Siemka. Kupilem router Pentagram Cerberus P6362 i mam problem ze skonfigurowaniem go pod neostrade. Polaczenie wyglada tak: gniazdko tel --> router adsl --> router wifi--> kompy. Siec jest skonfigurowana poprawnie bo komputery sie widza, natomiast problem jedt z internetem bo za nic noe chce dzialac. Ktos moglby cos poradzic ?
a ten router wifi jest poprawnie skonfigurowany (logowanie, hasło itp) pod neostradę?
A mogę zapytać dlaczego w taki sposób jest to wszystko połączone? Za identyczne pieniądze można było kupić router z wbudowanym modemem ADSL. Mniej kabli, mniej roboty.
Nie wiem czy dobrze strzelę, ale pobaw się w routerze opcjami (powinno być coś podobnego) --->>>
@up: Router to router. Jego się nie konfiguruje "pod Neo". Jego zadaniem jest tylko rozdzielać internet, który "dostarcza" do niego modem.
kjx --> To co napisałeś samo sobie zaprzecza. Jeżeli twierdzisz że routera się nie konfiguruje to co ma znaczyć obrazek który wkleiłeś jeszcze na dodatek podpisując go "pobaw się w routerze"?
Nie mam neo, lecz w adslu którego posiadam router musi się zalogować PPPoE do sygnału który dostarcza modem. Bez logowania netu nie będzie.
Ponadto o ile mi wiadomo za 60-70zł (a tyle kosztuje świetny router wifi) nie da się kupić równie dobrej alternatywy zawierającej modem. A roboty to zazwyczaj jest więcej gdy modem jest wbudowany bo jeszcze jego trzeba skonfigurować.
1. Obrazek pochodzi z routera z wbudowanym modemem ADSL. To po pierwsze. A po drugie, jak Ty to widzisz: modem ADSL z danymi do logowania do Neo i podpięty do niego router z tymi samymi danymi? To tak nie działa. Modem "odbiera" internet z gniazdka, wysyła go do routera, a router rozdziela bezprzewodowo. I to właśnie modem trzeba skonfigurować pod łącze (hasło, login, etc). Pamiętaj, że mówimy tutaj o Neostradzie, a nie żadnych DSLah czy kablówkach.
2. Pentagram Cerberus P6362 (nowy) kosztuje około 100pln. Jeden z popularniejszych (zbierający nawet pochlebne opinie) routerów z WBUDOWANYM modemem ADLS to TP-LINK TD-W8901G. Kosztuje 87pln.
3. Więcej roboty? Ja twierdzę, że mniej. Konfigurujesz JEDNO urządzenie, zamiast dwóch (modem i router). Jest to banalnie proste, szybsze i przede wszystkim mniej kabli się pląta po pokoju.
Coś jeszcze?
Neo mam podpięte pod zwykły router (Planet) i tam jest ustawione wszystko ok bo jak podepnę kompa pod niego to internet śmiga. Z tym routerem wifi to rzeczywiście mój błąd nie zauważyłem, że nie ma wbudowanego modemu to raz, a dwa miałem ograniczony budżet. Priorytetem przy wyborze było to, żeby obsługiwał standard 802.11n bo jeden komp mam dosyć daleko od routera.
Podepnij kompa pod modem od neo tak zeby mial internet, wtedy sprawdz jakie ma ustawienia IPv4 - numer IP i Gateway (to jest adres IP modemu). Podlacz router zamiast kompa, wejdz do jego konfiguracji, i ustaw mu takie Static IP jak mial komp (albo zblizone - ostatnia liczba moze byc inna), oraz wpisz w Gateway IP modemu, to co miales wczesniej w kompie. Neo chyba nie sprawdza urzadzen po MAC adresach, wiec tyle powinno wystarczyc.
Wlasciwie Gregov dobrze pisze, jesli modemowe DHCP dziala dobrze - a powinno, skoro dziala z kompem - to po ustawieniu dynamic IP powinno sobie samo pobrac wszystkie potrzebne dane z modemu.
BTW. Nie przejmuj sie kjx'em, sam mam tak samo siec rozwiazana, i nie mam zamiaru przesiadac sie na jedno urzadzenie, nie widze zadnego sensu ani potrzeby. Kabel jest dokladnie jeden wiecej - jakies 20 cm miedzy modemem a routerem, a konfiguracji modemu po stronei sieci lokalnej nie ruszalem juz od dobrych 4 czy 5 lat, nie ma zadnej potrzeby. W przypadku zmiany dostawcy netu czy zmiany modemu zmienia sie tylko strone zewnetrzna - czyli de facto konfigurowania przy zmianie urzedzenia jest mniej.
Ustaw Router na Dynamic IP Adress wtedy powinien on pobrać sobie adres IP z modemu ADSL od NEO. Zapewne próbujesz na obydwu routerach ustawić usługę PPoE która wcześniej już przez drugi router została wybrana.
W przypadku zmiany dostawcy netu czy zmiany modemu zmienia sie tylko strone zewnetrzna - czyli de facto konfigurowania przy zmianie urzedzenia jest mniej.
Ale bzdury teraz piszesz, częściej się chyba wymienia sprzęt niz dostawcę, zwłaszcza gdy tylko tepsa dostępna w okolicy :)
Zgadzam się z kjxem, sam mam Linksys WAG200G i wygodnie, bo jedno urządzenie i żadnych zabaw w połączenia dwóch :)
wysiak--> zrobiłem tak jak piszesz, ale przy próbie przydzielenia jakiekolwiek ip wyskakuje mi błąd "adres ip jest identyczny z adresem sieci LAN".
Jak ustawiam Dynamic IP to wszystko wygląda jakby było OK: status 'connected', adresy ip poprzydzielane tylko pełny zakres wifi tylko nie ma tego nieszczesnęgo internetu :|. Dzisiaj już sobie odpuszczam bo wybywam z domu, jutro od rana będę dalej walczył. Dzięki wszystkim za pomoc
pecet --> No to pisze, ze routeru nie zmienialem od ponad 5 lat. Bo i po co, wystarczy kupic raz a dobrze. A jesli zmieniasz dostawce, to modem i tak dostajesz od niego. Aktualnie od paru lat uzywam netu od O2, oczywiscie dostalem tam modem/router wifi, w ktorym funkcja routeru wifi jest wylaczona, i dziala tylko jako modem. W funkcjach routera duuuuzo lepiej sprawdza sie osobny Linksys.
lan2 -->
"zrobiłem tak jak piszesz, ale przy próbie przydzielenia jakiekolwiek ip wyskakuje mi błąd "adres ip jest identyczny z adresem sieci LAN". "
Bo pewnie ten komp, ktorego tam podpinasz, ma to samo IP ustawione na sztywno. Upewnij sie, ze DHCP w routerze dziala, i ustaw wszytkie podlaczajace sie kompy na dynamiczne pobieranie ip.
kjx --> nie wiem jak działa w neo, wiem jak działa u mnie, a to ma się dokładnie nijak do tego co piszesz. Konfiguracja jest po stronie routera nie modemu. I identyczny obrazek mogę Ci zrobić z routera bez modemu. Neo to też ADSL. Oczywiście, może tam loguje się modem - nie wiem. Na pewno jednak popularne są konfiguracje ADSL w których się zwyczajnie mylisz.
2. Ten tplink nie posiada obsługi n'ki a pentagrama nie zaliczałbym do urządzeń dobrych - nijak to nie wygląda na opłacalną zabawę i konkurencję dla zestawu dobry modem + dobry router.
Dostawca bardzo czesto dostarcza swój modem za darmo. Po co dublowac koszty i płacić za niego po raz drugi? I dobry router jednak zmienia się rzadziej niż dostawcę. Ja już miałem wymieniane modemy od rożnych dostawców - router pozostaje ten sam.
3. Konfigurujesz jedno urządzenie, ale za dwa, gdy w mojej konfiguracji jedno masz już skonfigurowane i wpisujesz tylko login/hasło.
wysiu -- no nie całkiem, bo tp daje modemy na usb, a to do routera nie podłączysz, no chyba że coś się zmieniło
Nie wiem, z TP nie mialem osobiscie do czynienia nigdy w zyciu, nawet gdy jeszcze mieszkalem w Polsce mialem neta z Dialogu:)
Masz 2 opcje:
1. Router NEO jako klient PPoE, Router WiFi ustawiasz na dynamic IP, przy prawidłowej konfiguracji adresów ip powinno działać.
2. Router NEO ustawiony w trybie Bridge, Router WiFi ustawiasz wszystko włącznie z PPoE