Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 8 marca 2018, 15:38

AoE

area of effect; atak obszarowy

Area of Effect (ang. obszar działania) to zwrot używany w odniesieniu do umiejętności aktywnych i pasywnych o zasięgu obszarowym, które wpływają na postacie lub obiekty znajdujące się strefie objętej ich działaniem (najczęściej mającej postać okręgu). Ich przeciwieństwem są zdolności czy ataki wpływające wyłącznie na jeden cel, takie jak strzał z pistoletu.

Dotyczy on zarówno ataków obszarowych, czyli takich, które ranią lub osłabiają przeciwników będących w ich zasięgu, jak i zdolności defensywnych, choćby w postaci zaklęć leczących czy wzmacniających.

W grze Lichdom: Battlemage umiejętne wykorzystanie ataku obszarowego często stanowi klucz do zwycięstwa – pozwala na wyeliminowanie kilku adwersarzy za jednym zamachem. - 2018-03-08
W grze Lichdom: Battlemage umiejętne wykorzystanie ataku obszarowego często stanowi klucz do zwycięstwa – pozwala na wyeliminowanie kilku adwersarzy za jednym zamachem.

Pomimo że w większości przypadków przed skorzystaniem ze skilla typu AoE gracz może wybrać strefę, która zostanie nim objęta, w niektórych produkcjach takie zdolności są skoncentrowane na korzystającej z nich postaci (dzięki temu kiedy bohater rzucający zaklęcie przemieszcza się po polu bitwy, obszar działania takiego skilla porusza się wraz z nim).

Umiejętności lub ataki obszarowe można znaleźć w produkcjach reprezentujących rozmaite gatunki, jednak najczęściej spotyka się je w RPG-ach, strategiach oraz grach typu MOBA.