Rome: Total War [PC]

Trzecia już część słynnej strategicznej serii tworzonej przez zespół Creative Assembly. Poprzedniczki oferowały nam rozgrywkę w XVI-wiecznej Japonii i średniowiecznej Europie; tym razem twórcy proponują nam podróż w daleką przeszłość, tj. czasy rozkwitu i panowania Imperium Rzymskiego.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Rome: Total War data premiery gry na PC:

22 września 2004 ( światowa data premiery )

05 listopada 2004 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do Rome: Total War:

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie
Command & Conquer: Generals
Aleksander

Strategiczne, RTS, turowe, starożytność, multiplayer, strategiczne wojenne

Rome: Total War to wydana na platformie PC Windows rozbudowana gra strategiczna, będąca trzecią odsłoną popularnego cyklu zapoczątkowanego w 2000 roku. Za powstanie gry odpowiadają twórcy z brytyjskiego studia Creative Assembly. Opisywana produkcja zadebiutowała na komputerach PC we wrześniu 2004 roku, zaś blisko trzynaście lat później – jako pierwsza z głównych odsłon cyklu Total War – doczekała się także konwersji na urządzenia mobilne z systemem iOS.

Fabuła

Po dwóch częściach serii, rozgrywających się w feudalnej Japonii oraz średniowiecznej Europie, tym razem deweloperzy z Creative Assembly zaserwowali graczom podróż w odległą przeszłość, tzn. w czasy rozkwitu i panowania Imperium Rzymskiego. Podczas zabawy przychodzi nam uczestniczyć w wielu znanych historycznych wydarzeniach, takich jak powstanie niewolników pod przewodnictwem Spartakusa, wojny punickie (toczone przez Rzym i Kartaginę w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego), słynny marsz Hannibala przez Alpy i walki na terenie samej Italii, czy też podbój Galii przez Juliusza Cezara. Warto jednocześnie zaznaczyć, że choć w tytule gry widnieje słowo Rzym, to po przejściu gry jedną z trzech frakcji rzymskich, dominację nad starożytnym światem możemy również zdobyć kilkoma innymi potęgami militarnymi z tego okresu: Egiptem, Grecją, Kartaginą, monarchią Seleucydów czy plemionami barbarzyńskimi.

Mechanika

Podobnie jak miało to miejsce w dwóch poprzednich odsłonach serii, gra podzielona jest na dwie fazy: rozgrywaną w trybie turowym część strategiczną, w której zarządzamy naszym imperium, oraz taktyczną część bitewną, toczącą się w czasie rzeczywistym. Tradycyjnie, twórcy położyli spory nacisk na autentyczność i możliwie wierne odtworzenie realiów. Podczas zabawy napotykamy więc nie tylko historycznie udokumentowane zależności – ekonomiczne, gospodarcze, handlowe i polityczne – ale także autentyczne jednostki oraz formacje wojskowe, wykorzystywane przez Rzymian, Greków, Egipcjan i inne potęgi militarne antycznego świata. Czynimy również użytek z realistycznie odwzorowanych machin wojennych.

W grze Rome: Total War pojawiły się wszystkie nowości wprowadzone w poprzedniej części serii oraz jej dodatkach, czyli oblężenia twierdz i miast, możliwość przeprowadzania rozpoznania sił przeciwnika czy wysyłania do walki oddziałów odwodowych. Wzięto też pod uwagę indywidualne predyspozycje i wymagania graczy, dzięki czemu w grze istnieje możliwość zautomatyzowania czynności związanych z zarządzaniem państwem i zajęcie się tylko dowodzeniem w bitwach, bądź wręcz przeciwnie – pozostawienie bitew komputerowemu AI i zajęcie się rozwojem gospodarki oraz handlu, polityką zagraniczną itd. Warto również nadmienić, że ekipa Creative Assembly wyraźnie poprawiła stopień zaawansowania sztucznej inteligencji, co uczyniło rozgrywkę ciekawszą, ale i bardziej wymagającą.

Tryby gry

Oprócz przeznaczonej dla jednego gracza kampanii, Rome: Total War pozwala również na zabawę w trybie multiplayer. Za pośrednictwem Internetu bądź sieci lokalnej rywalizować może ze sobą jednocześnie nawet do ośmiu osób.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie PC Windows gra Rome: Total War odróżnia się od swych poprzedniczek przede wszystkim za sprawą nowego silnika graficznego o dużo większych możliwościach. Podobnie jak w Medieval: Total War, w starciach uczestniczyć może jednocześnie ponad dziesięć tysięcy jednostek, jednakże jakość ich przedstawienia oraz poziom detali otoczenia stoją tu na znacznie wyższym poziomie. Pomimo sporego stopnia skomplikowania rozgrywki, mobilna wersja gry nie wprowadza istotnych uproszczeń ani w kwestii oprawy, ani mechaniki. Główną różnicę stanowi zaś przeprojektowany pod kątem tabletów interfejs oraz system sterowania wykorzystujący gesty.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 8   Nośnik: 3 CD  
Ocena gry 8.9 / 10 na podstawie 5502 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium 4 1.5 GHz, 512MB RAM, karta grafiki 64MB (GeForce 3 lub lepsza), 2.9 GB HDD

Rome: Total War - recenzja gry

Rome: Total War - recenzja gry (PC)

"Autorzy gry nie zapomnieli też o zmianie pór roku. Na mapie głównej widoczne są także wszelkie zmiany dokonywane przez nas w miastach (budowle i stopień rozwoju osady zauważalne są już z widoku planszy turowej), a zamieszki w miastach i spowodowane tym pożary, to oczywiście kłębiący się nad grodami dym. Kamerę w trybie turowym możemy oddalać i przybliżać, niestety nie dano nam możliwości jej obrotu (co z drugiej strony, mogłoby przecież wprowadzić pewien zamęt). Ten aspekt gry został wykonany wyśmienicie i jest to o tyle dobra wiadomość, iż większość czasu spędzonego przy Rome poświęcimy właśnie na decyzje dokonywane w trybie turowym, na mapie świata. Nie odstawiajmy jednak w zapomnienie trybu bitewnego, do którego dochodzi podczas spotkania się dwóch wrogich sił militarnych."  więcej

Grepolis

Grepolis

Zagraj za Darmo!

Sumerian City

Sumerian City

Zagraj za Darmo!

Europa Universalis IV: Common Sense Content Pack - PC - 17,90 zł

kup w sklepie

PC 17,90 zł

Sid Meier’s Civilization VI PL - PC - 198,90 zł

kup w sklepie

PC 198,90 zł

Total War: Attila - Tyrants & Kings / Królowie i Tyrani PC PL - PC - 72,90 zł

kup w sklepie

PC 72,90 zł

Komentarze Czytelników (201)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
15.05.2011 17:07
odpowiedz
legatuslegio
1
Junior

gra jest bardzo dobra
jeśli gra się po polsku i na mega trudnym poziomie
wszystko mam tak jak 2000 lat temu
Kartagina przechodzi przez alpy Germania atakuje z zasadzki itp.
najlepsza gra w jaką grałem
polecam fanatykom historii

19.07.2011 21:58
odpowiedz
Tiberius Caesar Augustus
9
Legionista

Interesuje cię ta gra? To znaczy że interesuje cię również Rzym, Starożytny Rzym i inne antyczne cywilizacje. A może warto by poznać inne gry? filmy? książki?

http://www.tgaw.eu/

Starożytny świat w naszej współczesności
tgaw.eu

19.07.2011 21:58
odpowiedz
Tiberius Caesar Augustus
9
Legionista

Wszyscy którzy są zainteresowani epoką starożytności znajdą tu coś dla siebie. Nasz serwis informacyjny jest o grach, modyfikacjach, filmach i literaturze przenoszących do tego okresu. Znajdziecie tu zapowiedzi, zwiastuny, materiały dodatkowe gier i filmów oraz wieści ze świata dotyczące naszej ulubionej epoki.

Zapraszam również na forum gdzie można przedyskutować każdy temat dotyczący starożytności:
http://www.forum.tgaw.eu/

Starożytny świat w naszej współczesności
tgaw.eu

05.08.2011 19:15
odpowiedz
Tymbarkowy
27
Centurion

nie mogę coś ogarnąć tego trybu walki, jednostki poruszają się z minutowym opóźnieniem, wszystko takie flegmatyczne... w porównaniu do np; Strongholda

08.08.2011 20:24
odpowiedz
Alfadres
18
Fallen

@Tymbarkowy

Porównywanie Strongholda do Rome TW to jak porównywać CoD'a do NFS'a -.- Obie te gry są świetne, ale są całkowicie inne, więc porównania są całkowicie nie na miejscu.

23.08.2011 00:51
odpowiedz
AdamMistrz13
14
Pretorianin

Super gra! Zaraz po Shogunie 2 (i to tylko dlatego, że Shogun jest bardziej dopracowany, o wiele bardziej podoba mi się starożytna Europa) jest najlepszy Total War z serii!
Mam nadzieję, że w tej chwili Creative Assembly pracuje nad kontynuacją tej gry.
W sumie mogą sobie robić kontynuację dowolnej części - poza Empire/Napoleonem!! - moim zdaniem najgorsze części, nie żeby rozgrywka była słaba, bo nawet fajnie się gra, ale po prostu nie lubię okresu z tych gier, jak pojawiły się muszkiety i armaty to gra (jednostki) staje się dużo mniej różnorodna (Rome pod tym względem jest najlepszy - słonie, psy bojowe, płonące świnie itp.).

23.08.2011 21:17
odpowiedz
Tiberius Caesar Augustus
9
Legionista

Nie wiem czy zainteresowani wiedzą, istnieje polska modyfikacja gry i to nie byle jaka:
http://www.tgaw.eu/the-great-ancient-world/

Co jakiś czas wychodzą inne np.
http://www.tgaw.eu/2011/premiera-modyfikacji-hegemonia-city-states-beta-v0-99/

14.11.2011 23:36
odpowiedz
Michiq
80
Pretorianin

Bardzo dobra część, na nowszym silniku wszystko też wygląda lepiej i trzeba przyznać, że to tytuł zasługujący na uznanie.

14.11.2011 23:36
odpowiedz
Michiq
80
Pretorianin

Bardzo dobra część, na nowszym silniku wszystko też wygląda lepiej i trzeba przyznać, że to tytuł zasługujący na uznanie.

03.03.2012 02:52
odpowiedz
Bolkson
12
Legionista

Czekamy na Rome 2.

19.04.2012 20:54
odpowiedz
Patrol261098
23
Chorąży

Kto jest za tym że to najlepsza gra strategiczna?

25.04.2012 06:06
odpowiedz
Patrol261098
23
Chorąży

Jakie są wasze ulubione frakcje? Moja to monarchia seleucydów

12.10.2012 11:48
odpowiedz
SirFiress
13
Centurion

@Patrol - To oczywiste że Brytania :) Rydwany... Nie ma nic lepszego :D

Polecam dobra promocja na Romka : http://bit.ly/QoHEmn

10.04.2013 14:05
odpowiedz
Synthetic_Sky
12
Legionista

Rome: Total War, ah te bezsenne noce. Jeśli Rome 2 będzie posiadał grywalność Rome lub Medievala 2, a do tego nieziemską grafikę, 118 frakcji i kampanię online dla dwóch graczy, to zapowiada się nowy, genialny narkotyk na rynku gier.

31.05.2013 07:38
odpowiedz
panTicTac
55
Generał

Dobra, kolejny Total War zaliczony, przeszedłem 3 frakcjami na normalnym i trudnym poziomie trudności. Dla mnie gra jest dobra, ale pod koniec (ale przechodziłem 3 razy:P) stała się nudna, ale da się tą końcówkę wytrzymać. Bardzo dobra grywalność, fajna ścieżka Audio, niezły klimat, bardzo dobra szata graficzna, oraz udany dodatek. Jak dla mnie, gra zasługuje na 8,5, było by wyżej, nawet o jedno oczko, ale jak już mówiłem, gra pod koniec staje się strasznie nudna, da się przeboleć 2h grania, ponieważ gra zajmuje (mój czas grania na wysokim poziomie) 31h.

01.08.2013 15:03
odpowiedz
Stefano77
12
Pretorianin
10

Ja używam mapy z dodatkowymi prowincjami (jest co podbijać!). Sama gra jest nadal niesamowicie grywalna (Uwielbiam Kartaginę). Jeżeli komuś zaczęła się nudzić to jest wiele modów, w tym po polsku, które znacznie ją urozmaicają.

05.08.2013 11:16
odpowiedz
Symuś
1
Junior

Naprawdę super gra polecam wszystkim fanom gier strategicznych :)

14.09.2013 19:30
odpowiedz
Samotny Wilk
29
Pretorianin
9.0

W związku w ogromnym rozczarowaniem Rome II postanowiłem przetestować pierwszą część. Niestety i tu czekał mnie wielki zawód: brak bitew morskich :( Mimo to gra bez wątpienia zasługuje na mocne 9.

22.11.2013 22:31
odpowiedz
alreen
2
Junior
9.0

Jest epicka. Gdyby nie trzeba było dopracowywać modami zachowania AI podczas bitwy i jednostki nie latały jak głupie podczas oblężeń byłby majstersztyk.
Są 2 mody na rozgrywkę warte polecenia: Europa Barbarorum (połowa modu spolszczona) i Roma Surrectum. Gameplay z obydwu modów do znalezienia na youtubie. Polecam.

14.02.2014 22:16
odpowiedz
kuku823
26
Centurion
10

Najlepsza strategia w jaką grałem :) . Gra ktoś jeszcze w multi ?

14.03.2014 12:20
odpowiedz
FR4GG3R
7
Legionista

Jest w Humble Weekly Sale: Sega za 1$ na Steam.

08.09.2014 10:49
odpowiedz
Dwight1910
1
Junior

Czy ta gra pójdzie na windows 8.1?

13.10.2014 20:39
odpowiedz
Nurnowiec
1
Junior

Epicka gra polecam

01.11.2014 09:10
odpowiedz
brodzic
1
Junior

bardzo proszę o pomoc. chcę kupić tą grę ale nie jestem pewien czy mi pójdzie na laptopa sony vaio
system; windows 7 home premium
procesor; intel(R) Core(TM) i3-2330M CPU @ 2.20 Ghz
Ram; 4,00 GB
karta graficzna; NIVIDIA GeForce 410M

24.11.2014 02:18
odpowiedz
Fokosmok
8
Legionista

Na twoim laptopie ta gra powinna fruwać.

12.07.2015 18:38
odpowiedz
Robosss
42
Pretorianin
9.5

Wiem, ze ta gra jest dobra, ale nie potrafie w nia grac. Nie wiem czy mam sobie odpuscic granie w ten projekt.

15.09.2015 19:37
odpowiedz
snapi2000
11
Legionista

odpuść po prostu jesteś pewnie przyzwyczajony do gier strategicznych 2D

08.11.2015 01:49
odpowiedz
Miotacz_Ognia
1
Junior

Najlepszy, przełomowy Total war. A w związku z tym gra nieziemska i ponadczasowa. "Totalwary" tak podnisosły poprzeczke ze konkurencja zamknela sie w sobie i skonczyla sie epoka wyrębu lasów i zbiórki surowca. Szkoda że nie ma już konkurencji w nawiązujących do dawnych czasów strategiach. Chociaz osobiscie w nowszych ja tam tez jej nie widze

02.08.2016 12:39
odpowiedz
karajan1
3
Junior

Czy ta gra (mam ją w wersji pudełkowej sprzed kilku dobrych lat) pójdzie mi na nowym komputerze z Windowsem 10?
Wiem, że ten Windows nie obsługuje gier z lat 2003-2008 wydanych na płytach z zabezpieczeniem SafeDisc/Secu Rom.
Czy ktoś ma w tej kwestii doświadczenie i potrafi uruchomić z płyty te grę na Windows 10?

04.08.2016 19:45
odpowiedz
Ahtek84
5
Chorąży
10

Jedna z najlepszych gier jaka kiedykolwieik wyszła na rynek

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze