Dreamfall: Chapters [PC]

Dreamfall Chapters jest trzecią odsłoną niezwykle popularnego cyklu przygodówek. Za produkcję tytułu odpowiada studio Red Thread Games założone przez Ragnara Tørnquista. Gracze poznają dalsze perypetie bohaterów z trzech alternatywnych światów. Zabawa polega głównie na eksploracji lokacji, prowadzeniu rozmów i rozwiązywaniu zagadek.

wersja językowa:
angielska

Dreamfall: Chapters data premiery gry na PC:

21 października 2014 ( światowa data premiery )

obecnie brak planów wydania ( w Polsce )

21 października 2014 ( premiera w USA )

gry podobne do Dreamfall: Chapters:

The Longest Journey
Syberia

przygodowe, TPP, cyberpunk, fantasy, science-fiction, Kickstarter, Oculus Rift, epizodyczne

Dreamfall Chapters to trójwymiarowa gra przygodowa, będąca trzecią odsłoną cyklu w skład którego wchodzi The Longest Journey z 1999 roku i wydane siedem lat później Dreamfall: The Longest Journey. Produkcję opracowało studio Red Thread Games, zrzeszające większość osób odpowiedzialnych za poprzednie części, w tym główny scenarzysta i projektant Ragnara Tornquist.

Fabuła kontynuuje wątki przedstawione w Dreamfall: The Longest Journey. Gracz poznaje dalsze losy trzech światów – pełnej magii Arcadii, zdominowanego przez technikę Stark oraz tajemniczego Storytime, gdzie rodzą się wszystkie opowieści, a marzenia stają się ciałem. W Stark akcja rozpocznie się w roku 2220. Przedstawiona przez autorów wizja tych czasów nie należy do optymistycznych. Po wypuszczeniu przez firmę WatiCorp umożliwiającej świadome eksplorowanie snów technologii Dreamer społeczeństwo stanęło na skraju przepaści, gdyż coraz więcej ludzi preferuje świat marzeń od rzeczywistości. Nie najlepiej prezentuje się też sytuacja w Arcadii. Imperium Azadi żelazną ręką rządzi wschodnimi ziemiami, a jego armie opanowały również północne krainy z ich stolicą, czyli miastem Marcuria. Dreamfall Chapters stanowi zwieńczenie historii Zoe Castillo – pochodzącej ze Stark dziewczyny, która w snach potrafi podróżować do Arcadii. W późniejszych fragmentach kampanii możemy pokierować również mężczyzną imieniem Kian Alvane, który po wydarzeniach z poprzedniej części został skazany za zdradę Imperium Azadi i oczekuje w więzieniu na swoją egzekucję.

Pod względem mechanizmów rozgrywki Dreamfall Chapters stanowi klasyczną przygodówkę. Zabawa polega więc głównie gromadzeniu przedmiotów, prowadzeniu rozmów i rozwiązywaniu zagadek. W grze nie znajdziemy żadnej walki, czy sekwencji skradankowych. Świat gry jest w pełni trójwymiarowy i zachęca do eksploracji. Wiele z lokacji ma strukturę otwartą. Otrzymujemy w nich kilka zadań do wykonania i tylko od nas zależy, w jakiej kolejności je zrealizujemy. Podczas podróży po wirtualnych światach małe ikonki informują nas o wartych uwagi miejscach i przedmiotach, co zapobiega bezładnemu klikaniu na wszystko, co znajduje się na ekranie. Gra łączy system bezpośredniego poruszania się, typowy dla trzecioosobowych gier akcji, z przygodówkowym interfejsem point-n-click służącym do interakcji z otoczeniem. Bardziej tradycyjnie nastawieni fani gatunku mogą też pokierować postaciami wyłącznie za pomocą myszki.

Dreamfall Chapters oferuje atrakcyjną trójwymiarową grafikę, która wykorzystuje silnik Unity. Produkcja współfinansowana była ze środków Norweskiego Instytutu Filmowego oraz pieniędzy pozyskanych w wyniku zbiórki przeprowadzonej na popularnej platformie finansowania społecznościowego. Pomimo niższego budżetu autorom udało się stworzyć produkcję równie obszerną co Dreamfall: The Longest Journey i wyraźnie lepszą pod względem wizualnym.

Tryb gry: single player  

wymagania sprzętowe:

Core i5 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 660 lub lepsza), 20 GB HDD, Windows XP(SP3)/Vista(SP2)/7/8

Recenzja gry Dreamfall: Chapters - najdłuższa podróż trwa!

Recenzja gry Dreamfall: Chapters - najdłuższa podróż trwa! (PC)

"Większość wydarzeń w grze ma miejsce w środkowej Europie, w jednym z miast należących do potężnego Europolis. Należą do niego m.in. Praga, Berlin i Warszawa. Niezmiernie interesująca z naszego punktu widzenia jest wielość odniesień do Polski i słów, które są wplatane w angielskie zdania tworzące miejski slang. Usłyszymy wypowiadane przez anglojęzycznych aktorów bardziej strawne wulgaryzmy, ale też takie zwroty jak ziomal. Ulubionym daniem będą pierogi, a polska wódka na polskim weselu uderzy do głowy pewnemu dziennikarzowi. Najwyraźniej rzeczywistość 2220 roku pod wieloma względami niewiele będzie się różnić od dzisiejszej. Warto może jeszcze wspomnieć, że jednym z najważniejszych polityków przyszłości w tym rejonie będzie Lea Umińska z partii socjaldemokratycznej, dla której jako wolontariuszka pracuje Zoe."  więcej

Dreamfall: Chapters - powrót do świata Najdłuższej Podróży!

Dreamfall: Chapters - powrót do świata Najdłuższej Podróży! [12:00]

Baśń powraca. Dreamfall: Chapters - trzecia część serii zapoczątkowanej przez genialne The Longest Journey pojawiła się na rynku. Czy kolejna odsłona baśniowej opowieści utrzymuje wysoki poziom?

4:57

Video Dreamfall: Chapters

dziennik dewelopera

2:01

Video Dreamfall: Chapters

trailer #2

3:04

Video Dreamfall: Chapters

trailer #1 (PL)

komentarze czytelników (81)


JackXP  2014-10-20 - 06:35

Twórcy dopiero zrobili pierwszą część, druga jest w fazie beta, więc prawdopodobnie ukaże się w okolicach grudnia (na święta?). Właśnie kwestiami finansowymi i chęcią dopracowania gry tłumaczą podzielenie całości na 5 części.

9.5

Predi2222  2014-10-20 - 21:42

Jutro premiera , a gol śpi, widać za "mała" jest ta gra żeby o niej jakiś temat robić.

michal9o90  2014-10-20 - 22:29

Ostatecznie kupiłem tą wersję: Dreamfall Chapters Special Edition. No i zaraz premiera, chodź chyba nie zagram jutro, muszę najpierw przypomnieć sobie pierwszą i drugą część, albo w nie zagram, albo na szybko obejrzę na youtube.

10

misteriolalista  2014-10-21 - 20:02

Nie zawiodłem się gra jest zajebista . Udana kontynuacja legendarnej jak dla mnie gry :)

Pawłoś123  2014-10-21 - 20:35

A może ktoś wrzucić jakiś filmik z gry ?

10

Likfidator  2014-10-22 - 02:38

Dopiero pograłem godzinę, ale już teraz widzę, że to w końcu godny następca TLJ. W tej grze jest magia, która wręcz wylewała się z ekranu w pierwszej części i której zabrakło w drugiej części. To jest coś niesamowitego, że przy tak niskim budżecie twórcy zrobili tak filmową grę. Jestem ciekaw jakie konsekwencje przyniosą wybory moralne, bo wygląda na to, że gra nie będzie miała jednego zakończenia. Gra inspirowała się The Walking Dead od TellTale Games jak również Heavy Rain, a mimo to jest pełnoprawną przygodówką bez jakichkolwiek QTE. Gra przemyślana z nowymi rozwiązaniami podpatrzonymi u innych gier, ale wierna swoim gatunkowym tradycjom. Jak na razie nie dostrzegłem w niej żadnej wady, bo przecież nie będę zwracał uwagę na małe braki technologiczne. DFC nie musi posiłkować się topową technologią, by coś sobą reprezentować.

maxik  2014-10-22 - 03:13

Może jakaś petycja o polską wersję :P Chociaż napisy by się przydały.

Matekso  2014-10-22 - 11:07

maxik nie potrzeba petycji!!! gra zapewne doczeka się polonizacji grajpopolsku coś dłubie już. A na horyzoncie gdzieś w oddali buczy polski dubbing, ale dopiero po wydaniu wszystkich epizodów. Jak dla mnie gra spoko- konsolowa na maksa!!,(( na PS4 ciekaw jestem jak to się prezentuje!!!)) A na PC optymalizacja skopana, na ekranie dwie postacie i tunel, a rozgrywka klatkuje!!!

Matekso  2014-10-22 - 11:09

aha filmowość wylewa z dreamfalla, prawda, ale magii poprzedniczek nie czuje( longuest jurney to już w ogóle magia) i do tego

swoonzi  2014-10-22 - 12:17

Ale pamiętasz postać na początku i końcu pierwszej części? Więc nie bój żaby :)

Kursorr  2014-10-22 - 13:13

W listopadzie ma się ukazać w polskiej wersji językowej i to dubbing :) , a zapewnia to sam wydawca czyli CDP.pl ... zobaczymy ... :)

Predi2222  2014-10-22 - 13:18

Kursorr-jakiś link informacyjny możesz podrzucić? Jeśli to potwierdzone to wstrzymam się z kupnem do czasu spolszczenia choć mam niewiarygodne parcie nawet na wersje eng ;)

Kursorr  2014-10-22 - 13:35

Proszę bardzo : http://www. [ link zabroniony przez regulamin forum ] /wiadomosc,22341.html

Kursorr  2014-10-22 - 13:35

spację usuń h t t p ://www. [ link zabroniony przez regulamin forum ] /wiadomosc,22341.html

Kursorr  2014-10-22 - 13:37

ostatnia próba h t t p : / / w w w . m ia s t o g i e r . p l/ w i a d o m o s c , 2 2 3 4 1 . h t m l

Predi2222  2014-10-22 - 13:45

Kursorr, dzięki ale sprawdź datę powstania tego newsa.

Kursorr  2014-10-22 - 13:53

zgadza się , h t t p : / / w w w . m i a s t o g i e r . p l / w i a d o m o s c , 2 8 4 5 0 . h t m l chodziło o tego linka , a to już nie to samo , sam się pospieszyłem i spojrzałem zbyt pochopnie na linki dodatkowe :(

yadin  2014-10-22 - 23:37

oe Castillo – która dzięki niecodziennym zdolnościom potrafi podróżować pomiędzy trzema światami: magiczną Arcadią, technologicznym Starkiem oraz tajemniczym Storytime'em. Jak przystało na przygodówkę w tradycyjnym wydaniu, rozgrywka skupiona została na takich elementach jak gromadzenie przedmiotów, prowadzenie rozmów z bohaterami niezależnymi i rozwiązywanie zagadek. Mimo relatywnie niewielkiego budżetu produkcji, twórcy Dreamfall: Chapters postarali się o atrakcyjną oprawę audiowizualną generowaną w oparciu o popularny silnik Unity Engine.

GNOME  2014-10-23 - 08:50

Ehhhh jeżeli ludzie wypisują, że wydanie gry będzie na styl The Walking Dead to ja wolę poczekać aż będzie dostępna gra w całości, bo nie mam zamiaru kończyć w kawałku, a potem zastanawiać się znowu co tam się działo i przechodzić jeszcze raz. Tak samo robię z TWD. Czekam na fulla.

sadler  2014-10-24 - 20:27

Optymalizacja tragedia. Na FX 6300 i R9 270 gra jest niegrywalna. Gdy wyszedłem Zoe na miasto dałem sobie spokój, mam poniżej 20 klatek. To co twórcy teraz odpierdzielają jest nie do zaakceptowania. Dobrze, że można grę wypróbować przed kupnem g***a