Star Wars: The Old Republic [PC]

Star Wars: The Old Republic to osadzona w uniwersum Gwiezdnych Wojen gra MMORPG, stworzona przez studio deweloperskie korporacji BioWare w Austin. Akcja osadzona została kilka tysięcy lat przed wydarzeniami przedstawionymi w filmowej sadze George'a Lucasa. Gracze mają okazję wcielić się w postać reprezentującą jedną z ośmiu dostępnych klas postaci - w tym rycerzy Jedi i wojowników Sithów - i wziąć udział w widowiskowych starciach, w których stawką jest los galaktyki. Tytuł odznacza się wieloma oryginalnymi rozwiązaniami. Alias: SWTOR.

wersja językowa:
angielska

Star Wars: The Old Republic data premiery gry na PC:

20 grudnia 2011 ( światowa data premiery )

20 grudnia 2011 ( data wydania w Polsce )

20 grudnia 2011 ( premiera w USA )

gry podobne do Star Wars: The Old Republic:

WildStar
Star Wars Galaxies: An Empire Divided
Star Trek Online
Zagraj za Darmo

RPG, science-fiction, zagraj za darmo, Star Wars, PvP, PvE, MMORPG, filmy, sieciowe

Aktualizacja #1: 15 listopada 2012 roku do gry została wprowadzona możliwość rozgrywki w wariancie free-to-play. Jednocześnie twórcy wciąż oferują opcję abonamentową, która zapewnia wszystkie możliwe bonusy.

Star Wars: The Old Republic to gra MMO, osadzona w świecie Gwiezdnych Wojen. Została ona stworzona przez studio odpowiedzialne m.in. za Baldur's Gate, Mass Effect i Dragon Age: Początek. Nową grę można uznać za duchową następczynię serii Star Wars: Knights of the Old Republic, aczkolwiek mechanika zabawy jest w niej typowa dla gatunku MMO.

Star Wars: The Old Republic rozgrywa się około 300 lat po drugiej części Knights of the Old Republic. Historia toczy się więc mniej więcej 3-4 tysiące lat przed wydarzeniami znanymi z sześciu popularnych filmów, lecz mimo tego skupia się także na walce dwóch przeciwstawnych frakcji: rycerzy Jedi, reprezentujących Galaktyczną Republikę oraz wyznawców ciemnej strony mocy, znanych jako Imperium Sithów. Po długim starciu pomiędzy dwiema stronami doszło do zawarcia tymczasowego sojuszu i w galaktyce zapanował pokój. Niestety, porozumienie jest niezwykle kruche.

Firma BioWare postanowiła kontynuować tradycję charakterystycznej dla siebie narracji i tworzenia rozbudowanych historii, aby tym samym przełamać tendencję do pozbawiania gier MMO rozbudowanych wątków fabularnych. The Old Republic naświetla nieodkryty wcześniej epizod w rozrastającym się fikcyjnym świecie Gwiezdnych Wojen i prezentuje skomplikowane historie. Podczas zabawy prowadzimy też wiele dynamicznych, „wieloosobowych” dialogów, w których o wyborze odpowiedzi decydują wszyscy członkowie grupy. Od decyzji graczy zależy nieraz przebieg misji a nawet jej zakończenie.

W samej grze możemy stanąć po jednej z dwóch stron oraz zostać zarówno wymachującym mieczem świetlnym rycerzem Jedi (Jedi Knight, Jedi Consular), jak i odzianym w ciemne szaty Sithem (Sith Warrior, Sith Inquisitor). Prócz tych najbardziej charakterystycznych klas, zaoferowano nam także kilka innych. Oprócz członków zakonu Jedi, Republikę reprezentują również: Przemytnik (Smuggler) oraz Żołnierz (Trooper). Przeciwne szeregi zasilają natomiast Łowcy Nagród (Bounty Hunter) oraz wojownicy Sith (Sith Warrior). Poszczególni bohaterowie cechują się różnymi stylami walki. Przykładowo Przemytnik może korzystać z systemu osłon i prowadzić ostrzał z ukrycia.

Sednem rozgrywki, poza wspomnianą rozbudowaną opowieścią, jest eksploracja, walka i rozwijanie własnych umiejętności (tzn. postaci). Ciekawym patentem jest możliwość zaprzyjaźnienia się z towarzyszami (NPC), którzy ruszą z nami do boju. Przykładem może być Dashade, przedstawiciel rasy polującej na Jedi – chętnie sprzymierzy się z Sithami. Relacje z kompanami zależą od naszych poczynań – jeśli postąpimy nie po ich myśli możemy spodziewać się z ich strony stosownego komentarza, a nawet zdrady. Budowanie silnej drużyny jest bardzo ważne, gdyż podwładni pomagają w zbieraniu surowców, tworzeniu przedmiotów i wykonywaniu pobocznych zadań. Rozkazy załodze wydajemy z poziomu statku, który stanowi jednocześnie środek transportu i bazę każdego z graczy.

Większość zadań jakie oferuje gra można wykonać bez pomocy innych graczy. Oczywiście dużo zabawniejsza jest jednak zabawa ze znajomymi, tym bardziej, że niektóre misje wymagają uczestnictwa w grupie. Oprócz rozbudowanej rozgrywki PvE twórcy przygotowali wiele trybów współzawodnictwa. Jednym z najbardziej widowiskowych przykładów są tak zwane „battlegrounds”, czyli strefy fabularnych bitew, w których dwie drużyny walczą o określone cele strategiczne (np. działa pozwalające zniszczyć nadlatujący krążownik).

Jak na Gwiezdne Wojny przystało, teren naszych działań nie jest ograniczony tylko do jednej planety. Możemy zwiedzić większość znanych już światów (np. Coruscant, Tython, Korriban), ale i kilka zupełnie nowych, a nawet powalczyć w kosmicznych bitwach (zrealizowanych w postaci strzelanki „na szynach”). Niektóre planety są zdominowane przez daną frakcję, a na innych walka o pierwszeństwo wciąż się toczy. Chociaż poszczególne krainy różnią się od siebie diametralnie, wszystkie łączy świetne opracowanie graficzne i stylistyczne. Silnik gry doskonale nadaje się do imponujących krajobrazów. Postacie i otoczenia zostały utrzymane w odrobinę komiksowej stylistyce.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Nośnik: 3 DVD  
Ocena gry 9.0 / 10 na podstawie 1900 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.6 / 10 na podstawie 3249 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Core 2 Quad 2.4 GHz/AMD Phenom 2 X4 2.6 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce GTX 260/Radeon HD 4850 lub lepsza, Windows 7 64-bit
Minimalne: Intel Core 2 Duo 2.0 GHz/ AMD Athlon 64 X2 2.1 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 256 MB GeForce 7600/Radeon X1800 lub lepsza/ Windows XP/Vista/7

Tytuł, który nie zawiódł - recenzja gry Star Wars: The Old Republic

Tytuł, który nie zawiódł - recenzja gry Star Wars: The Old Republic (PC)

"Nagrody. Deweloperzy bardzo sprytnie przemyśleli system nagród w grze. Każde zadanie proponuje kilka przedmiotów do wyboru, wśród nich są i te przeznaczone dla nas, i te dla naszego towarzysza, a także specjalne emblematy, które po zgromadzeniu ich w większej ilości możemy wykorzystać na zakup bardzo dobrego sprzętu. Zawsze stoimy przed jakimś dylematem, a decyzje tego typu to czysta radość dla każdego gracza MMO."  więcej

Star Wars: The Old Republic - za darmo?!

Star Wars: The Old Republic - za darmo?! [9:59]

Moc jest w nim bardzo darmowa. Star Wars: The Old Republic przechodzi na model free2play. Co się z tym wiąże? Czy warto pograć za darmo, czy mimo wszystko trzeba płacić? Czy gracze, którzy porzucili tę grę, teraz powinni do niej wrócić? Czy to są roboty, których szukacie?

3:46

Video Star Wars: The Old Republic

customizacja interfejsu (PL)

1:02

Video Star Wars: The Old Republic

Choose Your Path

1:03

Video Star Wars: The Old Republic

Rise of the Emperor

komentarze czytelników (838)


Sataanael  2015-03-20 - 16:55

@ Raptor42 Co Ty opowiadasz? Jakie pay-to-win? Te śmieci z Cartel Marketu nie dają totalnie nic, poza ładnymi skorupami i śmiesznymi bonusami typu +50% exp (które można też kupić za zwyczajne kredyty). I nie za 60PLN (2 miechy), tylko za marne 30PLN miesięcznie masz pełen dostęp do gry klasy AAA, ze świetną, dopracowaną grafiką i wielką ilością cutscenek z pełnym dubbingiem. Jak się uprzesz, to można rozegrać cały content za darmo, prawie wszystkie unlocki są dostępne za zwykłą kasę z gry na AH. A jak ktoś nie chce płacić abonamentów to niech gra w jakieś podrzędne garażowe produkcje...to nie jest organizacja charytatywna...

Delling  2015-04-12 - 10:54

Bardzo przyjemna gra. Czuć klimat gwiezdnych wojen. Jedna z najlepszych produkcji, która genialnie wprowadza nas w świat STAR WARS. Zróżnicowanie klas, klimat, muzyka, fabuły i lokacje spokojnie dają temu tytułowi ocenę 9. Trochę rzeczy można by poprawić. Nie spodobało mi się, że na nasze postępowanie wpływają wszystkie decyzje dotąd podjęte. Tzn... mam na myśli, że będąc cały czas dobrym jedi nie staniemy nagle po stronie sithów po podjęciu jednej szalonej decyzji. Także odegranie filmowej roli Anakina nie wchodzi w grę, a szkoda. Trochę za duże zróżnicowanie w postępowaniu Republiki i Imperium. Consular zagłaskałby wszystkich, a z kolei warrior chciałby każdego po kolei wyeliminować. Najciekawsze postacie pod względem fabuły i mechaniki walki(według mnie) : Jedi Knight, Trooper, Bounty Hunter i Sith Inquisitor.

10

Tlaocetl  2015-04-20 - 08:00

4 maja wraca 12x exp boost dla subskrybentów. Jeśli ktoś ma ochotę zagrać i szybko wylevelować postać to najlepszy moment. Tylko trzeba ten 1 miesiąc abonamentu opłacić.

USSCheyenne  2015-04-21 - 11:55

Warto dodać, że ten bonus do xp ma być już stały. Oczywiście tylko dla subów. Z tymże będzie opcjonalny i będzie można go wyłączyć dla danej postaci jak ktoś chce w normalnym tempie sobie grać.

Aganar  2015-04-27 - 11:05

Odnośnie wspomnianych "śmieci z Cartel Marketu" to wcale nie są takie śmieci, bo większość z fajniejszych przedmiotów, które możemy znaleźć na GTN (galactic trade market) pochodzi właśnie z paczek, które ktoś wcześniej kupił na CM za Cartel Coinsy, otworzył i po jakimś czasie wystawił na sprzedaż za kredyty. Żeby mieć na paczki z CM (btw +50% xp to chyba nie ma - raczej max +25%) trzeba albo odkładać comiesięczne 500 CC od Bioware będąc subem, albo doładować sobie konto CC'ami za realną gotówkę, więc to zabawa dla zamożnych. W grze jest sporo ludzi z EU i USA, doładowujących sobie tak konta i kupujących przedmioty za CC. Szczególnie widać to po wprowadzeniu nowych patchów, gdy sa dodawane do gry nowe pojazdy, bronie, zbroje, a tym samym nowe paczki w Cartel Markecie - na GTN pojawia się mnóstwo tych przedmiotów, bo ludzie masowo wykupują paczki i sprzedają dla kredytów. Te przedmioty są zwykle bardzo pożądane przez kolekcjonerów, lubujących się w posiadaniu kilku-kilkunastu różnych pojazdów dla każdego z wielu charakterów na koncie. Unikalne przedmioty trzymają bardzo wysokie ceny - po 10-20 mln kredytów, nieosiągalnie dla przeciętnego suba, jak z rzadka wyskakujące z paczki wierzc ...

Aganar  2015-04-27 - 18:58

USSCheyenne napisał: "Warto dodać, że ten bonus do xp ma być już stały." Otóż niedokładnie, bo wg najnowszego newsa bonus ma potrwać przez całe lato, a skończyć się na jesieni.

kzwwdo  2015-05-04 - 16:44

Działa u was swtor? U mnie zainstalowało jakiś patch i po tym się nie uruchamia.

8.5

Vikiros  2015-05-13 - 07:38

Wróciłem do SWTORa po dwóch latach odrazu wykupując abonament. To była dobra decyzja i zdecydowanie polecam. Ubolewam tylko przez cały czas nad system walki opartym na "target lock - napieprzam skillami" żywcem ściągniętym z Wowa, przy blasterach i mieczach świetlnych aż się prosi aby wykorzystać zręcznościowy model walki. To mój największy zarzut względem tej produkcji. Drugim będzie mała różnorodność przy tworzeniu postaci. Pomimo tego bawię się świetnie i jaram się moim Zabrackim Sith Assasinem ala Darth Maul :).

Jim_Scream  2015-06-08 - 15:49

Czy jeśli wykupie suba i stworze postaci które są dostępne tylko dla kont premium to będą dostępne po zakończeniu subskrypcji??

Tlaocetl  2015-06-17 - 14:17

Tak. Tylko z to co kojarzę, gracze prefererred moga grać max 6 postaciami. Subskrybenci mają 22 sloty.

Dakar  2015-06-26 - 12:22

Co ja bym dal zeby ta gra byla po polsku!!! Ps. Cudne mmo 9/10

10

Aganar  2015-06-30 - 11:46

Subskrybenci mają 12 slotów na każdy serwer, nie 22. Co ciekawe jak się znudzi granie na jednym serwie (np. najpopularniejszym The Red Eclipse) max wypasionymi 12 postaciami, można rozpocząć od zera na innym serwie (np. The Progenitor ), przy czym xp, legacy xp i wszystko inne, np. kasa i wyposażenie, będą znów wzrastać od zera, natomiast jeśli wcześniej np. grając na The Red Eclipse odblokowaliśmy sobie za CC jakieś dowolne przedmioty w Collection, to te przedmioty będą też dostępne dla nas na innym serwerze :). Osobiście cieszę się, że gra jest po angielsku (a właściwie po amerykańsku, bo i akcenty takie jankeskie), a nie polsku, bo można się obywać z językiem mówionym i pisanym i uczyć go poprzez grę. No i polecam dołączyć do angielskojęzycznych gildii, w których ten język można jeszcze mocniej szlifować. Grałem w polskich i angielskich i zachowanie graczy w tych angielskich jest lepsze, przede wszystkim nikt w nich nie bluzga (zmora polskich gildii)...

Aganar  2015-06-30 - 11:52

Przeciwne szeregi zasilają natomiast Łowcy Nagród (Bounty Hunter) oraz wojownicy Sith (Sith Warrior). Źródło: http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=12327 Prośba do recenzenta aby poprawił babola, bo w tekście j.w. w klasach dodatkowych dla Imperium nie chodzi o wojownika Sith ale o Agenta (snipera/operative'a).

Pokechor  2015-07-28 - 15:38

Pograłem, swoje widziałem i stwierdzam- ta gra to ŚREDNIAK. EA postarało się tworząc oprawę graficzną, ale grając odczułem coś w stylu niezadowolenia z grania. Wolałem poprzedniczki tej serii. 7,5/10

Bandi_90  2015-08-13 - 20:26

Może mi ktoś powiedzieć co się stanie z moimi kredytami (mam ponad 1,2 mln na koncie) gdy skończy mi się abonament ? Gracze free to play i preferred mają limit na kredyty. Czy one mi po prostu zmniejszą się do tego limitu czy zostaną ?

Mr Stranger  2015-08-17 - 14:35

Słyszałem, że bez abonamentu nie da się jakoś fajnie pograć i nie czerpie się z tego większej przyjemności. Chciałbym poznać opinię graczy, którzy grali za darmo i wykupili abonament, czy faktycznie płaca odczuwa się różnice w rozgrywce i, czy faktycznie lepiej jest zapłacić?

Irek22  2015-08-17 - 14:53

Mr Stranger [834] czy faktycznie płaca odczuwa się różnice w rozgrywce Odczuwa się różnice. Początkowo grałem 2 miesiące za free i było spoko*. Może dlatego, że miałem szczęście trafić na ludzi na poziomie, z którymi się trzymałem i wszyscy przez ten czas graliśmy za free, dzięki czemu żadne z nas nie psuło innym zabawy. W końcu jednak wszyscy postanowiliśmy wykupić miesięczny abonament i dopiero wtedy zaczęła się zabawa na całego. Możliwości gameplayowe zwiększają się radykalnie. *Wątki fabularne jesteś w stanie przejść bez płacenia za cokolwiek. Tak że jeśli zależy ci tylko na fabułach, a nie na graniu z innymi graczami, to możesz całkowicie olać płatności.

7.5

coll123  2015-09-04 - 22:27

Podobała mi się do czasu opuszczenia pierwszej lokacji, udając się do innych terenów przestałem czerpać z gry przyjemność. Nie zmienia to faktu, że przez początkowy okres gry bawiłem się bardzo dobrze, zdaję sobie sprawę, że dla wielu oferuje ona multum zabawy również w późniejszych etapach. Nie jest zła, nie ma też polotu, nudzi się, oceniam na 7.5.

Adexx  2015-09-15 - 22:29

Witam was. Chciałbym zacząć grę w SWtOR'a I pytanie do was. Jaki serwer i czy jest jakaś dobrze prowadzona polska gildia. Chodzi mi o atmosferę, dobrą zabawę. Proszę o rady

9.0

Adexx  2015-09-18 - 12:30

Gra jest cudowna, czuć klimat Gwiezdnych wojen. Świetnie się bawię, dialogi miodne, fabuła ciekawa. 9/10 jak nic do tego zapraszam wszystkich na stronę inmperium na serwerze Tomb of Freedon Nadd. Polecam !!