Dreamfall: Chapters [PC]

Dreamfall Chapters jest trzecią odsłoną niezwykle popularnego cyklu przygodówek. Za produkcję tytułu odpowiada studio Red Thread Games założone przez Ragnara Tørnquista. Gracze poznają dalsze perypetie bohaterów z trzech alternatywnych światów. Zabawa polega głównie na eksploracji lokacji, prowadzeniu rozmów i rozwiązywaniu zagadek.

wersja językowa:
angielska

Dreamfall: Chapters data premiery gry na PC:

21 października 2014 ( światowa data premiery )

obecnie brak planów wydania ( w Polsce )

21 października 2014 ( premiera w USA )

gry podobne do Dreamfall: Chapters:

Syberia
Najdłuższa Podróż
Dreamfall: The Longest Journey

Przygodowe, TPP, cyberpunk, fantasy, science fiction, Kickstarter, Oculus Rift, epizodyczne, rzeczywistość wirtualna

Dreamfall Chapters to trójwymiarowa gra przygodowa, będąca trzecią odsłoną cyklu w skład którego wchodzi The Longest Journey z 1999 roku i wydane siedem lat później Dreamfall: The Longest Journey. Produkcję opracowało studio Red Thread Games, zrzeszające większość osób odpowiedzialnych za poprzednie części, w tym główny scenarzysta i projektant Ragnara Tornquist.

Fabuła kontynuuje wątki przedstawione w Dreamfall: The Longest Journey. Gracz poznaje dalsze losy trzech światów – pełnej magii Arcadii, zdominowanego przez technikę Stark oraz tajemniczego Storytime, gdzie rodzą się wszystkie opowieści, a marzenia stają się ciałem. W Stark akcja rozpocznie się w roku 2220. Przedstawiona przez autorów wizja tych czasów nie należy do optymistycznych. Po wypuszczeniu przez firmę WatiCorp umożliwiającej świadome eksplorowanie snów technologii Dreamer społeczeństwo stanęło na skraju przepaści, gdyż coraz więcej ludzi preferuje świat marzeń od rzeczywistości. Nie najlepiej prezentuje się też sytuacja w Arcadii. Imperium Azadi żelazną ręką rządzi wschodnimi ziemiami, a jego armie opanowały również północne krainy z ich stolicą, czyli miastem Marcuria. Dreamfall Chapters stanowi zwieńczenie historii Zoe Castillo – pochodzącej ze Stark dziewczyny, która w snach potrafi podróżować do Arcadii. W późniejszych fragmentach kampanii możemy pokierować również mężczyzną imieniem Kian Alvane, który po wydarzeniach z poprzedniej części został skazany za zdradę Imperium Azadi i oczekuje w więzieniu na swoją egzekucję.

Pod względem mechanizmów rozgrywki Dreamfall Chapters stanowi klasyczną przygodówkę. Zabawa polega więc głównie gromadzeniu przedmiotów, prowadzeniu rozmów i rozwiązywaniu zagadek. W grze nie znajdziemy żadnej walki, czy sekwencji skradankowych. Świat gry jest w pełni trójwymiarowy i zachęca do eksploracji. Wiele z lokacji ma strukturę otwartą. Otrzymujemy w nich kilka zadań do wykonania i tylko od nas zależy, w jakiej kolejności je zrealizujemy. Podczas podróży po wirtualnych światach małe ikonki informują nas o wartych uwagi miejscach i przedmiotach, co zapobiega bezładnemu klikaniu na wszystko, co znajduje się na ekranie. Gra łączy system bezpośredniego poruszania się, typowy dla trzecioosobowych gier akcji, z przygodówkowym interfejsem point-n-click służącym do interakcji z otoczeniem. Bardziej tradycyjnie nastawieni fani gatunku mogą też pokierować postaciami wyłącznie za pomocą myszki.

Dreamfall Chapters oferuje atrakcyjną trójwymiarową grafikę, która wykorzystuje silnik Unity. Produkcja współfinansowana była ze środków Norweskiego Instytutu Filmowego oraz pieniędzy pozyskanych w wyniku zbiórki przeprowadzonej na popularnej platformie finansowania społecznościowego. Pomimo niższego budżetu autorom udało się stworzyć produkcję równie obszerną co Dreamfall: The Longest Journey i wyraźnie lepszą pod względem wizualnym.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 8.7 / 10 na podstawie 173 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.6 / 10 na podstawie 438 głosów czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core i5 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 660 lub lepsza), 20 GB HDD, Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7/8

Recenzja gry Dreamfall: Chapters - najdłuższa podróż trwa!

