Metro: Last Light [PC]

Kontynuacja popularnego post-apokaliptycznego FPS-a z 2010 roku. Powracamy do zniszczonej wojną atomową Moskwy; miejsca gdzie ocalali ludzie chronią się przed morderczymi mutantami w tunelach dawnego metra. Gra wzbogaca typową dla strzelanek mechanikę zabawy elementami zaczerpniętymi z produkcji survival-horror. Pojawiają się również sekcje składankowe.

wersja językowa:
polska i angielska

Metro: Last Light data premiery gry na PC:

14 maja 2013 ( światowa data premiery )

17 maja 2013 ( data wydania w Polsce )

14 maja 2013 ( premiera w USA )

gry podobne do Metro: Last Light:

STALKER Apocalypse
Doom 3
Cryostasis: Sleep of Reason

strzelanki, FPP, science-fiction, postapokaliptyczne, książki, FPS

Metro: Last Light to pierwszoosobowa akcji stworzona przez studio 4A Games, czyli autorów poprzedniej części. Fabułę oparto na motywach serii powieści rosyjskiego autora Dimitrija Głuchowskiego.

Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, w świecie zniszczonym przez nuklearną apokalipsę. Większość miast została zrównana z ziemią, a ich mieszkańców spotkała śmierć. Ocalała jedynie garstka ludzi, w tym kilkutysięczna grupa, która gdy spadły bomby akurat znajdowała się w moskiewskim metrze, będącym największym w historii schronem przeciwatomowym. W następnych latach stworzyli oni pod ziemią własną samowystarczalną społeczność. Natomiast na powierzchni promieniowanie zmutowało zwierzęta, zamieniając je w monstra, które coraz częściej atakują ostatnie bastiony ludzkości. Ponownie wcielamy się w Artema, czyli bohatera pierwszej części. Metro 2033 miało dwa różne zakończenia. Na potrzeby kontynuacji twórcy musieli zdecydować, które z nich okaże się prawdziwe. Ostatecznie wybrano bardziej pesymistyczny z finałów.

Metro: Last Light to gra akcji rozgrywana z perspektywy pierwszoosobowej. Przez większość czasu naszym zadaniem jest przedzieranie się przez liniowe poziomy i strzelanie do wrogów. Jednocześnie zabawę urozmaicają sekcje skradankowe, w których najlepszą taktyką jest ciche eliminowanie nieprzyjaciół. Dodatkowo twórcy czerpali inspirację z gatunku survival horror. Oznacza to, że często brakuje nam amunicji, a sporo poziomów zaprojektowano tak, by wywoływały strach u graczy.

W porównaniu z pierwszą częścią pojawiło się więcej dużych lokacji, w których możliwe jest zastosowanie różnych taktyk i wybranie kilku dróg do celu. Ulepszeniu uległy również sekwencje składankowe, sztuczna inteligencja przeciwników oraz dynamika starć. Rozszerzono także arsenał dostępnego uzbrojenia. Warto dodać, że emocjonujące starcia nie dominują jednak nad sekwencjami typu survival horroru znanymi z poprzedniego Metra. Proporcje pomiędzy tymi dwoma stylami pozostały takie same jak w pierwszej części.

Całość powstała w oparciu o ulepszoną wersję silnika 4A-Engine, czyli potężnej technologii wykorzystanej do stworzenia poprzedniej części. Jednym z nowych elementów graficznych jest naturalnie rozprzestrzeniający się ogień. Każdy materiał pali się właściwą sobie intensywnością, więc przykładowo płomienie szybciej trawią tekturowe kartony niż drewno. Ponadto Metro: Last Light w przeciwieństwie do poprzedniej części oferuje nie tylko kampanię dla pojedynczego gracza, ale również tryb multiplayer.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 8.9 / 10 na podstawie 2204 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Quad Core i5 3.0 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 480 lub lepsza), Windows XP/Vista/7/8

Recenzja gry Metro: Last Light - przepiękna postapokalipsa 2034 roku

Recenzja gry Metro: Last Light - przepiękna postapokalipsa 2034 roku (PC) (X360) (PS3)

"Mogłoby się wydawać, że tak silne ukierunkowanie na fabułę i potężne nafaszerowanie gry skryptami w dużej mierze ogranicza swobodę działania, ale w rzeczywistości nie jest tak źle. Choć do celu podążamy ustaloną przez autorów ścieżką, często możemy zboczyć z głównego szlaku, by zwiedzić najbliższą okolicę. Nieobowiązkowa eksploracja dodatkowych pomieszczeń owocuje znalezieniem amunicji, broni, użytecznych przedmiotów czy dokumentów pogłębiających naszą wiedzę o życiu mieszkańców metra. Pociąga to jednak za sobą pewne ryzyko – wszak nigdy nie wiemy, jakie zło czyha za rogiem. Pod względem konstrukcji Last Light bardziej przypomina serię Half-Life niż Call of Duty, choć w obu grach brniemy do celu jedyną słuszną drogą."  więcej

Gramy w Metro: Last Light - polowanie na ludzi

Gramy w Metro: Last Light - polowanie na ludzi [11:38]

Czas w końcu pobyć łowcą. Metro: Last Light to gra o różnych obliczach. W trzecium już filmiku z tej produkcji pokażemy Wam walkę z ludźmi, w której mamy szansę poczuć się jak łowca.

1:40

Video Metro: Last Light

Chronicles Pack DLC - trailer

1:42

Video Metro: Last Light

Faction Pack DLC - trailer

3:03

Video Metro: Last Light

Mobius trailer

komentarze czytelników (730)


9.5

mkk3a  2014-06-11 - 21:42

@Kursorr - wyłącz zaawansowaną fizykę.

9.0

wietnam67  2014-06-17 - 10:53

Gra jest świetna, równie dobra co część pierwsza. Najpierw przeczytałem książki, a później zagrałem w gry i jestem pełen podziwu dla twórców, że udało im się oddać klimat prozy. Kręcąc się po korytarzach metra czy też po powierzchni zdałem sobie sprawę, że jest to jedyne uniwersum w którym czuć realne zagrożenie, grając w grę ma się wrażenie, że nigdzie nie jest bezpiecznie. Co jest ogromnym plusem, bo nieraz trudno jest o takie odczucie w przypadku innych produkcji. Ale po kolei: + Świetna fabuła, mimo że różni się od tej z książki + Genialny klimat i świat, ma się na prawdę wrażenie, że zagłada miała miejsce + Detal, dużo detali i drobnostek, które uwiarygodniają powyższy plus, np. szkielety które można znaleźć w łóżkach, wannach, etc. + Broń, nie jest jej dużo ale i nie mało jest to wszystko stonowane + Ekwipunek - nie jest zbędny, z każdego narzędzia przyjdzie nam skorzystać czy tego chcemy czy nie, granaty, miny czy noże na prawdę się przydają! + Różne możliwości eliminacji wrogów - można bez problemu załatwić wszystkich po cichu, albo z hukiem, do tego AI jest nawet ogarnięte, a i często przyjdzie nam działać taktycznie (np. rozstawiając miny na ścieżkach wrogów) + Poz ...

9.5

jedrula23  2014-06-21 - 21:50

Mistrzostwo, polecam serdecznie każdemu kto lubi kiedy gra wymaga odrobiny myślenia. Tutaj nie idzie się na pałe jak w CoD, trzeba myśleć, skradać się. Grafika - niestety dla mnie, nie mogę wypowiedzieć się całkiem obiektywnie bo gram na niskich ustawieniach ale jest nieźle mimo wszystko. Wysoka ocena za fabułe i klimat, ciągłe poczucie zagrożenia - myślisz że wszystko będzie dobrze - gra ci na to ch** Ci w d***e ;) Jedna z lepszych gier ostatnich, dawno żadna gra - tym bardziej FPS - nie wciągnęła mnie na tak długie godziny (3 godziny pod rząd to chyba mój rekordowy wynik w strzelankach). Daję 9.5, pół punkta odejmuje za ślepotę wrogiego AI, które nie widzi że metr od nich zabijamy/ogłuszamy przeciwnika. Zapraszam i polecam Piotr Fronczewski :D

pensulina  2014-07-05 - 21:53

Horror? Na pewno post apokaliptyczna wizja ale... Horror to np. Outlast. To jest bardzo ładna graficznie opowieść o przygodach stalkera (utrwaliło się to słowo wśród rosyjskich produkcji). Świetna przygodówka zalana krwią wielkich potworów. Walczysz również z faszystami i komunistami. Zdecydowanie mało broni ale może tak miało być. Trzeba być oszczędnym i podejrzliwym. Świetna grafika, muzyka już mniej. Jest to kontynuacja Metro 2033, i na szczęście dużo lepsza i dłuższa. Zabrakło Bibliotekarza z pierwszej odsłony. Ocena 9/10.

6.5

Jackob1997  2014-07-18 - 20:31

Gra fajna, ale ja sobie nie pogram. Zapisało mi się akurat wtedy kiedy mi zabrakło tlenu, nie wiedziałem co zrobić to ściągnąłem trainera i próbuję dać nieśmiertelność. Niestety nie działa bo już był w trakcie duszenia się, po 5 sek. pada i jest dupa... dlatego wystawiam taką ocenę.

Tillig  2014-07-18 - 20:50

A nie można wczytać rozdziału od nowa?

erwin44  2014-07-22 - 20:57

szkoda że spełniając wymagania rekomendowane wyciągam około 20 klatek. gra nie posiada zaawansowanych ustawień graficznych i skaluje się jak gówno

8.5

L1Ender  2014-08-03 - 15:32

@UP :... pewnie nie moze wgrac od nowa rozdziału bo mu sie poprostu nie chce, i dlatego daje taka niska ocenę bo brak mu umiejętności, chęci bądź inteligencji..... : Metro 2033 bylo lepsze:)

Redowato_u_Reda  2014-08-05 - 14:54

@Jackob1997 Ale to twoja wina że zapisało ci w takim miejscu. Niesłusznie zaniżać ocenę tytułowi przez własne błędy. Zdarzyło się że zapisało mi w momencie w którym zaczynałem się dusić nie mając filtrów po czym na szybko biegałem po całej mapie i dane filtry znajdywałem. Nie ma rzeczy niemożliwych dla chcącego. Gra świetna grałem w nią kilka miesięcy temu i serdecznie ją polecam.

Sir Xan  2014-08-08 - 07:30

[Jestem niesłyszący] @erwin44 -> Pamiętaj, żeby wyłączyć SSAA z opcje grafiki i to konieczny! Pozostałe opcje możesz ustawić na max. , a PhysX też można włączyć, jeśli masz NVIDIA (obliczenia ustawiona na karta graficzna GPU, a nie procesor CPU). Co do wygładzeniu krawędzi polegaj tylko na FXAA (lub MXAA) z panelu sterowanie. Metro + SSAA = niedopracowany element i prawdziwa zabójca karta graficzna! Miałem 10-22 FPS (rozdz. 1280x1024, 75Hz), a jak wyłączyłem SSAA, to FPS podskoczył do 60 FPS (z włączony V-Sync). SSAA w Metro to jakaś pomyłka!

9.5

Oziem  2014-08-09 - 16:54

Gre kupiłem oryginalną 31 dnia ubiegłego miesiąca. Grę w wersji pirackiej przeszedłem 3 krotnie . Pierwsza sprawa która wg mnie jest komiczna w negatywnym znaczeniu to fakt, że w piracką wersje na Update od kogoś tam grałem sobie w 1920x1080 na wysokich ustawieniach na moim 40' telewizorze Samsung, a w oryginalna wersje z najnowszymi update'ami nie jestem w stanie pograć nawet w 1440x900 na zwyklym ekranie bo mam pokaz slajdów niemalże, porażka. Jednakże sama gra bardzo dobra o czym kilkukrotnie pisalem.

9.5

Lejzo  2014-08-20 - 09:41

Oziem, wylacz zaawansowana psyhix, lub jak jestes od zielonych to sciagnij psyhix driver. Tez mialem pokaz slajdow na GTX 780TI. Co do gry.... Najladniej wygladajaca gra na rynku. Grafika zjada Watch Dogsy, Assassiny, etc. Choc takie Watch Dogs ma wymagania z kosmosu to wyglada o wiele gorzej (tak wiem, sandbox, cos za cos, duze polacie terenu itd. Ale w Metro widac kazdy najmniejszy detalik, wiec jest to porownywalne). Strzelanie, fabula, dynamika, muzyka, klimat, grafika, brak liniowosci - system skradania dziala swietnie. Gra ma ponad rok, a bije dzisiejsze tytuly pod kazdym wzgledem. Jesli ta firma dalej bedzie tak sie przykladac do produkcji, to szybko odbierze fanow z Ubisoftu, EA, i innych popierdolek, licze na to. Gra dostaje 9.5, pierwsza gra ktora tak wysoko oceniam, z czystym sumieniem. Gre zaliczylem na ps3 i pc. Pol punkta odchodzi tylko za to, ze zeby odpalic zaawansowana fizyke i maxymalny AA, potrzeba dwoch kart do plynnej rozgrywki, duzo nie zmienia i wydaje mi sie to naciagane troche. Powodzenia 4A Games!

tilo1111  2014-08-20 - 17:59

Mam problem, otóż na najniższych możliwych ustawieniach graficznych gra mi się niemiłosiernie wiesza. Mam Intel i5-4570 3.2 GHz, 8 gb ramu, Geforce GTX 650 HD.

Oziem  2014-08-20 - 20:23

Lejzo Faktycznie wystarczyło wyłączyć Zaawansowane Physix i or razu moge grac w Full HD na Wysokich :) Jako jeden z " Czerwonych " w ogóle nie pomyślałem o wyłączeniu tej technologii

Ranny Julek  2014-08-20 - 20:26

U mnie pomogła aktualizacja sterownika Nvidia PhysX do 9.13.1220, nic nie trzeba było wyłączać :)

Fan76  2014-09-17 - 17:49

Gra wygląda bardzo dobrze :) Genialny klimat który chwyta za serce. Polecam

engel18  2014-11-01 - 20:52

genialna gra wymagająca wymaga dużo od karty graficznej ale optymalizacja jest dobra

stettiner  2014-11-04 - 10:35

Co tu dużo mówić, to jedna z najlepszych strzelanek wydanych w ostatnim czasie.

10

Mkcafe282  2014-12-05 - 16:54

Gra jest po prostu idealna w każdym calu! Nie grałem w lepszą produkcję (mam na myśli obie części Metro). Jakość i szczegółowość powalają na kolana, a historia jaka jest przedstawiona w tych grach chwyta za serce, szczególnie w metro Last Light gdzie wszystko zaczęło mieć ręce i nogi. Polecam każdemu. Jednak jestem też smutny, ponieważ po przejściu tych gier, nie wiem czy jakakolwiek inna produkcja wywrze na mnie tak samo pozytywne emocje. OBY TAK DALEJ! :))

Ko-o-ast-y  2014-12-13 - 01:17

Jak ktoś powiedział wyżej ze outlast jest horrorem to pozdrawiam...