Total War: Rome II [PC]

Strategia należąca do jednej z najpopularniejszych serii. W tej części wracamy do Rzymu, aby jeszcze raz walczyć o władzę i dominację w regionie. Rozgrywka łączy turową kampanię z widowiskowymi, dynamicznymi bitwami, w których biorą udział dziesiątki tysięcy jednostek. Alias: Rome II: Total War.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Total War: Rome II data premiery gry na PC:

03 września 2013 ( światowa data premiery )

03 września 2013 ( data wydania w Polsce )

03 września 2013 ( premiera w USA )

gry podobne do Total War: Rome II:

Grand Ages: Rome
The History Channel: Great Battles of Rome

strategiczne, RTS, turowe, starożytność, multiplayer, strategiczne wojenne

Total War: Rome II to kolejna odsłona strategii czasu rzeczywistego należącej do znanej i lubianej serii Total War. Gra została stworzona przez brytyjskie studio Creative Assembly, które odpowiada za jej poprzednie części (np. Shogun, Medieval czy Empire) oraz kilka innych tytułów (Viking: Battle for Asgard, Stormrise). Po wojnach napoleońskich i próbach zjednoczenia feudalnej Japonii seria ponownie zabiera graczy do starożytnego Rzymu.

W Total War: Rome II wcielamy się w przywódcę państwa rzymskiego (lub dowolnego innego kraju), który staje do walki o władzę oraz dominację terytorialną. W otwartej kampanii, rozgrywanej w systemie turowym, możemy określić styl rządzenia oraz podbijać inne prowincje, aby rozwijać własne włości. Okres historyczny obejmuje całe wieki, począwszy od powstania Republiki Rzymskiej. Wraz z upływem czasu gracz może zdecydować czy obronić republikę, czy też uczynić z Rzymu imperium. W tym burzliwym okresie mądry przywódca spodziewa się ataku z każdej strony – nawet dotychczasowych przyjaciół. Gracz musi liczyć się z wszechobecną zdradą, bowiem rozgrywka kładzie spory nacisk na relacje między wpływowymi osobistościami.

Mapa strategiczna podzielona została na setki regionów pogrupowanych w większe prowincje. Każdy region trzeba osobno podbić, ale już zarządzanie nimi odbywa się w skali całych prowincji – dzięki takiemu rozwiązaniu, gracz nie traci czasu na zajmowanie się zbyt dużą ilością szczegółów, a zamiast tego może obrać politykę dla danego rejonu i skupić się na dowodzeniu armiami.

Oprócz dowodzenia z perspektywy mapy strategicznej, wielokrotnie prowadzimy swoje wojska do bitew toczonych w czasie rzeczywistym, w których uczestniczą nierzadko dziesiątki tysięcy żołnierzy. Mogą w nich brać udział jednocześnie zarówno jednostki lądowe jak i flota. Daje to ciekawe możliwości taktyczne – przykładowo okręty uzbrojone w katapulty osłaniające żołnierzy lądujących na plaży. Bitwy rozpoczynają się w różny sposób, zależny od okoliczności, jak choćby przez wspomniane wcześniej lądowanie na plaży. Choć rozstawienie oddziałów w polu nie zniknęło, to twórcy zdecydowali się być pod tym względem bardziej elastyczni.

Do dyspozycji otrzymujemy również różne machiny oblężnicze – katapulty, balisty, wieże oblężnicze, tarany i inne. Ułatwieniem w dowodzeniu armiami w boju jest nowy widok kamery. W dowolnym momencie można ją oddalić – obserwujemy wówczas pole bitwy z góry, a nasze jednostki przedstawione są w formie uproszczonych ikon. Ze względu na wielkość miast, ich zdobycie nie ogranicza się do utrzymania centralnego placu przez kilka minut. Walki trwają w różnych dzielnicach, a przejęcie kontroli nad metropolią wymaga zrealizowania kilku dynamicznie przyznawanych celów.

Total War: Rome II wykorzystuje unowoczesniony silnik graficzny Warscape engine, oddający najdrobniejsze szczegóły starć. Gra pozwala dosłownie zawiesić kamerę nad ramieniem poszczególnych żołnierzy – zmienia się wówczas perspektywa na trzecioosobową, a obraz nieraz się trzęsie jak w dobrym filmie akcji. Twórcy duży nacisk położyli na ogromną szczegółowość postaci – każda z nich ma własny szkielet animacji i mimikę twarzy. Pojedynki między wojownikami zostały zaprojektowane w oparciu o autentyczne techniki starożytnych stylów walki – żołnierze dźgają, unikają ciosów przeciwnika, atakują wrogów tarczą.

