Verdun [PC]

Sieciowa strzelanina odtwarzająca realia jednej z najważniejszych bitew I wojny światowej. Stając po dowolnej ze stron tworzymy 4-osobowy oddział żołnierzy różnych specjalności i uczestniczymy w walkach na wiernie odwzorowanych terenach okolic Verdun.

wersja językowa:
angielska

Verdun data premiery gry na PC:

sierpień 2014 ( światowa data premiery )

obecnie brak planów wydania ( w Polsce )

sierpień 2014 ( premiera w USA )

19 września 2013 Wczesny dostęp

Wczesna wersja gry dostępna po zakupie na Steam: http://store.steampowered.com/app/242860/

Beta Testy Gier ... zobacz więcej

gry MMO, FPP, I wojna światowa, FPS, multiplayer, indie, co-op

Verdun to sieciowa gra akcji/FPS przenosząca nas w czasy I wojny światowej, a dokładniej - rozgrywanej między lutym a grudniem 1916 roku bitwy pod Verdun. Trwająca kilka miesięcy obrona kluczowej francuskiej twierdzy pokrzyżowała plany niemieckiego dowództwa, zamierzającego doprowadzić do szybkiego upadku wroga.

Verdun oferuje nam cztery tryby gry, w których możemy stanąć po stronie Francji lub Niemiec i samodzielnie, bądź w kooperacji z innymi graczami, wziąć udział w słynnej bitwie. Głównym rodzajem rozgrywki jest walka w 4-osobowych drużynach, złożonych z żołnierzy różnych oddziałów i specjalizacji. Każdego z nich cechują inne umiejętności i rodzaj używanej broni, dlatego aby osiągnąć sukces wymagana jest ścisła współpraca całej grupy. Za zwycięstwa i wykonywanie wyznaczanych nam podczas misji celów otrzymujemy punkty doświadczenia, które pozwalają na rozwój naszej postaci oraz korzystanie z coraz to nowszych zdolności, zarówno czynnych, jak i biernych, oraz lepszych rodzajów uzbrojenia. Możemy również zdecydować się na grę w klasycznym modelu free-for-all, choć wtedy znacznie wolniej zdobywamy doświadczenie i nasz żołnierz nie rozwija się tak szybko.

Twórcy gry postawili na realizm i wierność faktom historycznym. Z fotograficzną wręcz dokładnością odwzorowano miejsca, w których toczyły się walki, takie jak Vauquois, Argonne, Vosges czy Caures. Wszystkie wykorzystane w grze bronie oraz mundury są wierną kopią tych rzeczywistych. Co ciekawe, nasz rynsztunek zmienia się wraz ze zdobywanym doświadczeniem - rozpoczynamy grę w mundurze z początku wojny, zaś w miarę rozwoju postaci zdobywamy ekwipunek, z jakim wojska niemieckie i francuskie kończyły działania wojenne w 1918 roku. Zgodnie z zamysłem autorów ma to odwzorowywać gigantyczny postęp, jaki dokonał się w uzbrojeniu i wyposażeniu wojsk podczas czterech lat wojny. Bardzo realistycznie przedstawiono również obrażenia zadawane w grze, np. celny strzał w głowę czy klatkę piersiową może od razu wyeliminować przeciwnika z dalszych walk.

Verdun pozwala na cross-platformową grę posiadaczom pecetów, a także użytkownikom komputerów firmy Apple. Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem jest umożliwienie gry w tzw. chmurze, dzięki czemu znikają problemy z wyszukiwaniem i konfiguracją serwerów, a każdy gracz zasiadający przed ekranem dowolnego komputera może od razu rozpocząć zabawę bez konieczności pobierania i instalacji gry.

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  
Oczekiwania czytelników: 8.0 / 10 na podstawie 34 głosów czytelników.  

wymagania sprzętowe:

Pentium IV 2,4 GHz, 1 GB RAM, Karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza), Windows XP SP2/Vista/7/8

Verdun beta gameplay

Verdun beta gameplay [3:19]

Pokaz rozgrywki w wersję beta gry akcji/FPP osadzonej w czasach I wojny światowej, w czasie słynnej bitwy pod Verdun.

komentarze czytelników


causal/hardcore  2013-07-02 - 12:58

Wygląda jak mod do Red Orchestry, ale i tak warto się zainteresować. W opisie jest błąd historyczny - Bitwa pod Verdun miała miejsce w samym środku wojny, więc wyważenie sił, niewielkie przesunięcia frontu frontu i równomierne straty po obu stronach miały miejsce już od dawna. Bitwa niczego nie pokrzyżowała, to był najbardziej szokujący efekt strategii niemieckiej - Niemcy miały większe rezerwy ludności niż Francja, więc chcieli dać wykrwawić się wrogowi, po czym zmusić znacznie osłabionego do zaprzestania wojny. Nie udało się - wojna trwała dalej.

Dart Wafel  2013-08-08 - 04:11

Nareszcie cuś o I WŚ, must have!

czlek25  2013-08-30 - 15:24

widziałem taką gre na jeja.pl nie grałem w nią więc nie mam pojęcia czy to ta gra sama gra, link jakby co :) [link] (trzeba skopiować i wkleić)

Wenomob  2013-08-30 - 15:47

Kiedyś grałem, całkiem fajna, ale powinna się rozwijać i na szczęście się rozwija. Były takie dni, że kilka razy dziennie były aktualizacje, ale nie wiem jak jest teraz.

8.0

Samotny Wilk  2013-09-26 - 17:32

Szkoda że tylko multiplayer :/

Aranir  2014-03-04 - 22:19

Gra fajna. Multiplayer trzeba przyznać ciekawe. Nie sądziłem że można zrobić dobrego FPS'a o Wielkiej Wojnie. Troche mnie wkurzyło że trzeba było tyle zapłacić gdy gra weszła na Steam, ale chyba kupię, boję się że jednak będzie mało graczy po jakimś czasie. Gdy ostatni raz grałem, gra była całkiem niezła, więc spodziewam się naprawdę dobrej rozgrywki.