Elex XBOX ONE

Elex jest RPG-iem osadzonym w dużym, fikcyjnym postapokaliptycznym świecie, w którym zaawansowana technologia wymieszana jest z elementami magicznymi. Za powstanie projektu odpowiedzialni są deweloperzy ze studia Piranha Bytes, a więc twórcy cyklu Gothic.

RPG, TPP, science fiction, postapokalipsa, sandbox, RPG akcji.

Elex - screen - 2016-08-22 - 329004Elex - screen - 2016-08-22 - 329003Elex - screen - 2016-08-22 - 329002Elex - screen - 2016-08-22 - 329001Elex - screen - 2016-08-19 - 328799Elex - screen - 2016-08-19 - 328798Elex - screen - 2016-08-19 - 328797Elex - screen - 2016-08-19 - 328796Elex - screen - 2016-08-19 - 328795

wersja językowa:
polska i angielska

Data premiery gry Elex | XONE

17października201787dni

17października2017

premiera PL

17października2017

Xbox Live

Microsoft XBOX ONE
Okładka Elex (XONE)
Elex

Elex jest grą RPG opracowaną przez niemieckie studio Piranha Bytes. Produkcja została wydana przez firmę THQ Nordic, a pojawiła się między innymi na konsoli Xbox One. Gracz trafia tutaj do otwartego świata, w którym nieustanną walkę o władzę toczy między sobą kilka frakcji. Podobieństwa do legendarnego Gothica, czyli jednego z wcześniejszych dzieł tego doświadczonego zespołu, są zatem widoczne na pierwszy rzut oka. Niemniej, w przeciwieństwie do tej produkcji, akcja opisywanego tutaj tytułu została osadzona w mrocznym, postapokaliptycznym uniwersum, a oprócz magii i miecza twórcy oddają do naszej dyspozycji również zaawansowaną technologię. Zmiany obejmują także warstwę fabularną – tym razem nie wcielamy się bowiem w bezimiennego bohatera cierpiącego na amnezję, lecz w wyraźnie zarysowaną postać.

Fabuła

Akcja gry osadzona jest w postapokaliptycznym uniwersum, gdzie współistnieją obok siebie zaawansowana technologia oraz magia. Elex przenosi graczy na planetę Magalan, w którą wiele lat wcześniej uderzył meteoryt. Katastrofa doprowadziła do zniszczenia kwitnącej tam cywilizacji; na jej zgliszczach powstał nowy świat, zaludniony przez potomków nielicznych ocalałych. Wraz z meteorytem na Magalan przybyło jednak coś jeszcze – tajemniczy pierwiastek, tytułowy elex. Służy on do produkcji uzbrojenia oraz stosowania magicznych umiejętności, ale jego używanie niesie ze sobą także efekt uboczny – jego posiadacze powoli tracą ludzkie odczucia. Mimo to o złoża surowca toczą się nieustanne walki.

Nowe społeczeństwo Magalan podzieliło się na kilka obozów. Najmocniejszy z nich stanowią tak zwani Albowie, frakcja o imperialistycznych zapędach, która na skutek nadużywania eleksu zatraciła człowieczeństwo i kieruje się wyłącznie własnymi interesami. Do walki z Albami stają trzy inne grupy: dążący do harmonii z naturą Berserkerzy, zaawansowani technologicznie Klerycy, a także stroniący od reszty świata Banici.

W Elex wcielamy się w Jaxa, a przygodę rozpoczynamy jako generał Albów, zdradzony przez swoich pobratymców i pozostawiony na pastwę losu. Bohater szczęśliwie przeżywa atak towarzyszy i trafia na nieprzyjazne tereny, pozbawiony całej dotychczasowej potęgi – rangi, zdolności i wyposażenia. Od tego momentu gracz może pokierować jego losami – przemierzając świat, wykonując zadania i wreszcie sprzymierzając się z Berserkerami, Klerykami lub Banitami. Każda ze stron konfliktu ma inny pomysł na przyszłość i próbuje zrealizować pewne plany, a w zamian za pomoc oferuje graczowi różnego rodzaju nagrody: od magii, przez niekonwencjonalną broń, aż po potężną technologię.

Mechanika

Do dyspozycji graczy deweloperzy oddali duży, otwarty świat, który można swobodnie eksplorować (brak tu ekranów ładowania). Jedynym ograniczeniem jest poziom naszego bohatera oraz siła wrogów, strzegących przejść do niektórych regionów postapokaliptycznego uniwersum. Terytoria te są bardzo zróżnicowane – w czasie zabawy zwiedzić można między innymi mroczne bagna, pustynie, ośnieżone góry czy zielone lasy. Oczywiście przemierzanie tak rozległego terenu i wędrowanie pomiędzy lokacjami na dłuższą metę mogłoby być męczące, dlatego też twórcy wprowadzili system szybkiej podróży w formie teleportów. Istotne jest też korzystanie z plecaka odrzutowego, który znalazł się na wyposażeniu protagonisty.

W trakcie przygody gracze spotykają wiele postaci niezależnych, które mają własną opinię o otaczającym je świecie. Część z nich da się nakłonić do towarzyszenia nam w podróży, przy czym w danym momencie możemy wędrować tylko z jednym kompanem. Oczywiście, podobnie jak w grach z serii Gothic i Risen, istotnym elementem Elexa jest walka, zrealizowana w sposób przywodzący nieco na myśl serię Dark Souls. Główny bohater musi się zmierzyć z wieloma przeciwnikami, wśród których znajdują się powstałe w wyniku mutacji potwory, potężne machiny bojowe, bandyci oraz wojownicy wrogich frakcji. W ekwipunku protagonisty znajduje się zarówno broń biała, jak i palna, a więc między innymi miecze, karabiny laserowe czy zaawansowane zabawki do pojedynków wręcz. Nie zabrakło też rozmaitych zbroi i pancerzy.

Kwestie techniczne

Warstwa wizualna wydanej na Xbox One gry stoi na przyzwoitym poziomie. Odwiedzane w czasie zabawy lokacje prezentują się ładnie, szczególnie na komputerach wyposażonych w mocne podzespoły. To zasługa znanego z wcześniejszych projektów Piranha Bytes silnika graficznego, który na potrzeby Elex został usprawniony. Produkcja, tradycyjnie, nie zawiera trybu multiplayer.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.8 / 10 na podstawie 204 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Elex

16+

ELEX w akcji! Jak wypada Gothic z elementami science fiction?

ELEX w akcji! Jak wypada Gothic z elementami science fiction? [8:00]

Odrzutowy plecak kontra Piranha Bytes Na targach gamescom 2016 mieliśmy okazję sprawdzić w akcji ELEX, nowego RPG-a od twórców Gothica. Czy połączenie elementów fantasy i SF to dobry pomysł? Jakie są pierwsze wrażenia Arasza i Kacpra?

1:08
zwiastun rozgrywki #1

PC | PS4 | XONE

1:0830 grudnia 1899

12:41
E3 2017 gameplay

PC | PS4 | XONE

12:4130 grudnia 1899

2:25
prolog (dubbing PL)

PC | PS4 | XONE

2:2530 grudnia 1899

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
08.07.2015 23:32
2
pawlotti
32
Pretorianin

Mam nadzieje że będzie po Polsku na wszystkie platformy

21.05.2016 23:20
2
odpowiedz
Lukas_Art
14
Legionista
10

Czekam na tę grę z niecierpliwością. I to myślą o niej - nie o Wiedźminie 3 - kupię Xbox One.
Coś czuję, że to będzie wielkie odrodzenie studia i Pirania znowu pokaże ostrę niczym u zębacza kły.

post wyedytowany przez Lukas_Art 2016-05-21 23:21:33