Total War: Rome II [PC]

Strategia należąca do jednej z najpopularniejszych serii. W tej części wracamy do Rzymu, aby jeszcze raz walczyć o władzę i dominację w regionie. Rozgrywka łączy turową kampanię z widowiskowymi, dynamicznymi bitwami, w których biorą udział dziesiątki tysięcy jednostek. Alias: Rome II: Total War.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Total War: Rome II data premiery gry na PC:

03 września 2013 ( światowa data premiery )

03 września 2013 ( data wydania w Polsce )

03 września 2013 ( premiera w USA )

gry podobne do Total War: Rome II:

Grand Ages: Rome
The History Channel: Great Battles of Rome

strategiczne, RTS, turowe, starożytność, multiplayer, strategiczne wojenne

Total War: Rome II to kolejna odsłona strategii czasu rzeczywistego należącej do znanej i lubianej serii Total War. Gra została stworzona przez brytyjskie studio Creative Assembly, które odpowiada za jej poprzednie części (np. Shogun, Medieval czy Empire) oraz kilka innych tytułów (Viking: Battle for Asgard, Stormrise). Po wojnach napoleońskich i próbach zjednoczenia feudalnej Japonii seria ponownie zabiera graczy do starożytnego Rzymu.

W Total War: Rome II wcielamy się w przywódcę państwa rzymskiego (lub dowolnego innego kraju), który staje do walki o władzę oraz dominację terytorialną. W otwartej kampanii, rozgrywanej w systemie turowym, możemy określić styl rządzenia oraz podbijać inne prowincje, aby rozwijać własne włości. Okres historyczny obejmuje całe wieki, począwszy od powstania Republiki Rzymskiej. Wraz z upływem czasu gracz może zdecydować czy obronić republikę, czy też uczynić z Rzymu imperium. W tym burzliwym okresie mądry przywódca spodziewa się ataku z każdej strony – nawet dotychczasowych przyjaciół. Gracz musi liczyć się z wszechobecną zdradą, bowiem rozgrywka kładzie spory nacisk na relacje między wpływowymi osobistościami.

Mapa strategiczna podzielona została na setki regionów pogrupowanych w większe prowincje. Każdy region trzeba osobno podbić, ale już zarządzanie nimi odbywa się w skali całych prowincji – dzięki takiemu rozwiązaniu, gracz nie traci czasu na zajmowanie się zbyt dużą ilością szczegółów, a zamiast tego może obrać politykę dla danego rejonu i skupić się na dowodzeniu armiami.

Oprócz dowodzenia z perspektywy mapy strategicznej, wielokrotnie prowadzimy swoje wojska do bitew toczonych w czasie rzeczywistym, w których uczestniczą nierzadko dziesiątki tysięcy żołnierzy. Mogą w nich brać udział jednocześnie zarówno jednostki lądowe jak i flota. Daje to ciekawe możliwości taktyczne – przykładowo okręty uzbrojone w katapulty osłaniające żołnierzy lądujących na plaży. Bitwy rozpoczynają się w różny sposób, zależny od okoliczności, jak choćby przez wspomniane wcześniej lądowanie na plaży. Choć rozstawienie oddziałów w polu nie zniknęło, to twórcy zdecydowali się być pod tym względem bardziej elastyczni.

Do dyspozycji otrzymujemy również różne machiny oblężnicze – katapulty, balisty, wieże oblężnicze, tarany i inne. Ułatwieniem w dowodzeniu armiami w boju jest nowy widok kamery. W dowolnym momencie można ją oddalić – obserwujemy wówczas pole bitwy z góry, a nasze jednostki przedstawione są w formie uproszczonych ikon. Ze względu na wielkość miast, ich zdobycie nie ogranicza się do utrzymania centralnego placu przez kilka minut. Walki trwają w różnych dzielnicach, a przejęcie kontroli nad metropolią wymaga zrealizowania kilku dynamicznie przyznawanych celów.

Total War: Rome II wykorzystuje unowoczesniony silnik graficzny Warscape engine, oddający najdrobniejsze szczegóły starć. Gra pozwala dosłownie zawiesić kamerę nad ramieniem poszczególnych żołnierzy – zmienia się wówczas perspektywa na trzecioosobową, a obraz nieraz się trzęsie jak w dobrym filmie akcji. Twórcy duży nacisk położyli na ogromną szczegółowość postaci – każda z nich ma własny szkielet animacji i mimikę twarzy. Pojedynki między wojownikami zostały zaprojektowane w oparciu o autentyczne techniki starożytnych stylów walki – żołnierze dźgają, unikają ciosów przeciwnika, atakują wrogów tarczą.

Przerywniki filmowe przed co większymi bitwami stworzone zostały na silniku gry, a generałowie przemawiają do swoich podwładnych. Również otoczenie zostało oddane z dużą pieczołowitością – miasta mają specyficzną dla regionu architekturę, mury pokryte są malunkami, budynki walą się pod ostrzałem katapult, dym rozprasza światło słoneczne, a ekwipunek walczących ulega zniszczeniu i zabrudzeniu. Podbite miasta zmieniają wygląd na mapie strategicznej – po przybliżeniu można dostrzec zrujnowane budynki, ciała poległych i krążące nad nimi sępy.

