Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat [PC]

Sid Meier's Civilization V: Brave New World. Drugi pełnoprawny dodatek do gry Sid Meier's Civilization V. Główną cechą rozszerzenia jest dodanie kolejnych dziewięciu cywilizacji, w tym także polskiej, której wodzem jest Kazimierz III Wielki. Oprócz tego twórcy wprowadzili nowe cuda, dwa dodatkowe scenariusze i kilka innych elementów. Alias: Sid Meier's Civilization 5: Brave New World.
To jest dodatek do gry Sid Meier's Civilization V.

wersja językowa:
polska i angielska

Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat data premiery gry na PC:

09 lipca 2013 ( światowa data premiery )

12 lipca 2013 ( data wydania w Polsce )

09 lipca 2013 ( premiera w USA )

gry podobne do Sid Meier's Civilization V: Brave New World:

Anno 2070
Endless Space

strategiczne, ekonomiczne, turowe, sandbox, multiplayer, strategiczne wojenne

Brave New World to drugie duże rozszerzenie do popularnej gry strategicznej - Sid Meier's Civilization V. Za tytuł odpowiada studio Firaxis Games, twórcy podstawowej wersji gry i pierwszego dodatku - Gods & Kings. Produkcja wprowadza szereg nowości do zabawy, w tym także polską cywilizację.

W Brave New World deweloper postanowił dodać dziewięć nowych cywilizacji. Każda z nich posiada własne cechy specjalne i wodzów. Specjalnością naszych rodaków jest Solidarność, a wodzem Kazimierz III Wielki, który był królem Polski w latach 1333–1370. Nowe narody to także kolejne typy jednostek (np. polska husaria) oraz budynki. Do gry wprowadzono ponadto nowe ustroje społeczne i technologie oraz dodano złożony system ideologii.

Twórcy umożliwili także pielęgnację kultury, poprzez wchodzenie w interakcję z artystami, którzy tworzą dzieła sztuki. Dzięki temu możemy rozsławić swoją cywilizację na cały świat. Wpływ na jej rozwój będzie mieć także dobre połączenie transportowe między miastami, zaistniałe dzięki szlakom handlowym. Rozbudowana sieć wymiany pozwoli nam czerpać ogromne zyski, a nasza kultura i religia dotrze w najdalsze zakątki globu.

Do gry wprowadzono osiem kolejnych cudów świata, w tym grecki Partenon, nowojorski Broadway czy Galerię Uffizi we Florencji. Ponadto umożliwiono branie udziałów w posiedzeniach Światowego Kongresu. Podejmowane są tam ważne dla całego świata decyzje, dotyczące chociażby użycia broni masowego rażenia.

Oprócz tego wszystkiego, wprowadzono także dwa dodatkowe scenariusze, które umożliwiają wzięcie udziału w Wojnie Secesyjnej (opowiadamy się po jednej ze stron – Unią lub Skonfederowanymi Stanami Ameryki) i podbijaniu terenów Afryki.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna / gorące krzesło  
Ocena gry 9.0 / 10 na podstawie 321 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe:

Core 2 Duo 2 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 7900 GS lub lepsza), 8 GB HDD, Windows XP/Vista/7

Recenzja dodatku Nowy wspaniały świat do gry Sid Meier's Civilization V - doskonała robota!

Recenzja dodatku Nowy wspaniały świat do gry Sid Meier's Civilization V - doskonała robota! (PC)

"Co ciekawe, gra jest skonstruowana w taki sposób, aby dawać turystycznym potentatom coraz nowszy oręż do ręki – czy to w postaci korzystnego wpływu dróg handlowych i otwartych granic, czy też internetu lub przemysłu hotelarskiego. Dodatkowy smaczek stanowią przy tym trzy światowe ideologie (pełniące funkcję „superpolityk społecznych”), które są wzajemnie sprzeczne i wywierają dwustronny wpływ dzięki turystyce. Za ich sprawą możliwe jest nawet wszczęcie rewolucji we wrogim mieście, o ile jest ono podatne na nasze wpływy i przypisane do wrogiej ideologii. Wynika z tego, że jeśli społeczeństwo przeciwnika opowie się po naszej stronie, to możemy wygrać wojnę dzięki idei, a nie wojsku (co jest ciekawym nawiązaniem do historii I wojny światowej)."  więcej

Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat dyplomacja (PL)

Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat dyplomacja (PL) [1:44]

Materiał video prezentujący nowości w drugim oficjalnym dodatku do strategi Civilization V. Tym razem twórcy raczą nas opisem nowości i mechanizmów dyplomatycznych.

16:02

Video Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat

prezentacja dema (PL)

1:31

Video Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat

szlaki handlowe (PL)

1:03

Video Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat

zwiastun na premierę

komentarze czytelników (87)


marcin0218  2013-09-17 - 23:04

Mam pytanko. Planuję zakuyp Civ 5 i tego dodatku. Tylko powiedzcie mi: 1: ile tam można grac tur? bo po mniej wiecej 300 na youtube widzialem ze komus startowala rakieta i chyba skonczyla sie gra 2: czy mozna grac od np starożytności po czasy z bronią atomową lub dalej? 3: czy gra się do totalnego zniszczenia wroga? 4: czy potem w kosmosie też coś się robi bo widzialem jakies screeny

9.5

superszyga  2013-09-17 - 23:21

marcin0218 --> Możesz grać tyle tur ile chcesz, tzn. aż ktoś wygra, a jest 5 rodzajów zwycięstwa: naukowe, kulturowe, dyplomatyczne czasowe i oczywiście militarne (można wyłączyć te których nie chcesz). Tak możesz grać od prehistorii aż do epoki cyfrowej (czemu nie? tak jest domyślnie). Wystrzelenie rakiety w kosmos to jeden z dostępnych rodzajów zwycięstwa (naukowe), więc nie ma nic później. Mam nadzieję że pomogłem.

superszyga  2013-09-17 - 23:28

A odnośnie dodatków to to działa na takiej zasadzie że: 1. podstawka + BiK = systemy religii i szpiegostwa, cywilizacje BiK 2. podstawka + NWŚ = systemy religii, szpiegostwa, turystyki i ideologii, cywilizacje NWŚ 3. podstawka + BiK + NWŚ = systemy religii, szpiegostwa, turystyki i ideologii, cywilizacje NWŚ i BiK 4. Złota Edycja = systemy religii i szpiegostwa, cywilizacje BiK, jakieś tam dodatkowe scenariusze 5. Złota Edycja + NWŚ = systemy religii, szpiegostwa, turystyki i ideologii, cywilizacje NWŚ i BiK, jakieś tam dodatkowe scenariusze UWAGA: Złota Edycja to podstawka + BiK bez NWŚ Czyli najbardziej się opłaca opcja 5 bo masz najwięcej cywilizacji urozmaicających rozgrywkę.

marcin0218  2013-09-18 - 08:41

Pomogłeś pomogłeś :) Jeszcze pytanko. Bo teraz zakupiłem podstawkę. I jak dokupie NWŚ i zacznę grę Kazimierzem Wielkim to okres gry bedzie od średniowiecza po epokę cyfrowa czy też od prehistori? :) Pytam bo nigdy nie grałem :) A szukam gry a długie godziny z elementami walk, handlu, ekonomi.. :)

marcin0218  2013-09-18 - 09:04

I co z tym kosmosem bo do civ 4 i 5 widzialem jakies screeny jakby w kosmosie :)

Stefano77  2013-10-01 - 22:28

Do civ5 nie ma żadnych dodatków o kosmosie (modów niestety też jak na razie brak). Do 4 jest np. Final Frontier. Trzeba sprawdzać co jakiś czas na steam workshop civ5, czy powstają mody o kosmosie.

pharaoph  2013-10-10 - 14:03

Niech mi ktoś da ostateczną odpowiedź. Czy jeśli kupię tylko ten dodatek BNW, to mam dostęp do wszystkich scenariuszy, postaci i nie wiem jeszcze czego, czy muszę mieć podstawkę i pierwszy dodatek? Czy samo granie w ten dodatek BNW sprawia satysfakcję, czy czuć jakiś niedosyt? Pytam się, bo nie wiem, czy lecieć do sklepu i wydać 90 dych na dodatek i mieć lipną grę, czy wywalać jeszcze dodatkowo 50 zł na podstawkę.

pharaoph  2013-10-11 - 20:22

Dobra, już znam odpowiedź na swoje pytanie. Żeby mieć wszystko, należy kupić Civ 5 Gold Edition plus dodatek BNW.

10

jarekao  2013-10-11 - 20:31

Gra jest zajebista. Parę dni temu dokupiłem BNW i ciężko się oderwać.

Maciejolol  2013-11-21 - 12:02

Nie jest aż tak doskonale jak wszyscy piszą. Dyplomacja w tej grze to leży. Przykładowo zawierasz sojusz z Sulejmanem i masz z nim sojusz powiedzmy 50 tur pomagasz jemu, on Tobie i nagle ni z tego ni z owego Cię potępia nie mając żadnych powodów by to zrobić. Potem wybucha wojna lejesz się z nim i w końcu się poddaje i znowu chce być Twoim najlepszym przyjacielem. Proszę toż to głupota. :D Co nie zmienia faktu że poza dyplomacją gra jest genialna. :)

pharaoph  2013-11-22 - 22:20

@Maciejolol - nie sądzę, żeby dyplomacja w tej grze leżała. Szwaby i ruskie też ni z tego ni z owego 74 lata temu na nas napadli, a później zawarliśmy pokój. Także, jak to się mówi - samo życie.

loco_666  2013-11-23 - 16:45

Jęsli lubisz CIV V musisz zagrać w podobna gre przegladarkowa. Wojny, sojusze, rozbudowa swojego imperium. Zaloguj sie z mojego linku a gwarantuje pomoc (porady dla poczatkujacych oraz w miare mozliwosci pomoc materialna poprzez surowce w grze) http://pl.grepolis.com/invite-163579-pl38?invitation_id=501998&invitation_mac=0a20e19a&ref=player_invite_linkrl

Dessloch  2013-11-23 - 18:02

Maciej-> pamietaj ze dyplomacja nie jest dwustronna. wystarczy ze twoj przyjaciel jest nakloniony przez swojego przyjaciela, twojego wroga, do denouncea.... i on to zrobi. zreszta ostatnio mnie rzym zaatakowal, bo przy budowie 3 miasta zajalem wazny teren obok niego (wykupilem)... i mimo declaration of friendship mnie zaatakowal. ale wiele gier udalo mi sie bez nawet jednej wojny zrobic. wystarczy miec armie powyzej 80% od najsilniejszego

Maciejolol  2013-11-30 - 01:04

Nie umiem może za bardzo się do tego odnieść żebyście zrozumieli o co mi chodzi. Tutaj nie chodzi o nieprzewidywalność. AI po prostu robi rzeczy tak głupie, że to masakra. Wczoraj sobie grałem zdobyłem 2 miasta Nabuchodonozora, ten chciał za wszelką cenę podpisać pokój i oddał mi w tę cenę 6 kolejnych ze swoich miast. Podpisaliśmy pokój i w następnej turze mnie potępił (a powinien mieć pretensje do siebie przecież sam mi oddał te miasta). Zostając z jednym miastem za 10 tur wypowiedział mi wojnę, bo chciał odzyskać miasta które sam mi oddał. Oczywiście nie miał szans na zrobienie czegoś takiego, więc zakończył grę. Albo przypadek drugi. Jak się ustawi "Całkowita eliminacja" (tj. przeciwnik musi stracić nie tylko miasta, ale i jednostki żeby przegrać). Bot stracił wszystkie miasta i mając raptem 3 jednostki ocalałe zawiera pokój. Po 10 turach wypowiada mi wojnę z takim oto tekstem: "Wkrótce nasze imperia się ze sobą zmierzą, ciekawe czy podołasz." mając de facto tylko 3 jednostki i 0 miast. I powiedzcie mi czy to nie jest idiotyczne? Handel z AI. Chcesz od niego 1 surowiec luksusowy a on w zamian chce całe twoje złoto i wszystkie twoje surowce strategiczne i luksusowe. Czy ...

7.0

secretservice  2013-12-01 - 14:34

Nie licząc manipulacji cyferkami, AI wciąż głupie jak but. W multi też nie za bardzo da się pograć, wieczne problemy i niedoróbki techniczne powodują najwyżej ciągłą frustracje.

9.5

spiderlg  2014-02-01 - 11:27

Polecam gra wciąga i jest świetna , dodatek super

noszetrampki  2014-02-06 - 21:22

Lepiej wziąć Europa Universalis IV czy Civilization V z dodatkiem Nowy Wspaniały Świat?

WrednySierściuch  2014-02-06 - 21:36

A czemu by nie brać obu? https://www.humblebundle.com/ EU IV masz w zakładce Humble Store, a civki w Humble Bundle Razem to będzie 30$ Jesli musisz się zdecydować na 1 - to trudno powiedzieć :D

noszetrampki  2014-02-07 - 10:04

Wiem właśnie że obie są na bundlu, ale chcę wybrać tylko jedną.

9.0

timon104  2014-02-11 - 20:40

Czuć duży powiew świeżości w tym rozszerzeniu. Oczywiście jednym z największych plusów jest nasza nacja jak i husaria. Niestety dalej się zawiodłem na sztucznej inteligencji. AI jest głupie jak but. Ze zwiększeniem poziomu trudności gra tak samo głupio jak na każdym z poziomów tylko ma większe bonusy. Np. ostatnio grając, zawarłem prawie od początku sojusz z Danią. Nawet dwa razy wysłałem im surowce luksusowe za free ponieważ mnie o to prosili ("Nie wiedzie nam się najlepiej. Odwdzięczymy się gdy będziesz nas potrzebował"). Do renesansu byliśmy najlepszymi sojusznikami, po czym mnie zaatakował z tekstem "Nigdy nam się dobrze nie układało bla bla bla". Po wygranej przeze mnie wojnie i zawarciu pokoju dalej miałem z Danią status "Przyjaźń". Dwa razy mnie jeszcze atakowali, gdzie przy ostatnim razie nie przebierając w środkach wyjaśniłem sytuacje bombą termojądrową. Inna sprawa to są absurdalne umowy o surowce luksusowe, które są zupełnie nielogiczne. Na plus można zaliczyć poprawienie aspektów kultury, sztuki i dyplomacji, jak i wpływy z państw-miast. Fajnie też twórcy rozwinęli handel czego mi bardzo brakowało w podstawce. Gra broni się bardzo dobrze, tylko ta sztuczna inteligencja ...