek22
74
Legend

No brak nowej rasy w tego typu grach nigdy nie jest fajny i dla dodatku to w sumie strzał w stopę. Na szczęście kolejny dodatek ma być poświęcony (Mrocznym?) Elfom.

Ale podobnie jak w przypadku Skyrima - poczekam na jakąś edycję zawierającą podstawkę i wszystkie dodatki/DLC. Tym bardziej, że w HoMM III cały czas się świetnie gra.

05.10.2012 17:34
odpowiedz
Marcines18
59
Senator

Ach sandro ;) W shadow of death się grało hehe ;D

05.10.2012 21:40
odpowiedz
Tymbarkowy
27
Centurion

kurde powinni odświeżyć heroesa 3 i zrobić jakiś oficjalny herosowy battle net z turniejami, rankingiem itd. Do tego jakieś nie wpływające na przewagę mikropłatności, a kasa płynęłaby do nich sama.

06.10.2012 07:24
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
159
Farben

Heroes 3 już był odświeżany - Heroes 5.

06.10.2012 13:06
odpowiedz
romex666
1
Centurion

Ja już skończyłem cały dodatek, kampania Sandro bardzo przyjemna - pozostaje teraz tylko czekać na Loch.

19.10.2012 00:04
odpowiedz
Nolifer
85
The Highest

Ciekawe kiedy się doczekamy w końcu pełnoprawnego dodatku. Bo te póki co to tylko mało zapychacze .

19.10.2012 08:00
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
159
Farben

Na wiosnę :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze