Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

emulator

Oprogramowanie, które umożliwia uruchomienie aplikacji na komputerze lub w systemie operacyjnym, dla którego nie została ona przeznaczona. W przypadku gier wideo emulatory pozwalają zagrać w gry stworzone na inne, zwykle starsze platformy sprzętowe.

Twórcy emulatorów starają się, by ich programy możliwie wiernie naśladowały urządzenie, którego pracę emulują. Problemem może jednak okazać się np. zbyt duża szybkość działania aplikacji (gry z lat 80. projektowane były z myślą o komputerach wyposażonych w procesory pracujące z częstotliwością kilku MHz), różnice w palecie barw albo brak obsługi dźwięku. Także sama instalacja poszczególnych modułów programu czasami nastręcza trudności i może doprowadzić do uszkodzenia plików systemu operacyjnego.

Odrębną kwestię natury prawnej stanowi legalność korzystania z aplikacji uruchamianych poprzez emulatory. Większość starych gier i programów wciąż chroniona jest zapisami prawa autorskiego. W przypadku gdy ich twórcy (a także wydawcy) nie są zainteresowani rozwojem danej marki, ani nie planują wydania swego dzieła na nowych platformach sprzętowych, najczęściej przymykają oko na nielegalny proceder, jeśli z aplikacji korzystają osoby prywatne i nie wiąże się to z czerpaniem korzyści finansowych.