Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 maja 2022, 11:30

Ważne dane będą przechowywane na Księżycu?

Pierwsze podróże w kosmos sprawiły, że ludzkość zapragnęła dalszej ekspansji w tamtym kierunku. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele pomysłów dotyczących wykorzystania kosmicznych zasobów. Pewien amerykański startup pragnie zrobić użytek z komór lawowych znajdujących się pod powierzchnią Księżyca.

Źródło: Flickr / c w

Firma Lonestar Data Holdings chce zapisać historię ludzkości i schować ją na Księżycu (via Techspot). Dzięki temu nasze dzieje zostałyby zachowane dla przyszłych pokoleń, a nawet dla innych cywilizacji, które mogłyby odwiedzić okolice Ziemi w dalekiej przyszłości. Czy jednak tak duże przedsięwzięcie, jakim niewątpliwie byłoby umieszczenie serwerów z danymi na Księżycu, jest w ogóle wykonalne?

Czy Księżyc nadaje się na serwer danych?

Trzeba przyznać, że pomysł firmy Lonestar Data Holdings jest bardzo ambitny. Z tego też powodu jego wykonanie jest praktycznie niemożliwe. Ciekawe jednak, czy rozwój technologiczny w najbliższych latach sprawi, że amerykański startup zbliży się do swojego celu.

Potencjalne banki danych musiałyby być wysoce odporne na bardzo wysokie wahania temperatury na Księżycu. Skacze ona od +110°C w środku dnia księżycowego, do -180°C w środku nocy (via PWN). Związane jest to z brakiem atmosfery i łatwiejszym ogrzewaniem satelity przez promienie słoneczne. Oczywiście działa to również w drugą stronę, przez co ciepło znacznie szybciej ucieka, powodując wychładzanie powierzchni Księżyca.

Czym są komory lawowe na Księżycu?

Są to tunele, które wytworzyły się podczas przepływów lawy bazaltowej. Po ostygnięciu powierzchni jaskini, lawa wytwarza utwardzoną pokrywkę, w której następuje jej dalszy przepływ w podłużnych kanałach. Mogą osiągać nawet 500 metrów, zanim zapadną się pod wpływem grawitacji.

Oczywiście duże znaczenie miałoby również znalezienie odpowiedniej komory lawowej, a także dostanie się do niej, co na pewno nie byłoby proste.

Przyszłość ludzkości związana z Księżycem?

Lonestar Data Holding ma już doświadczenie w instalacji serwerów w kosmosie. Firma jest bowiem odpowiedzialna za umieszczenie takich urządzeń na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Czy jednak wystarczy to na uruchomienie tak dużego przedsięwzięcia na Księżycu?

Firma planuje przeprowadzić pierwsze testy autorskiego oprogramowania już w 2024 roku.

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że najbliższe dziesięciolecia obfitować będą w różnego rodzaju ekspedycje na powierzchnię Księżyca. Naturalne zasoby na naszej planecie z każdym rokiem się kurczą, a znalezienie na Ziemi nowych pokładów graniczy z cudem.

Czy oznacza to, że przyszłe pokolenia zmuszone będą do kolonizacji Księżyca lub Marsa? Nawet jeśli niektórym osobom może się to nie podobać, to jednak wydaje się to być nieuniknione.

Ważne dane będą przechowywane na Księżycu? - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.