Metro: Last Light [PC]

Kontynuacja popularnego post-apokaliptycznego FPS-a z 2010 roku. Powracamy do zniszczonej wojną atomową Moskwy; miejsca gdzie ocalali ludzie chronią się przed morderczymi mutantami w tunelach dawnego metra. Gra wzbogaca typową dla strzelanek mechanikę zabawy elementami zaczerpniętymi z produkcji survival-horror. Pojawiają się również sekcje składankowe.

wersja językowa:
polska i angielska

Metro: Last Light data premiery gry na PC:

14 maja 2013 ( światowa data premiery )

17 maja 2013 ( data wydania w Polsce )

14 maja 2013 ( premiera w USA )

gry podobne do Metro: Last Light:

Doom 3
Resident Evil 4
STALKER Apocalypse

Akcji, FPP, science fiction, postapokaliptyczne, książki, FPS, strzelanki

Metro: Last Light to pierwszoosobowa akcji stworzona przez studio 4A Games, czyli autorów poprzedniej części. Fabułę oparto na motywach serii powieści rosyjskiego autora Dimitrija Głuchowskiego.

Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, w świecie zniszczonym przez nuklearną apokalipsę. Większość miast została zrównana z ziemią, a ich mieszkańców spotkała śmierć. Ocalała jedynie garstka ludzi, w tym kilkutysięczna grupa, która gdy spadły bomby akurat znajdowała się w moskiewskim metrze, będącym największym w historii schronem przeciwatomowym. W następnych latach stworzyli oni pod ziemią własną samowystarczalną społeczność. Natomiast na powierzchni promieniowanie zmutowało zwierzęta, zamieniając je w monstra, które coraz częściej atakują ostatnie bastiony ludzkości. Ponownie wcielamy się w Artema, czyli bohatera pierwszej części. Metro 2033 miało dwa różne zakończenia. Na potrzeby kontynuacji twórcy musieli zdecydować, które z nich okaże się prawdziwe. Ostatecznie wybrano bardziej pesymistyczny z finałów.

Metro: Last Light to gra akcji rozgrywana z perspektywy pierwszoosobowej. Przez większość czasu naszym zadaniem jest przedzieranie się przez liniowe poziomy i strzelanie do wrogów. Jednocześnie zabawę urozmaicają sekcje skradankowe, w których najlepszą taktyką jest ciche eliminowanie nieprzyjaciół. Dodatkowo twórcy czerpali inspirację z gatunku survival horror. Oznacza to, że często brakuje nam amunicji, a sporo poziomów zaprojektowano tak, by wywoływały strach u graczy.

W porównaniu z pierwszą częścią pojawiło się więcej dużych lokacji, w których możliwe jest zastosowanie różnych taktyk i wybranie kilku dróg do celu. Ulepszeniu uległy również sekwencje składankowe, sztuczna inteligencja przeciwników oraz dynamika starć. Rozszerzono także arsenał dostępnego uzbrojenia. Warto dodać, że emocjonujące starcia nie dominują jednak nad sekwencjami typu survival horroru znanymi z poprzedniego Metra. Proporcje pomiędzy tymi dwoma stylami pozostały takie same jak w pierwszej części.

Całość powstała w oparciu o ulepszoną wersję silnika 4A-Engine, czyli potężnej technologii wykorzystanej do stworzenia poprzedniej części. Jednym z nowych elementów graficznych jest naturalnie rozprzestrzeniający się ogień. Każdy materiał pali się właściwą sobie intensywnością, więc przykładowo płomienie szybciej trawią tekturowe kartony niż drewno. Ponadto Metro: Last Light w przeciwieństwie do poprzedniej części oferuje nie tylko kampanię dla pojedynczego gracza, ale również tryb multiplayer.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 8.9 / 10 na podstawie 2496 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.3 / 10 na podstawie 1058 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 109,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Quad Core i5 3.0 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 480 lub lepsza), Windows XP/Vista/7/8

Recenzja gry Metro: Last Light - przepiękna postapokalipsa 2034 roku

Recenzja gry Metro: Last Light - przepiękna postapokalipsa 2034 roku (PC) (X360) (PS3)

"Mogłoby się wydawać, że tak silne ukierunkowanie na fabułę i potężne nafaszerowanie gry skryptami w dużej mierze ogranicza swobodę działania, ale w rzeczywistości nie jest tak źle. Choć do celu podążamy ustaloną przez autorów ścieżką, często możemy zboczyć z głównego szlaku, by zwiedzić najbliższą okolicę. Nieobowiązkowa eksploracja dodatkowych pomieszczeń owocuje znalezieniem amunicji, broni, użytecznych przedmiotów czy dokumentów pogłębiających naszą wiedzę o życiu mieszkańców metra. Pociąga to jednak za sobą pewne ryzyko – wszak nigdy nie wiemy, jakie zło czyha za rogiem. Pod względem konstrukcji Last Light bardziej przypomina serię Half-Life niż Call of Duty, choć w obu grach brniemy do celu jedyną słuszną drogą."  więcej

Gramy w Metro: Last Light - rewelacyjny klimat!

Gramy w Metro: Last Light - rewelacyjny klimat! [16:46]

Metro jeszcze nigdy nie było tak ciekawe. Rozpoczynamy cykl materiałów z Metro: Last Light przechadzką po powierzchni. Niebawem walki w katakumbach i rozprawka z ludźmi.

1:59

Video Metro: Last Light

zwiastun na premierę

1:40

Video Metro: Last Light

Chronicles Pack DLC - trailer

13:00

Video Metro: Last Light

E3 2011 gameplay

Dark Orbit

Dark Orbit

Zagraj za Darmo!

Metin2

Metin2

Zagraj za Darmo!

DOOM PL - PC - 159,90 zł

kup w sklepie

PC 159,90 zł

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege - PC - 92,90 zł

promocja

PC 92,90 zł

Borderlands 2 Ultimate Vault Hunters Upgrade Pack 2: Digistruct Peak Challenge - PC - 18,90 zł

kup w sklepie

PC 18,90 zł

Komentarze Czytelników (758)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
05.12.2014 16:54
odpowiedz
Mkcafe282
3
Junior
10

Gra jest po prostu idealna w każdym calu! Nie grałem w lepszą produkcję (mam na myśli obie części Metro). Jakość i szczegółowość powalają na kolana, a historia jaka jest przedstawiona w tych grach chwyta za serce, szczególnie w metro Last Light gdzie wszystko zaczęło mieć ręce i nogi. Polecam każdemu. Jednak jestem też smutny, ponieważ po przejściu tych gier, nie wiem czy jakakolwiek inna produkcja wywrze na mnie tak samo pozytywne emocje. OBY TAK DALEJ! :))

13.12.2014 01:17
odpowiedz
Ko-o-ast-y
27
Pretorianin

Jak ktoś powiedział wyżej ze outlast jest horrorem to pozdrawiam...

09.02.2015 09:27
odpowiedz
czorny50
54
Centurion
7.0

Moja ocena 7.0
Gesty klimat buduje staranne wykonanie poziomów, oraz odwiedziny na stacjach. Względem pierwszej części znaczenie poprawiono fabule,modyfikacje broni oraz skradanie ( można przejść grę bez zabijania ludzi ). Narracja trzyma poziom, a i strzela się przyjemnie. Niestety ocenę zaniża krótkość całej przygody, liniowa struktura poziomów ( w szczególności na stacjach ), wysokie wymagania sprzętowe, a niższy niż w M2033 poziom trudności. Trudność w Last Light polega na tym że ciężko uzyska dobre zakończenie, ponieważ przez cała grę trzeba wykonywać ściśle określone czynności o których nie mamy pojecie . Z gameplay’u dziwne że twórcy nie wprowadzili wychylania się zza osłon – tak ostatni popularne. Z rzeczy irytujących zdarzyło mi się parę razy iż broń sama zmieniła sobie amunicje na „walutę” ( i tak zostałem bankrutem :P) Dalej smutne iż Artem nie odzywa się przez całą grę ( tylko jako narrator przy loading’ach) Podsumowują mimo tych wad, dobry FPS przewyższający pierwowzór.

15.02.2015 20:10
odpowiedz
yarocorpse
30
Chorąży
3.0

Dla mnie tak, samo jak poprzednie "Metro", to jest 3 razy G - g.... widać, g.... można kupić i g.... można znaleźć. Kolejne zmarnowane pieniądze.

01.03.2015 18:40
odpowiedz
AgentOrzel
1
Junior

Gra jest po prostu świetna !
Polecam wszystkim, super fabuła, która chwyta za serce, grywalność, po prostu bajka. : )

03.03.2015 12:53
-1
odpowiedz
banan2004
5
Centurion
2.5

Kolejna obrzydliwa, pro-ukraińska, banderowska i propagandowa produkcja 4A Games. Grając w nią zaczęło mi brakować powietrza i mocno sczerwieniałem na twarzy. A to wszystko w momencie, gdy dowiedziałem się, że za chwilę moim głównym zadaniem w tej grze będzie mordowanie Rosjan! Przypomnijcie sobie ostatnie spalenie żywcem 40 rosyjskich obywateli Odessy albo wymordowanie 50 tys. Polaków na Wołyniu w 43. Oni z tego słyną, to zdegenerowane społeczeństwo, które powinno być izolowane od reszty świata albo najlepiej pilnowane przez jakieś większe mocarstwo potrafiące zapanować nad krwiożerczym uKRAIŃSKIM bydłem. Dlatego z całego serca powinniśmy popierać Rosję, nie kupować takich gier i nie wystawiać wysokich not. Zresztą zobaczcie jak przedstawiono nazistów - zwykle wojsko, które chciało zabić kilku intruzów.

06.03.2015 10:07
odpowiedz
czorny50
54
Centurion

banan2004 -a do czego się spodziewałeś strzelać w Moskiewskim metrze - do Jamajczyków ? Przecież tutaj wszyscy bohaterowie są Rosjanami. Frakcja Rzesza to nie Niemcy, tylko Rosjanie o poglądach faszystowskich tępiących wszystkich mieszkańców nierosyjskich. Zdaje sobie sprawę że nasi wschodni sąsiedzi nie przepadają za sobą od wieków, ale 4A Games stworzyło tę grę na podstawie prozy Rosyjskiego pisarza. Piszesz że to "kolejna" propagandowa produkcja tego studia, ale z tego co się orientuje to studia zrobiło tylko serie Metro.
Oczywiście to są twoje poglądy, ale osobiście znam dwóch Ukraińców i są to normalni ludzie jak my, a ty niestety przypisujesz wszystkich pod jedno konto.

06.03.2015 10:46
odpowiedz
AIDIDPl
82
PC-towiec

Zapamiętaj sobie że użytkownik banan z numerem 2004 to kretyn i troll...

16.03.2015 22:28
odpowiedz
Mazoch
32
Pretorianin
2.0

Grałem misję i zniszczyła mi się maska ma mdobiec do punktu i za cholerę nie mogę więc co kurfa mam zaczynać od nowa? Masakra

16.03.2015 23:02
odpowiedz
Mazoch
32
Pretorianin

Znalazłem machę i trafiłem na glitch, gdzie koleś się z teamu zaklinował ta gra jest niedorobiona czy ktoś to testował przed wydaniem?

20.03.2015 08:10
odpowiedz
czorny50
54
Centurion

Mazoch - co do blokowania się towarzyszy to chyba mi się nic takiego nie zdarzyło. Co do braku powietrza i niemożność dotarcia do następnego chackpoint'u, to nie trzeba zaczynać całej gry od nowa. Wystarczy w menu w zakładce kampania wybrać konkretną misje. ( zbyt wiele nie stracisz ). Szczerze właśnie takie sytuacje jak kończące się zapasy świetnie budują klimat.

06.04.2015 20:17
odpowiedz
alvarok
3
Junior
0.5

Gra byla by fajna gdyby nie straszne wykonanie. W polowie gry wywalilo mnie do pulpitu jak wiele razy. Ale tym razem przestaly mi reagowac przyciski na klawiaturze. Nic nie pomoglo!!!!I ot tak w polowie gry bylem zmuszony zakonczyc nasza znajomosc. I jak tu kupic gre ktora ma takie bledy! Metra juz nigdy nie kupie! Nie polecam jesli nie lubicie sie denerwowac przez bledy.

08.04.2015 14:22
odpowiedz
Ant0l
1
Junior

Alvarok - u mnie nigdy jeszcze czegoś takiego nie było, a grę instalowałem wiele razy na różnych PC. Moja rada dla Ciebie - kup lepszego pc lub zrób na nim porządek.

Jak dla mnie gra wyśmienita, zdecydowane 9.0/10.

08.04.2015 17:12
odpowiedz
alvarok
3
Junior

Do Ant0l- to powiedz mi dlaczego tak wielu uzytkownikow i nie tylko na tym forum ma problemy z ta gra. Wszedzie powtarzaja sie podobne przypadki. Moze tysiace innych uzytkownikow tez maja zmienic komputery? Nie powiesz mi ze to wina mojego kompa bo jakos inne gry dzialaja(i mam porzadek pod kazdym wzgledem). Gra jest slabo zrobiona pod wzgledem technicznym i to jej najwiekszy problem. Tobie dziala to dobrze dla ciebie. Moze instalujac ja tyle razy na roznych PC (przypuszczam ze masz az tyle" a grę instalowałem wiele razy na różnych PC") znalazles ta wlasciwa konfiguracje na ktorej jest najmniej problemow. Bo chyba tak wielu oryginalnej kopii gry to chyba nie masz?!! Pozdrawiam

10.04.2015 20:41
odpowiedz
CzesioTrzySiedemPiecZero
4
Junior
10

Grało mi się bardzo dobrze klimat, ciekawe lokacje, dobry dubbing. Gra miała trochę bugów ale pomimo błędów grało się świetnie. Polecam. PS. grałem na 7 fps

15.04.2015 15:21
odpowiedz
Sweet1O1
34
Pretorianin
2.5

Fatalna optymalizacja, jak to możliwe że menu start i początkowe misje działały mi normalnie a jak doszło to misji z ratowaniem Pawła to tak ścina że grać się nie da, porażka

16.04.2015 15:43
odpowiedz
yeeehaaaw
7
Konsul

Sweet, jak masz komputer z 2000 roku, to sie nie dziw ze ci sie scina ;p

16.04.2015 18:32
odpowiedz
Sweet1O1
34
Pretorianin

Dying Light mi na najwyższych bez problemu chodzi i żadnych spadków, a tu co chwila

20.04.2015 16:32
odpowiedz
alvarok
3
Junior

DO yeeehaaaw. A ty to masz na pewno komputer z 2018. Jesli nie wiesz co to optymalizacja to po co sie wogole odzywasz. Metro nawet na nowym kompie w niektorych konfiguracjach bedzie sie cielo lub wysypywalo. To niestety bledy w kodzie i silniku gry, no ale co ja pisze przeciez napewno mam komputer z 2000r. z 128MB ram. Zastanowcie sie zanim cos napiszecie.

28.04.2015 20:19
odpowiedz
Alissarian
1
Junior

Problem z instalacją. Wyskakuje tekst 'no language configured'. Ktoś coś wie?

09.05.2015 11:50
odpowiedz
marekkomentuje
18
Chorąży

Witam.No cóż,chciałem sobie akurat kupić,ale czytając komentarze o bugach i wywalaniu do pulpitu,to już nie wiem.Ja mam co prawda JESZCZE procka i5 2,80 GHz,ale Dying Light szedł mi na wysokich razem z bajerami typu HBAO+ itd.bez problemu-żadnych zacięć!Natomiast co do GTA5 to już mam duży problem,bo płynność gry szlag trafia już po 30 minutach...Dziwne...

09.05.2015 14:30
odpowiedz
Ryszawy
41
Konsul

Przeszedłem ostatnio oba Metra w wersjach Redux. Zero problemów technicznych w Last Light, kilka w 2033. Jedyny minus to wkurzający system autosejwów.

14.05.2015 20:20
odpowiedz
yeeehaaaw
7
Konsul

To dziwne, ze na moim niezbyt wypasionym sprzecie chodzilo na srednich. Spadki byly, ale rzadko.

28.08.2015 00:54
odpowiedz
Clash01
17
Chorąży
6.0

Zarówno w pierwszej części jak i tej był jeden mankament - kompletnie idiotyczny (jak dla mnie) system jeśli chodzi o zdobywanie zakończenia dobrego i złego. Przecież to chore - jesteś zły jak zabijasz przeciwników, szczególnie gdy ci przeciwnicy to komuniści i naziści... Przez ten jeden kretynizm moja ocena poleciała w dół.

05.09.2015 18:15
odpowiedz
r00t0
3
Legionista

Gra najlepsza jak dla mnie dawno nie grałem w tak dobrą grę
ocena 10/10

05.12.2015 18:20
odpowiedz
tadan
14
Centurion
10

Zajebista gra. A gimbusy najlepiej niech nie grają bo w tej grze trzeba mieć przynajmniej pól rozumu

20.12.2015 19:06
odpowiedz
Największy
6
Centurion
7.5

Gra nie jest za dobra ma więcej minusów niż plusów. Właśnie ją ukończyłem i mam swoja opinię. Na plus napewno fabuła historia jest ciekawa ale niestety wpływa to odrazu na największy minus gry. POŁOWA GRY TO NIE ROZGRYWKA TYLKO ROZMOWY DIALOGI I RÓZNE SCENKI. sama rozgrywka stanowi połowę reszta to film i animacje i tyle. Niby fabuła wciąga ale co z tego jak my nie gramy tylko czytami dialogii i ogladamy przerywniki. ? BEZ SENSU. Optymalizacja też kuleje. Klimat na plus. Gra nie zasługuje na wiecej niż 8 ale ja daje ciut mniej

24.01.2016 00:33
odpowiedz
TheRize
3
Junior
10

Genialna gra ! Po prostu genialna..

11.04.2016 15:32
odpowiedz
lolekxdpl
1
Junior

Ludzie, to że wam wywala lub ścina to wina sprzętu. Jest napisane że od 2gb ram wam będzie działać a optymalna (high-medium) to 8gb.

29.05.2016 16:26
odpowiedz
Humalien
12
Legionista
8.5

Nie chce mi się pisać co i jak ale ocena ode mnie 8,5

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze