Elex PS4

Elex jest RPG-iem osadzonym w dużym, fikcyjnym postapokaliptycznym świecie, w którym zaawansowana technologia wymieszana jest z elementami magicznymi. Za powstanie projektu odpowiedzialni są deweloperzy ze studia Piranha Bytes, a więc twórcy cyklu Gothic.

RPG, TPP, science fiction, postapokalipsa, sandbox, RPG akcji.

Elex - screen - 2017-08-25 - 353888Elex - screen - 2017-08-25 - 353887Elex - screen - 2017-08-25 - 353886Elex - screen - 2017-08-25 - 353885Elex - screen - 2017-08-25 - 353884Elex - screen - 2017-08-25 - 353883Elex - screen - 2017-08-25 - 353882Elex - screen - 2017-08-25 - 353881Elex - screen - 2017-08-25 - 353880

wersja językowa:
polska i angielska

Data premiery gry Elex | PS4

17października201727dni

17października2017

premiera PL

17października2017

PSN

Sony PlayStation 4
Okładka Elex (PS4)
Elex

Postapokalipsa w grach wideo przybiera rozmaite formy. Przykładowo, podczas gdy cykl Fallout proponuje graczom podróż na radioaktywne pustkowia, tytuły pokroju Horizon Zero Dawn zabierają nas do wyludnionego świata, nad którym panowanie na powrót objęła bujna roślinność. Opisywany tutaj Elex, czyli kolejne dzieło doświadczonego zespołu Piranha Bytes znanego posiadaczom konsol Sony przede wszystkim dzięki dosyć ciepło przyjętej serii Risen, plasuje się pomiędzy tymi dwiema koncepcjami. Ten reprezentant gatunku RPG został wydany na platformę PlayStation 4 przez firmę THQ Nordic, a wykreowane na jego potrzeby uniwersum, w którym połacie lasów i łąk przeplatają się z ruinami miast i pozostałościami po dawnej cywilizacji, łączy elementy fantastyczne z cechami charakterystycznymi dla nurtu science fiction.

Fabuła

Akcja gry osadzona jest w postapokaliptycznym uniwersum, gdzie współistnieją obok siebie zaawansowana technologia oraz magia. Elex przenosi graczy na planetę Magalan, w którą wiele lat wcześniej uderzył meteoryt. Katastrofa doprowadziła do zniszczenia kwitnącej tam cywilizacji; na jej zgliszczach powstał nowy świat, zaludniony przez potomków nielicznych ocalałych. Wraz z meteorytem na Magalan przybyło jednak coś jeszcze – tajemniczy pierwiastek, tytułowy elex. Służy on do produkcji uzbrojenia oraz stosowania magicznych umiejętności, ale jego używanie niesie ze sobą także efekt uboczny – jego posiadacze powoli tracą ludzkie odczucia. Mimo to o złoża surowca toczą się nieustanne walki.

Nowe społeczeństwo Magalan podzieliło się na kilka obozów. Najmocniejszy z nich stanowią tak zwani Albowie, frakcja o imperialistycznych zapędach, która na skutek nadużywania eleksu zatraciła człowieczeństwo i kieruje się wyłącznie własnymi interesami. Do walki z Albami stają trzy inne grupy: dążący do harmonii z naturą Berserkerzy, zaawansowani technologicznie Klerycy, a także stroniący od reszty świata Banici.

W Elex wcielamy się w Jaxa, a przygodę rozpoczynamy jako generał Albów, zdradzony przez swoich pobratymców i pozostawiony na pastwę losu. Bohater szczęśliwie przeżywa atak towarzyszy i trafia na nieprzyjazne tereny, pozbawiony całej dotychczasowej potęgi – rangi, zdolności i wyposażenia. Od tego momentu gracz może pokierować jego losami – przemierzając świat, wykonując zadania i wreszcie sprzymierzając się z Berserkerami, Klerykami lub Banitami. Każda ze stron konfliktu ma inny pomysł na przyszłość i próbuje zrealizować pewne plany, a w zamian za pomoc oferuje graczowi różnego rodzaju nagrody: od magii, przez niekonwencjonalną broń, aż po potężną technologię.

Mechanika

Do dyspozycji graczy deweloperzy oddali duży, otwarty świat, który można swobodnie eksplorować (brak tu ekranów ładowania). Jedynym ograniczeniem jest poziom naszego bohatera oraz siła wrogów, strzegących przejść do niektórych regionów postapokaliptycznego uniwersum. Terytoria te są bardzo zróżnicowane – w czasie zabawy zwiedzić można między innymi mroczne bagna, pustynie, ośnieżone góry czy zielone lasy. Oczywiście przemierzanie tak rozległego terenu i wędrowanie pomiędzy lokacjami na dłuższą metę mogłoby być męczące, dlatego też twórcy wprowadzili system szybkiej podróży w formie teleportów. Istotne jest też korzystanie z plecaka odrzutowego, który znalazł się na wyposażeniu protagonisty.

W trakcie przygody gracze spotykają wiele postaci niezależnych, które mają własną opinię o otaczającym je świecie. Część z nich da się nakłonić do towarzyszenia nam w podróży, przy czym w danym momencie możemy wędrować tylko z jednym kompanem. Oczywiście, podobnie jak w grach z serii Gothic i Risen, istotnym elementem Elexa jest walka, zrealizowana w sposób przywodzący nieco na myśl serię Dark Souls. Główny bohater musi się zmierzyć z wieloma przeciwnikami, wśród których znajdują się powstałe w wyniku mutacji potwory, potężne machiny bojowe, bandyci oraz wojownicy wrogich frakcji. W ekwipunku protagonisty znajduje się zarówno broń biała, jak i palna, a więc między innymi miecze, karabiny laserowe czy zaawansowane zabawki do pojedynków wręcz. Nie zabrakło też rozmaitych zbroi i pancerzy.

Kwestie techniczne

Warstwa wizualna wydanej na PlayStation 4 gry stoi na przyzwoitym poziomie. Odwiedzane w czasie zabawy lokacje prezentują się ładnie, szczególnie na komputerach wyposażonych w mocne podzespoły. To zasługa znanego z wcześniejszych projektów Piranha Bytes silnika graficznego, który na potrzeby Elex został usprawniony. Produkcja, tradycyjnie, nie zawiera trybu multiplayer.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.8 / 10 na podstawie 273 głosów czytelników.

ELEX zrecenzowany w Niemczech; porównanie graficzne na PC w 4K
ELEX zrecenzowany w Niemczech; porównanie graficzne na PC w 4K

wiadomość16 września 2017

Niemiecki portal GameStar zrecenzował najnowszą grę twórców sagi Gothic. Recenzent chwali ciekawy otwarty świat i mnogość zadań pobocznych, lecz narzeka na niedociągnięcia odziedziczone jeszcze z czasów Gothica. Dostaliśmy także porównanie wyglądu gry na PC na różnych ustawieniach graficznych.

Elex – kompendium wiedzy [Aktualizacja #8: nowe gameplaye, zwiastuny frakcji]
Elex – kompendium wiedzy [Aktualizacja #8: nowe gameplaye, zwiastuny frakcji]

wiadomość3 kwietnia 2017

Niniejsze kompendium wiedzy poświęcone jest grze RPG pt. Elex autorstwa studia Piranha Bytes, twórców serii Gothic i Risen. Będzie ono uzupełnianie o najciekawsze informacje i materiały zarówno przed, jak i po premierze tego tytułu.

Piranha Bytes: Twórcy Legendy - powstaje fanowski film z okazji 20-lecia twórców serii Gothic
Piranha Bytes: Twórcy Legendy - powstaje fanowski film z okazji 20-lecia twórców serii Gothic

wiadomość6 września 2017

Polska grupa Gothic Forever przygotowuje specjalny film okolicznościowy z okazji 20-lecia studia Piranha Bytes, zatytułowany Piranha Bytes: Twórcy Legendy. Każdy zainteresowany ma szansę pojawienia się w nim.

