ocena redakcji
7.0
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Wizyta w Krainie Rozpaczy - recenzja czwartego dodatku do gry Runes of Magic

Dodatek Lands of Despair do gry Runes of Magic niewątpliwie wzbogaca tę darmową produkcję MMO. Oferuje jednak niewiele nowych pomysłów, choć rozbudowuje stare i wypróbowane rozwiązania.

11 sierpnia 2011Rock Alone (gry-online.pl) 7.0/10
• strony: 12

Runes of Magic to z pewnością jedna z lepszych darmowych produkcji MMO, a fakt, że polscy gracze mają do niej dostęp w rodzimej wersji językowej, czyni z niej wart spróbowania kąsek. W czerwcu na serwery trafił dodatek Lands of Despair (Krainy Rozpaczy), który wzbogacił rozgrywkę o kilka nowych możliwości, wprowadzając kolejne mapy, potwory, przedmioty, poszerzając system wieloklasowy oraz podwyższając poziom trudności w instancjach.

Jedną z najważniejszych zmian w Krainach Rozpaczy jest poszerzenie systemu dwuklasowego o trzecią profesję. To spora modyfikacja, która być może nie wpływa bezpośrednio na sposób prowadzenia rozgrywki, ale stwarza wiele możliwości nowego komponowania postaci. Jest to szczególnie ważne dla osób przywiązanych do swoich bohaterów.

System dwuklasowy, który funkcjonuje w Runes of Magic, to jedno z ciekawszych rozwiązań zastosowanych w grach MMO. Postać tworzymy, korzystając z dwóch zestawów umiejętności: pierwszy, pełny, pochodzi od klasy pierwszorzędnej, drugi jest odrobinę ograniczony, ale równie użyteczny.

Dzięki zmianie wprowadzonej przez dodatek nie otrzymujemy wprawdzie trzeciego zestawu umiejętności do wykorzystania, ale zyskujemy więcej opcji przy komponowaniu naszego herosa. Teraz, decydując się na układ zdolności, możemy wybrać dwie z trzech różnych propozycji, a przełączanie się pomiędzy schematami nie nastręcza specjalnych problemów. Całość należy zaliczyć grze na plus, jedynym mankamentem jest fakt, że nie wprowadzono zupełnie nowej profesji (ponad osiem podstawowych), która jeszcze bardziej urozmaiciłaby rozgrywkę.

Charakterystyczną cechą systemu wieloklasowego w omawianej grze jest konieczność oddzielnego kształtowania każdej z klas. Zdobywając tę dodatkową, rozpoczynamy zabawę praktycznie od zera, kolejny raz gromadząc punkty doświadczenia i poziomy. Z jednej strony przedłuża to rozgrywkę, jednak z drugiej sprawia, że staje się ona odrobinę nużąca.

Trzecia klasa pozwala kreować postać na kilka dodatkowych sposobów.

Kształtowanie kolejnej klasy (spośród trzech dostępnych teraz dla pojedynczej postaci) mogłoby być pod tym względem kłopotliwe, szczęśliwie jednak deweloperzy, oprócz terenów dla postaci na najwyższym poziomie, zaprojektowali także dwie mapy przeznaczone dla bohaterów trenujących profesję. Tacy gracze będą mogli odwiedzać Wybrzeże Okazji i Xavierę. W sumie nowych map jest cztery, oprócz wcześniej wymienionych użytkownicy odkryją jeszcze Krainę Rozpaczy i Czerwone Wzgórza. Te ostatnie przeznaczone są dla najbardziej zaawansowanych postaci.

Wśród nowości znajdują się także dwie instancje dla bohaterów na 67 levelu. Fani produkcji otrzymali też możliwość odwiedzania starszych instancji na podwyższonym poziomie trudności. Rozwiązanie to pozwala zmierzyć się ze znanymi już wyzwaniami, ale w znacznie bardziej wymagającej wersji, a nagrody są oczywiście odpowiednio lepsze.

Cały dodatek można niewątpliwie potraktować jako dobre rozwinięcie jednej z bardziej udanych darmowych gier MMO. Zawartość Runes of Magic została znacząco rozszerzona, zabrakło jednak kilku ważnych poprawek, a przybyło, niestety, sporo niedoróbek. Te, mimo że są sukcesywnie usuwane za pomocą kolejnych łatek, na starcie napsuły graczom sporo krwi.

Podstawowy problem produkcji to przestarzały silnik graficzny. Przedstawiony w grze świat jest nadal atrakcyjny, jednak detale nie wyglądają najlepiej. Również poruszanie się bohaterów, a także same modele postaci pozostawiają sporo do życzenia. Czasami animacja walki czy podnoszenia pozostałości po przeciwnikach kolidują z przemieszczaniem się i zanim będziemy w stanie wykonać krok, musimy przez chwilę poczekać. Wada ta sprawia, że sterowanie bohaterem bywa miejscami karkołomne. Nie są to sytuacje nagminne, jednak szkoda, że nie zostało to poprawione.