Recenzja gry Dreamfall: Chapters - najdłuższa podróż trwa! (PC)

"Większość wydarzeń w grze ma miejsce w środkowej Europie, w jednym z miast należących do potężnego Europolis. Należą do niego m.in. Praga, Berlin i Warszawa. Niezmiernie interesująca z naszego punktu widzenia jest wielość odniesień do Polski i słów, które są wplatane w angielskie zdania tworzące miejski slang. Usłyszymy wypowiadane przez anglojęzycznych aktorów bardziej strawne wulgaryzmy, ale też takie zwroty jak ziomal. Ulubionym daniem będą pierogi, a polska wódka na polskim weselu uderzy do głowy pewnemu dziennikarzowi. Najwyraźniej rzeczywistość 2220 roku pod wieloma względami niewiele będzie się różnić od dzisiejszej. Warto może jeszcze wspomnieć, że jednym z najważniejszych polityków przyszłości w tym rejonie będzie Lea Umińska z partii socjaldemokratycznej, dla której jako wolontariuszka pracuje Zoe."  więcej

Dreamfall: Chapters - powrót do świata Najdłuższej Podróży!

Dreamfall: Chapters - powrót do świata Najdłuższej Podróży! [12:00]

Baśń powraca. Dreamfall: Chapters - trzecia część serii zapoczątkowanej przez genialne The Longest Journey pojawiła się na rynku. Czy kolejna odsłona baśniowej opowieści utrzymuje wysoki poziom?

3:32

Video Dreamfall: Chapters

The Story So Far (PL)

1:21

Video Dreamfall: Chapters

Revelations - trailer

1:21

Video Dreamfall: Chapters

Rebels - trailer #1

Koyotl

Koyotl

Zagraj za Darmo!

The Settlers Online

The Settlers Online

Zagraj za Darmo!

Assassin's Creed: Rogue - PC - 52,90 zł

promocja

PC 52,90 zł

LEGO Batman 3: Poza Gotham - PC - 54,90 zł

promocja

PC 54,90 zł

Miś Hubert - Zimowe Harce - PC - 5,00 zł

promocja

PC 5,00 zł

Komentarze Czytelników (106)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
22.10.2014 13:45
odpowiedz
Predi2222
80
CROCHAX velox

Kursorr, dzięki ale sprawdź datę powstania tego newsa.

22.10.2014 13:53
odpowiedz
Kursorr
24
Pretorianin

zgadza się , h t t p : / / w w w . m i a s t o g i e r . p l / w i a d o m o s c , 2 8 4 5 0 . h t m l chodziło o tego linka , a to już nie to samo , sam się pospieszyłem i spojrzałem zbyt pochopnie na linki dodatkowe :(

22.10.2014 23:37
odpowiedz
yadin
77
Senator

oe Castillo – która dzięki niecodziennym zdolnościom potrafi podróżować pomiędzy trzema światami: magiczną Arcadią, technologicznym Starkiem oraz tajemniczym Storytime'em. Jak przystało na przygodówkę w tradycyjnym wydaniu, rozgrywka skupiona została na takich elementach jak gromadzenie przedmiotów, prowadzenie rozmów z bohaterami niezależnymi i rozwiązywanie zagadek. Mimo relatywnie niewielkiego budżetu produkcji, twórcy Dreamfall: Chapters postarali się o atrakcyjną oprawę audiowizualną generowaną w oparciu o popularny silnik Unity Engine.

23.10.2014 08:50
odpowiedz
GNOME
49
Pretorianin

Ehhhh jeżeli ludzie wypisują, że wydanie gry będzie na styl The Walking Dead to ja wolę poczekać aż będzie dostępna gra w całości, bo nie mam zamiaru kończyć w kawałku, a potem zastanawiać się znowu co tam się działo i przechodzić jeszcze raz. Tak samo robię z TWD. Czekam na fulla.

24.10.2014 20:27
odpowiedz
sadler
57
Pretorianin

Optymalizacja tragedia. Na FX 6300 i R9 270 gra jest niegrywalna. Gdy wyszedłem Zoe na miasto dałem sobie spokój, mam poniżej 20 klatek. To co twórcy teraz odpierdzielają jest nie do zaakceptowania. Dobrze, że można grę wypróbować przed kupnem g***a

26.10.2014 00:20
odpowiedz
Pawłoś123
27
Stały Bywalec

Chyba tylko ty masz taki problem :0

26.10.2014 14:38
odpowiedz
piotrxn
55
Pretorianin

Ktoś może wie czy wyjdzie jakieś spolszczenie do tej gry?

26.10.2014 15:14
odpowiedz
kubapol21
54
Pretorianin

chapter krótki i prosty jak na przygotówkę praktycznie przechodzi się sama. Plus za klimat propast wygląda świetnie plus za polskie akcenty wszelkie ( wódki ziomale dupy i inne wplecione w wypowiedzi przyszłego języka wspólnego), fajnie że to ciągle ta sama najdłuższa podróż no i ogromny humor brawa za misje z testowanie pewnego robota. Czekam na więcej czekam na kolejne epizody no właśnie nie wiecie kiedy mogą wyjść ??

26.10.2014 15:31
odpowiedz
Tomahawq007
2
Junior

Jako zafascynowany poprzednim Dreamfallem gracz, ciesze się na wieść o jej kontynuacji :)) Długo przyszło nam czekać na kolejne przygody Zoe Castillo, która zapadła w śpiączkę na skutek podanego narkotyku przez, jakże to pozornie miłą doktórkę :P Nie przypominam sobie a bynajmniej nie miałem okazji trafić na gre, równie łapiącą za serce. Jest w niej coś takiego, że idzie się w niej zabujać ;-) Dreamfall to niesamowita i 3-mająca w napięciu opowieść o młodej dziewczynie, która rzuciła studia i jej niebanalnych perypetiach. Według mnie, cały urok tej przygodówki tkwi w empatycznej więzi jaka tworzy się podczas rozgrywki, między nadawcą i jej odbiorcami (graczami).

26.10.2014 22:25
odpowiedz
Ziggy_GG
2
Legionista

Nagrywam grę na moim kanale. Zapraszam :)
[link]

26.10.2014 22:29
odpowiedz
Ziggy_GG
2
Legionista

h t t p s : // w w w . youtube . com / user / ZiggyPlayingGames

28.10.2014 22:40
odpowiedz
Blizbor77
2
Junior

Zgadzam się z kolegą Matekso. Coś jest nie tak z optymalizacją. Od początku gry miałem średnio 50-70 fps, a w Europolis spada mi do 15-25. Komputer bez problemu daje sobie radę z The Evil Within, także jak ktoś ma jakiś solution na ten problem to proszę o pomoc.

29.10.2014 10:52
odpowiedz
ubivikus
1
Junior

[link]

31.10.2014 17:16
odpowiedz
metody
4
Legionista
10

Według Steam (takie są informacje na Steam w chwili gdy to piszę) zmieniono zalecane wymagania gry. Wymagania gdy chodzi o pamięć operacyjną zwiększono z 4GB na 8GB a karty graficznej z 1GB na 2GB ATI lub Nvidia.

06.11.2014 08:57
odpowiedz
Karolus86
27
Chorąży

Na Steam są już aktualizacje gry (1.1 i 1.1.1), które poprawiają jej optymalizację. Ja grałem już po tych aktualizacjach i nie miałem żadnych sprzętowych problemów - grałem na maksymalnych ustawieniach graficznych (mój sprzęt: 8GB RAM, AMD x4 3,40GHz, Radeon HD 6800 1GB).
Jeśli chodzi o samego Dreamfalla to w pierwszy rozdział grało mi się świetnie. Uwielbiam serię The Longest Journey i jak zwykle gra ma przede wszystkim kapitalny, jedyny w swoim rodzaju klimat. Polecam :)

11.11.2014 12:37
odpowiedz
Kamil950
69
Konsul

Jeśli kogoś interesuje temat fanowskiego polskiego tłumaczenia Dreamfall Chapters (w formie napisów) oraz ewentualnej pełnej lokalizacji (z dubbingiem), to polecam ten wątek na Facebooku - www.facebook.com/Grajpopolsku/posts/963963536952996?comment_id=963969793619037&offset=0&total_comments=7 - najwięcej można się dowiedzieć z komentarzy "Dreamfall PL". Wkleję tutaj w większości te posty (chociaż były one odpowiedziami na inne posty, więc mogą być trochę wyciągnięte z kontekstu, dlatego umieszczam też link do całego wątku dyskusji powyżej):

"Skontaktowaliśmy się już w tej sprawie z Ragnarem Tornquistem z Red Thread Games, który bardzo ucieszył się z tego projektu.
Fani Dreamfalla, również ci nieposługujący się językiem angielskim, czekali na kontynuację już osiem lat. Perspektywa co najmniej kolejnego roku oczekiwania (ostatni z Chaptersów ma wyjść pod koniec 2015, i to zakładając brak obsuw) i bardzo niepewny status lokalizacji skłoniły nas do wzięcia sprawy w swoje ręce.
Sytuacja z Chapters jest tym bardziej szczególna, że lokalizacja miała powstać i fakt ten został ogłoszony już podczas kampanii na Kickstarterze - sporo osób wsparło grę, licząc, że zagrają od razu w wersję polską. Trudno się zatem dziwić ich aktualnemu rozczarowaniu i złości. Rozumiemy jednak z drugiej strony, dlaczego to nie wypaliło i jako fani chcemy pomóc ekipie RTG wybrnąć z tej trudnej sytuacji."

"(...)Ragnar Tørniquist z Red Thread Games podkreślił wyraźnie w swojej wiadomości,że nasze działania nie miałyby wpływu na ich plany wydania profesjonalnej polonizacji.Plany takie owszem,są,"ale brakuje na nie w tej chwili czasu i pieniędzy.".Pytał,czy to,że nasze wysiłki mogą pójść w zapomnienie gdy pojawi się oficjalna lokalizacja nam nie przeszkadza.
Wyrażano również zrozumienie dla sytuacji-koniec końców wielu fanów ma ochotę zagrać w grę w naszym języku teraz,a nie za czas nieokreślony-dlatego dostaliśmy wsparcie.
Przypuszczamy,że najwcześniejszą realną datą na pojawienie się oficjalnego tłumaczenia jest rok 2016 i to przy optymistycznym założeniu,że studio wyrobi się z wypuszczeniem wszystkich odcinków w założonym obecnie terminie,to jest do końca 2015.

Uspokajamy więc po pierwsze powyższą informacją,po drugie przekonaniem,że ciężko o to,by przetłumaczenie samego pierwszego epizodu(taki jest nasz cel na razie, bo będziemy w stałym kontakcie z RTG i będziemy reagować na rozwój sytuacji) miało jakiekolwiek nieprzyjemne konsekwencje."

"(...)Żadna z osób,która z zgłosiła się do projektu nie została przymuszona do udziału,zakładamy więc,że są to ludzie,którzy mają akurat ochotę spędzić czas w taki,a nie inny sposób i bardzo to doceniamy wink

Tłumaczenie zostanie zrobione i udostępnione tak czy siak.Decyzja o tym,kiedy i w jaki sposób gracze zechcą przejść DFC należy tylko i wyłącznie do nich-my chcemy jedynie zaoferować dodatkową możliwość."

19.11.2014 05:45
odpowiedz
Trader20511404
1
Junior

najlepsza przygodówka wszech czasów róbcie kolejne części grę najdłuższa podróż dostałem raz na święta z gazety myślałem ze jakieś pierdoły a jak za czołem grac to mnie wciągla totalnie jak żadna przeszlem tez dreamfall the longest journey i tą cześć tez muszę mieć :P :D

26.03.2015 05:44
odpowiedz
Pawłoś123
27
Stały Bywalec
7.0

ehh , będzie coś ciekawszego , czy to już wszystko w tej grze ?

11.04.2015 21:37
odpowiedz
planeswalker
12
Generał

Nie, dzięki.

17.05.2015 20:06
odpowiedz
Pawlosa
44
Chorąży
10

Witam. Wie ktoś z Was ile docelowo ma być epizodów?

18.05.2015 17:40
odpowiedz
metody
4
Legionista

Ma być pięć epizodów łącznie.

20.05.2015 20:13
odpowiedz
Pawlosa
44
Chorąży

Dzięki za info.

12.06.2015 15:46
odpowiedz
dziki1000
4
Junior

co to za muzyka w tle?

28.06.2015 23:23
odpowiedz
Predi2222
80
CROCHAX velox

Ile już wyszło rozdziałów i czemu nie ma żadnego info na golu -,-

06.10.2015 09:48
odpowiedz
Dj Seban
5
Legionista

Wyjdzie wogle ta gra po polsku obie czesci byly a ta to co do Polski niedojdzie można gdzieś w to zagrać?

30.11.2015 21:58
odpowiedz
karvimaga
70
Generał

Właśnie pojawiło się spolszczenie do 1 epizodu na grajpopolsku

13.12.2015 19:08
odpowiedz
Predi2222
80
CROCHAX velox

Skończyłem rozdział 3, jaram się i czekam na rozdział 4 i 5.

07.01.2016 14:51
odpowiedz
bielo6
1
Junior

Pytanie z innej beczki, wie ktoś może jak znaleźć ten utwór który leci od 0:18 a potem w tle przez całą recenzję? W dreamfall chapter OST tego nie ma

07.01.2016 15:03
odpowiedz
Predi2222
80
CROCHAX velox
24.01.2016 14:52
odpowiedz
bielo6
1
Junior

Dzięki Predi2222, plusik dla Ciebie :)
PS. gra wybitna, ocenę wystawię dopiero po przejściu wszystkich pięciu rozdziałów, ale na razie bym obstawiał 9 wzwyż :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze