Dreamfall: Chapters [PC]

Dreamfall Chapters jest trzecią odsłoną niezwykle popularnego cyklu przygodówek. Za produkcję tytułu odpowiada studio Red Thread Games założone przez Ragnara Tørnquista. Gracze poznają dalsze perypetie bohaterów z trzech alternatywnych światów. Zabawa polega głównie na eksploracji lokacji, prowadzeniu rozmów i rozwiązywaniu zagadek.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Dreamfall: Chapters data premiery gry na PC:

listopad 2014 ( światowa data premiery )

listopad 2014 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do Dreamfall: Chapters:

The Longest Journey
Syberia

przygodowe, TPP, cyberpunk, fantasy, science-fiction, Kickstarter, Oculus Rift, epizodyczne

Dreamfall Chapters to trójwymiarowa gra przygodowa, będąca trzecią odsłoną cyklu w skład którego wchodzi The Longest Journey z 1999 roku i wydane siedem lat później Dreamfall: The Longest Journey. Produkcję opracowało studio Red Thread Games, zrzeszające większość osób odpowiedzialnych za poprzednie części, w tym główny scenarzysta i projektant Ragnara Tornquist.

Fabuła kontynuuje wątki przedstawione w Dreamfall: The Longest Journey. Gracz poznaje dalsze losy trzech światów – pełnej magii Arcadii, zdominowanego przez technikę Stark oraz tajemniczego Storytime, gdzie rodzą się wszystkie opowieści, a marzenia stają się ciałem. W Stark akcja rozpocznie się w roku 2220. Przedstawiona przez autorów wizja tych czasów nie należy do optymistycznych. Po wypuszczeniu przez firmę WatiCorp umożliwiającej świadome eksplorowanie snów technologii Dreamer społeczeństwo stanęło na skraju przepaści, gdyż coraz więcej ludzi preferuje świat marzeń od rzeczywistości. Nie najlepiej prezentuje się też sytuacja w Arcadii. Imperium Azadi żelazną ręką rządzi wschodnimi ziemiami, a jego armie opanowały również północne krainy z ich stolicą, czyli miastem Marcuria. Dreamfall Chapters stanowi zwieńczenie historii Zoe Castillo – pochodzącej ze Stark dziewczyny, która w snach potrafi podróżować do Arcadii. W późniejszych fragmentach kampanii możemy pokierować również mężczyzną imieniem Kian Alvane, który po wydarzeniach z poprzedniej części został skazany za zdradę Imperium Azadi i oczekuje w więzieniu na swoją egzekucję.

Pod względem mechanizmów rozgrywki Dreamfall Chapters stanowi klasyczną przygodówkę. Zabawa polega więc głównie gromadzeniu przedmiotów, prowadzeniu rozmów i rozwiązywaniu zagadek. W grze nie znajdziemy żadnej walki, czy sekwencji skradankowych. Świat gry jest w pełni trójwymiarowy i zachęca do eksploracji. Wiele z lokacji ma strukturę otwartą. Otrzymujemy w nich kilka zadań do wykonania i tylko od nas zależy, w jakiej kolejności je zrealizujemy. Podczas podróży po wirtualnych światach małe ikonki informują nas o wartych uwagi miejscach i przedmiotach, co zapobiega bezładnemu klikaniu na wszystko, co znajduje się na ekranie. Gra łączy system bezpośredniego poruszania się, typowy dla trzecioosobowych gier akcji, z przygodówkowym interfejsem point-n-click służącym do interakcji z otoczeniem. Bardziej tradycyjnie nastawieni fani gatunku mogą też pokierować postaciami wyłącznie za pomocą myszki.

Dreamfall Chapters oferuje atrakcyjną trójwymiarową grafikę, która wykorzystuje silnik Unity. Produkcja współfinansowana była ze środków Norweskiego Instytutu Filmowego oraz pieniędzy pozyskanych w wyniku zbiórki przeprowadzonej na popularnej platformie finansowania społecznościowego. Pomimo niższego budżetu autorom udało się stworzyć produkcję równie obszerną co Dreamfall: The Longest Journey i wyraźnie lepszą pod względem wizualnym.

Tryb gry: single player  
Oczekiwania czytelników: 9.5 / 10 na podstawie 395 głosów czytelników.  

wymagania sprzętowe:

Core i5 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 660 lub lepsza), 20 GB HDD, Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7/8

Zapowiedź Dreamfall Chapters – Najdłuższą Podróż wznowimy w 2014 roku

Zapowiedź Dreamfall Chapters – Najdłuższą Podróż wznowimy w 2014 roku (PC)

"Jedną z najważniejszych otwartych lokacji będzie zlokalizowane w Stark gigantyczne miasto-państwo nazwane Europolis, które swoim zasięgiem pokrywa tereny Polski, Niemiec, Czech, Belgii oraz Holandii. Miejsce to utrzymane zostanie w dekadenckich klimatach cyberpunkowych – z podejrzanymi barami i kolorowymi neonami. Poruszanie się po nim ułatwi system metra. Europolis ma być gęsto zapełnione ciekawymi obiektami i chętnymi do pogawędki postaciami. Wszystkie te elementy nie będą jednak koniecznie częściami składowymi zagadek, zamiast tego wiele z możliwych interakcji posłuży budowaniu klimatu."  więcej

Dreamfall: Chapters trailer #2

Dreamfall: Chapters trailer #2 [2:01]

komentarze czytelników (38)


X@Vier455  2013-03-10 - 13:51

W sumie z chęcią powrócę do tego świata. W Dreamfall się grało :)

Dmil201  2013-03-12 - 18:08

dla mnie dzwne kiedy widzialem krotko gameplay nie podoba sie rusz jeszcze dzwne tawrz :/

Irek22  2013-04-10 - 19:34

Kurde, 3D? Już czuję się zniechęcony. Sterowanie w "dwójce" było fatalne.

JiWiL  2013-05-02 - 09:07

@Sir Xan Heh, nie polecam takiego nastawienia. Czas szybko ucieka, potem w wieku 60 lat przebudzisz się i zdasz sobie sprawę, że całe życie przegrałeś i nie masz nic poza tym. Polecam ograniczyć czas poświęcany na gry do minimum.

Gogorlos  2013-05-10 - 22:45

Jednak to nie to samo co Funcom. Ci co to produkują to już dali głównej bohaterce jakiegoś wieśniackiego kolczyka w nosie, zero klimatu.

simka222  2013-05-19 - 16:23

szkoda że tak póżno

Kazioo  2013-05-19 - 16:40

@Gogorlos Przecież to robi Ragnar Tornquist, główny twórca całej serii. Do tego artysta, który wsadził ten kolczyk do nosa Zoe jest TYM SAMYM CZŁOWIEKIEM, który zaprojektował ją od podstaw dla Dreamfalla 8 lat temu. W Funcomie nie ma już ludzi, którzy stworzyli najważniejsze elementy TLJ. Funcom to teraz firma od gierek online, nawet chcieli TLJ przerobić na MMO, ale na szczęście Ragnar się nie zgodził i założył własną firmę, by zrobić z tego prawdziwą przygodówkę. @Irek22 Dwójka miała sterownie pod pada portowane z Xbox 1. Teraz gra jest tworzona tylko dla PC i domyślnie do sterowania myszką i klawiaturą.

Wiecznie Niezadowolony  2013-05-24 - 15:56

są szanse na PS4 :) Sony has explicitly stated their support of indie development, and we are already looking at taking Dreamfall Chapters onto their platform. http://www.eurogamer.net/articles/2013-05-24-xbox-one-developers-have-their-say-on-specs-self-publishing-and-tvtvtv

Boniaseka  2013-08-08 - 13:33

Nie mogę się doczekać premiery :D Bez przerwy rozmylśam nad tą grą :D Mam nadzieje że będzie dłuższa niż jej poprzedniczka

goddessa  2013-10-04 - 22:31

W końcu! Czekałam tak długo i doczekałam się. Tyle razy wyobrażałam sobie tę grę, próbowałam sama wymyślić zakończenie... Już nie mogę się doczekać!

Gogorlos  2013-10-23 - 14:20

@Kazioo Nad twórcą stoi wydawca, który nie pozwoliłby dać głównej bohaterce takiego wieśniackiego kolczyka.

Virtus  2013-10-31 - 02:48

Nie rozumiem tych zachwytów. Gdy grałem w "Dreamfall: The Longest Journey", w którymś momencie pomyślałem "dobry wstęp - świetnie się zapowiada", problem w tym, że 20 min. później gra się skończyła. Na początku byłem pewien, że to jakiś bug, spokojnie zresetowałem grę i dopiero wtedy poczułem złość - czułem się potwornie oszukany. Ta gra zaczyna się wstępem i na nim kończy. Więc jeśli czytam, że Chapters będą tak bardzo rozbudowane jak Dreamfall, to przychodzi mi go głowy, że Autor tych słów musi być masochistą.

Kazioo  2013-12-21 - 00:52

@Gogorlos Jaki wydawca?! To jest gra indie sfinansowana przez fanów. Kolczyk będzie tylko wtedy, jeśli gracz sobie tak zachce w grze. Wybór należy do ciebie. ---------------- Gameplay z pre-alphy. http://www.gamespot.com/videos/dreamfall-chapters-friar-s-keep-gameplay-walkthrou/2300-6416680/ Zaczyna to wyglądać co raz lepiej. Gra będzie zdecydowanie 18+, żadnego ugrzecznienia na siłę nie ma. Ciekawie zapowiada się to, że można wysłuchać przemyślenia swojej postaci odnośnie wyboru wypowiedzi w dialogu. Do tego statystyki wyborów reszty graczy i znajomych to bardzo pomysłowe dodatki. Ciekawe czy tego typu rozwiązania zgapią inne przygodówki, w tym te udające RPGi z wciśniętą nędzną mechaniką walki, jak Mass Effect.

Gogorlos  2014-01-29 - 14:04

To ja w takim wypadku nie chce tego wieśniackiego kolczyka.

Dzian  2014-06-22 - 17:15

Czytałem pare "niusiów" o tym że autorzy nauczyli się błędów z pierwszego dreamfalla i postarają się je naprawic lub ich nie wprowadzać do gry (np. walka) a co do pierwszej części [tlj] to ma powstać po uprzednio zorganizowanej kolejnej zbiórce na kickstarterze a mechanika gry ma być taka sama jak poprzednio czyli point and click i postacie 3d na 2d tłach.

metody  2014-07-01 - 21:01

Na kickstarterze twórców Dreamfall Chapters podano link do wymagań sprzętowych gry na steam mozna je znaleźć tutaj [link]

metody  2014-07-01 - 21:05

Zamieszczono także nowy trailer Dreamfall Chapters na youtube z księgi pierwszej Reborn można go znaleźć wpisując w youtube Dreamfal Chapters.

9.0

artsik23  2014-07-07 - 13:40

Czy na 3 zdjęciu jest Zoey? Bo podobna troszkę.

kamilklos  2014-08-07 - 16:18

Czy bedzievwersja pudełkowa???

kamilklos  2014-08-08 - 10:15

Sorki za błędy w poprzednim komentarzu, pisałem z tel.