Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 września 2022, 16:42

autor: Adam Adamczyk

AI rozpoznaje obrazy gorzej niż człowiek

Sztuczna inteligencja robi wiele rzeczy lepiej od człowieka, ale do ludzkich możliwości rozpoznawania obiektów jeszcze sporo jej brakuje.

Źrodło fot. Unsplash | Amanda Dalbjorn
i

Ostatnio głośno było na temat sztucznej inteligencji, która jest w stanie generować obrazy, podkładać głos w grach, a nawet je tworzyć. Można zatem dojść do wniosku, że niebawem nie będziemy mieli wiele do roboty, skoro AI jest w stanie zastąpić nas w tylu różnych dziedzinach. Jeśli jednak chodzi o rozpoznawanie obiektów, to sztuczna inteligencja musi przejść jeszcze długą drogę, aby mogła zbliżyć się do możliwości ludzkiego oka.

AI nie rozpoznaje obiektów tak dobrze jak człowiek

Naukowcy z HSE University i Moscow Polytechnic University odkryli, że modele AI nie są w stanie (na razie) odwzorować cech naszego wzroku z powodu braku powiązania funkcji widzenia z ludzką wyobraźnią, dlatego gorzej radzą sobie z rozpoznawaniem obrazów.

Wspominani wcześniej badacze przesłali przykłady klasycznych iluzji optycznych do internetowego serwisu IBM Watson Visual Recognition. Większość z nich stanowiły obiekty, które zostały częściowo ukryte przez geometryczne kształty w takim samym kolorze jak tło. Okazało się, że sztuczna inteligencja nie jest w stanie rozpoznać żadnej figury! Jedyny wyjątek stanowił kolorowy trójkąt, który został odróżniony jedynie ze względu na wysoki kontrast z kolorem tła.

Dlaczego ludzkie oko ma przewagę?

Skoro ustaliliśmy na wstępie, że AI prezentuje się coraz bardziej imponująco, to dlaczego w takim razie przegrywa z naszymi oczami (nierzadko zmęczonymi i wspomaganymi okularami)? Odpowiedź nie jest taka prosta, ale wszystko rozbija się podobno o naszą wyobraźnię oraz charakterystyczną budowę ludzkiego oka. Eksperci z HSE University tłumaczą to tak:

Ludzkie oko mimowolnie stale porusza się, a światłoczuła powierzchnia jego siatkówki ma kształt półkuli. Człowiek jest w stanie dostrzec iluzję, jeśli obraz jest wektorem, czyli zawiera punkty odniesienia i łączące je krzywe. Ludzka wyobraźnia uzupełni obraz dzięki ciągłym ruchom oczu, co stanowi fizjologiczną cechę widzenia.

W optycznych układach elektronicznych wszystko działa nieco inaczej. Ich matryca światłoczuła ma płaski, zwykle prostokątny kształt, a sam układ soczewek nie porusza się aż tak swobodnie jak ludzkie oko. Dlatego sztuczna inteligencja nie potrafi uzupełnić wyimaginowanych linii łączących fragmenty geometrycznej iluzji. Widzenie maszynowe rozpoznaje zatem tylko to, co jest rzeczywiście przedstawione, podczas gdy ludzie uzupełniają obraz w myślach na podstawie jego konturów.

Nie oznacza to jednak, że AI nie może poprawić się w przyszłości. Naukowcy podkreślają, że w przyszłości mogą powstać rozwiązania pomagające sztucznej inteligencji identyfikować różne obiekty. Jest to o tyle istotne, że algorytmy rozpoznawania obrazu już teraz towarzyszą nam w wielu aspektach życia (np. w autopilocie samochodu czy samolotu), a już niedługo mogą być jeszcze powszechniejsze.

AI rozpoznaje obrazy gorzej niż człowiek - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Adam Adamczyk

Adam Adamczyk

Pisaniem zajmuję się zawodowo od 2013 roku i przez większość tego czasu współpracowałem z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuję się od dziecka, dlatego z czasem postanowiłem połączyć jedną z moich pasji z pracą. Tak w 2021 roku udało mi się dołączyć do Gry-Online.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuję się także informacjami stricte techowymi. Poza pracą interesuję się grą na gitarze, komponowaniem muzyki i sportami siłowymi.

więcej