Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 2 czerwca 2017, 16:16

crossover - co to jest?

Rodzaj tekstu kultury – w tym wypadku gry wideo – zawierający postacie lub wydarzenia z różnych franczyz. Zazwyczaj tego typu pozycje występują w obrębie tego samego gatunku, z jakiego zaczerpnięto materiał źródłowy. Zdarzają się jednak przypadki crossoverów łączących elementy kilku diametralnie różnych tytułów.

Firmy Namco Bandai oraz Capcom nawiązały współpracę specjalnie na potrzeby stworzenia gry Street Fighter X Tekken. - 2017-06-02
Firmy Namco Bandai oraz Capcom nawiązały współpracę specjalnie na potrzeby stworzenia gry Street Fighter X Tekken.

Pomimo że większość crossoverów zawiera części składowe gier jednego dewelopera lub wydawcy, niektóre firmy nawiązują współpracę specjalnie na potrzeby stworzenia tego typu pozycji. Mowa zarówno o przedsiębiorstwach działających w branży gier wideo, jak i o firmach wywodzących się z innych gałęzi branży rozrywkowej – wytwórni filmowych czy wydawnictw komiksowych.

W wielu przypadkach specyfika gry jest bezpośrednio sugerowana przez sam tytuł crossovera – przykładem może być tutaj gra Street Fighter X Tekken. Zdarza się jednak, że jest ona zaznaczona w nazwie gry jedynie pośrednio (jak na miało to miejsce choćby w przypadku PlayStation All-Stars Battle Royale) lub w ogóle (mowa na przykład o serii Kingdom Hearts).

W grach z serii Kingdom Hearts bohaterowie z uniwersum Disneya występują w towarzystwie postaci znanych z cyklu Final Fantasy. - 2017-06-02
W grach z serii Kingdom Hearts bohaterowie z uniwersum Disneya występują w towarzystwie postaci znanych z cyklu Final Fantasy.

Uważa się, że pierwszym crossoverem w historii branży gier wideo była gra Battle Soccer z 1988 roku, w której wystąpili zawodnicy zaczerpnięci z serii Godzilla, Kamen Rider oraz Ultraman Gundam.