Nie wszyscy my szlachta, ale ciekawi mnie ilu wśród nas jest szlachciców, arystokratów z herbem w rodzinie od dziada pradziada? Czy sami potomkowie chłopów pańszczyźnianych i wyrobników miejskich? A może po prostu nie wiecie i nie chcecie wiedzieć?
Interesowaliście się kiedyś przeszłością i pochodzeniem swojej rodziny?
w/g herbarza - Trąby
w/g przekazu ustnego - Leliwa
A jak bylo naprawde chyba nigdy sie nie dowiem. Pochodzenie rodziny mniej-wiecej znam, ale jesli sie zastanowic to wtedy powyzsze herby maja jeszcze mniej sensu :P W kazdym badz razie herbowy zarowno ze strony ojca jak i matki.
Herb Nowina
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowina_%28herb_szlachecki%29
Moja rodzina (ze strony ojca) do dziś mieszka na wsi, gdzie prawie każdy budynek jest powiązany z tym herbem. Niestety nic do nas już dziś nie należy (komuchy zabrały) a to między innymi piękny stary kościół i inne zabytki.
Ciekaw jestem ilu ludzi na forum ma powiązania z herbami takimi jak wyżej wymienione trąby i innymi znanymi Polskimi herbami.
Nom ja się interesowałem---- Jakub Szela ;) mój przodek ;p
Od strony Ojca http://pl.wikipedia.org/wiki/Lubicz_%28herb_szlachecki%29
Od strony Matki http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywda_%28herb_szlachecki%29
Jak widać dosyć zbliżone rody. :D
Od strony matki szlachta herbu Traby od strony ojca szlachta herbu Sulima(tak, ten od Zawiszy :)).
Ja tam nie bardzo szlachecki jestem ale wiem czym się moi przodkowie zajmowali :P
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82odziej_(nazwisko)
Herb rodowy: http://www.zazzle.co.uk/sommerfeld_family_crest_postcard-239614212713647419
PS: Zastanawia mnie czy odebranie szlachectwa po IWŚ było zgodne z prawem, czy przypadkiem tylko Król nie mógł tego zrobić, albo rada szlachecka?
Przypomniała mi się scena z Hitcha, gdy tytułowy bohater zabrał laskę na randkę do muzeum, a tam był artykuł o jej (pra?)dziadku zwanym "rzeźnikiem". Chciał w ten sposób okazać, że naprawdę się postarał dla niej... a ona po obejrzeniu gablotki wybiegła z płaczem, który wcale nie był spowodowany głębokim wzruszeniem.
spoiler start
Okazało się, że "rzeźnik" to wcale nie był jego zawód, a przydomek nadany z oczywistych przyczyn...
spoiler stop
Czasami lepiej nie wiedzieć.
Kiedyś szukałem po różnych herbarzach i o ile, ze strony matki nie ma problemu, bo na nazwisko jest jeden herb (http://pl.wikipedia.org/wiki/Jastrz%C4%99biec_(herb_szlachecki) ), to ze strony ojca na nazwisko Mackiewicz jest już problem, bo herbów jest co najmniej paręnaście (Bożawola, Dębno, Grzymała, Jastrzębiec, Kościesza, Lis, Lubicz, Łabędź, Nałęcz, Pobóg, Pogoń Litewska, Prawdzic, Radwan, Rawicz, Ślepowron ) :P
Wiem, że gdzieś u babci w domu są jakieś informacje o tym, z jakiego dokładnie to rodu, ale jak już byłem to nigdy nie pamiętałem, żeby sprawdzić.
Od strony matki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bokij_%28herb_szlachecki%29
Od strony ojca: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomian_%28herb_szlachecki%29
Ale dla mnie nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. Równie dobrze moi przodkowie mogliby być i świniopasami. Jak to się mówi- co było a nie jest... ;)
W Polsce kiedyś dużo szlachty o różnej majętności żyło. Szacuje się że w XVII w. stanowiła aż 10% społeczeństwa ówczesnej Rzeczypospolitej. (Na Mazowszu 25%) Jest to o wiele więcej niż na zachodzie Europy. Nie uwzględniając oczywiście szlachty niepełnoprawnej. Zapewne dużo polaków jakąś kroplę krwi szlacheckiej w swoich żyłach ma. (Nie zawsze w linii prostej.) Nazwiska zakończone przyrostkiem -ski -cki -dzki stanowią 35% wszystkich nazwisk (W sensie ilości ,,nosicieli") Oczywiście nie są to wszystko potomkowie szlachty. W XVIII i XIX (kiedy nie obowiązywały już dość rygorystyczne przepisy co do noszenia i zmiany nazwiska bądź nawet imienia) wielu ludzi na przykład tych przenoszących się ze wsi do miast albo bogacących się po prostu dodawało sobie przyrostki do nazwisk i tak z kowala powstał kowalski a z lisa lisowski. Nie uwzględniłem jednak pochodzenia takich nazwisk (-ski -dzki )od świętego patrona albo imienia ojca (Piotrowski, Wojciechowski itp.) Napisałem dość ogólnie. Sorry za wszystkie błędy. (pisownia i interpunkcja)
jak kogoś to interesuje to tu ma wyszukiwarkę i spis (z nazwiskami) http://www.herby.com .pl/ Trochę stare (10+ lat ?) ale używać można