Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 marca 2018, 12:35

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

Aktualizacja 5.50 dla PS4 już dostępna

Sony udostępniło najnowszy patch dla systemu operacyjnego PlayStation 4. Oprogramowanie dodaje m.in. tryb supersamplingu dla PS4 Pro, a także funkcję nadzorowania czasu gry.

Łatka 5.50 dla PS4 w końcu wyszła z bety. - Aktualizacja 5.50 dla PS4 już dostępna - wiadomość - 2018-03-08
Łatka 5.50 dla PS4 w końcu wyszła z bety.

Posiadacze konsol PlayStation 4 mogą już ściągnąć najnowszą aktualizację dla systemu operacyjnego swojej platformy. Łatka waży 460 MB i przynosi ze sobą kilka ciekawych funkcji.

Supersampling na PS4 Pro

Najbardziej interesującą (a w każdym razie budzącą największe emocje w czasie trwających dość długo testów beta) jest dedykowany PS4 Pro tryb supersamplingu, który przyda się posiadaczom telewizorów w standardzie FullHD. Umożliwia on zmuszenie wybranych gier do działania w wyższej rozdzielczości. Tak podrasowany obraz jest następnie skalowany do 1080p. Efekt końcowy jest uzależniony od konkretnego tytułu, ale na ogół dostajemy grafikę o nieco większej ostrości, z bardzo ładnie wygładzonymi krawędziami.

Tryb supersamplingu aktywujemy z poziomu menu systemowego. Przyda się on przede wszystkim w tych produkcjach, które po wykryciu ekranu 1080p nie oferują graczom wyboru i uruchamiają się tak, jakby pracowały na zwyczajnym PS4. Warto przy tym odnotować, że – w zależności od gry – zwiększenie rozdzielczości może odbywać się kosztem płynności animacji lub niektórych fajerwerków graficznych. Więcej na temat tego trybu dowiecie się z zamieszczonego poniżej filmu serwisu DigitalFoundry.

Rozbudowana kontrola rodzicielska

Kolejną nowość w oprogramowaniu 5.50 dla PS4 stanowi funkcja kontroli czasu gry (ang. Play Time Management), dedykowana rodzicom, którzy chcą nieco lepiej nadzorować czas spędzany przez swoje pociechy z padem w dłoni. System umożliwia przyznanie każdemu dziecku określonej liczby minut na zabawę każdego dnia, a także wprowadzenie dodatkowych ograniczeń (np. 1,5 godziny gry, jednak do wykorzystania w całości nie później niż przed 21:00). Kiedy czas zacznie się kończyć, mały gracz otrzyma powiadomienie, informujące go, że powinien zapisać postęp i wyłączyć konsolę. Funkcja jest zintegrowana z siecią PSN, dzięki czemu mamy możliwość wprowadzania zmian z poziomu przeglądarki lub smartfona.

Każda pociecha może otrzymać konkretną ilość czasu na zabawę.

Poprawki interfejsu i inne dodatki

Długo wyczekiwane zmiany dotkną także Bibliotekę, która jest teraz posegregowana zdecydowanie lepiej. Główną zakładką jest „To PS4”. Znajdziemy tam wszystko, co jest zainstalowane na dysku danej konsoli, z podziałem na gry i aplikacje. Nieco niżej znajduje się lista oprogramowania przypisanego do naszego konta PSN. Tutaj również mamy do czynienia z dużo klarowniejszym niż wcześniej podziałem, bowiem tytuły, które otrzymaliśmy w ramach subskrypcji PS Plus znajdują się teraz w osobnej zakładce – z góry wiadomo, do czego stracimy dostęp, jeśli zdecydujemy się na nie opłacanie abonamentu. Dodatkowo w końcu mamy możliwość ukrywania nieużywanych aplikacji. Czemu trzeba było na to wszystko czekać tak długo, Sony?

Nowa, zdecydowanie lepsza biblioteka.

Kolejnych poprawek doczekało się również Quick Menu. Aktualizacja ułatwia dostęp do konkretnych osób na liście znajomych oraz pozwala łatwiej orientować się, kto jest online. Sony dodało również specjalne, kontekstowe skróty, które aktywują się w przypadku korzystania z niektórych aplikacji (np. Spotify). Z kolei użytkownicy PS Now (oficjalnie niestety wciąż niedostępnego w Polsce) otrzymali możliwość słuchania swojej własnej muzyki w czasie korzystania z tej usługi. Wisienki na przysłowiowym torcie stanowią funkcje usuwania starych powiadomień oraz importowania tapet z pendrive’a.

  1. PlayStation – strona oficjalna