Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

wieloklasowość

Opcja rozwoju postaci pojawiająca się w niektórych grach z system klasowym. Gracz ma możliwość rozwijania swego bohatera w więcej niż jednej specjalności. Wieloklasowość wiąże się jednak z określonymi sankcjami.

Zależnie od założeń mechaniki gry, dodawanie drugiej, trzeciej i więcej klas postaci może być dostępne już na etapie kreacji herosa lub dopiero po osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozwoju. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest znaczne poszerzenie katalogu umiejętności, jakimi dysponować może bohater (np. mag/złodziej będzie w stanie opanować sztukę rzucania zaklęć i rozbrajania pułapek). Wieloklasowcy na ogół potrzebują jednak większej liczby punktów doświadczenia, by awansować na kolejny poziom, a także nie mogą zgłębić najgłębszych tajemnic poszczególnych zdolności klasowych.

Wieloklasowa postać – wojownik/mag/złodziej z gry Baldur's Gate (1998) - 2012-12-17
Wieloklasowa postać – wojownik/mag/złodziej z gry Baldur's Gate (1998)

Z uwagi na trudność w prowadzeniu postaci wieloklasowych, wybór takiej opcji z reguły zaleca się doświadczonym graczom, którzy dobrze znają zasady rozgrywki.