Jednak największa bolączka silnika graficznego to nie gorsze wrażenia wizualne, ale fakt, że obok grafiki średniej jakości dostajemy także słabą optymalizację. Nawet silniejszy sprzęt miewa problemy ze spadkiem ilości klatek na sekundę w niektórych lokacjach. Jest to spory kłopot, szczególnie że w większości przypadków nie są to miejsca przesadnie widowiskowe.

Delikatny zawód sprawia również projekt nowych miejscówek. Z jednej strony tereny bywają dość atrakcyjne (Twierdza Krasnoludów czy Cyrk Księżycowego Blasku), ale na graczu, który widział niejedną produkcję MMO, większość sprawia wrażenie wtórnych. Jak już wspomniałem, nie jest to jednak istotny zarzut, bowiem powtarzalność w grach tego typu to raczej norma.

Tekst przygotowany na podstawie wersji PC.
inne
Runes of Magic - recenzja gry

Runes of Magic - recenzja gry

Runes of Magic – wciągający, darmowy, rozbudowany i przede wszystkim całkowicie spolonizowany klon World of Warcraft.  recenzja gry

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Wiedźmin 2 był grą od początku szykowaną z myślą o komputerach PC. W przypadku Wiedźmina 3 twórcy przyznają, że multiplatformowość zmusiła ich do kompromisów, nie oznacza to jednak, że Dziki Gon na PC jest portem przygotowanym na kolanie. Przeciwnie.  recenzja gry

The Elder Scrolls V: Skyrim - recenzja - mamy grę roku?

The Elder Scrolls V: Skyrim - recenzja - mamy grę roku?

The Elder Scrolls V: Skyrim uderzył mocno i na tyle skutecznie, że straciliśmy dla niego głowy. Czy nowy produkt Bethesdy jest murowanym kandydatem do tytułu gry roku? Na to pytanie odpowiadamy w recenzji.  recenzja gry

A jaki jest Twój werdykt?

Oceń sam tę grę
Runes of Magic - screen - 2011-05-20 - 209542Runes of Magic - screen - 2011-05-20 - 209541Runes of Magic - screen - 2011-05-20 - 209540Runes of Magic - screen - 2011-05-20 - 209539Runes of Magic - screen - 2010-07-02 - 189041Runes of Magic - screen - 2010-07-02 - 189040Runes of Magic - screen - 2010-07-02 - 189039Runes of Magic - screen - 2010-07-02 - 189038Runes of Magic - screen - 2010-07-02 - 189037Runes of Magic - screen - 2010-07-02 - 189036
The Mighty Quest for Epic Loot

The Mighty Quest for Epic Loot

Zagraj za Darmo!

Royal Quest

Royal Quest

Zagraj za Darmo!

Warhammer 40,000 : Eternal Crusade EARLY ACCES - PC - 128,90 zł

kup w sklepie

PC 128,90 zł

King's Bounty: Wojownicza Księżniczka - PC - 65,90 zł

kup w sklepie

PC 65,90 zł

The Elder Scrolls Online: Gold Edition - PC - 133,93 zł

promocja

PC 133,93 zł

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
11.08.2011 17:54
Amok
5
Junior

http://www.zdradzila.pl/?id=psh2ut

11.08.2011 18:02
odpowiedz
Michalo
17
Legionista

a co mi tam, kliknę ci :P btw. autor tej strony często zmienia dziewczyny o.O

11.08.2011 18:27
odpowiedz
MaikiPL
75
Konsul

Do czego to doszło, że ludzie wstawiają tu takie linki xD

11.08.2011 19:29
odpowiedz
TobiAlex
105
Senator

Raczej boty.

13.08.2011 12:27
odpowiedz
Plewcia
12
Legionista

Mam pytanie. Bo moze autor tej recenzji grał takze w metina2;p i chciałbym wiedziec co jest lepsze metin2 czy runes of magic z góry dzięki;p oczywiście gracze tez niech poleca która gra jest lepsza:D;p

13.08.2011 16:18
odpowiedz
WALIAX
6
Junior

A ja się niezgodze z minusem na brak balansu. To właśnie w chapterze 4 wprowadzono porządny balans klas. W ch3 to był największy minus. Wtedy tylko zwiadowcy mogli chodzić na instancje ponieważ bili DPSem wszystkie klasy na głowę. Teraz co kilka tygodni jest polepszany balans. Już teraz wszystkie klasy mogą bez problemu chodzić na instancje i robią podobny DPS. Właśnie za to w chapterze 4 należy się twórcą największy plus.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze