Europa Universalis IV [PC]

Europa Universalis IV jest czwartą odsłoną niezwykle popularnego cyklu gier strategicznych, rozwijanego przez firmę Paradox Interactive. Gracze mają okazję pokierować rozwojem jednej z ponad 250 nacji na przestrzeni 300 lat. Tytuł oferuje rozbudowane mechanizmy związane m.in. z zarządzaniem polityką wewnętrzną, dyplomacją, gospodarką i wojskowością, a jednocześnie bazuje na bogatym zbiorze informacji o historycznych postaciach, wydarzeniach i miejscach.

wersja językowa:
angielska

Europa Universalis IV data premiery gry na PC:

13 sierpnia 2013 ( światowa data premiery )

obecnie brak planów wydania ( w Polsce )

13 sierpnia 2013 ( premiera w USA )

gry podobne do Europa Universalis IV:

Crusader Kings II: Mroczne Wieki
Age of Conquest IV
Europa Universalis III

Strategiczne, ekonomiczne, RTS, multiplayer, strategiczne wojenne

Na przestrzeni kilkunastu lat seria Europa Universalis doczekała się wiernego grona entuzjastów i jednocześnie miana jednej z najważniejszych w gatunku komputerowych strategii. Ekipa deweloperska firmy Paradox Interactive długo, bo ponad sześć lat kazała czekać na czwartą odsłonę (trzecia część ukazała się na początku 2007 roku), starając się, by trafiła ona w gusta fanów.

Wzorem wcześniejszych odsłon cyklu, w Europa Universalis IV gracz wciela się w rolę szarej eminencji, która kieruje rozwojem wybranego kraju na przestrzeni wieków. Tym razem do wyboru jest ponad 250 nacji zamieszkujących praktycznie cały glob. Zależnie od scenariusza długość historycznego okresu gry może wynosić nawet blisko 400 lat (w kampanii głównej).

Zadanie jest o tyle skomplikowane, że w rękach gracza znajduje się całe spektrum spraw związanych z rządzeniem – począwszy od ustroju, poprzez politykę zagraniczną, handel, gospodarkę i strukturę społeczną, a na badaniach naukowych, wojskowości, działaniach militarnych, eksploracji świata i kolonizacji nowych terytoriów skończywszy.

W Europa Universalis IV deweloperzy zdecydowali się wzbogacić dobrze znaną fanom mechanikę o nowe elementy. Jedną ze znaczących innowacji stanowi system Monarch Power, w którym osobowość władcy wpływa na możliwość podejmowania działań (przykładowo monarcha o wojowniczym usposobieniu będzie szybciej rozwijał technologie militarne). Spore zmiany wprowadzono również w sferze dyplomacji i handlu.

Twórcy gry postarali się o solidne fundamenty historyczne. W EU IV pojawia się 4 tys. nazwisk przywódców państw i cała plejada innych postaci znanych z kart podręczników do historii. Zadbano również o zaakcentowanie najważniejszych wydarzeń w dziejach, które nierzadko mają wpływ na rozgrywkę.

Gra oferuje kilka trybów rozgrywki, zarówno dla pojedynczego gracza jak i do zabawy wieloosobowej za pośrednictwem Internetu. W zmaganiach multiplayer uczestniczyć mogą maksymalnie 32 osoby. Zależnie od wybranej opcji możliwa jest kooperacja lub rywalizacja.

Europa Universalis IV bazuje na sprawdzonym, choć stale udoskonalanym silniku Clausewitz Engine 2.5, który wcześniej zastosowany został m.in. w grach Victoria II oraz Crusader Kings II. W porównaniu z poprzednią odsłoną cyklu wiele wysiłku włożono w ulepszenie warstwy wizualnej. Trójwymiarowa mapa świata w grze wykonana została z uwzględnieniem przebiegu granic historycznych prowincji, a także z naniesieniem właściwej rzeźby terenu i dynamicznym przedstawieniem zmieniających się pór roku.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-32  
Ocena gry 9.1 / 10 na podstawie 2371 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.6 / 10 na podstawie 813 głosów czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium IV 2.4 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza), 2 GB HDD, Windows XP/Vista/7/8, łacze internetowe

Recenzja gry Europa Universalis IV - najlepszej strategii firmy Paradox

Recenzja gry Europa Universalis IV - najlepszej strategii firmy Paradox (PC)

"Ułatwienie komunikacji z grą nie oznacza wcale uproszczenia rozgrywki – mimo pozorów ta jest jeszcze bardziej złożona niż poprzednio. Podstawową wersję tytułu zbudowano z co najmniej tylu elementów, co „trójkę” z wszystkimi dodatkami. Szczególnie cieszy rozszerzenie opcji dyplomatycznych, umożliwiających bardziej skomplikowane operacje, jak i rozbudowany wątek szpiegowski (pozwalający nie tylko na podburzanie poddanych wroga, ale wręcz psucie jego reputacji, podrabianie dokumentów itd.). Ewolucji i poprawie uległ praktycznie każdy aspekt zabawy. Budynków i oddziałów wojskowych jest odczuwalnie więcej, a różnice między nimi są znacznie wyraźniejsze – dotyczy to nie tylko poziomu danej technologii, ale też kultury czy religii. Podobnemu rozszerzeniu poddano także opcje ustrojowe, które są częściowo typowe dla wybranego kraju (Polska posiada między innymi wojsko komputowe i konstytucję nihil novi), ale w głównej mierze zależą od decyzji gracza. Jest tak, ponieważ co kilka poziomów rozwoju administracji możemy wybrać jedną z 15 zróżnicowanych ścieżek ideowych, gwarantujących różne bonusy i modyfikatory, odblokowywane w ustalonym porządku. Warto zaznaczyć, że system ten jest czytelniejszy i przyjemniejszy niż w Europie Universalis III.więcej

zwiastun preorderu

zwiastun preorderu [0:46]

Trailer do gry Europa Universalis IV, produkcji studia Paradox Interactive. Materiał video wypuszczono przy okazji uruchomienia preorderu.

Plemiona 2

Plemiona 2

Zagraj za Darmo!

Elvenar

Elvenar

Zagraj za Darmo!

Stellaris Nova Edition PL + BONUS! - PC - 143,90 zł

kup w sklepie

PC 143,90 zł

Command & Conquer The Ultimate Collection - PC - 44,90 zł

kup w sklepie

PC 44,90 zł

World in Conflict - Edycja Kompletna - PC - 18,90 zł

kup w sklepie

PC 18,90 zł

Komentarze Czytelników (342)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
06.08.2014 12:56
odpowiedz
Wismerin
55
Generał
06.08.2014 13:03
odpowiedz
Drackula
153
Bloody Rider

po co? nie pierwszy tego typu i obecnie zbedny, zdechnie smiercia naturalna

08.08.2014 18:54
odpowiedz
Pmistrz
2
Junior

Jakby ktoś był ciekaw jak gra się Hiszpanią to zapraszam do lektury moich dotychczasowych poczynań. Jeśli nie, to tylko powiem, że w życiu nie myślałem, że można mieć tyle unii personalnych naraz! (patrz screen)

***

Po skończeniu na Ironmodzie gry Francją miałem przerzucić się na Polskę, ale jako, że w poprzednich częściach EU cały czas grałem Polską zdecydowałem się rozpocząć grę Kastylią (również Ironmod) i pobawić się w kolonizatora.

Plan na początek dość prosty, czyli sojusz z Portugalią, wasalizacja Nawarry oraz maksymalne polepszenie stosunków z niezbyt dla mnie łaskawą Aragonią a w międzyczasie aneksja Granady. Dodatkowo sojusz z Francją by mieć spokój od północy i wyruszenie na łowy do Afryki, aby od tamtej strony ruszyć w stronę Azji.
W polepszeniu stosunków z Aragonią pomogła mi Portugalia, bo zawarła z nimi sojusz a potem wypowiedziała wojnę Maroko. Dzięki temu miałem bonus +25 za udział w tej samej wojnie. Zagwarantowałem im niepodległość, poprawiłem stosunki na maksa i zostawiłem dyplomatę u nich, żeby tylko Aragonia miała o mnie dobre zdanie. Niestety przez kilka lat mieli o mnie zdanie „hostile” i już zaczynałem tracić nadzieję. Jednak stało się! Po tych kilku latach hostile zmieniło się we „Friendy”, dzięki utrzymywaniu długo stosunków ponad 130 na plusie. Wtedy poszło już z górki, czyli sojusz i królewski mariaż. Jeden cel osiągnięty.
W tym czasie miały miejsce bardzo dla mnie korzystne wydarzenia. Nawarra straciła króla i stworzyłem z nią unię personalną(szkoda w sumie bo jako wasali bym ich połknął w 10 lat a tak trzeba czekać 50…), co poskutkowało wojną o sukcesję z Anglią! Kolejny miły uśmiech losu, bo dzięki temu zagarnąłem od Anglii prowincję „Labour”, której nie zdążyli wziąć Francuzi oraz pogorszyły się relacje Anglii z Portugalią. Po chwili Portugalia zerwała sojusz z Anglią a po kilku latach umarł władca i skończył się też ich królewski mariaż. Dzięki temu Portugalia miała mariaż tylko ze mną i miałem duże szanse na przejęcie ich tronu w razie śmierci króla.
Dalej wszystko potoczyło się bardzo szybko. Wyruszyłem do Afryki podbijać tamte kraje zaraz po tym jak skończył mi się z nimi rozejm (za wojnę wypowiedzianą przez Portugalię). Najpierw zwasalizowałem Tunis, następnie Maroko. W międzyczasie wystąpił mi event, dzięki któremu stworzyłem unię personalną z Aragonią. Upiekłem dwie pieczenie na jednym ogniu, bo dostałem w spadku po Aragonii południowe Włochy, czyli „personal union with Naples”.
Monitorowałem również sytuację na północ od półwyspu Iberyjskiego, Francja tam szalała i co chwila wciągała mnie w jakieś wojny. Zdobywała sporo nowych terenów, bo wygrywała każdą możliwą wojną (z Anglią, z Burgundią, z Austrią, z małymi krajami”). Przez to mało kto ją lubił i miała mariaż tylko z moją Kastylią oraz Węgrami. Traf chciał, że umarł im król i na ich tronie zasiadł kastylijski Trastamara, moja dynastia!!! Szkoda, że mieli wtedy większy prestiż ode mnie, bo gdyby nie to, to przejąłbym też ich tron. No ale już krok w tym kierunku zrobiony, czyli mamy tą samą dynastię.
Po tych miłych przeżyciach postanowiłem dokończyć dzieła w północnej Afryce, czyli zwasalizować Algierię. Potrzebowałem na to trzech wojen. Pierwsza po to, żeby Turcy anulowali z nimi sojusz, była najtrudniejsza i najdłuższa. Dwie kolejne to już bułka z masłem (musiały być dwie bo mieli zbyt dużo terenów, żeby przejąć ich za jednym zamachem). Dodatkowo kilka lat wcześniej pomyślałem i rozpocząłem misję, która miała na celu zdobycie kilku prowincji afrykańskich (Oran, Meila), za co dostałem 200 pkt adm i 10 prestiżu po drugiej wojnie z Algierią i corowaniu tych prowincji. Wcześniej nie zdążyłem wziąć podobnej misji, tyle że chodziło o aneksję Granady. Chciałem najpierw skończyć inną a tamta już się potem nie pojawiła…
Podczas trzeciej wojny z Algierią, po której ją w końcu zwasalizowałem miałem jednocześnie trzy wojny. Poza tą wspomnianą wojną walczyłem (ściślej brałem bierny udział a walczyli ewentualnie moi wasale) z Austrią razem z Francją, która dalej szerzyła ekspansję. Najciekawsza jest jednak trzecia wojna, czyli wojna o sukcesję! Kogo? A no coś przytrafiło się młodemu królowi z Portugalii i stworzyłem z nimi unię personalną! A wojna o sukcesję z kim? Oczywiście z Anglią! Po kilku latach wojna oczywiście wygrana i Anglicy musieli przyznać się do porażki.
W tym momencie (rok 1948) mam 4 (cztery!!!) unie personalnych i 3 (trzech) wasali! Zaczyna to nadszarpywać moje zasoby pkt dyplomacji. Dlatego obecnie zamierzam się skupić na koloniach (założyłem jedną w afryce zachodniej i zaczynam zakładać kolonie w Brazylii) i ewentualnie na podbieraniu terenów od Mameluków. Całe szczęście minęło właśnie 50 lat od początku Uni z Nawarrą, więc zaraz ją wchłonę po osiągnięciu 10 lvl w administracji otworzy mi się możliwość dyplomatycznej aneksji Aragonii za pomocą decyzji, która nic mnie nie będzie kosztować.
***
Jakby ktoś miał pytania to nie krępować się ;)

17.02.2015 22:25
odpowiedz
jasin
18
Centurion
9.0

Ironman ma jedną ogromną wadę która praktycznie uniemożliwia mi granie w ten tryb - brak modów. Wokół gier Paradoxu funkcjonuje tak wspaniała społeczność moderów że ciężko mi wyobrazić sobie grę bez nich. Pogłębiają grę o wiele bardziej niż jakiekolwiek z DLC, a czasami wręcz DLC dodają ten sam content który wcześniej był stworzony przez moderów. W EUIV bez modów grałem chyba po jakimś roku - ot tak z ciekawości. W CKII nigdy jeszcze nie grałęm w "vanille" podobnie w HOI2 i V2. Szczerze mówiąc często kupuje DLC właśnie dlatego że któryś z modułów moda ich wymaga.

Co do samej gry to jeżeli ktoś grał w serie Total War i bardziej niż bitwy interesowało go zarządzanie państwem - sięgnij po Europę, bo tutaj jest to o niebo głębsza mechanika.
Jeżeli lubisz gry ekonomiczne - sięgnij po Europę.
Jeżeli lubisz myśli w stylu "co by było gdyby..." - no każdy na pewno już łapie o co mi chodzi.
Ja akurat przy żadnej serii nie spędziłem tyle czasu co przy tej, a pokochałem również wszystkie jej dzieci w stylu Crusader Kings, Vistoria i Hearts of Iron.

05.03.2015 20:38
odpowiedz
Shadolinho
3
Junior

Ale dlaczego od razu jasin wyskakujesz tak jakby do tej gry modów w ogóle nie było?

Nikt ci nie broni grać na modach ale, tylko w trybie ironman możesz zdobywać osiągnięcia na steam, niektóre mody zwyczajnie by to ułatwiły. Zawsze możesz przecież wgrać mody, odpalić zwykłą grę i załączyć hard AI jeśli już szukasz "mocnych wrażeń". Na ironmode możesz korzystać tylko z tych modów, które nie zmieniają checksum, a jedynie dodają jakieś rzeczy związane z grafiką/interfejsem.

Szczególnie polecam mody V&F(wywraca całą gre o 180 stopni), oraz extended timeline(pozwala grać od czasów starożytnego rzymu, aż po współczesność).

08.03.2015 14:44
odpowiedz
ZawiszaC
6
Legionista

Witam, pomoże ktoś jak zacząć Polską? bo próbowałem i albo ja jestem słaby albo AI oszukuje

13.03.2015 19:41
odpowiedz
haczu
2
Junior

Moge najwyzej napisac jak ja zaczynalem. Wiec tak, sojusz, mariaż i unia z litwa to priorytet. Jak tylko uzbierasz 100 adm points to popraw stabilnosc zeby dostac decyzje o utworzeniu Unii. Od poczatku fabricate claim na Danzig bo moze cie Pomerania wyprzedzic. Wejdz w sojusz z Austria jezeli krzyzacy maja sojusz z wegrami. Wypowiedz wojne krzyzakom i zdobadz danzig i chelmno. Zwasalizuj livonian order jezeli dolaczyli do wojny. Popraw relacje z mazovia i anektuj ja. Ustruj zmieni sie na elective monarchy. Dbaj o to zeby wygrywal polski kandydat bo inaczej szlag trafi unie z litwa. Bedzie to powodowalo bunty wiec zawsze miej troche woja w obwodzie. Stopniowo przejmij ziemie krzyzakow. Jezeli wegry dolaczaja do wojny to wezwij austrie a pozniej odbieraj im po 1-2 prowincjach i sprzedawaj je za 0 moldawii. Jak rozprawisz sie z krzyzakami wszystkie sily skup na Moskwie bo jak nie rozwiazesz problemu w zarodku to mozesz miec potem troche problemow z rosja. Realizuj dwa cele. Dazenie do utworzenia Rzeczypospolitej i zniszczenie, oslabienie Moskwy. Jak juz stworzysz rzeczpospolita to bedziesz tak potezny ze wgnieciesz wszystkich w ziemie.

14.03.2015 11:57
odpowiedz
ZawiszaC
6
Legionista

Dzięki, ma jeszcze pytanie odnośnie idei dla Polski jakie brać? A poza tym jak to jest że przed wojną mam przychód +10 ale jak jest wojna to nagle -10~15. Skąd się to bierze ?

15.03.2015 14:25
odpowiedz
haczu
2
Junior

Dochod masz ten sam tylko koszty rosna, bo uzupelnianie strat jednostek kosztuje nie tylko manpower ale tez kase. Staraj sie prowadzic oblezenie malymi silami a reszte trzymac w obwodzie w sasiedniej prowincji. Przycisk "d" wydziela niewielki oddzial ktory moze prowadzic samodzielnie oblezenie. Idee: humanist, aristocratic, diplomatic, quality, trade, offensive. Ewentualnie mozna zamiast humanist wziac religious tylko pozniej, jako 3 idee, ale polecam humanist bo dzieki temu latwiej o akceptowanie innych kultur.

15.03.2015 17:22
odpowiedz
haczu
2
Junior

Gdybys mial jeszcze jakies pytania to zapraszam na facebook do Rob Ert. Chetnie pomoge :)

17.03.2015 09:40
odpowiedz
ZawiszaC
6
Legionista

Wielkie dzięki na pewno poszukam :)

19.03.2015 12:37
odpowiedz
ZawiszaC
6
Legionista

Jak byś mógł podać link albo jakiś inny sposób na kontakt? Bo nie mogę znaleźć.

23.04.2015 08:11
odpowiedz
Distructio
11
Chorąży
9.5

Przydałoby się spolszczenie...

07.06.2015 14:10
odpowiedz
Hmol
3
Junior

Distructio - spolszczenie robi teraz GPP http://grajpopolsku.pl/forum/viewtopic.php?t=2218 wie ktoś czemu nie mam humanist, influence i naval ideas?

07.06.2015 15:25
odpowiedz
wert
158
Kondotier

Hmol ---> te idee zostały dodane w którymś dodatku i może go po prostu nie masz.

09.08.2015 16:40
odpowiedz
polakcebulak
0
Centurion

W Polsce istnieje tylko jedna porządna grupa tłumaczy - BDiP. Nie dość, że są solidni to jeszcze pracują charytatywnie. Dlatego nie liczcie na spolszczenie Europy, bo za nie niestety wzięło się zupełne przeciwieństwo BDiP - GPP.

31.08.2015 14:10
odpowiedz
NelsonPL
26
Konsul
0.0

Ja bym nie liczył wcale na to spolszczenie.
Jedni i drudzy są guzik warci.
BDIP na stronie Playloc potrafi tylko składać setki obietnic i zapowiedzi spolszczeń.
GPP wydaje niedopracowane polonizacje (Life is Strange) w których jest sporo byków.
Spolszczenia GPP nie działają na każdej wersji gry.
Dziecinada--jak jednych tak drugich...

13.09.2015 07:10
odpowiedz
Adexx
51
Konsul

NelsonPL -
odezwał się ten co wie najwięcej... Spolszczenie np Do LiS u mnie żadnych byków nie widziało. Ci co na pirackich wersjach instalują spolszczenia od tej grupy to mogą sobie polizać polonizacji. Grupa wyraźnie mówi że spolszczenia wydają wyłącznie na pełnych wersjach gier. I tylko chwalić ich że w odróżnieniu od producentów i wydawców chcą pomóc nam a proszą o podawanie błędów i je naprawiają. Więc nie pitol bzdur tylko leć odpal sobie torrenty bo kolejny tytuł ci stygnie.
Tacy Hejterzy jak ty powinni być utylizowani na forach bo problemy w domu wylewacie obgadując innych i gadając głupoty..
polakcebulak -
Tak samo ty tutaj najwięcej powiesz z rangą równą "0" Akurat praca grupy GPP jest doceniana przez tysiące polskich graczy w tym i mnie. Pracują solidnie i wtedy kiedy im czas pozwala. A fakt że robią to za free to tylko im pogratulować. Każda grupa spolszczająca coś wnosi od siebie i skoro ci ich spolszczenia nie pasują to zapewne ciśniesz jak kolega wyżej na piratach i spolszczeń wgrać nie możesz albo na serio wiek nie pozwala ci zrozumieć cennego czasu poświęconego na tworzenie i testowanie spolszczeń.

20.09.2015 12:19
odpowiedz
marcinbvb
48
Centurion

Ja długo czekałem na spolszczenie i w końcu zacząłem grać po angielsku. Gra odpalona na kompie a na tablecie słownik i tłumaczyłem sobie to czego nie rozumiałem bo orłem z angielskiego nie byłem. Teraz bez problemu gram po angielsku i wszystko rozumiem. Przy okazji nauczyłem się sporo nowych słówek. Poza tym po co tłumaczyć grę która ma już ponad dwa lata? Każdy kto już chciał w nią zgrać to gra sobie po angielsku.

19.10.2015 11:04
odpowiedz
Adexx
51
Konsul

Oficjalnie spolszczenie zostało zamieszczone przez GPP na steam workschop tak więc każdy kto posiada oryginał może sobie je zainstalować. Polecam!!

26.10.2015 00:59
odpowiedz
Cezareusz
11
Pretorianin

ktoś może mi powiedzieć z którego dlc są scenariusze: 11 list 1444: Empires of the Sands, The First Nations i Kingdoms of the East -właśnie ich nie obejmuje spolszczenie

26.11.2015 23:50
odpowiedz
Ramptourist
1
Junior

Panowie specjalnie zarejestrowalem tutaj konto bo nie moge juz dluzej czytac o waszych teoriach wobec dziedziczenia czech. Wyjasnieniem zagadki jest to ze Czechy maja event powrot husytow i z tym eventem wchodzi nowy monarcha z nowej dynastii...

30.12.2015 11:17
odpowiedz
ZawiszaC
6
Legionista

Witam, zna ktoś dobry sposób jak zacząć Francją. Jakieś ogólne porady wraz z ideami. Z góry wielkie dzięki.

01.01.2016 15:12
odpowiedz
szopen469
10
Legionista
8.5

Gra ma sporą wadę. Mając ok 200k Wojska, niezłych dowódców i najwyższą tech, rozwala mnie wróg mający maks 30k wojsk, nawet gdy w bitwach mam 2x więcej wojska.

02.01.2016 13:27
odpowiedz
dawidos0601
26
Centurion

@szopen469: Masz po prostu pewnie niskie morale.

19.01.2016 08:28
odpowiedz
AnotherWorld
8
Legionista

@ZawiszaC: Gra Francją jest tak prosta, że możesz nie brać idei w ogóle XD

23.01.2016 10:50
odpowiedz
ZawiszaC
6
Legionista

Ta, już nie aktualne :D myślę że i tak mi dobrze poszło :D

24.01.2016 13:11
odpowiedz
1 odpowiedź
Rumcykcyk
20
Konsul

Największy wyzwanie jest grać krajem który na starcie jest z góry skazany na przegraną np Albania, zależy jaki nam save wypadnie ale zdarza się że Osmanie wypowiadają nam wojnę i koniec gry. Mi się zdarzyło podbić trochę Wenecji, Serbii i Bośni myślałem że jestem potężny a tu buch Osmanie wypowiadają wojnę i koniec ale zależy jak nam się sytuacja polityczna na świecie ułoży jak Austria lami od początku to będzie ciężko bo bez jej wsparcia nie damy rady turkom.

Polecam grać krajem który jest mały i ma ambicje na podboje. Inwestować w idee militarne związane z moralami i dyscypliną.

26.02.2016 18:13
odpowiedz
2 odpowiedzi
BracoForOne
8
Konsul
4.0

Seria gry która nigdy mnie nie przekonała przykro ale tak jest

14.04.2016 17:09
odpowiedz
zamek9
12
Legionista
9.5

niestety zawsze można lepiej, wiec ocena tylko 9,5 :P

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze