Jak dużego pendrive'a potrzeba, żeby pobrać Wikipedię?

Wikipedia to źródło wiedzy niezliczonej rzeszy internautów. Encyklopedię da się przeglądać także bez dostępu do Internetu. Jak to zrobić? Wystarczy pobrać Wikipedię na dysk.

tech
Mateusz "rassi" Ługowik13 kwietnia 2022
76

Niedawno przeczytałem o tym, że Rosjanie ściągają internetową encyklopedię, bo obawiają się utraty dostęp do jej wersji online. Przyznam się bez bicia, iż nie miałem pojęcia, że Wikipedię da się w łatwy sposób zapisać na fizycznym nośniku i korzystać z jej zasobów bez połączenia z internetem. Pewnie nie wszyscy z Was też zdawali sobie z tego sprawę. Uznałem więc, że temat jest wyjątkowo ciekawy i warto go przybliżyć. Wszakże pomimo wpadek, Wikipedia to solidne źródło wiedzy na wszelakie tematy.

Da się pobrać Wikipedię na pendrive’a? - ilustracja #1
Cyfrowa encyklopedia na fizycznym nośniku to nic nowego. Sam jakieś dwie dekady temu, jeszcze zanim miałem dostęp do internetu, miałem encyklopedię na płycie DVD. Źródło: sprzedajemy.pl

Jak ściągnąć Wikipedię na dysk?

Jednym ze sprawdzonych sposobów, który postanowiłem szerzej opisać, jest pobranie Wikipedii z serwerów Kiwix. Z tego źródła ściąga się też aplikację pozwalającą przeglądać ją z poziomu dysku lokalnego.

Polska wersja Wikipedii jest dostępna pod tym linkiem. Warto zwrócić uwagę, że znajduje się tu aż sześć pozycji. Część z nich jest słabo opisana, ale nie ma wątpliwości, że ta o największym rozmiarze zawiera prawie wszystkie artykuły (paczki są aktualizowane co jakiś czas) wraz ze zdjęciami. Druga pod względem rozmiaru Wikipedia to zapewne sam tekst, bez grafik. Do pobrania dostępne są również warianty z 50 tys. najlepszych artykułów. Wydaje się, że nie warto iść na żaden kompromis i od razu wybrać pełną wersję z lub ewentualnie tę bez zdjęć.

Da się pobrać Wikipedię na pendrive’a? - ilustracja #2
Żeby rozpocząć pobieranie, należy kliknąć dokładnie belkę Download, a nie dowolny obszar kafelka.

Po pobraniu encyklopedii w formacie .zim kolejnym krokiem jest ściągnięcie czytnika. W tym celu należy przejść pod adres https://www.kiwix.org/en/, kliknąć Download w centralnej części strony i wybrać platformę. Po rozpakowaniu archiwum i uruchomieniu programu Kiwix, pozostało już tylko otwarcie w nim pliku z Wikipedią.

Da się pobrać Wikipedię na pendrive’a? - ilustracja #3
Kiwix jest dostępny na Androidzie, Windowsie, Linuxie, Raspberry Pi, iOS-ie, macOS-ie i jako rozszerzenie do popularnych przeglądarek internetowych.

Ile waży Wikipedia?

Do zapisania wersji offline nie są potrzebne najpojemniejsze talerzowce ani kilka dysków o mniejszym rozmiarze. Wystarczy pendrive i to wcale nie ten z setkami gigabajtów miejsca na dane. Jeśli skorzystaliście z instrukcji pobierania encyklopedii i polska wersja wylądowała na Waszym dysku, wiecie, że wariant ze zdjęciami zajmuje 16,3GB. Cała wiedza zmieści się więc już na pendrivie o pojemności 32GB. Dobrym pomysłem jest też przechowywanie pliku na telefonie. Polska wiki nie jest oczywiście tą największą. Najwięcej waży wersja angielskojęzyczna, co chyba nie jest dla nikogo specjalnym zaskoczeniem. Jej dokładny rozmiar to aż 93GB. Ile przestrzeni dyskowej trzeba przygotować na inne edycje?

Da się pobrać Wikipedię na pendrive’a? - ilustracja #4
Największa Wikipedia zawiera blisko 6,5 mln artykułów. Pierwsze teksty w języku angielskim zostały dodane w styczniu 2001 roku.

Rozmiar Wikipedii w różnych językach:

  1. angielska – 93GB
  2. niemiecka – 38GB
  3. francuska – 34,1GB
  4. rosyjska – 30GB
  5. hiszpańska – 24,5GB
  6. włoska – 21GB
  7. japońska – 20,4GB
  8. chińska – 20GB
  9. polska16,3GB
  10. hebrajska – 16,1GB
  11. holenderska – 16,1GB
  12. szwedzka – 14,3GB
  13. portugalska – 13,8GB
  14. węgierska – 7,5GB
  15. rumuńska – 7,3GB
  16. indonezyjska – 6,3GB
  17. fińska – 6,3GB
  18. turecka – 5,7GB
  19. słowacka – 2,9GB
  20. duńska– 3GB
  21. łotewska – 1,3GB
  22. kirgiska – 356MB
  23. ślůnsko – 190MB

Spore różnice w wadze poszczególnych encyklopedii wynikają z tego, że w danym języku dostępna jest różna liczba artykułów. Ciekawostką jest Wikipedia pisana w śląskiej gwarze. Ślonsko Wikipedyjo została założona w 2008 roku. Najświeższe statystyki mówią o tym, że zawiera ona prawie 55 tys. artykułów.

Po co pobierać Wikipedię?

My, Polacy jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że nie obawiamy się zablokowania dostępu do internetowej wersji Wikipedii. Odpada więc dość ważny, o ile nie najistotniejszy argument stojący za uzasadnieniem pobrania encyklopedii. Są jednak i inne. Drugim w kolejności wagi wydaje się ten mówiący, że nie wszędzie mamy dostęp do internetu bądź nie zawsze chcemy korzystać z tego mobilnego. Jeśli w takim momencie zapragniemy zaczerpnąć wiedzy na jakiś temat, dobrym rozwiązaniem okaże się Wikipedia offline.

Osobiście znam osoby, które przeglądanie zasobów Wiki traktują jako formę rozrywki i oddają się niej w wolnym czasie. W końcu encyklopedia jest wypełniona masą ciekawostek, a nie tylko surową wiedzą o ubarwieniu Melolontha melolontha. Wiedzieliście, że we Francji jadano zupę z tych chrabąszczy?

Da się pobrać Wikipedię na pendrive’a? - ilustracja #5
Wersja offline do złudzenia przypomina tą internetową.

Jako redaktor poważnego portalu raczej nie powinienem używać argumentów, że coś jest fajne, ale w tym przypadku muszę zrobić wyjątek. Już bowiem samo posiadanie pendrive’a z Wikipedią np. przyczepionego do kluczy jest po prostu czymś… fajnym. Pomyślcie tylko: ogromna skarbnica informacji przechowywana na niewielkim zarówno jeśli chodzi o pojemność, jak i fizyczne wymiary nośniku. To robi wrażenie i niektórym może wydawać się wręcz abstrakcyjne. Są tacy, to nie żart, który szacowali, że Wikipedia zajmuje tysiące gigabajtów, czyli już terabajty na dysku. Gdy ich uświadomiłem, że są to dziesiątki gigabajtów, byli bardzo zaskoczeni.

POWIĄZANE TEMATY: tech Internet serwisy internetowe

Mateusz "rassi" Ługowik

Mateusz "rassi" Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

Patrząc na cenę i specyfikację tego modelu, nie dziwi mnie, że Motorola jest królową smartfonów

Patrząc na cenę i specyfikację tego modelu, nie dziwi mnie, że Motorola jest królową smartfonów

ASUS ROG Ally dostał bardzo ważną aktualizację, nowa funkcja może dodać sporo klatek w grach

ASUS ROG Ally dostał bardzo ważną aktualizację, nowa funkcja może dodać sporo klatek w grach

Nowe karty graficzne AMD użyją „wolnej” pamięci, to spore rozczarowanie

Nowe karty graficzne AMD użyją „wolnej” pamięci, to spore rozczarowanie

Lepsze celowanie w strzelankach: to powinieneś robić z każdym gamepadem

Lepsze celowanie w strzelankach: to powinieneś robić z każdym gamepadem

O co chodzi z darmowym dronem z Temu i dlaczego łatwiej znaleźć igłę w stogu siana

O co chodzi z darmowym dronem z Temu i dlaczego łatwiej znaleźć igłę w stogu siana