Hearts of Iron 2 [PC]

Druga część jednej z najlepszych gier strategicznych w historii jakie poruszały temat II Wojny Światowej w odniesieniu globalnym, tzn. symulujących nie tylko same działania militarne, ale także wszelkie zależności gospodarczo-ekonomiczne, polityczne i społeczne.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Hearts of Iron 2 data premiery gry na PC:

04 stycznia 2005 ( światowa data premiery )

28 stycznia 2005 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do Hearts of Iron 2:

Europa Universalis III
Europa Universalis: II Wojna Światowa
Europa Universalis II

Strategiczne, II wojna światowa, RTS, 2D, wojenne, multiplayer, strategiczne wojenne, Dwudziestolecie międzywojenne

Druga część jednej z najlepszych gier strategicznych w historii jakie poruszały temat II Wojny Światowej w odniesieniu globalnym, tzn. symulujących nie tylko same działania militarne, ale także wszelkie zależności gospodarczo-ekonomiczne, polityczne i społeczne. Podobnie jak poprzednio mapa gry obejmuje cały obszar Kuli Ziemskiej, my możemy stanąć zaś na czele jednego z ponad 130 ówczesnych krajów, w tym największych potęg: Niemców, Wielkiej Brytanii, Rosji, czy też Włoch. „Hearts of Iron 2” umożliwia nie tylko odtworzenie wydarzeń, jakie miały miejsce w latach poprzedzających i w których toczyła się IIWŚ, ale także na całkowitą zmianę historii.

Zasadniczo, gra bazuje na rozwiązaniach znanych z pierwszego „Hearts of Iron”, aczkolwiek doczekała się ona sporej liczby nowych cech i uaktualnień, przy czym należy zaznaczyć, że poprawa strony audiowizualnej i modyfikacja interfejsu to najmniejsze z nich. Przede wszystkim skupiono się na mechanice gry, znacznie rozbudowując nasze możliwości manipulowania państwami. Dzięki nowym opcjom dyplomatyczno-politycznym, teraz nie ma przeciwwskazań, by spróbować wpoić Marksistowskie idee obywatelom państwa niemieckiego i zobaczyć, jak wówczas potoczą się wojenne wydarzenia. Ponadto nasze możliwości zawierania przymierzy i sojuszy nie ograniczają się do jednoznacznego opowiadania się po stronie Aliantów czy też Państw Osi, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie, by ustanowić alians z dowolnym państwem. Jest to szczególnie pomocne, gdy zdecydujemy się rządzić tak mało znaczącymi krajami jak choćby Szwecja, Rumunia czy Kolumbia. Autorzy rozbudowali również możliwości manewrów dyplomatycznych o takie elementy jak otwarty system negocjacji, czy też umowy handlowe, które umożliwiają handel pomiędzy dwoma krajami.

Jednostki wojskowe stopniowo zdobywają doświadczenie w walce, przeobrażając się z „zielonych” rekrutów w weteranów, co znacząco wpływa na ich możliwości bojowe. Aczkolwiek, każde uzupełnienie ich stanu osobowego po bitwie nowymi, nie zaprawionymi w boju ludźmi, wpływa na obniżenie ich ogólnego stopnia doświadczenia. Gracz może swobodnie zautomatyzować proces uzupełniania stanów osobowych oddziałów, jak również unowocześniania ich po wynalezieniu nowych rodzajów uzbrojenia. Podobnie jak w poprzedniej części sam decyduje o kierunku rozwoju badań naukowych, nie mniej jednak szybkość wynajdywania nowych technologii zależy od składu i jakości posiadanych zespołów badawczo- naukowych (każdy kraj może posiadać od 1 do 5 takich zespołów ulokowanych, gdzieś na jego terytorium).

Zasadniczo zmieniono system wydawania rozkazów i kontrolowania lotnictwa oraz sił morskich. Obecnie pilotom wyznaczamy cele misji na lotniskach, a po starcie maszyn możemy tylko biernie obserwować, jak radzą sobie z powierzonymi zadaniami. Podobnie rzecz masz się z marynarką wojenną, aczkolwiek w tej dziedzinie grający może nieco wspomóc sztuczną inteligencję programu, zwłaszcza jeżeli przeprowadza duże i skomplikowane desanty morskie.

W stosunku do jedynki, podniesiono rangę specjalnych scenariuszy bitewnych, których notabene przygotowano około piętnastu. Zrealizowano je także w taki sposób, by rozegranie jednego z nich zajęło nie więcej niż jedno popołudnie (1 – 3 godzin). Na początku każdego tego typu scenariusza możemy określić, czy chcemy zajmować się w nich zarówno działaniami wojennymi, jak i całym zapleczem gospodarczym, czy też wolimy skupić wyłącznie na dowodzeniu armią otrzymując takie posiłki i uzupełnienia, jak to miało miejsce w rzeczywistości. Ich budowa pozwala również na łączenie ich (przechodzenie w określonej kolejności), co umożliwia na np. prześledzenie całej IIWŚ oczami jednego sławnego generała, np. Rommela czy Pattona.

„Hearts of Iron 2” oferuje także atrakcyjny wieloosobowy tryb kooperacji pozwalający graczom na wspólne kierowanie poczynaniami jednego państwa.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1-32   Nośnik: 1 CD  
Ocena gry 8.2 / 10 na podstawie 594 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium III 1.2 GHz, 256 MB RAM, karta grafiki 4 MB (Riva 128 lub lepsza), 600 MB HDD, Windows 98 SE/2000/XP

Hearts of Iron 2 - recenzja gry

Hearts of Iron 2 - recenzja gry (PC)

"Schematy odkryć są bardziej uproszczone niż w HoI, niemal od razu można zaplanować, jakie ścieżki rozwoju urządzeń danego typu są najlepsze (np. piechoty, czołgów, lotnictwa, okrętów czy tajnych broni), gdyż nawet najbogatsze państwo nie ma szans na „wymyślenie” wszystkich wynalazków przed końcem najdłuższej kampanii. Ma to szczególne znaczenie, jeśli gramy małym krajem. Wtedy stać nas na prowadzenie tylko jednego projektu badawczego, podczas gdy takie Niemcy czy USA mogą rozwijać się w aż pięciu kierunkach jednocześnie. Poza tym nie wszystkie jednostki są przydatne. Np. w ramach sekcji „Piechota” możemy pracować nad coraz doskonalszymi wersjami piechoty zwykłej, zmechanizowanej, zmotoryzowanej, piechoty morskiej czy strzelców górskich, dlatego nie ma sensu się rozdrabniać – lepiej wybrać jeden typ jednostki i udoskonalać go aż do końca jego „ścieżki konstrukcyjnej”. Jest to tym bardziej opłacalne, że po zakończeniu danej „ścieżki” możemy niekiedy otrzymać dostęp do niektórych tajnych wynalazków, które na starcie gry są graczowi całkowicie nieznane."  więcej

komentarze czytelników (30)


szyhal55  2007-02-28 - 18:21

swietna gierka w koncu trzeba troche pmyslec zeby sie przebic. Jezli chodzi o ten watek walki polska to na narmalnym poziomi trudnosci nie ma szans! nie pomogly linie obrony poprostu koncentruja sie na jednym punkcie i wala calymi silami a my nie mamy nawet czym kontrowac bo wiadomo PP:(

mayer85  2007-04-02 - 16:47

Jeśli chodzi o spolszczenie do tej gry to w podstawowej wersji gry go nie ma. Należy ściągnąć jakiś patch i załatac nim grę. Następnie w katalogu z plikiem wykonawczym gry należy znaleźc plik z roższeżeniem chyba cfg czy jakos tak, otworzyc go notatnikiem i zamiast 0=language wpisać 5=language....i bedzie jezyk polski:)

Chupacabra  2007-04-02 - 17:24

taa, tylko bez polskich czcionek :) A nie lepiej isc do sklepu i sciagnac z polki za 40zl ta gre razem z dodatkiem?

Adamuss1394  2008-02-22 - 19:20

jak ktoś chce to moge mu powiedzieć jak spolszczyć grę PISAĆ !! gg : 5601535

Maciek302  2008-08-28 - 08:42

Moim zdaniem jedynka była lepsza !!! No ale w tą częśc też idzie sobie pograc !!!

Piotrekpker  2008-11-06 - 16:29

Świetna gra. Gram w nią już z 8 miechów i nagrać się nie mogę

=D=2  2009-02-12 - 20:11

Adamuss1394 Ja nie mam Gadu-Gadu, napisz na forum.

=D=2  2009-05-24 - 11:41

A jak się dodaje te mody??

=D=2  2009-06-06 - 17:42

Czemu mi się sama wyłącza i wychodzi komunikat Windows ........... potem są dwie opcje do wyboru wyślij raport z błędami i nie wysyłaj.Czy to jest konflikt aplikacji???????

=D=2  2009-12-26 - 19:43

Skąd można ściągnąć oficjalne patche do Hearts of Iron 2: Doomsday ?

=D=2  2010-01-27 - 19:57

Pierwszy raz mi się takie coś zdarzyło, gram sobie spokojnie Szwecją jestem w sojuszu z Niemcami, a Japonia wypowiada wojnę Nacjonalnym Chinom i podbija je w 1938.

elte18  2010-03-12 - 15:35

heh nie ma to jak dobić Niemców grając Polską ;) To jest bezcenne. Podaję sposób bez kodów: ...

=D=2  2010-03-22 - 19:36

[22] Wypowiedziałeś wojnę Węgrom, które mają gwarancje niepodległości od Włoch, więc Włochy wypowiedziały ci wojnę.

elte18  2010-04-29 - 21:29

no i dobrze, o to chodzi żeby Duce wypowiedział wojnę !Ale pamiętaj , że Włochy przed 1939 nie są w sojuszu z Niemcami, zaś mają sporo wojska w afryce. Zajęcie Mediolanu i Turynu nie powinno więc stanowić problemu,a przez to stworzysz pomost mięzy Tobą a Francją (przyszłym sojusznikiem). W momencie ataku Niemców musisz mieć już całą europę w ręku, aby Rzesza się nie rozrosła nazbyt.Czekać też nie wolno zbyt długo, bo technologicznie przerosną Polskę dość szybko. ...

Boro28101993  2011-06-26 - 00:02

Odkryłeś Amerykę broniąc się przed Niemcami... Jedyna szansa by nie kombinować zbytnio do 39' roku to wypowiedzenie wojny szwabskim od razu, najlepiej po uzupełnieniu i zmodernizowaniu wszystkich jednostek. AI szwabskich najpierw zawsze dokończy budowę okrętów jakie są odgórnie w kolejce produkcji zamieszczone, przez co do Anschlussu, glapy stoją z rozwojem w miejscu.

TomasMaximus  2012-04-21 - 21:42

powiedzcie czy w tej gierce bitwy są symulowane czy jak?

Witt-1981  2014-03-25 - 09:38

Gra HOI 2 to znakomita gra strategiczna, kieruję same superlatywy w kierunku twórców tej gry firmy Paradox Interactive, uwielbiam gry na myślenie a czym gra trudniejsza tym lepsza, HOI 2 w pełni spełnia moje oczekiwania. Z czystym sumieniem Polecam Witold Krużyński

8.5

xao  2015-07-08 - 08:59

Dobra ale Darkest Hour najlepsza z wersji Hearts of Iron 2

8.0

dannyboi  2015-09-06 - 18:21

xao prawda, Darkest Hour best HoI 2.

8.5

snapi2000  2015-11-01 - 11:49

Daję 8,5 tylko ze względu na to, że jednak dało się to zrobić o wiele lepiej czego przykładem jest Darkest Hour, który jest samodzielną grą stworzoną przez fana serii sponsorowaną przez twórców HoI2