I Wojna Światowa [PC]

World War I. World War I to klasyczna strategia czasu rzeczywistego. Za jej produkcję odpowiedzialne jest niewielkie studio developerskie o nazwie Dark Fox. Warto jednocześnie dodać, iż WW I działa na zmodyfikowanym silniku graficznym gry Blitzkrieg autorstwa Nival Interactive.

wersja językowa:
z polskimi napisami

I Wojna Światowa data premiery gry na PC:

17 czerwca 2005 ( światowa data premiery )

18 listopada 2005 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do World War I:

Kozacy: Europejskie Boje
World War I: Battlefields
Frontline Attack: War over Europe

Strategiczne, RTS

World War I to klasyczna strategia czasu rzeczywistego. Za jej produkcję odpowiedzialne jest niewielkie studio developerskie o nazwie Dark Fox. Warto jednocześnie dodać, iż WW I działa na zmodyfikowanym silniku graficznym gry Blitzkrieg autorstwa Nival Interactive.

Akcja gry, jak sam tytuł zresztą wskazuje, osadzona została w czasie I Wojny Światowej. Jest to dość nietypowe posunięcie, gdyż w większości wydawanych obecnie historycznych RTS-ów gracz koncentruje się na wydarzeniach, które miały miejsce podczas II WŚ. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwej rozgrywki należy wybrać jedną z trzech dostępnych stron konfliktu - Rosjan, Aliantów lub Niemców. Wybór ten jest niezwykle ważny, gdyż dla każdej z walczących stron przygotowano odrębną kampanię. Warto dodać, iż w trakcie zabawy mamy okazję wziąć udział w wielu słynnych bitwach z tego okresu. Podobnie jak w przypadku wspomnianej wcześniej strategii Blitzkrieg, WW I pomija całkowicie ekonomiczny aspekt rozgrywki. Gracz koncentruje się wyłącznie na prowadzeniu działań wojennych, zarówno ofensywnych, jak i obronnych. Nie mniej istotne jest odpowiednie wykorzystanie podległych jednostek. Gracz może dowodzić między innymi kawalerią, piechotą, artylerią, a nawet organizować ataki z powietrza. Autorzy zadbali o realistyczne uzbrojenie i wyposażenie walczących jednostek.

Akcja obserwowana jest w rzucie izometrycznym. Jednym z podstawowych atutów oprawy wizualnej World War I są same bitwy, w których bierze spora ilość jednostek. Zadbano również o realistyczne animacje widocznych na planszy obiektów (głównie walczących ze sobą wojsk).

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Nośnik: 2 CD  
Ocena gry 8.0 / 10 na podstawie 153 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 29,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium 4 1.5 GHz, 256 MB RAM, karta graficzna 64 MB (GeForce3 lub lepsza), 2.5 GB HDD

Farmerama

Farmerama

Zagraj za Darmo!

Travian

Travian

Zagraj za Darmo!

Europa Universalis IV: Mare Nostrum Content Pack - PC - 18,50 zł

kup w sklepie

PC 18,50 zł

Europa Universalis IV: Common Sense Content Pack - PC - 17,90 zł

kup w sklepie

PC 17,90 zł

Sid Meier’s Civilization VI PL - PC - 198,90 zł

kup w sklepie

PC 198,90 zł

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
02.08.2007 15:24
maras110
18
Chorąży

Jestem pierwszy! Warto zagrac w tą gre bo mało jest gier o I wojenie swiatowej

03.08.2007 00:36
odpowiedz
meryphillia
40
Legend

Toć to po prostu Blitzkrieg w wydaniu pierwszowojennym :).

Oczywiście sprawia sporo frajdy, tak jak sam Blitzkrieg, ale jakoś specjalnie nie podniecałbym się tym addonem...

04.12.2007 14:49
odpowiedz
chop
61
smiech to zdrowie

to jest chyba w najnowszym cd action

12.11.2009 23:56
odpowiedz
arkadius2
83
Dark Crusader

Strategom się spodoba, w sumie Wielka Wojna jest dość mało eksploatowanym tematem w grach.

01.02.2010 10:03
odpowiedz
Foxy666
14
Centurion

Bardzo dobry pomysł, lecz wyszedł z tego kolejny klon Blitzkrieg'a. JAK ZWYKLE autorzy nie uraczyli nas edytorem ani opcją potyczki. Ale co tam, dam 7/10, przynajmniej nie jest to kolejna Blitzkriegówka o drugiej wojnie.

05.04.2010 23:03
odpowiedz
LordzFc
9
Legionista

Ta gra jest strasznie ahistoryczna. W kampaniach z 1914 roku otrzymujemy czołgi. WTF?! "Trochę" za wcześniej(dla nieobeznanych- pierwsze okręty lądowe, zwane potocznie tank'ami pojawiły się w bitwie pod Sommą w 1916 roku). Dodatkowo masakrycznie mały zasięg artylerii. W oryginalnym Blitzie z nim przesadzili w jedną stronę(chociaż mogli zrobić inaczej - zostawić go, ale baaardzo zmniejszyć celność na dalsze odległości), tutaj w drugą. Z dział polowych po prostu nie idzie zrobić użytku poza obroną.

Za nic nie czuję klimatu tego brutalnego konfliktu. Wydaje się jakby wojna ruchoma trwała nadal w 1916 roku. Gdzie tu ciągnące się kilometrami linie okopów? Gdzie ogromne ilości drutu kolczastego? I gdzież jest gaz bojowy, stosowany w pociskach artyleryjskich? Pod koniec jej 75% wystrzelonej amunicji z dział zawierało właśnie bardzo szkodliwe związki chemiczne.

I brak edytora strasznie uderza. Machnąłbym ręka na braki konkretnych(z okopami... :D) map, gdybym mógł sobie je sam przygotować, ale nie... No prostu ostry przyrząd się w kieszeni otwiera.

4/10

Pomimo wszystkiego to dość przyjemnie się gra, ale zbyt wiele rzeczy uderza, ażeby dać wyższą ocenę.

09.04.2010 01:13
odpowiedz
piotreksik23
77
Konsul

Widzę, że niedawno napisałes w tym temacie. Gram kampanię, ale utknąłem na 4 misji. Jakieś porady jak przełamać obronę przeciwnika, mianowicie jak zdobywać okopy przeciwnika? Jak szturmuje to otwiera ogień z artylerii która jest głęboko schowana, a obejśc nie mogę w żaden sposób, zresztą okopany jest z każdej strony. Dostać się do artylerii też nie mogę, bo jak?

W ogóle mi sejwy nie działają tzn. nie wczytują się, bo grę uruchomiłem tylko na zgodności z 98 (WTF? gra z 2005), ale sejwy się nie wczytują (czarny obraz). No i ten poziom trudny jak nie wiem (a wziąłem 2 na 4)

Hmm, dzięki za odpowiedz jak kts w to młóci.

05.02.2011 22:16
odpowiedz
Jankes PL
0
Pretorianin

Fajna gra:) i Fajnie się grało, parę lat temu. Wiadomo jak jest mało gier, o 1 Wojnie Światowej. W gierce, w 1 misji jest nawet 1 Pociąg pancerny którym dowodzimy. Jak mało jest pociągów w grach, to chyba każdy wie. Polecam grę wszystykim. 9/10. Gierkę kupiłem w CDA W 2007 Roku.

31.12.2014 17:28
odpowiedz
Dawo23
8
Legionista
10

Dzisiaj zakupiłem ją na alledrogo :D
Lubię takie gry, mam Blitzkriega Antologie oraz 2 część z dodatkami i są to super gry.
Mam nadzieję że ta też jest :3
Jak ogram to ocenie dokładnie narazie 10/10

07.01.2015 20:25
odpowiedz
Dawo23
8
Legionista

To ja :)

Dziś ją dostałem i ograłem 4 misje Entety, gra się dobrze, sporo jednostek, taktyka i inne ale trzy pierwsze misje są proste ale czwarta to hardcore na maksa! Mało jednostek i zdobyć mocno bronione miasto masakra ;-;
Na szczęście gra jest długa bo 30 misji + dodatkowa kampania to całkiem sporo.
Ogólnie grę polecam dla tych co grali w Blitzkrieg'a albo Soldiers. Jak przejdę to dodam jeszcze jeden wpis. Narazie pozdrawiam Dawo :D

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze