SimCity [PC]

SimCity to piąta część cyklu strategii ekonomicznych autorstwa studia Maxis. Zadanie graczy polega na tworzeniu tętniących życiem metropolii i rozwiązywaniu ich problemów. Piąta odsłona to nowy silnik graficzny i zdecydowanie większe zależności pomiędzy poszczególnymi elementami charakteryzującymi miasta prowadzone przez graczy. Alias: SimCity 5, Sim City 5.

wersja językowa:
polska i angielska

SimCity data premiery gry na PC:

05 marca 2013 ( światowa data premiery )

07 marca 2013 ( data wydania w Polsce )

05 marca 2013 ( premiera w USA )

gry podobne do SimCity:

Anno 2205
Cities: Skylines
Tropico 5

Strategiczne, ekonomiczne, sandbox, multiplayer, kooperacja, budowa miasta

SimCity to kolejna część słynnej serii, symulacji życia i rozwoju miasta, tworzonej przez firmę Maxis już od ponad dwóch dekad. Gracze wcielają się w burmistrza nowo powstałego miasta. Ich nadrzędnym zadaniem jest zajęcie się rozwojem gospodarczym, ekonomicznym, handlowym oraz zagospodarowaniem przestrzennym tak, by uatrakcyjnić miasto i w przyszłości stworzyć z niego wielką metropolię. Na piątą odsłonę cyklu przyszło graczom czekać 10 lat, jednak twórcy gry starali się nadrobić ten długi okres sporą ilością innowacji, które można znaleźć w SimCity. Są to: nowy silnik graficzny, większe zależności pomiędzy poszczególnymi elementami miasta oraz interesujące rozwiązania w kwestii rozgrywki sieciowej.

Nowy silnik - nazwany Glassbox – pozwala na swobodne poruszanie kamerą i bardzo duże zbliżanie widoku (nawet do poziomu zwykłego przechodnia) oraz ujrzenie, co takiego dzieje się za rogiem drapacza chmur albo w witrynie jednego z licznych sklepów. Glassbox oferuje nowatorskie rozwiązanie zarówno w kwestii prowadzenia rozgrywki (umożliwiono budowanie krętych dróg), jak i jej prezentacji (system dynamicznych świateł).

Rozwinięto też mechanikę, która symuluje funkcjonowanie prawdziwych miast. Wszystkie decyzje o rozwoju aglomeracji bezpośrednio przekładają się na chociażby związek między gęstością zaludnienia a wartościami nieruchomości lub zanieczyszczeniem powietrza czy stopniem edukacji młodzieży. Gra przedstawia te informacje za pomocą grafów, które klarownie wyjaśniają aktualną sytuację metropolii, co pozwala nam szybko reagować na pojawiające się problemy.

Piąta odsłona cyklu SimCity czerpie też z poprzednich gier z serii. Powraca tradycyjny podział na trzy rodzaje dzielnic – mieszkalną, usługową i przemysłową. Dodatkowo tytuł oferuje tryb rozgrywki wieloosobowej, w którym gracze dzielą między swoje miasta wspólny obszar. Mamy więc zarządzanie regionem wraz z przyjaciółmi, współdzielenie się surowcami, współpracę w rozwoju miast oraz rywalizację o wpływy. Rozgrywka wieloosobowa jest oparta na tabelach rankingowych i systemie osiągnięć, który pozwala na odblokowywanie nowych rozwiązań strukturalnych i architektonicznych.

Podobnie jak inne produkcje EA, SimCity zawiera również rozbudowany panel społecznościowy o nazwie CityLog, stworzony na podobieństwo m.in. Autologa (seria Need for Speed) i Battleloga (seria Battlefield). Narzędzie pozwoli nam na porównywanie naszych osiągnięć z innymi graczami, obserwowanie trendów rządzących światowym rynkiem gry, jak i wykonywanie różnorodnych wyzwań.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-16   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 6.8 / 10 na podstawie 2981 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.3 / 10 na podstawie 1007 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 169,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core 2 Duo 2 GHz, 1.5 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 256 MB (GeForce 7800 lub lepsza), Windows XP/Vista/7

Recenzja gry SimCity - duże problemy małego miasta

Recenzja gry SimCity - duże problemy małego miasta (PC)

"Nowe SimCity bardzo mocno stawia na aspekt socjalny i współdziałanie graczy. Miasta tworzymy w specjalnych regionach pozwalających – w zależności od ich wielkości – na wzniesienie nawet kilkunastu metropolii. Współpraca między burmistrzami objawia się na kilku różnych płaszczyznach – oprócz wspomnianej sprzedaży nadwyżek własnych surowców możemy wspomóc raczkujące miasteczko sąsiada, wysyłając radiowóz lub karetkę, która zaopiekuje się podstawowymi potrzebami mieszkańców, przynajmniej na samym początku. Z czasem pomiędzy miastami zaczną migrować uczniowie oraz pracownicy w poszukiwaniu lepszych warunków życia, a rozbudowany transport sprawi, że do naszej metropolii coraz tłumniej będą zjeżdżać turyści. Wspólna polityka całego regionu może doprowadzić do powstania specjalnych miejsc przynoszących ogromne korzyści całej społeczności – mowa chociażby o międzynarodowym porcie lotniczym czy centrum badań nad kosmosem. Jak to jednak w życiu bywa, sąsiadów się nie wybiera, a nieprzychylni nam gracze mogą w łatwy sposób storpedować wszelkie plany i zaszkodzić zarówno ogólnemu rozwojowi, jak i naszemu miastu – warto zatem zawczasu przemyśleć wszystkie posunięcia. Zawsze pozostaje gra ze sprawdzonym gronem przyjaciół tudzież tworzenie kolejnych metropolii wyłącznie samemu – obydwa rozwiązania wydają się zdecydowanie pewniejsze."  więcej

SimCity działa!

SimCity działa! [14:32]

Wreszcie można zagrać Po licznych problemach z serwerami wreszcie możemy zagrać w najnowszą część SimCity!

5:03

Video SimCity

porównanie ustawień graficznych

1:16

Video SimCity

tryb offline (PL)

6:02

Video SimCity

Amusement Park DLC - omówienie cech (PL)

komentarze czytelników (733)


7.0

michal00066  2014-07-28 - 16:04

Ta gra nie pobiła SimCity 4.A zapowiadało się,iż będzie to najlepsza tego typu gra.

8.0

junior42  2014-07-28 - 16:55

Moim zdaniem grze nalezy sie mocna 8. Kupilem ja kilka miesiecy po premierze i powiem szczerze, ze pierwsze wrazenia z gry wspominam bardzo dobrze. Byl moment, ze gralem na prawde dlugo i gra sprawiala wiele przyjemnosci. Odstawilem ja na jakis moment jednak od czasu do czasu przychodzi chwila, ze ma sie ochote jeszcze wrocic do tego tytulu :)

maarek222  2014-08-06 - 12:21

Na orginie pojawiło sie demo które pozwala budawać miasto przez 4 godziny ale tylko w singlu

szyszka_PC  2014-08-15 - 22:16

@ LeaFyzz [711] To forum jest poświęcone PODSTAWOWEJ WERSJI GRY, więc siłą rzeczy oceniamy tu podstawkę, a nie dodatki. Na temat "miast przyszłości' można popisać w innym miejscu.

Damian Kolczyk  2014-08-18 - 20:03

[link] [ link zabroniony przez regulamin forum ] /r/gamewinner1 ...

8.0

KiZaczek  2014-09-07 - 11:49

Na początku SC5 było mega słabe ale teraz jest całkiem spoko :P 8/10

ThePROsiak  2014-09-19 - 20:51

Tylko w jakim celu stworzono tę Głodżillę? I to jeszcze do gry z gatunku ekonomicznych? Żeby wkurzać graczy? Moim zdaniem bezsensowny pomysł, na szczęście da się to wyłączyć.

NEO_MATRIX  2014-10-17 - 15:37

A mam pytanie. Jak można dołożyć do simcity ten dodatek zestaw bohaterów i złoczyńców ?

woti22  2014-12-08 - 15:25

Czy pójdzie mi ta gierka na minimalnych wymaganiach? Mój sprzęt intel core2duo 2,13GHz; 4GB RAM; GF GT240M

onex2222  2014-12-12 - 20:44

Pojawiła się gra konkurencyjna Cities Skylines www.facebook.com/CitiesSkylines

degas95  2015-01-10 - 23:48

Gierka jest bardzo fajna i gdyby nie to że teren budowy jest tak bardzo ograniczony to moim zdaniem byłaby idealna. Szkoda że producenci stwierdzili że nie da się powiększyć terenów ale przecież to można jakoś inaczej rozwiązać. Nie wiem czy pisanie tutaj swoich pomysłów ma jakiś sens ale można by było problem rozwiązać w taki sposób: - nadanie nazwy regionowi można by było zmienić na nazwę miasta - te kwadraty które służą obecnie jako miasta można przecież ustawić kilka/kilkanaście takich obok siebie milimetr do milimetra i mogłyby służyć wtedy jako dzielnice i wtedy przy przechodzeniu z dzielnicy na dzielnicę byłby ekran ładowania (myślę że większość grających w SC ucieszyłoby się z takiej opcji i przymrużyłoby oko na ekran ładowania) - przy wprowadzeniu takich właśnie zmian dla każdego kwadratu czy dzielnicy miasta można by było osobno nadawać nazwy WIem że to nie jest strona poświęcona do dyskusji na temat rozwoju gier ale co mi tam szkodzi takie coś podsunąć. Jeśli chodzi o ocenę gry to daję 7/10. Pozdrawiam!

Hubert2003 Rig'n'Roll  2015-01-28 - 17:16

Gra Super piękne wydane 70zł szkoda tylko że dlc drogie mocne 9.5

6.0

Stebcio  2015-02-07 - 14:29

Porównując do SimCity 4 ta część jest słaba. Miasta są małe, a na dodatek gra jest zbyt łatwa. EA też się nie popisało i dopiero rok po premierze dodaje tryb Single Player. Zawiodłem się trochę na tej grze. Nie uważam że ta gra jest kompletnie beznadziejna bo gra ma też swoje plusy. Grafika jest bardzo ładna i to że każdy Sim żyje własnym życiem(przynajmniej w teorii) też jest OK, ale to jednak za mało by ta część była lepsza od 4. Oceniam 6/10

Jacold  2015-02-12 - 10:30

Sama gra jest w porządku ale wielkość miast i ich połączenia w regionach jest beznadzieją. Zabawa na bardzo krótki czas, niestety.

montanaLacroix  2015-02-28 - 01:33

Ta gra powinna sie nazywać SimCity Online. Taki potencjał a taki gniot. Gra od zawsze była nastawiona na rozgrywke dla pojedyńczego gracza. Oczywiście multi do dobra rzecz a chyba nawet obowiązek ale nie w taki sposób. Zabudowanie jednego miasta to zajęcie na 2-3 godziny. Nowe SimCity w trybie single to tak jak samemu grać w szachy. Niby też można ale to już nie to. Przecież nie każdy lubi grać z kimś przez sieć. Poza tym na tych małych mapach single czy multi to i tak ta sama męczarnia. A grafika jest ładna ale wcale nie taka rewelacyjna jak można wyczytać w niektórych recenzjach. Wystarczy pobawić się zoomem. Ocena końcowa? 5/10 i to tylko z sentymentu do tej gry. Gratuluje EA skopania kolejnej gry.

8.0

a2t1  2015-04-21 - 12:58

Nie rozumiem bólu dupy o tę grę ;p W zasadzie oprócz mega małej mapy, na której trzeba się nieźle napocić żeby coś wybudować nie ma się zbytnio do czego przyczepić :) Gra się przecież bardzo przyjemnie, a o to w grach chodzi ;p Racja, że EA jak zwykle życzy sobie zdecyodwanie za wiele jak za grę na dość krótki okres czasu.

9.5

Sonic the Hedgehog Shadow  2015-04-22 - 07:24

Jest okey

Lejzo  2015-10-04 - 06:08

@a2t1 ''Nie rozumiem bólu dupy o tę grę ;p W zasadzie oprócz mega małej mapy, na której trzeba się nieźle napocić żeby coś wybudować nie ma się zbytnio do czego przyczepić :)''. Rozumiem, że w symulatorze budowania miast, gdzie tworzysz swoje wymarzone miasto... Mała przestrzeń Ci nie przeszkadza? Czy to nie zabija całego sensu tej gry? Bo nie możesz stworzyć miasta jakie chcesz? :)

Lukdirt  2015-10-05 - 18:33

@Lezjo, on już tego nie przeczyta. Napisał posta wiele miesięcy temu, więc o nim pewnie zapomniał :) A tak poza tym - w SimCity 5 wielkość mapy to 2x2km a w Cities Skylines 30x30km. W tej drugiej produkcji można tworzyć miasta 15 razy większe. Więc ta druga gra pod tym względem jest lepsza.

Trevor Phillips  2015-10-20 - 21:10

Nie rozumiem co złego jest w tej grze gdy ją pierwszy raz odpaliłem bardzo fajnie się grało dlatego daję 9.0