Przerywniki filmowe przed co większymi bitwami stworzone zostały na silniku gry, a generałowie przemawiają do swoich podwładnych. Również otoczenie zostało oddane z dużą pieczołowitością – miasta mają specyficzną dla regionu architekturę, mury pokryte są malunkami, budynki walą się pod ostrzałem katapult, dym rozprasza światło słoneczne, a ekwipunek walczących ulega zniszczeniu i zabrudzeniu. Podbite miasta zmieniają wygląd na mapie strategicznej – po przybliżeniu można dostrzec zrujnowane budynki, ciała poległych i krążące nad nimi sępy.

W grze powraca tryb dla wielu graczy w którym gracze toczą ze sobą indywidualne bitwy lub prowadzą całe kampanie.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  
Ocena gry 8.5 / 10 na podstawie 2192 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe:

Core i5 2.6 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1024 MB (GeForce GTX 460 lub lepsza), 35 GB HDD, Windows XP/Vista/7/8

Recenzja gry Total War: Rome II - tryumfalny powrót do Rzymu

Recenzja gry Total War: Rome II - tryumfalny powrót do Rzymu (PC)

"Miasta otrzymały limitowaną liczbę miejsc na nowe budowle: stolica może posiadać sześć konstrukcji, zaś osady maksymalnie cztery. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło: każdy budynek da się ulepszyć (np. willa, farma, rowy nawadniające, latyfundium), zaś konstrukcja nie jest już kolejkowana. Jeśli mamy wystarczająco dużo pieniędzy, możemy jednocześnie wznieść nawet osiemnaście nowych konstrukcji w obrębie jednej krainy, co pozwala na błyskawiczną zmianę priorytetów w danej lokacji. Wystarczy zaledwie kilka tur, aby z granicznej prowincji nastawionej na rekrutację wojska i produkcję machin wojennych stworzyć spichlerz Cesarstwa Rzymskiego, który jest w stanie wyżywić całe imperium."  więcej

Gramy w Total War: Rome II

Gramy w Total War: Rome II [12:40]

Najlepsza część serii? Przedstawiamy różne aspekty rozgrywki w Total War: Rome II. Od kampanii, poprzez bitwy morskie, a na walkach na lądzie kończąc. Czy gra faktycznie jest najlepszą odsłoną serii?

1:19

Video Total War: Rome II

Pirates and Raiders DLC - trailer

8:50

Video Total War: Rome II

Perils of Empire

1:11

Video Total War: Rome II

Beasts of War DLC trailer

komentarze czytelników (941)


bill1818  2014-03-28 - 17:36

Dzięki Temu

bill1818  2014-03-28 - 17:38

Mam już w co grać dzięki

Virtuse  2014-03-28 - 20:26

bill1818 tez chcialbym zagrac w taka gre uwazam ze temat starozytnego rzymu jesli dobrze zaprojektowany pobilby wszystkie topowe gry na glowe cos w stylu gothica plus strategia np dwie drogi gladiator lub legionista ale to marzenia scietej glowy

Samozwaniec  2014-03-29 - 23:33

Aż boli mnie ile jest okresów historycznych,których potencjały można by wykorzystać.Większość jest praktycznie nietknęta.Przy dzisiejszych możliwościach grafice i pomysłach można by naprawdę wiele zdziałać:D Ale nie-dzisiejszy rynek jest zawalony zombie laserami i super bohaterami ratującymi świat.A najgorsze jest to,że jest coraz więcej produkcji gdzie liczy się tylko realistyczny wybuch dużo krwi i flaków bo dla przeciętnego gracza "chistoria jest nódna"...:D

velvet95  2014-03-31 - 20:59

Zanim się zabiorą, za inne okresy historyczne (btw. jak dla mnie to I wojna światowa nie pasuje kompletnie do mechaniki bitew TW) to niech nauczą się jak wyglądała falanga grecka, bo ta ich falanga to bardziej z hollywoodu i 300

PingwineK8K  2014-04-04 - 12:03

Czas na tekst o mojej nienawiści do Segi i braku zaufania Creative Assembly. Kupiłem Total War: Rome 2 w pre-orderze mając nadzieję, że doczekam się kontynuacji mojej ulubionej części cyklu. Radośnie rozpakowałem pudełko znajdując w środku samego Total War'a oraz Europę Universalis 3: Rzym, która była grą dołączoną jako gratis. I tak oto skończyło się na tym, że Rome 2 wyłączyłem po 30 godzinach męczarni ze sztuczną inteligencją, optymalizacją oraz uproszczeniami względem poprzedniczek, a z EU3 zaprzyjaźniłem się dostatecznie dobrze, że mam już gdzieś ok. 400 godzin nieskrępowanej radości. Tak... Lepiej mi się grało w grę dołączoną jako bonus (3 miesiące później pobiegłem po EU4 i nie żałowałem kasy). A jaki problem jest z nowym Total War'em (pomijając niesamowity jakościowy kontrast z konkurencją ze studia Paradox Interactive)? Pierwszy to kwestia wydawcy. DLC z teksturami krwi i jednostkami które same wygrywały bitwy w multi to był także problem poprzedniej części, więc zaliczę to jako karny k*tas dla Segi (również za Company of Heroes 2 i dowódców op z DLC). To teraz może sama gra. Zacznę od grafiki, bo jest ona ładna pomimo, że na prezentacjach i screenach przedpremie ...

premium462450225  2014-04-07 - 23:10

kurde ludzie mam problem bo kupiłem sobie tą gre z tej strony grałem 3 dni i nagle nie chce sie uruchomic robiłem wszystko co mogłem zainstalowałem jeszcze raz ale nadal nic :\ zacina się na samym wstępie zamiast tej klepsydry ładowania z total war jest ta systemowa i dalej nic się nie dzieje nawet po 2 godz :( prosze kogoś o radę c można zrobić by znów działała?

premium462450225  2014-04-08 - 11:36

Ludzie mam problem :( bo kupiłem sobie Total War Rome II gra jak marzenie grałem se przez 3 dni i nagle z niewiadomego powodu nie chce jż odpalić 2 dni próbuje odpalić i nic odinstalowałem już i z powrotem i nadal nic wiecie co moge zrobić żeby sie odpaliła? Otwiera się jakby nigdy nic widać pierwszy "obrazek" i zamiast klepsydry total war jest ta systemowa i dalej nic się nie dzieje.

Samotny Wilk  2014-04-08 - 15:34

@premium462450225 ...

Samotny Wilk  2014-04-08 - 15:39

premium462450225 Coś się stało z moim poprzednim komentarzem więc piszę ponownie: Jeśli przez ten czas aktualizowałeś grę to może być wina tej aktualizacji. Również jeśli instalowałeś nowy sterowniki do np. karty to może być jego wina. Najpierw sprawdź spójność plików na Steam, podobno pomaga też usunięcie jakiegoś folderu albo pliku lecz nie wiem o który chodzi.

drayko  2014-04-14 - 18:54

To, że gra nie uruchamia się po aktualizacji było już w shogun 2, pewne rozwiązanie to postawienie systemu na nowo...

modzel18  2014-04-15 - 16:46

cos lipne te patche wydali gra chodzi gorzej (jakieś 5 fps sprawdzalem w benchmarku) do tego raz mi się zwiesiła co niezdarzało się przy patchu 8 poczekam jeszcze do czerwca

9.0

mac044  2014-04-18 - 16:48

Mimo bugów itp gra bardzo wciąga.

Polak97  2014-04-18 - 18:03

Witam. Mam problem, mianowicie po włączeniu lunchera i przejściu do gry pojawia mi się to pierwsze okienko z tytułem i o prawach autorski i nic....5, 10, 15 minut później nic się nie dzieje. Brak odpowiedzi. Jeśli ktoś miał podobny problem lub wie jak go rozwiązać to proszę o pomoc. Pliki weryfikowałem chyba ze 3 razy i raz reinstalowałem ale to nic nie pomogło. Grę kupiłem dopiero co wczoraj(17.04) i było wszystko ok. Dzisiaj klapa...

mehow91  2014-04-19 - 01:04

Po tych wszystkich patchach, które wyszły do tej pory gra się genialnie i wciąga nieziemsko. Zupełnie inna gra niż na początku !

freak_man  2014-05-11 - 20:06

[936] Na początku to miałem wrażenie że gram w wersje alpha, teraz i wydajność gry i komfort samej rozgrywki wzrósł kilkukrotnie.

szumi jawor  2014-05-25 - 18:59

Wie ktoś czy gra wyjdzie w pakiecie "all in one" czyli podstawka + wszystkie dlc i nowe frakcje, które wyszły do tej pory ? Wtedy bym połykał, na razie sobie odpuszczam i wałkuje nadal medieval 2.

Assassyn07  2014-07-13 - 12:17

Gra dobra aczkolwiek SEGA idzie w ślady EA - robimy podstawkę i dzialimy ją na DLC.

marcin0218  2014-07-14 - 09:53

Czy w ROMe 2 możń agrać w multi? Że np. umawiam się z kimś gramy np. godzinkę przez internet zapisujemy stan gry i za pare dni kontynuujemy? Czy sa tutaj gracze którzy byli by chętni na taką rozgrywke? BO czytając komentarze widze że gra już chyba załatana odpowiednio więc planuję kupic :)

Heyloon  2014-07-20 - 14:55

[940] Tak można coś takiego robić