Witam! Mam pytanko, poniewaz wybieram kierunek studiów i interesuje mnie informatyka. Znam się dużo na komputerach lecz niezbyt na programowaniu i chciałbym się dowiedzieć czy na studiach od razu zakładają, że umiesz programowanie czy nauczą dopiero tam tego. Chodzi mi o to czy jestem w stanie dać sobie rade :D z góry wielkie dzięki!
Zależy gdzie.
Ale bardzo często uczą od podstaw, nawet wyświetlania "Witaj świecie".
wypadało by umieć podstawy jak pascal, c++ php i java. Matma w małym palcu to też mile widziana.
Podstawa to analiza matematyczna i algebra - od tego wychodzisz w stronę programowania.. Bez wiedzy matematycznej nie będziesz w stanie zrozumieć algorytmów, więc i sensu pchania się w ten kierunek nie ma..
Co do tego zakładania czyś programista to już zależy od uczelni..
edit: No dobra, może przesadzam, ale jeśliś "noga" z matmy to będzie Ci tak czy owak ciężko pojmować sporo rzeczy czy też dążyć samemu do rozwiązania jakiegoś problemu..
Skoro zamierzasz iść na informatykę, znaczy że się tym interesujesz- skoro się interesujesz, to chyba normalne że jakieś podstawy znasz...
Zresztą z podejściem "nauczą mnie", szybko studiować skończysz...
Tutaj przede wszystkim SAM się uczysz, a na zajęciach pokazują jedynie jakich umiejętności wymagają by puścić dalej.
Jeśli pytasz czy nauczą Cię - nie, nie nauczą, a jedynie pokażą, czego wymagają (trudno nazwać nauką pokazanie na wykładzie/ćwiczeniach składni języka programowania i jakichś trywialnych przykładów)
Jeśli pytasz czy startując z praktycznie zerowej wiedzy o programowaniu zdążysz w czasie pierwszego semestru (czy tam kiedy będziecie zaczynać coś z programowania) się nauczyć/nadrobić zaległości - tak, zdążysz.
przemo - studiuję drugi rok informatyki
zdziwiłbyś się ilu ludzi studiowało zadając sobie pytanie : "co ja robię ?"
Niestety w naszym uniwersytecie na tym kierunku teoretycznie robi się od podstaw, ale uczą te podstawy 10min a potem już normalnie uczą nowych rzeczy. Jeśli nigdy nie programowałeś będziesz miał problemy ale jeśli zepniesz poślady to dasz rade.
Arxel > bullshit, mam kolege programiste, ale jest tylko technikiem. Pracował w paru firmach jako programista, ale chciał zrobić wykształcenie wyższe. Mimo że był najlepszy w swojej grupie z programowania to był jednym z najgorszych z analizy i finalnie nie zdał.
w sumie mam teraz maturę w maju i powinienem zdawać także informatykę czy matematyka rozszerzona wystarczy?
Matematyka+informatyka, lub matematyka+fizyka.
No i z angielskiego również nie możesz być dupa, ale to swoją drogą...
HETRIX22 ---> Do pisania stron w PHP nie potrzeba matematyki.. :) Wszystko zależy od problemów z jakimi się zmaga..
Zależy jakim programistą chcesz być.. Jak już też wyżej zostało napisane - matma, fiza..
Takie na przykład zderzenie niecentralne i niesprężyste dwóch kul - owszem, znajdziesz gotowy wzór na necie i sobie go wklepiesz do programu.. I myślisz, że wtedy jesteś dobry? Wybacz, ale mamy tu na forum wielu 'prawników', 'lekarzy' i speców z każdej kategorii bo potrafią wkleić tekst znaleziony w necie.. Takie moje zdanie.. :)
Takie na przykład zderzenie niecentralne i niesprężyste dwóch kul - owszem, znajdziesz gotowy wzór na necie i sobie go wklepiesz do programu.. I myślisz, że wtedy jesteś dobry?
lolmao, masz nikle pojecie o prawdziwym swiecie :D
A dla kogoś po technikum informatycznym ale nie radzącym sobie dobrze z matmy jakie studia polecacie? Znalazłem na grafika komputerowego czy jest tam wymagana matematyka, bo nie powiem lubię się bawić w PS, Sony Vegas itp i takie studia by mnie interesowały :)
podstawą na studiach informatycznych to matematyka. W pierwszym i drugim semestrze trzeba się zmierzyć z analizą matematyczną i algebrą liniową. Potem nadejdą algorytmy - taki wstęp do programowania. Zapewne na UAM w Poznaniu będziesz uczył się programowania w C++, Pascal jest już raczej rzadkością. Także dobrze by było jakbyś zainteresował się programowaniem jak i przyłożył do matury z matematyki. Życzę powodzenia:)
bo nie powiem lubię się bawić w PS, Sony Vegas itp i takie studia by mnie interesowały :)
A jakie masz pojęcie o grafice wektorowej, rastrowej, fraktalnej, programowaniu w OpenGL, systemach CAD, CCAD, CAM, CAE, CIM, aktywizacji obrazu, cyfrowych modelach barw, algorytmach rysowania prymitywów, itp... ?
Jeśli myślisz że grafika komputerowa to zabawa w PS i SV, to grubo się mylisz...
Chociaż...
Możesz iść na informatykę ze specjalizacją "grafika komputerowa", i będziesz się tam głównie uczył tworzyć grafikę np. przy pomocy bibliotek OpenGL, a możesz sobie znaleźć czysty kierunek "Grafika komputerowa", ale są to raczej studia "artystyczne".
Kolega studiuje grafikę w łodzi- przed przyjęciem, rozmowa kwalifikacyjna i prezentacja swoich dotychczasowych prac, itp...
Są kierunki "Grafika komputerawa"
[17] - dokładniej o to mi chodzi, http://www.tyszkiewicz.edu.pl/studia.php?fr=article&lg=pl&art=276&cat=52&sub=118
wiem że to nie zabawa tylko w SV i PS ale naprawdę lubię robić takie rzeczy i tym bardziej się o tym uczyć, a już teraz zaczynam się zapoznawać z wymienionymi tam programami, tylko nie wiem czy się łudzić jak mi matma słabo pójdzie :/
W Warszawie jest niezła szkoła WSTI słyszałem, że mają niezły poziom można by się wybrać zobaczyć co i jak. Jak się jeździ po mieście to się słyszy to i owo i z tego co słyszałem nie jest zła
ale matma naprawde nie jest specjalnie trudna , trzeba nad nia troche posiedziec i tyle.
wiem że to nie zabawa tylko w SV i PS ale naprawdę lubię robić takie rzeczy i tym bardziej się o tym uczyć,
Do obsługi programów NIE POTRZEBA STUDIÓW. Są wręcz szkodliwe.
Potrzeba praktyki i umiejętności dostosowania się do wymogów zleceniodawców.