"Nie lubimy śmierdzących dodatków" - mówią twórcy Elex

wiadomość4 września 2017

Przedstawiciel studia Piranha Bytes poinformował, że Elex nie otrzyma po premierze żadnych dodatków, gdyż firma "nie lubi śmierdzących DLC".

Elex na nowym zapisie rozgrywki
Elex na nowym zapisie rozgrywki

wiadomość27 sierpnia 2017

W sieci pojawił się kolejny, tym razem piętnastominutowy zapis rozgrywki z nadchodzącego RPG Elex, tworzonego przez niemieckie studio Piranha Bytes. Na filmie pokazano różnego rodzaju lokacje, mapę świata, walkę oraz dialogi z postaciami niezależnymi.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
30.05.2016 04:49
yadin
92
Senator

Ile gówna musi być we łbach scenarzystów i programistów, aby do tak fajnego świata dać potwory. Rzygać się chce od ich nadmiaru.

16.08.2016 05:38
1
odpowiedz
Bezibohater staje się legendą
8
Centurion
9.5

Mam wielkie nadzieje co do tej gry

26.12.2016 08:55
1
odpowiedz
fisher181818
0
Centurion

super się zapowiada

22.01.2017 22:13
odpowiedz
2 odpowiedzi
tr3mm0r
20
Pretorianin
6.0

Ludzie żyją sentymentem do Ghotic'a i się nakręcają. Życzę zdrowego rozsądku zwłaszcza, że z perspektywy czasu Gothic wcale nie był taki super.

26.01.2017 06:29
3
Vroo
81
Konsul

Po pierwsze Gothic z perspektywy czasu był i JEST super. Właśnie te wszystkie minione lata uświadomiły mi jak dobrymi grami były G1 i G2. Wyprzedzały swoje czasy pod wieloma względami.

A co do Elexa, mam mieszane uczucia (dziwaczny setting), zwłaszcza, że ostatnio Piranie jakby ograniczali swoje tytuły zamiast je rozbudować, ale patrząc co wydaje konkurencja Bioware i Bethesda (DA: Inkwizycja aka zbierz wszystkie odłamki, czy Fallout 4 aka w-tej-grze-nie-ma-dialogów), to jednak nie mam wątpliwości, że będzie to lepszy tytuł od wyżej wymienionych.

12.03.2017 11:30
2
Gh_H4h
11
Centurion

Ludzie mają swoje racjonalne powody żeby czekać na premierę Elexa i wielbić Gothic'i nawet po tych wszystkich latach, ale rozumiem. Ty jesteś najmądrzejszy na świecie i wszystko co akurat tobie się nie podoba musi być słabe.

21.04.2017 16:36
1
odpowiedz
_Falsus_
1
Junior

Jak będzie to gothick z lepszą grafiką to świetnie

27.06.2017 17:09
odpowiedz
Kosiarz.
4
Legionista

Ja nie wiem co ta gra ma wspólnego z serią Gothic bo ja nie widzę w niej nic co nawiązuje do świata Gothic-ów. Tu jest jakiś dziwny klimat poplątanie rpg z sci...Gdzie w Gothicu broń plazmowa i inne dziwaczne rzeczy? Unoszenie się w powietrzu na jet packu rodem z GTA... Serię Gothic darzę sympatią od grubych lat, bardzo często wracam szczególnie do 1-nki i 2-jki z dodatkiem Noc Kruka, te gry mają to w sobie, że się nie nudzą. A ten cały Elex w ogóle mi się nie podoba. Jakieś poplątanie z poplątaniem. Jak wyjdzie jakieś demo po premierze to spróbuję, ale już same grafiki i filmy pokazowe mnie odrzucają. Ta gra będzie miała dziwny klimat

31.08.2017 15:30
odpowiedz
pawlotti
34
Pretorianin

a ja dam szanse tej grze chociaż fajnie by było gdyby kiedyś wypuścili kontynuacje gothica

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze