Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 12 lipca 2018, 17:10

raid

W grach MMORPG (i z nich czerpiących) raid to specjalny rodzaj misji polegający na eliminacji dużej liczby przeciwników i/lub wyjątkowo potężnego bossa; rzadziej zwrot bywa używany w odniesieniu do starć dwóch dużych grup graczy.

Raidy często toczą się w specjalnie wydzielonych lokacjach (tak zwanych instancjach). Z uwagi na wysoki poziom trudności, gracze biorący w nich udział muszą współpracować i trzymać się ściśle określonych ról; często mowa nie tylko o tanku, healerze i DPS-ie, lecz również o liderze koordynującym działania całej grupy. Ukończenie raidu najczęściej owocuje zdobyciem unikalnego lootu.

EverQuest wprowadził koncepcję raidów do współczesnych, trójwymiarowych gier MMORPG. - 2018-07-12
EverQuest wprowadził koncepcję raidów do współczesnych, trójwymiarowych gier MMORPG.

W RTS-ach z kolei raid odnosi się bezpośrednio do terminologii wojskowej, w której oznacza on wyprowadzenie błyskawicznego ataku w ściśle określonym celu i równie szybki powrót na wcześniejsze pozycje, zanim siły wroga będą w stanie się przegrupować i wyprowadzić kontratak.