futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 6 maja 2019, 14:11

autor: Łukasz Kruczkowski

Sprzedaż dysków HDD do PC spadnie w tym roku o połowę

Talerzowe dyski twarde odchodzą do lamusa? Jak wynika z raportu firmy Nidec, trend spadkowy przyspiesza szczególnie na rynku komputerów osobistych, ale są jeszcze miejsca, gdzie HDD wciąż góruje nad SSD.

Sprzedaż dysków HDD spada w dość drastycznym tempie, ale nie powinno to stanowić dla nikogo niespodzianki. - Sprzedaż dysków HDD do PC spadnie w tym roku o połowę - wiadomość - 2019-05-06
Sprzedaż dysków HDD spada w dość drastycznym tempie, ale nie powinno to stanowić dla nikogo niespodzianki.

W tym roku będziemy świadkami mocnego spadku sprzedaży dysków twardych (HDD), w segmencie PC sięgającego nawet 50 procent. Dla odmiany w tym samym czasie zapotrzebowanie dla centrów danych ma wciąż wzrastać - wynika z zamykającego rok fiskalny raportu firmy Nidec.

Zanim przejdziemy do przewidywań warto przywołać twarde dane: globalna sprzedaż dysków HDD od roku 2010 do 2018 zmniejszyła się o około 40 procent. W przypadku japońskiej firmy Nidec, niekwestionowanego lidera rynku, odpowiadającego za wyposażenie w silniki około 80 procent z wszystkich produkowanych na świecie napędów HDD, oznacza to spadek z 650 milionów do 375 milionów jednostek. Sam trend „zniżkowy” nie jest więc niczym zaskakującym, ale bardziej szczegółowe dane, które pochodzą z opublikowanego właśnie raportu zamykającego rok fiskalny, pozwalają lepiej go zrozumieć.

Sprzedaż precyzyjnych silników elektrycznych dla dysków HDD. Źródło: Nidec - Sprzedaż dysków HDD do PC spadnie w tym roku o połowę - wiadomość - 2019-05-06
Sprzedaż precyzyjnych silników elektrycznych dla dysków HDD. Źródło: Nidec

Najbardziej drastyczny spadek - ze 124 milionów sprzedanych jednostek w 2018 roku do przewidywanych 65 mln w roku 2019 - dotyczyć będzie wyposażenia komputerów osobistych. Zmiana ta nie zdziwi większości graczy PC, dla których wymiana na dysk SSD jest jednym z pierwszych działań mających usprawnić maszynę. Dodatkowo serwisy streamujące muzykę i filmy uwolniły nas też od potrzeby magazynowania dużej ilości danych.

Nieco mniejszy spadek (z 77 mln do 70 mln jednostek) prognozowany jest dla innych urządzeń konsumenckich, co związane jest np. z malejącym zapotrzebowaniem na obecną generację konsol, czy systemy monitoringu wciąż przechowujące dane „na miejscu” – w przeciwieństwie do rozprzestrzeniających się rozwiązań opartych o przechowywanie danych w chmurze. Tam, gdzie dyski wciąż będą potrzebne, częściej będą stosowane układy SSD – PS5 będzie miało SSD szybszy niż na PC.

Jeśli zastanawiają Cię wady i zalety dysków HDD oraz SSD, warto pochylić się nad naszym artykułem: Dysk HDD vs SSD.

Powoli zmniejsza się też zapotrzebowanie na dyski HDD na rynku przedsiębiorstw, uwolnionych już od konieczności wyposażania niemal każdego pracownika w komputer czy laptop (do wykonywania obowiązków zawodowych często wystarczy tablet czy nawet smartfon).

Jedynym segmentem, w którym Nidec przewiduje stały i stabilny wzrost to centra danych, w przypadku których dyski talerzowe wciąż biją na głowę dyski SSD pod względem ceny za terabajt danych – a prędkość dostępu do danych i tak wciąż zależy od jakości połączenia.

Zmiany profilu produkcji w fabryce przygotowującej dotąd części dla dysków twardych Źródło: Nidec - Sprzedaż dysków HDD do PC spadnie w tym roku o połowę - wiadomość - 2019-05-06
Zmiany profilu produkcji w fabryce przygotowującej dotąd części dla dysków twardych Źródło: Nidec

Na marginesie warto wspomnieć, że sam spadek sprzedaży dysków HDD nie jest postrzegany przez Nidec jako coś negatywnego – traktowany jest bowiem jako naturalny trend, który motywuje do zmian w organizacji, m.in. przez przebudowywanie linii produkcyjnych w fabrykach na potrzeby innych urządzeń. Dlatego japoński producent zajmuje się tworzeniem szerokiej gamy silników elektrycznych, a jego urządzenia montowane są w polskiej fabryce w Niepołomicach - znajdziemy je na wyposażeniu większości marek samochodów produkowanych w Azji, Europie i Ameryce.