Napoleon: Total War [PC]

Samodzielna gra z cyklu Total War, bazująca na rozwiązaniach poprzedniczki - Empire: Total War. Akcja jest ściśle powiązana z historią podbojów Napoleona Bonapartego, od pierwszych kampanii we Włoszech, po bitwę pod Waterloo.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Napoleon: Total War data premiery gry na PC:

23 lutego 2010 ( światowa data premiery )

26 lutego 2010 ( data wydania w Polsce )

23 lutego 2010 ( premiera w USA )

gry podobne do Napoleon: Total War:

Age of Empires III
Cossacks III
Empire Earth II

Strategiczne, RTS, turowe, epoka napoleońska, multiplayer, strategiczne wojenne

Napoleon: Total War to szósta z kolei pozycja, należąca do jednej z najbardziej uznanych na świecie serii strategii turowych/RTS, jaką jest Total War. Producentem gry, podobnie jak wszystkich poprzednich części, jest Creative Assembly. Studio poza cyklem strategii stworzyło także gry Stormrise oraz Viking: Battle for Assgard.

Tym razem akcja gry przenosi nas w czasy epoki napoleońskiej, w sam środek burzy, która przetacza się przez dziewiętnastowieczną Europę. Napoleon: Total War podzielony jest na trzy kampanie: włoską (lata 1796 – 1797), egipską (1798 – 1800) oraz europejską (1805 – 1812). Rozgrywka rozpoczyna się od kampanii w północnych Włoszech i od tego momentu przechodzimy przez kolejne fazy - najpierw wzrostu znaczenia republiki francuskiej, aż do schyłku cesarstwa. Mamy szansę wcielić się w samego Napoleona Bonaparte lub w jednego z przywódców koalicji antynapoleońskiej, do której należały Rosja, Austria, Prusy i Anglia. Zaczynając grę generałem Napoleonem Bonapartem wędrujemy przez Włochy i Egipt, kierując losami nieustraszonego wodza, by dotrzeć do inwazji poprowadzonej przez Cesarza Francuzów na Moskwę. Otrzymujemy szansę stawienia czoła problemom, jakie napotykał i zrozumienia decyzji, które musiał podjąć, by zwyciężyć. Gra pozwala także na udział w kilku historycznych bitwach, wśród których znalazły się starcia pod Austerlitz, Ligny, Borodino, Waterloo, Lodi, Arcole, Bitwa pod Piramidami czy pod Trafalgarem.

Napoleon: Total War nie jest już tak bardzo rewolucyjną strategią jak Empire, posiada natomiast wszystkie sprawdzone rozwiązania w niej zawarte. Mowa tu głównie o możliwości toczenia potyczek zarówno na lądzie, jak i na morzu w pełnym widoku 3D, szczegółowych mapach każdej z kampanii i rozszerzonych mechanizmach dyplomatycznych. Gra oferuje również szereg nowych rozwiązań wydatnie uatrakcyjniających zabawę. Znacznemu rozbudowaniu uległy opcje dyplomatyczne. Możemy teraz stawiać innym nacjom żądania i domagać się by zerwały dany sojusz, wypowiedziały komuś wojnę, lub wprowadziły embargo. Dodano również system wyżywienia wojsk. Gdy zmuszamy naszych wojaków do przedzierania się przez ciężkie tereny, żołnierze zaczynają umierać z głodu. W ekstremalnych przypadkach możemy w ten sposób stracić całą armię. Kluczową rolę odgrywają teraz szpiedzy, którzy nie tylko zbierają informacje o wrogich armiach, ale mogą też sabotować i opóźniać ich przemarsz. W trakcie bitew nowego znaczenia nabrali także generałowie, którzy dodatkowo mogą zagrzewać do boju żołnierzy lub zbierać ich w karne oddziały, kiedy próbują uciekać z pola walki.

Wyraźnie poprawiono również sztuczną inteligencję w każdym aspekcie gry. W trakcie kampanii kontrolowane przez komputer nacje zachowują się znacznie bardziej logicznie. Natomiast podczas bitew pokonanie wrogów sprawia więcej problemów niż w Empire, a nasze jednostki reagują na rozkazy znacznie szybciej i sprawniej. Potyczki morskie wzbogacono o naprawy statków w trakcie samej bitwy. W sumie do dyspozycji grających oddano 322 unikatowe jednostki oraz bardziej zaawansowane technicznie uzbrojenie.

Postać głównego bohatera została rzucona w wir walki - jako że Napoleon zawsze brał czynny udział w bitwie, również w grze dowodząc pośród szeregów swoich żołnierzy podnosi ich morale. Szczególnie interesującą i cenną jest nagroda otrzymywana za dokonanie ważnych rzeczy szybciej niż dokonał tego faktycznie Napoleon.

Pod względem graficznym widać postęp od czasu Empire: Total War. Ulepszone zostały budowle na polu bitwy, bardzo dokładnie odwzorowano otoczenie oraz takie detale, jak przeróżne dymki i chmury. Producent postarał się także o znacznie więcej różnych twarzy żołnierzy, niż to miało miejsce w poprzednich częściach. Zmianie ulegają pory roku i pogoda, która ma swój wpływ na przebieg walk np. deszcz niekorzystnie wpływa na proch strzelniczy. Całość jest oddana bardzo realistycznie.

Tryb multiplayer w Napoleon: Total War gwarantuje pełną funkcjonalność - również tutaj dostępne są osiągnięcia na Steamie, gameplay’owe bonusy, czy edytor umundurowania. W czasie rywalizacji możliwa jest komunikacja głosowa, oraz możliwość rozegrania dowolnego starcia w trybie kampanii z żywym graczem, który poprowadzi do walki jednostki przeciwnika.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 8.9 / 10 na podstawie 1446 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.3 / 10 na podstawie 295 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.4 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza), 15 GB HDD, Windows XP SP2/Vista

Napoleon: Total War - recenzja gry

Napoleon: Total War - recenzja gry (PC)

"Najważniejszą personą w każdej armii jest jej generał. Jak już wspomniałem, w Napoleonie przestał być on jedynie przeszkodą w klikaniu na ważniejsze jednostki. Zmiany zaczynają się już przed rozpoczęciem bitwy, w fazie rozstawienia. Pierwszy jednostki ustawia bowiem dowódca mniej doświadczony, co wizualizowane jest liczbą gwiazdek na jego portrecie. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że rozstawianie własnych wojsk, będąc drugim w kolejności, ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia bitwy. Kiedy widzi się szyk oddziałów nieprzyjaciela, wiadomo, w jaki sposób ustawić własne, a przede wszystkim, gdzie rozmieścić artylerię, aby była jak najbardziej skuteczna. Generałowie zyskali także inne przydatne cechy poza wpływem na morale oddziałów. Wokół nich pojawia się bowiem dodatkowy okrąg (im wyższa ranga dowódcy, tym większy), symbolizujący zasięg bezpośredniego wpływu na znajdujące się w pobliżu jednostki. Na troszkę przemodelowanym i wygodniejszym w stosunku do poprzedników interfejsie, pojawiły się dodatkowe ikonki. Generał może teraz zachęcić do działania którąś z jednostek, jeszcze bardziej zwiększając jej morale oraz podnosząc cechy odpowiadające za walkę wręcz czy celność, lub zarządzić przegrupowanie, pozwalające zebrać uciekających z pola bitwy żołnierzy. Dzięki temu dowódcy skupiają na sobie o wiele więcej uwagi gracza, wymuszając większą aktywność i stały monitoring miejsc, w których rola generała może choć na chwilę zmienić niekorzystny przebieg bitwy. Zresztą doskonale widać te działania po stronie komputera, kiedy oddział z dowódcą stara się bez przerwy, w miarę możliwości, krążyć za własnymi liniami. Poza tym warto wiedzieć, że generałowie są nieśmiertelni w tym sensie, że w przypadku powalenia ich na polu bitwy po kilku turach rekonwalescencji pojawiają się ponownie w stolicy regionu, z którego pochodzą."  więcej

Gramy w Napoleon: Total War

Gramy w Napoleon: Total War [8:16]

Przybyli ułani pod okienko. Samodzielny dodatek do Empire: Total War w akcji!

3:15

Video Napoleon: Total War

grywalne frakcje - wersja PL

3:28

Video Napoleon: Total War

nowe opcje - wersja PL

3:10

Video Napoleon: Total War

Peninsular Campain DLC

komentarze czytelników (250)


Spalony24  2012-04-23 - 18:44

Gra świetna! Takie uzupełnienie Empire :) Obie gry są podobne a zarazem różne :) więc ja polecam obie!

xojtek  2012-06-18 - 14:39

Ten komentarz Pisze dla użytkownika z nickiem KlaisteRX Wtedy nie było Polski tylko było Księstwo Warszawskie

kubexpl  2012-06-20 - 23:03

coś dziwnego,zamiast robić nową grę CA wydaje dlc do 2 gry od końca

Mr. President  2012-08-10 - 19:13

Najlepsza część serii. Oczywiście, duży skok jakościowy został dokonany szczególnie pomiędzy Medievalem II a Empire, lecz tutaj kosmetyczne zmiany względem poprzedniczki uczyniły tę grę jeszcze lepszą. Przede wszystkim - uzupełnianie jednostek i lepszy podział Europy na prowincje. Ponadto lepsze zoptymalizowanie siły kawalerii oraz armat. Szkoda jedynie, że nie ma więcej regionów i więcej grywalnych frakcji, bowiem chciałoby się grać bez końca, ale i tak będę jeszcze wracał do NTW przez lata.

LesioAFC/avr0lancast3r  2013-01-27 - 20:59

Gra rewelacyjna, na multi dalej jest pełno graczy, jeśli chodzi o kampanie multi to jednak nie warto się za to zabierać bez DLC z kampanią iberyjską. Odnośnie singla to ciekawsze kampanie, choć brakuje mi w kolacji gry Imperium Osmańskim i Hiszpanią, ale odczego jest środowisko modderskie... Ta gra to mój udany początek ze steamem. Aha odnośnie poprzedniczki którą ma znajomy i dzięki któremu kupiłem Napoleona, to szczerze on woli grać u mnie w Napoleona, niż u siebie w Empire... Polski epizod wśród francuskich jednostek również cieszy.

9.5

kuku823  2013-02-23 - 09:35

Najlepsza część seri po shogunie 2 POLECAM!!!!!

9.0

secretservice  2013-03-11 - 12:21

Nic dziwnego, Multiplayer jest najlepszy w całej serii. Jednostki ery napoleońskiej świetnie wpisują się w mechanikę Total War, znacznie lepiej niż jednostki walczące w zwarciu. Rozwinięto idealnie nieco drewniany system walki bronią palną z Empire. Shogun 2 jest lepszy w single kampanii, ale w multi przegrywa. Kiedy Zmierzch Samurajów daje nowoczesne jednostki, wówczas klimat powagi całkiem gdzieś znika.

kuku823  2013-03-20 - 08:59

zgadzam sie z secretservice jako ze wole w shoguna 2 na kampani .To multi z napoleona jest genialne kupiłem wraz z empire w empiku .Polecam każdemu!!!

8.0

panTicTac  2013-03-24 - 07:45

Może nie wnosi żadnej innowacyjności do serii to gra i tak jest bardzo dobra, kampania mi się nie zbyt podobała, ale genialny Multiplayer, który jest wprost Genialny, kampania jest jak dla mnie ciut za liniowa? Nie wie, ale miałem takie właśnie uczucie. Dla mnie gra zasługuje na mocną 8/10. Żaden Total War nie jest słaby i ta część także nie odbiega od tego schematu. Kocham, Kocham i jeszcze raz Kocham!

Ździsio  2013-04-16 - 22:00

Witam, mam pytanie do posiadaczy gry z edycji 'gamebook'. Czy są tam 2 keye, jeden do Empire i jeden do Napoleona, czy 1 do obu gier jednocześnie? Pozdrawiam

kuku823  2013-04-23 - 15:27

kazda ma swój

bohaterpl66  2013-09-22 - 17:51

POMOCY mam problem grałęm kiedys w napoleona gdzieś 1 rok temu i go usunołem z kompa i gdy chciałęm w niego zgrać to wyświetla mi że zle go napisąłem ale to nie prawda i jak mam tą przywrucić tą gre pomożecie

bohaterpl66  2013-09-22 - 17:52

kod zle napisałęm ale to nieprawda

bohaterpl66  2013-09-22 - 17:57

mam ta gre juz 2 lata i usunołęm gdzieś tak rok temu i znów ja zainstalowałem może to ten problem że ten kod już jest wyczerwany

michal caplicki  2014-03-19 - 16:58

zajebista gra no czasem grafika zawodzi ale ogułem spoko . Gram na windowsie 7 . Polecam jeszcze total war rome2

kubaq11  2014-08-31 - 22:15

Widziałem klucz za 27zł w inexusie wyprzedaż jest na napoleona

8.5

NiszczycielZombie123  2014-10-07 - 21:55

Gra spoczko tylko szkoda że nie dali wasalów Francji m.in. Księstwa Warszawskiego,Królestwa Saksoni

9.0

Errox  2015-02-22 - 20:01

Genialna gra, to z nią rozpocząłem również swą przygodę z cyfrową rozrywką, steam itp. Jest to świetne uzupełnienie Empire total war, ale zmiany jakie zaszły są duże począwszy od modelów terenu, postaci, po walkę. Świetne przedstawiona historia podbojów Napoleona, jednak brakuje mi w niej trochę sojuszników Napoleona, pamiętając o wciągającym multi na którym bitwy z graczami są jeszcze lepsze. Bardzo polecam grę, tym bardziej, że jest już dość tania, można ją kupić w okolicach 30 zł.

marcin0218  2015-03-20 - 12:42

A jest tutaj cos takiego jak wielka kampania w dluzszym okresie czy tylko te co podano w opisie?

10

Generalissimus  2015-08-25 - 20:33

Najlepszy RTS w historii gier komputerowych. Wybitna gra o najwybitniejszym dowódcy w historii. Gdyby tylko CA naprawiło bugi związane z multiplayerem. Dla gry oczywiście 10 ale okrągłe 0 dla ludzi którzy stworzyli te gre i olali jej bugi.