Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 listopada 2017, 14:26

kamper

camping; kampowanie

Określenie o znaczeniu pejoratywnym, odnoszące się do gracza okupującego miejsce gwarantujące mu nieuczciwą przewagę strategiczną nad pozostałymi. Zjawisko tak zwanego „campingu” jest obecne przede wszystkim w strzelaninach nastawionych na multiplayerową rozgrywkę, jednak pojawia się również w niektórych produkcjach typu MMORPG.

Camping daje się graczom we znaki przede wszystkim w multiplayerowych strzelankach, takich jak choćby widoczny na powyższym obrazku Counter Strike: Global Offensive. - 2017-11-20
Camping daje się graczom we znaki przede wszystkim w multiplayerowych strzelankach, takich jak choćby widoczny na powyższym obrazku Counter Strike: Global Offensive.

Kamperzy najczęściej ukrywają się w trudno dostępnych miejscach, gdzie czekają na niczego niespodziewających się graczy, by pozbawiać ich życia, kiedy ci przechodzą obok. Inne formy campingu obejmują ukrywanie się w oddalonych fragmentach lokacji z karabinem snajperskim i zabijanie rywali z bezpiecznej odległości oraz przesiadywanie w miejscu, w którym respawnują się konkurenci, by eliminować ich z gry tuż po odrodzeniu (mowa o tak zwanych spawn killach).

Co ciekawe, podczas gdy z drugim z wymienionych sposobów campingu deweloperzy radzą sobie, na przykład pozwalając graczom na dotarcie do stanowiska kampera alternatywną ścieżką (co pozwala na pozbawienie go życia z zaskoczenia), walczy się również z trzecim wariantem tego zjawiska, dając graczom chwilową nieśmiertelność po respawnie lub umieszczając w strefie odrodzenia automatyczne wieżyczki strzelnicze, które bronią do niej dostępu.

W Enemy Territory: Quake Wars zastosowano ciekawy mechanizm obrony przed kamperami. W miejscach, w których odradzali się gracze, zainstalowano automatyczne wieżyczki strzelnicze, które błyskawicznie brały na celownik każdego nieprzyjaciela, jaki pojawił się w ich zasięgu. - 2017-11-20
W Enemy Territory: Quake Wars zastosowano ciekawy mechanizm obrony przed kamperami. W miejscach, w których odradzali się gracze, zainstalowano automatyczne wieżyczki strzelnicze, które błyskawicznie brały na celownik każdego nieprzyjaciela, jaki pojawił się w ich zasięgu.

Warto odnotować, że choć kamperzy nie są mile widziani w wieloosobowych rozgrywkach, w wybranych przypadkach camping jest uzasadniony. Mowa na przykład o trybach gry, w których zadaniem graczy jest obrona określonego punktu na mapie, gdzie okupacja miejsc gwarantujących taktyczną przewagę nad przeciwnikami wydaje się najrozsądniejszą taktyką.