W grze powraca tryb dla wielu graczy w którym gracze toczą ze sobą indywidualne bitwy lub prowadzą całe kampanie.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  
Ocena gry 8.5 / 10 na podstawie 2340 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe:

Core i5 2.6 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1024 MB (GeForce GTX 460 lub lepsza), 35 GB HDD, Windows XP/Vista/7/8

Recenzja gry Total War: Rome II - tryumfalny powrót do Rzymu

Recenzja gry Total War: Rome II - tryumfalny powrót do Rzymu (PC)

"Miasta otrzymały limitowaną liczbę miejsc na nowe budowle: stolica może posiadać sześć konstrukcji, zaś osady maksymalnie cztery. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło: każdy budynek da się ulepszyć (np. willa, farma, rowy nawadniające, latyfundium), zaś konstrukcja nie jest już kolejkowana. Jeśli mamy wystarczająco dużo pieniędzy, możemy jednocześnie wznieść nawet osiemnaście nowych konstrukcji w obrębie jednej krainy, co pozwala na błyskawiczną zmianę priorytetów w danej lokacji. Wystarczy zaledwie kilka tur, aby z granicznej prowincji nastawionej na rekrutację wojska i produkcję machin wojennych stworzyć spichlerz Cesarstwa Rzymskiego, który jest w stanie wyżywić całe imperium."  więcej

Gramy w Total War: Rome II

Gramy w Total War: Rome II [12:40]

Najlepsza część serii? Przedstawiamy różne aspekty rozgrywki w Total War: Rome II. Od kampanii, poprzez bitwy morskie, a na walkach na lądzie kończąc. Czy gra faktycznie jest najlepszą odsłoną serii?

2:32

Video Total War: Rome II

Imperator Augustus Campaign Pack trailer

1:19

Video Total War: Rome II

Pirates and Raiders DLC - trailer

8:50

Video Total War: Rome II

Perils of Empire

komentarze czytelników (960)


Heyloon  2014-07-20 - 14:55

[940] Tak można coś takiego robić

Taishan90  2014-07-28 - 18:59

Witam chciał bym się dowiedzieć czy gra jest już grywalna? Chodzi mi głównie o optymalizacje wymagań, i poprawienie masy bugow w stosunku do tego jak gra działała po premierze.

ahafan  2014-08-01 - 11:24

Cześć wszystkim. Pytanie - czy dodali frakcję Getów przy jakiejś ostatniej aktualizacji? Odpaliłem kompa po długim okresie bez grania, władowało się kilka patchy i widzę, że grywalną frakcją są Getowie - na północ od Macedonii. Nie ma co prawda żadnych opisów przy ekranie początkowym, co jest dziwne, ale w sumie, może to jakiś bug, a frakcja jest normalnie grywalna. Co o tym sądzicie?

Cyfrowy Baron  2014-08-01 - 14:26

Taishan90 napisał: Witam chciał bym się dowiedzieć czy gra jest już grywalna? Chodzi mi głównie o optymalizacje wymagań, i poprawienie masy bugow w stosunku do tego jak gra działała po premierze. Dodatek Hannibal u bram poprawia wiele bugów i znacząco usprawnia wydajność w grze, nie tylko w samym dodatku lecz również w podstawie. Jednak AI pozostaje równie durne jak w podstawie.

obserwator18  2014-08-01 - 17:39

Odpaliłem Rome 2 po długiej przerwie ... jestem totalnym fanem serii total war, chciałem sprawdzić czy gra jest grywalna ... Wziąłem Kartaginę poziom legendary, bitwy tylko automatyczne ... i ... zerwałem wszystkie traktaty i wypowiedziałem wojnę wszystkim znanym frakcją Rzym, Libia, Syrakuzy, Gramatowie, Nowa Carthago, Liga Etruska, Arwakowie, Edantowie,.... zostawiłem sobie osadę Iboism ... reszte oddałem bez walki ... początek ... miasto Iboism fish warsztat zboże ... zajmuje Qart Hadest i Arse ... rozwój ... atak na Cordobę i Gardie, potem war z Luzytanami ... i cała Iberia moja, potem rozwój do full i obrona iberii, jak mam 5 full armii - 2 + 2 szpiedzy bronią północy przed Arwenami ... a ja Ruszam 3 full armiami na podbój Nowej Kartaginy i Libii ... opór ... praktycznie żaden ... 10 osad wpada w moje ręcę ... potem sycylia, mają nawet 2 armie ... które rozbijam pojedyńczo, atakuje na Rzym liczę na jakąś extra war ... do tej pory mimo war z Rzym żadnym ataków z Rzymu jeśli nie liczyć małych flot ... na Rzym idą 4 pełne armie ... zdobywam 8 osad ... po drodze tylko 2 rzymskie armie ... śmiech Rzym pozostawiony bez obrony ... wyłączam kompa .... żadna frajda grać z tak debi. ...

obserwator18  2014-08-01 - 17:51

Poziom AI trzeba przyznać trochę się poprawił, armie kompa już nie umierają z głodu ... muszę podnieść ocenę AI z niedostatecznej ... na mierną ... dla mnie gra wciąż jest niegrywalna ... AI kompa na poziomie Legendarnym to żenada

Jarcus  2014-08-02 - 20:39

Niestety, Rome ii został zrobiony pod amerykański rynek, czyli? gra musi być łatwa bo głupi yankes jej nie kupi jak będzie za mądra i za trudna. za to my w Europie gdzie lubimi gry ambitne i takie gdzie jej przejście na poziomie, w tym przypadku- legendanym ma nam sprawaic trudność bo w tym cała frajda musismy zadowiolic się debilnym AI który stoi pod murami i czeka az wieżyczki wybija całe wojsko wroga. Dlatego boje się zę jak zrobią Medieval III to będzie to gra dla dzieci do lat 12 i cała epicka seria umrze śmiercią naturalną. pozdrawiam

Assassyn07  2014-08-17 - 12:14

Optymalizacja w tej grze leży - na moim sprzęcie bf4 chodzi mi na ultra w 70 fps a tutaj na bardzo wysokich jest zaledwie 60....

ahafan  2014-08-31 - 10:10

Mam problem. Czy wie ktoś dlaczego zniknęły mi nazwy osad na karcie prowincji? Były i nagle zniknęły. Miał ktoś coś takiego?

Irek22  2014-09-05 - 23:37

Grał ktoś z tymi modami: Magnar Mod to v.2.324 albo Divide et Impera v.0.85d? Który lepszy? Czy się gryzą między sobą (bo z tego, co czytam, to oba modyfikują niektóre te same aspekty Rome II)?

Zawodowiec_M  2014-09-08 - 17:17

Smieszą mnie bobki, którzy narzekają na optymalizację i porównują Roma do BF4. Rome jedzie na procesorze i potrzebuje dużej mocy obliczeniowej, BFy pójdą na średnim sprzęcie, byle była karta 1mb. Zmniejszcie ilość jednostek, detale i dx11 i będzie działać. Co do modów - bezapelacyjnie Divide et Impera.

Blackbeard  2014-09-16 - 19:22

Widzę, że Creative Assembly się cały czas rozwija - ich "Emperor Edition" spierd*lił grę już do reszty!

WerterPL  2014-09-20 - 17:35

@Blackbeard - a nie mógłbyś trochę rozwinąć swojej myśli? Jeżeli mówisz, że Edycja Cesarska coś pieprzy z grą, to może opisz dokładnie co takiego pieprzy? Potencjalni nabywcy będą lepiej doinformowani.

9.5

Gen_Ponury  2014-09-21 - 13:14

Total War ROME II śmiało można zaliczyć do strategii wszechczasów. Bezpłatny upgrade do Edycji Cesarskiej umacnia jedynie pozycję tego tytułu. Wprawdzie jak zwykle hejterów u nas dostatek, lecz proponuję nie zwracać uwagi na ich żale. Oceniam grę na 9,5 bo 10 to ideał do którego się zawsze dąży, a którego nie da się osiągnąć.

modzel18  2014-09-26 - 23:21

Ile waży ten patch z edycją cesarska ?

Szyszkłak  2014-09-26 - 23:37

Mi ściągało 1,2 GB ale mogę się mylić bo miałem kilka aktualizacji w toku.

Bartimaeus  2014-09-28 - 00:23

Jak wrażenia z edycji cesarskiej? Optymalizację poprawili, widać jakąś różnicę?

9.0

gorn18  2014-09-28 - 01:58

Gra jest genialna gram (Edycja cesarska) już jakieś 70godzin w kampanie na CO-OP i gra się świetnie,graficznie miazga praktycznie najładniejsza strategia jaką widziałem. Optymalizacja jest bardzo dobra na moim sprzęcie mam ponad 90fps na ULTRA. Nie słuchajcie hejterów bo większość to pewnie konsolowcy z bólem dupy co grę na YT tylko widzieli kupcie i sami zobaczcie to kawał dobrej strategi zwłaszcza jak macie kogoś do MP i TSa to wtedy gra się w mega przyjemnie.

WerterPL  2014-09-29 - 19:58

A ja mam z Edycją Cesarską mały problem. Może ktoś zna rozwiązanie :) Nie spełniam zalecanych wymagań, ale wiem, że w 100% spełniam wszystkie wymagania minimalne. Gra się uruchamia do menu, wszystko płynnie chodzi. No to wybieram kampanię, Spartę i odpalam. Kiedy pasek dojdzie do końca, to ekran robi się czarny, słyszę urwaną kwestię, potem znowu czarny i gra wywala do pulpitu bez żadnego komunikatu o błędzie. Wie ktoś dlaczego?

marcin0218  2014-10-01 - 12:13

Panowie!! Jak przypisać umiejętnośc bohaterowi? Bo za cholere nie wiem i co tura dostaje informację że możńa danemu przypisać umiejętność!!